بازدید موتورخانه

بازدید موتورخانه، به عنوان قلب حرارتی ساختمان عمل می‌کند. در کشور ما این موضوع مغفول مانده است. و به همین دلیل عمر مفید تجهیزات گرمایشی مانند دیگ‌ها، مشعل‌ها، منابع ذخیره آب گرم و سایر تجهیزات جانبی. علاوه بر مصرف انرژی بالا برای یک واحد مسکونی، تجاری و صنعتی می‌باشد.
از آنجایی که هزینه اولیه نصب آب و برق تا حدودی زیاد است. تنها دلیل مقرون به صرفه بودن استفاده از این سیستم‌ها، طول عمر قطعات آنهاست.
عمر سیستم موتورخانه زمانی حفظ می‌شود. که تعمیر و نگهداری و بازدید منظم از موتورخانه توسط تعمیرکار موتورخانه و گرمایش انجام شود. و اجزای آن به طور مرتب بازدید و سرویس شوند.
بازدید و نگهداری از موتورخانه‌ها مرحله‌ای است که باید حداقل سالی یک بار انجام شود. در برخی موارد این بازدید باید ماهانه انجام شود. این امر به ویژه در هوای سرد بسیار مهم است. در صورت بازدید منظم و دوره‌ای از موتورخانه‌ها عمر موتورخانه‌ها افزایش یافته و در هزینه صرفه‌جویی قابل توجهی خواهد شد.
چرا از موتورخانه دیدن کنید؟
بسیاری از افراد تصور می‌کنند که پس از تعمیر محفظه موتور. دیگر نیازی به بازدید و سرویس قطعات آن نیست. دلایل بازدید گاهگاهی از کاروان‌ها عبارتند از:
تنظیم دمای آب گرم در کنوکتور‌های فن و رادیاتور‌ها
تنظیم دمای آب گرم
تنظیم دمای قابلمه و تابه
تنظیمات پمپ‌ها
به دلیل تغییرات دمایی در طول روز و یا در زمستان در خارج و داخل ساختمان باعث ایجاد تغییراتی در عناصر داخل موتورخانه می‌شود. همچنین در بسیاری از موارد از املاک غیر مسکونی مانند ادارات، مدارس و… استفاده می‌شود. فقط چند ساعت در روز را صرف کنید. بنابراین لازم نیست یک ساعت پس از آن با تمام قدرت موتور کار کنید.
اطلاعات در مورد معایب در نصب و راه‌اندازی
در حال حاضر بسیاری از سیستم‌های تأسیساتی موجود به دلیل مشکلات طراحی و نصب و استفاده ضعیف. نمی‌توانند به خوبی در واحد‌های مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.
محاسبات اشتباه در هنگام نصب و بهره‌برداری از بار حرارتی و یا در بسیاری از موارد. با در نظر گرفتن عوامل اطمینان بسیار بالا و غیر واقعی منجر به خرید و صرف هزینه اولیه سیستم می‌شود. که بسیار بیشتر از نیاز گرمایشی ساختمان است.  که خود باعث تعمیرات زیادی می‌شود.
تعمیر و نگهداری موتورخانه
برای جلوگیری از مشکل، ابتدا باید بدانید
نگهداری و تعمیرات موتورخانه اگر به درستی انجام شود می‌تواند از بروز بسیاری از حوادث در آینده جلوگیری کند.
در بازرسی و کار موتور ابتدا باید علائم خطر شناسایی شود و در صورت امکان بررسی علائم به طور مرتب بازدید و کار شود.
خطرات بصری در موتورخانه
خطرات بصری که یک اتاق ماشین را تهدید می‌کند: شامل وجود مواد ناشناخته در محیط ماشین آلات، وجود سیم‌های بدون عایق در اتاق ماشین، نوسانات دمای غیرعادی در اتاق ماشین و غیره است.
اختلالات صوتی در موتورخانه:
برخی از نشانه‌های صوتی که ممکن است تهدیدی برای بازدید موتورخانه در نظر گرفته شوند عبارتند از:
صدای ناآشنا دریچه‌های موتورخانه، صدای مالش تجهیزات و صدای ریختن مایع توسط تکنسین تعمیر و نگهداری موتورخانه. هنگام بازدید از موتورخانه و انجام تعمیرات باید دقت شود.
خطر بو در موتورخانه.
از جمله علائم بویایی ناهماهنگی در موتورخانه می‌توان به وجود بو‌های ناشناخته، بوی پوسیدگی و فرسودگی (عدم تهویه مناسب در محیط موتورخانه) و… اشاره کرد.
خدمات ارائه شده در سرویس موتورخانه:
تهویه موتورخانه کوره
عیب‌یابی موتورخانه
تعمیر دمای موتورخانه
شستشوی موتورخانه بخاری
تعمیر و گرمایش موتورخانه
بازرسی لوله کشی موتورخانه
مشکل موتورخانه
بازدید و بهره‌برداری از موتورخانه مربوط به کارکرد موتورخانه می‌باشد. متصدیان موتورخانه باید به تمامی قسمت‌های موتورخانه توجه داشته باشند. و همانطور که گفته شد موتورخانه را به صورت دوره‌ای بررسی کنند.
تکنسین سرویس موتورخانه باید کار‌های مربوط به عیب‌یابی موتورخانه، تعمیر موتورخانه گرمایشی و تنظیمات موتورخانه گرمایش را انجام دهد.
پشتیبانی و تعمیر موتور
بازدید و تعمیر صحیح و دقیق بخش موتور می‌تواند بسیاری از هزینه‌ها را کاهش دهد. هر سال موتورخانه باید حداقل دو بار توسط کارشناسان و قسمت کار در موتورخانه بررسی شود.
خدمات تعمیر و نگهداری موتورخانه چیست؟
۱- کنترل پمپ
مشعل‌ها و کنترل‌های مشعل می‌توانند تفاوت زیادی در نگهداری موتورخانه ایجاد کنند. (سرویس و تعمیر پمپ موتورخانه)
۲- به طور مرتب از دیگ سر بزنید.
نشتی در شیر، دیگ (نگهداری دیگ)، تنظیم نور، ارتفاع آب به مانومتر، تطبیق دمای مانومتر با دماسنج، مشعل با شعله نارنجی نارنجی درست کار می‌کند.
۳- عدم وجود مواد قابل اشتعال.
مانند: کاغذ، مقوا، فرآورده‌های نفتی مانند بنزین و… حتما.
۴- روغن کاری فیفا Omi.
پمپ آب به دلیل کار مداوم نیاز به روغن کاری دارد، پمپ آب باید به طور منظم و مداوم روغن کاری شود تا زمان کار افزایش یابد.
۵ عدد کپسول.
در موتورخانه باید حداقل یک کپسول آتش نشانی وجود داشته باشد.
۶- شیر بودن.
همه شیر‌ها حتی اگر یک بار باز شوند باید دریچه داشته باشند تا آب در آن‌ها جمع نشود.
۷- به دمای آب توجه کنید.
اگر مخزن شما دو جداره است به دمای خروجی و آب ورودی دقت کنید.
از نظر بررسی و رفع مشکلات موتورخانه می‌توانید به خدمات نظافت موتورخانه اعتماد کنید تا به طور مرتب از موتورخانه تأسیسات خود بازدید کنند.
باید دریچه‌های موتورخانه را ببینید.
حتماً پس از استفاده از هر شیر گردش، شیر بای پس را دوباره ببندید.
روشنایی و تهویه موتورخانه باید در حداکثر سطح باشد. در صورت عدم وجود تهویه کافی می‌توان شرایط را برای تهویه با لوله موازی دودکش مناسب کرد.
درب موتورخانه باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا به راحتی به تجهیزات دسترسی داشته باشید یا از آن خارج شوید.
فر باید دارای دودکش باشد. نصب بخاری باید در پایه انجام شود، در صورت نیاز می‌توان از ضربه گیر‌ها در زیر بخاری استفاده کرد. پمپ‌های خاکی باید در پایه و فونداسیون ساخته شوند.
اگر سیستم گرمایش گرم نشود، سیستم لوله کشی موتورخانه مسدود می‌شود. و در چنین شرایطی باید بررسی شود که آیا این سرمایش ناگهانی رخ داده است یا تدریجی است؟ با رفع این مشکل، تعمیر و سرویس قطعات موتورخانه بسیار آسان‌تر می‌شود. اگر گرمایش به طور ناگهانی متوقف شد، باید دستگاه‌ها و قطعات موجود در موتورخانه را بررسی کنید تا مشکل را پیدا کنید. برای مثال احتمال اینکه این مشکل به دلیل خرابی پمپ یا بسته شدن شیر باشد وجود دارد. اگر اتاق به آرامی و به طرفین خنک می‌شود و فقط قسمت کوچکی از رادیاتور گرم می‌ماند، باید خیلی زود رادیاتور را تخلیه کنید.
بار دیگر لازم به ذکر است که برای بازدید و تعمیر و بازدید موتورخانه باید از کارشناس کمک گرفت. توجه داشته باشید که اجزای سیستم یک موتورخانه مناسب باید دارای شرایط زیر باشند:
بهره وری بهینه و قابلیت استفاده در همه زمان‌ها.
عملیات ایمن و قابل اعتماد.
عملکرد بالا در حین کار و مصرف انرژی کارآمد دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مطالعه بیشتر:   تعمیر و عیب یابی مشعل دیگ بخار یا موتورخانه

دیدگاهتان را بنویسید