اسیدشویی موتورخانه

اسیدشویی موتورخانه برای انتقال حرارت یک موضوع مهم در سیستم گرمایشی است. از این رو گاهی اوقات گزارش‌هایی مبنی بر اینکه دمای سیستم در موتورخانه از ۱۰۰ درجه فراتر می‌رود اما دمای آب مصرفی همچنان سرد است به گوش می‌رسد. تصور می‌شود که بارش مبدل‌های حرارتی عامل اصلی این مشکل باشد. اسیدشویی محفظه موتور یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن لکه‌ها است. در این مقاله به تفصیل بحث خواهیم کرد.

فرآیند شستشوی اسیدی:

سطوح فلزی به طور کلی حاوی ناخالصی‌هایی هستند که در مراحلی مانند آبکاری و رنگ‌آمیزی می‌تواند بر کیفیت کار انجام شده بر روی فلزات تأثیر بگذارد. برای تمیز کردن و حذف این ناخالصی‌ها معمولاً از محلول‌های شیمیایی مختلفی استفاده می‌شود.
در این مورد استفاده از مواد شیمیایی قوی مانند اسید کلریدریک و اسید سولفوریک رایج است. اما اسید‌های مختلف را می‌توان برای اهداف مختلف استفاده کرد. از محلول‌های قلیایی نیز می‌توان برای تمیز کردن سطوح فلزی استفاده کرد.
محلول‌های مورد استفاده در این مفهوم معمولاً حاوی مواد افزودنی مانند عوامل مرطوب‌کننده و بازدارنده‌های خوردگی هستند.
بسیاری از فرآیند‌های ماشینکاری داغ و سایر فرآیند‌های با دمای بالا یک لایه اکسید تغییر رنگ یا رسوب بر روی سطح فلز ایجاد می‌کنند.

تعمیر و نگهداری موتور خانه با اسیدشویی

محفظه موتور بخش مهمی از ساختمان است، بنابراین به آن قلب سیستم تهویه نیز می‌گویند. این بخش می‌تواند در هر قسمت از ساختمان باشد. باید گفت موتور خانگی مانند هر وسیله دیگری نیاز به تعمیر یا سرویس در بازه‌های زمانی مختلف دارد.

دلایل تجمع رسوب در موتورخانه چیست؟

وجود نمک‌هایی مانند کربنات کلسیم، سولفات کلسیم و غیره، کک نفتی و مواد شیمیایی از عوامل اصلی تجمع رسوب و گرفتگی لوله‌های آب هستند. این بیشتر با لوله‌های آب گرم اتفاق می‌افتد. البته شایان ذکر است که این رویداد یک شبه اتفاق نمی‌افتد و مدت زیادی طول می‌کشد تا توسعه یابد. در نتیجه، املاح در مخزن یا در خط لوله جمع می‌شوند و به طور چشمگیری دما و کیفیت فشار آب را تغییر می‌دهند. شایان ذکر است که برای حل این مشکل می توانید از خدمات شرکت ما استفاده کنید.

اسید شویی موتورخانه-جعفری
مبدل حرارتی اسید واش:

تجمع رسوب منجر به عملکرد ضعیف ترانسفورماتور می‌شود. اسیدشویی محفظه موتور یکی از بهترین فرآیند‌ها برای از بین بردن این رسوبات است. در این فرآیند با استفاده از مواد شیمیایی می‌توانید به راحتی گلوله‌ها و زباله‌های مبدل حرارتی را تمیز کنید. چنین فرآیندی عملکرد دستگاه را بهبود می‌بخشد.

اجرای صحیح فرآیند اسیدشویی در اتاق ماشین:

بهترین راه برای انجام این فرآیند استفاده از اسید مناسب با بازدارنده فلز مس است. زیرا این ماده از خوردگی این فلز جلوگیری می‌کند.
همچنین خوب است که اسید را کم کم به آب اضافه کنید. لازم به ذکر است که انجام یکبار این فرآیند امکان سوراخ شدن سطح فلزی دستگاه را افزایش می‌دهد. بنابراین به هیچ عنوان قطعات و اجزاء را در اسید غوطه ور نکنید.
لازم به ذکر است که پس از اسیدشویی، سیستم به طور کامل شسته می‌شود.

شستشوی موتورخانه چه فایده‌ای دارد؟

با اعمال این رویه دیگر نیازی به برداشتن دستگاه از جای خود و جداسازی قطعات از یکدیگر نیست. بنابراین، فرآیند شستشو با اسید فقط با خاموش بودن دستگاه قابل انجام است.
این روش بسیار سریع و آسان اجرا می‌شود و هزینه زیادی ندارد.

هزینه تمیز کردن اسید در موتورخانه چقدر است؟

قیمت تمام شده این محصول به عوامل زیادی از جمله اندازه محفظه موتور، میزان نصب قطعات، هزینه قطعات لازم، تجهیزات،  اسیدشویی و… بستگی دارد.

چرا جداسازی منابع موتورخانه ضروری است؟

رسوب زدایی فنر کلاف زمانی اتفاق می‌افتد که به دلیل رسوبات اطراف کلاف در فنر، آب به اندازه کافی گرم نشده و نیاز‌های ساختمان را برآورده نمی‌کند. به نظر می‌رسد لازم است ریشه مارپیچ را هر ۲ یا ۳ سال یکبار کلسیم زدایی کنید. البته سختی آب شهر نیز در افزایش و کاهش این مدت مؤثر است. یکی از راه‌های کاهش فاصله بین اسیدشویی، نصب نرم‌کننده‌ها و فیلتر‌های آب است که گران‌تر از شستشوی منبع هستند.
تشخیص این مشکل یک کار در محل است و اگر تمام جوانب مشکل را بررسی کنید و از سالم بودن پمپ آب، لوله کشی و موتورخانه اطمینان حاصل کنید، می‌توانید آرامش خاطر داشته باشید.
اسید شویی و رسوب زدایی منبع فقط برای نوع سیم پیچی انجام می‌شود، اسید شویی به ندرت برای منابع دوجداره استفاده می‌شود و در صورت خرابی معمولاً منبع دوجداره تعویض می‌شود. دلیل این مشکل این است که اسید باعث خوردگی صفحات فولادی منبع دوجداره می‌شود و به ندرت می‌توان منبع دوجداره را با اسید بسیار رقیق یا فقط آب داغ کاهش داد.
در این مقاله قصد داریم به شما در زمینه شستشوی منبع کویل کمک کنیم. قبل از اینکه منبع کویل را بشوییم. این سؤال حتماً در ذهن برخی از شما ایجاد می‌شود که کویل از کجا می‌آید و چرا باید شسته شود؟ برای پاسخ به این سؤالات باید تا انتها همراه ما باشید  پس از معرفی کوتاهی در مورد منبع کویل‌ها به سراغ مبحث شستشوی منبع کویل و علل و ویژگی‌ها می‌رویم.

مطالعه بیشتر:   علت گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه و روش رفع آن

منبع کویل

این فنر یا سیم پیچ است که وظیفه تولید آب گرم را برای استفاده در موتورخانه‌ها بر عهده دارد. البته در برخی از موتورخانه‌ها می‌توان از منبع دوجداره بنا به سلیقه مدیر نصب استفاده کرد. هر کدام از این نوع چشمه‌ها دارای مزایا و معایبی هستند که در قسمت مربوطه توضیح داده شده است. در واقع این چشمه از یک مبدل پوسته و لوله تشکیل شده است که بخار یا آب گرم را به داخل لوله‌ها می ریزد. منبع آهن و آب تأمین شده به لوله‌ها را تأمین می‌کند. به زبان ساده می‌توان منبع دیگ بخار را منبع تولید و تأمین آب گرم خانگی دانست. همانطور که از نام آن پیداست این فنر‌ها به صورت کلاف مسی هستند که در اشکال مختلف موجود می‌باشند. یک نکته مهم در مورد منبع فایل وجود دارد. لازم به ذکر است که این مدل اولیه نیاز به حداقل تعمیر و نگهداری یا تعویض دارد. از آنجایی که مخزن برای مدت طولانی سالم می‌ماند، حتی اگر کویل‌های مسی آسیب ببینند، معمولاً لازم است منبع حوض را بشویید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

نوع منبع کابل

به طور کلی می‌توان نوع منبع کویل را به دو نوع منبع سیم پیچ خوابیده و منبع سیم پیچ ثابت خلاصه کرد. نکته مهم اینجاست؛ شستشوی منبع کویل متفاوت است زیرا نحوه شستشوی منبع کویل در حالت خوابیده با حالت‌ایستاده متفاوت است. دلیل این تفاوت این است که شستشو با اسید برای شستن منبع کاذب دشوارتر از منبع ثابت است، اما از نظر کار این دو منبع با یکدیگر تفاوتی ندارند.

رول‌های شستشو اسیدی در موتورخانه

اما در مورد شستشوی فنر کلاف باید تأیید کرد که بعد از مدتی استفاده نصب و نگهداری می‌شود که بسیار واضح و متداول است. برای این منظور باید شسته شود. در واقع باید توجه داشت که شستشوی شوفاژ نقش بسزایی و مهمی در تعمیر موتورخانه و گرمایش دارد که نیاز به افراد ماهر و با تجربه دارد.
شستشوی مکانیکی یا اسیدی منبع کویل می‌تواند تمام رسوبات داخلی کویل‌ها را حذف کند تا از بروز مشکل و خرابی این منبع جلوگیری شود. از جمله عواقب عدم شستشوی منبع کویل می‌توان به افزایش مصرف سوخت در موتورخانه، کاهش راندمان سیستم گرمایشی و… اشاره کرد که بر تجهیزات موتورخانه ساختمان تأثیر منفی می‌گذارد.
یکی دیگر از مشکلاتی که در منبع کویل اسید واش وجود دارد، بررسی دقیق مشکلات موتورخانه است. هنگام انجام تعمیرات موتورخانه و نیاز به اسید شویی، عیب‌یابی اولویت دارد و باید منبع موتورخانه به درستی بررسی شود.
بنابراین به طور کلی باید به این فکر کنید که باید به طور مرتب شسته شود تا به حفاظت از محیط زیست و علاوه بر آن شیرآلات بهداشتی و لوله‌های آب ساختمان خود در برابر رسوبات و مواد مضر احتمالی کمک کند. همچنین شایان ذکر است که فرآیند شستشوی کویل منبع باید با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی انجام شود. برای این منظور استفاده از دستکش و ماسک الزامی است.

منبع کویل فلاش اسید

دو روش اسید شویی و ماشین شویی برای تمیز کردن فنر کویل وجود دارد.

    • برای شستشوی لوله ها و تمیز کردن چاه ابتدا دریچه‌های چاه را ببندید و چاه را پرآب کنید.
    • در مرحله بعد، با بازکردن پیچ چکمه فنر و پیچ و مهره‌های سیم پیچ و برداشتن سیم پیچ از فنر، شروع به تخلیه فنر می‌کنیم.
    • برای شستشوی اسید یک مخزن یا بشکه سیلندر مناسب برای رول تهیه کنید و پس از ریختن در اسید دی کلریک ۳۳ درصد یا اسید کلریدریک ۳۳ درصد یا اسید سولفوریک ۱۵ درصد به دلخواه رول را قرار داده و ده دقیقه  یکبار آن را تکان دهید.
    • البته اسکراب با اسید دی کلریک بیشتر از رسوب زدایی منبع با اسید سولفوریک به دلیل خطر کم و فرار آن رایج است.
    • استفاده از اسید دکلره‌کننده برای شستشو به این دلیل است که استحکام کافی دارد و به گالوانیزه و لوله مسی آسیب نمی‌رساند. البته برای کار با این اسید باید مراقب و آموزش دید و از ماسک و دستکش استفاده کرد.
    • در طول اسیدشویی، اسید را با استفاده از یک قیف پلاستیکی در تمام شیلنگ‌های کویل می ریزند تا داخل کویل کاملاً عاری از رسوب باشد.
    • مقدار اسید مصرفی به اندازه سیم پیچ بستگی دارد. هر چه تعداد کویل بیشتر باشد، اسید بیشتری مورد نیاز است. البته هنگام اسیدشویی منبع باید مراقب بود که به کیس کویل آسیبی نرسد و یا سیم پیچ سوراخ نشود، البته در صورت سوراخ شدن کویل می‌توان آن را لحیم کرد و دوباره نصب کرد.
    •  در برخی موارد به خصوص برای اسید شویی و رسوب زدایی، از فنر‌های کویل بزرگ برای شستشوی عمیق‌تر از پمپ‌های اسید شویی استفاده می‌شود.
مطالعه بیشتر:   تعمیر موتورخانه ساختمان و تعمیرات موتورخانه شوفاژ

قیمت منبع کویل اسید واش

هزینه اسید خانگی برای شستشوی ماشینی بستگی به نوع تجهیزاتی دارد که قرار است جدا شود. به طور کلی اسیدشویی موتورخانه معمولاً به معنای کاهش منبع سیم پیچ است که به دلیل تجمع رسوب در اطراف کویل، کارایی کافی برای انتقال گرما و تولید آب گرم برای استفاده ساکنان ساختمان ندارد.
هزینه اسید شویی فنر کلاف با احتساب هزینه دیسک، چسب و سایر اقلام همراه با لوازم جانبی در فنر‌های کوچک از حدود ۱ میلیون تومان شروع می‌شود و در فنر‌های بزرگ تا ۳ میلیون تومان می‌رسد. البته نوع تجهیزات به عنوان مثال استفاده از پمپ اسیدشویی یا روش دستی و همچنین تعداد مخازن کویل قابل شستشو در هزینه اسیدشویی منبع مارپیچ تأثیر دارد.
سوپاپ برنجی بزرگ را نیز می‌توان در اسید قرار داد و پس از مدتی تمیز کرد و هیچ قسمت دیگری از محفظه موتور با اسید شسته نمی‌شود.

برداشتن آلودگی با استفاده از روش مکانیکی

در تمیز کردن مکانیکی منبع، فلز را در آب یخ یا یخ سرد و گرم می‌کنند، سپس آب را می‌جوشانند و در برخی از قسمت‌هایی که کثیفی را نمی‌توان به اندازه کافی از فلز پاک کرد. این روش کم استفاده می‌شود زیرا اثر آن ضعیف است. در عملیات شیمیایی فلز با استفاده از اسید می‌توان گفت که فلز تقریباً مانند روز اول کاملاً تمیز می‌شود اما به این ترتیب نمی‌توان انتظار داشت که تمام کثیفی‌ها پاک شود.

گسترش چاه دو جداره

نظافت فنر‌های دوجداره به ندرت انجام می‌شود، زیرا عمر این فنر‌ها را می‌توان حدود ۱۰ تا ۱۲ سال تخمین زد (البته بستگی به کیفیت و ضخامت ورق دارد) و در این زمان به دلیل نرخ تبادل بالای دو مخزن جداره نسبت به چشمه چاه، دیوار دوم چشمه چاه در مواقع اضطراری دما را به میزان قابل توجهی کاهش نمی‌دهد.

اسید شویی موتورخانه-جعفری

معایب اسیدشویی موتورخانه

اسید شویی محدودیت‌هایی دارد که به دلیل خاصیت خورندگی آن به سختی برطرف می‌شود و نمی‌توان آن را روی همه فولاد‌ها استفاده کرد. شکنندگی هیدروژنی مشکل برخی از آلیاژ‌ها و فولاد‌های پر کربن است.
هیدروژن حاصل از اسید با سطح واکنش می‌دهد و باعث ترک خوردن می‌شود. به دلیل واکنش‌پذیری بالا با مواد شیمیایی شسته شده، کنترل مقدار اسید و دمای محلول برای اطمینان از میزان و مقدار صحیح اسیدشویی ضروری است.
لجن اسیدشویی مواد زائد تولید شده در کارخانه اسیدشویی است و شامل آب اسیدشویی، کلرید‌های آهن و نمک‌های فلزی و ضایعات اسیدی است.
زباله‌های خطرناک شامل ضایعات ناشی از اسید شویی می‌شود. لجن اسیدشویی حاصل از فرآیند‌های تولید فولاد معمولاً با آهک خنثی شده و در محل‌های دفن زباله دفن می‌شود. EPA لجن خنثی را به عنوان زباله خطرناک نمی‌شناسد.
فرآیند خنثی‌سازی آهک باعث افزایش PH اسید زائد می‌شود. مواد زائد برای تعیین محتوای ضایعات آن آزمایش می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که حاوی آلاینده‌های مشخص یا فهرست شده نیست.
از دهه ۱۹۶۰، بیشتر لجن تولید شده در فرآیند شستشوی اسید هیدروکلریک در سیستم‌های بازیافت اسید هیدروکلریک بازیافت می‌شود. و اسید هیدروکلریک و اکسید آهن جدا می‌شوند. لجن تولیدی باقیمانده باید خنثی شده و در زمین دفن شود یا بسته به تجزیه و تحلیل خواص پساب به عنوان زباله خطرناک دفع شود.

محصولات جانبی حاصل از شستشوی اسید

شوینده‌های اسیدی مانند اسید نیتریک را می‌توان به صنایع دیگر مانند فرآوری کود نیز فروخت.
در فرآیند SCS، اکسیداسیون سطحی با استفاده از یک ساینده اصلاح شده حذف می‌شود و این فرآیند بدون نیاز به لایه روغن یا محافظت اضافی در برابر اکسیداسیون سطح مقاومت می‌کند.
EPS نوع دیگری از اسیدشویی است. شستشوی اسیدی متکی به یک واکنش شیمیایی است در حالی که EPS از یک فرآیند مکانیکی استفاده می‌کند.

خطرات اسیدشویی چیست؟

اگر اسید شویی به درستی انجام نشود، خراش‌های اسیدی می‌تواند برای همیشه به سطح سنگ یا استخر شما آسیب برساند. اگر این اتفاق بیفتد، مواد ممکن است برای همیشه تغییر رنگ دهند.
مهم است که اطمینان حاصل شود که محلول تمیز‌کننده اسیدی خیلی قوی نیست، به خصوص هنگام تمیز کردن سطوح سنگی که هر محصولی می‌تواند واکنش نشان دهد یا بسوزد. برخی از محصولات سنگی، مانند گرانیت ریون، به ویژه در هنگام استفاده از مخلوط اسید‌های قوی به شعله حساس هستند.
می‌توانید با تأمین‌کننده سنگ خود صحبت کنید و با یک پیمانکار معتبر برای اسیدشویی سطح خود همکاری کنید.

اسیدشویی استخر موتور دیگ بخار

اسید شویی و رسوب زدایی دیگ موتورخانه استخری شما بهترین راه برای حفظ بهترین تعمیرات دیگ موتورخانه استخری است. این عمل باعث افزایش محاسبه راندمان دیگ موتورخانه و جلوگیری از مصرف بیش از حد سوخت و اتلاف انرژی می‌شود. علاوه بر این، پس از شستشوی دیگ با اسید، تمام لایه‌های نازک و کثیف آب استخر پاک می‌شود و آب تمیز و روشن می‌شود. در این مقاله نحوه اسید شویی و جداسازی بدنه دیگ موتور را به شما آموزش می‌دهیم. برای درک بهتر ابتدا باید ببینیم که چه زمانی روش اسیدشویی و رسوب زدایی دیگ موتورخانه استخر را انجام می‌دهیم.
تشت چدنی از فولاد کربنی ساخته شده است و سطح داخلی این فلزات در تماس مستقیم با آب است، بنابراین طبیعی است که به سرعت رسوب کند. رسوبات‌رسانایی حرارتی یا ضریب هدایت حرارتی این فلزات را کاهش می‌دهند که باعث افزایش دمای فلز در کنار دیواره سوزان می‌شود.
از سوی دیگر، آب در دمای بالای ۱۰۰ درجه سانتیگراد به عنوان یک عامل اکسید‌کننده عمل می‌کند و یک فاز مگنتیت را تشکیل می‌دهد. این لایه تیره و بسیار چسبناک است که باعث می‌شود گل و لای زیادی را جذب کنند. آلودگی و کثیفی روی آب استخر جمع می‌شود.
همچنین باعث می‌شود که لجن یک لایه ضخیم ایجاد کند که در فرآیند انتقال حرارت اختلال ایجاد می‌کند و در نتیجه بازده دیگ را کاهش می‌دهد.

مطالعه بیشتر:   نحوه رسوب زدایی موتورخانه

نحوه تخلیه و اسیدشویی دیگ موتور

شستشو و احیای اسید بویلر در موتورخانه استخر و سایر موتورخانه‌های مرکزی شامل سه مرحله چربی زدایی، اسیدشویی با مخلوط اسید HF و HCl و عبور با سیترات آمونیوم و معرف‌های اکسید‌کننده است. البته برای کاهش حجم دیگ در موتورخانه باید میزان زباله در واحد سطح را بدانید.

مراحل مهم بعد از اسیدشویی در محفظه موتور

    • هنگامی که آهن در محلول جامد شد و تمام مگنتیت حل و از بین رفت، مرحله اسیدشویی به پایان می‌رسد. اما با چند مرحله می‌توان یک روش کاملاً حرفه‌ای رسوب زدایی از دیگ را در موتورخانه ساخت.
    • بعد از این مرحله سطح فولاد مرطوب و واکنش‌پذیر می‌شود و پس از تمیز کردن بهتر است دیگ را تمیز کرده و یک لایه اکسید آهن یا زنگ آهن غیر فعال تشکیل دهید.
    • برای از بین بردن این زنگ آهن از محلول اسید سیتریک استفاده می‌شود.
    • هنگامی که اسید سیتریک با زنگ آهن واکنش می‌دهد، سیترات آمونیوم با pH قلیایی تشکیل می‌دهد.
    • به دلیل تمایل شدید سیترات آمونیوم به تشکیل کمپلکس، آهن در محلول باقی می‌ماند.
    • یک معرف اکسید‌کننده قوی به سیترات آمونیوم اضافه می‌شود تا یون‌های آهن را اکسید کرده و آهن فلزی را به حالت آهن تبدیل کند. این فرآیند منجر به تشکیل یک لایه نازک، بی‌اثر و چسبنده از اکسید آهن به نام Fe۲O۳ می‌شود.

 

عوامل زیر مدت زمان اسیدشویی دیگ‌های استخر را تعیین می‌کند:

    • تعداد واحد‌های شروع و پایان
    • نفوذ هوا به داخل دیگ
    • مصرف بیش از حد آب دیگ بخار
    • تعداد و شدت نشت لوله

اسید شویی موتورخانه-جعفری

شستشوی فلز چیست و انواع آن کدام است؟

تمیز کردن آهن به عنوان یک روش عالی برای از بین بردن کثیفی، زنگ زدگی و رسوب از سطوح فلزی استفاده می‌شود. طی فرآیند‌هایی که در دمای بالا انجام می‌شود، ماده اکسید‌کننده‌ای به نام رسوب روی فلز تشکیل می‌شود. این فرآیند برای فولاد رایج است و فولاد گرم قبل از استفاده در فرآیند‌های سرد ضدعفونی و تمیز می‌شود.
برخی از آلاینده‌ها، به ویژه آلاینده‌های معدنی، با اسید پاک می‌شوند یا در اسید یا هر دو حل می‌شوند.
هدف اصلی اسیدشویی علاوه بر اسید شویی و زدودن زنگ زدگی، پاک کنندگی آن است و محلول باید اسیدیته متوسطی داشته باشد.
هنگام شستشو با اسید، هدف از بین بردن ترکیبات روغنی و آلودگی‌های سنگین و محلول‌های قلیایی نیست، بلکه هدف از بین بردن روغن‌های سبک، فیلم‌های ناشی از اکسیداسیون و سایر فیلم‌های موجود است. این فرآیند در مرحله نهایی تمیز کردن فلزات قبل از آبکاری انجام می‌شود و از ترکیبات مختلفی استفاده می‌شود که در زیر به آن‌ها پرداخته می‌شود.

مواد مورد استفاده برای اسیدشویی فلزات موتورخانه

۱- اسید‌های معدنی مانند اسید کلریدریک، اسید سولفوریک و اسید فسفریک
۲- اسید‌های سولفوریک جامد مانند بی‌سولفات سدیم، اسید سولفامیک، سولفات یا کلرید آهن، هیپوفسفیت سدیم، پرسولفات آمونیوم و نمک‌های فلوراید.
مواد شوینده حاوی تعداد بیشتری از ترکیبات فوق الذکر یا نمک آن‌ها، ترکیبات یونی مناسب و پایدار و اسید مولکولی کم هستند، مانند نونیل فنل اتوکسیله، حلال‌های آلی محلول در آب مانند بوتیل سلولز، ‌اتیلن گلیکول مونوبوتیل اتر (EGBE)، کف زدا.

نتیجه گیری آخر از روش‌های اسیدشویی

برای اسیدشویی می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که مهم‌ترین آن‌ها استفاده از حمام اسیدی، اسپری یا برس زدن است. در روش حمام که به روش غوطه وری نیز معروف است، فلز مورد نظر را در حمام اسیدی غوطه ور می‌کنند. در روش‌های دیگر محلول اسید را با اسپری یا برس زدن به سطح مورد نظر می‌زنند، این روش عمدتاً برای فلزاتی که نیاز به تمیزکاری موضعی دارند استفاده می‌شود. در مواردی مانند تولید فولاد که همیشه یک لایه اکسید روی سطح تشکیل می‌شود، استفاده از روش غوطه وری بیشتر رایج است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

One thought on “اسیدشویی موتورخانه

 1. Pingback: بویلر موتورخانه (دیگ موتورخانه) چیست؟ | شعله گستران پارس

دیدگاهتان را بنویسید