نحوه هواگیری موتورخانه شوفاژ و تنظیم موتورخانه شوفاژ

نحوه هواگیری موتورخانه شوفاژ و تنظیم موتورخانه شوفاژ در شعله گستران پارس

هواگیری موتورخانه شوفاژ یکی از خدمات تخصصی در سرویس موتورخانه است. در تاسیسات موتورخانه ساختمان ، هواگیری پکیج، هواگیری شوفاژ و هواگیری رادیاتور همگی موقع سرویس موتورخانه برای حل مشکل و خرابی موتورخانه خانگی و یا خود شوفاژ و پکیج انجام می‌شود.

قبل از شروع فصل سرما باید اقدامات لازم برای راه اندازی سیستم گرمایشی، موتورخانه و هواگیری موتورخانه شوفاژ را برای منزل خود انجام دهیم که بتوانیم موقع سرما، خانه خود را گرم نگه داریم و اگر خرابی و یا مشکلی در موتورخانه وجود داشت آن را رفع کنیم.

علاوه بر هواگیری موتورخانه باید رادیاتورها را برای هواگیری باز کرد. ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که قسمتی از شوفاژ گرم و قسمتی دیگر سرد است و با اینکه پکیج یا موتورخانه روشن است ولی رادیاتور شوفاژها گرم نمی‌شوند.

حتما می‌پرسید خب در این مواقع باید چکار کنیم؟

در این مطلب علاوه بر آموزش نحوه هواگیری منبع دو جداره، هواگیری موتورخانه شوفاژ را نیز بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 

 

 

هواگیری موتورخانه شوفاژ خانگی – نحوه هواگیری منبع دو جداره – هواگیری منبع دو جداره

بهترین کار هواگیری موتورخانه و پکیج دیواری است. وقتی سرویس کار موتورخانه ، هواگیری موتورخانه شما را انجام می‌دهد، اگر مشکل سیستم، خرابی موتورخانه باشد باید قبل از راه اندازی شوفاژها آن نقص را رفع کند. در غیر این صورت، خسارت و خرابی تجهیزات موتورخانه، هزینه‌ تعمیر و سرویس موتورخانه شما را چند برابر خواهد کرد.

جهت اطمینان از نگهداری صحیح و کاهش هزینه‌های تعمیر موتورخانه، باید هواگیری منبع دو جداره یا هواگیری موتورخانه شوفاژ به صورت دوره‌ای (ترچیحا هر 3 الی 6 ماه یک بار) انجام شود.

از دیگر خدماتی که زیرمجموعه سرویس موتورخانه می‌باشد، تنظیم مشعل دیگ آب گرم موتورخانه شوفاژ، عیب یابی موتورخانه، رفع عیب سیستم موتورخانه شوفاژ و … می‌باشد که توسط سرویس کار موتورخانه انجام می‌شود.

 

مطالعه بیشتر: علت گرم نشدن شوفاژ موتورخانه و آب‌گرم مصرفی

 

 

نگهداری و تعمیر موتورخانه

نکته مهمی که باید توجه کنید این هست که اگر می‌خواهید تاسیسات موتورخانه ساختمان شما کمتر دچار مشکل شود بهتر است هواگیری موتورخانه شوفاژ را به‌طور منظم در دوره‌های مشخصی انجام دهید.هواگیری موتورخانه شوفاژ | هواگیری منبع دو جداره

مثلا اگر سرویس موتورخانه را هر 6 ماه یکبار در دوره‌های منظم جهت هواگیری موتورخانه شوفاژ انجام می‌دهید، در صورتی که نظم این دوره به هم بریزد به احتمال زیاد سیستم موتورخانه شوفاژ شما به مشکل برمی‌خورد. بنابراین در نظر داشته باشید که سیستم موتورخانه باید توسط سرویس کار موتورخانه بررسی شود.

 

در نظر داشته باشید اگر این اقدامات را بعد از نصب موتورخانه بر روی موتورخانه و تجهیزات وابسته به آن مانند نصب رادیاتور شوفاژ و راه اندازی و نصب پکیج انجام دهید، در تعمیر و نگهداری این وسایل گرمایشی تاسیسات موتورخانه ساختمان موثر است.

همانطور که گفتیم هواگیری موتورخانه شوفاژ خانگی و شوفازها باید در ظی دوره‌های منظم و به صورت مداوم و پیوسته انجام شود.

بهترین برنامه‌ریزی برای سرویس موتورخانه این هست که هر ۶ ماه یکبار انجام شود تا اگر مشکل یا نقصی در موتورخانه بود از سرویس کار موتورخانه در شعله گستران پارس کمک بگیرید.

 

 

 

 

 

 


برای نصب موتورخانه شوفاژ در شعله گستران پارس با شماره 09981606070 تماس بگیرید


 

 

چرا به هواگیری منبع دوجداره در موتورخانه خانگی نیاز داریم؟

همانطور که می‌دانید منبع دوجداره یکی از تجهیزات سیستم موتورخانه خانگی هست که آب گرم مصرفی ساختمان را تامین می‌کند.

مطالعه بیشتر:   اجرت تعویض پره دیگ شوفاژ

کاری که منبع انبساط موتورخانه خانگی می‌کند این هست که آب کم شده از سیستم گرمایش را به درستی به سیستم موتورخانه برگردانده و اضافه نماید، زمانی که نتواند این کار را درست انجام دهد، در نتیجه هوا به داخل تاسیسات نفوذ کرده و عملکرد موتورخانه را مختل می‌کند.

یعنی هوا داخل بخش‌های داخلی موتورخانه مثل منبع دوجداره، رادیاتورها، پمپ های آب سیرکوله، دیگ چدنی، فولادی موتورخانه و فن‌کویل‌ها جمع می‌شود.

درصورتی که چنین اتفاقی بیافتد به این معنی است که نیاز به هواگیری موتورخانه شوفاژ دارید. چون منبع دوجداره موتورخانه خانگی شما دچار گرفتگی هوا شده است، پس باید هواگیری منبع دوجداره توسط سرویس کار موتورخانه انجام شود.

 

 

بهترین نقطه برای هواگیری کجاست ؟

اکثر متخصصین سرویس کار موتورخانه های بزرگ، هواگیری موتورخانه خانگی را از آخر خط شروع می‎‌کنند، مثلا اگر بخواهند موتورخانه یک ساختمان 16 طبقه‌ای را هواگیری کنند، به سرعت به طبقه شانزدهم مراجعه می‌کنند، بنابراین بهترین نقطه برای هواگیری و بیرون کردن هوای سیستم انتهای خط است؛ به همین دلیل در سیستم های تهویه مطبوع بالاتر از آخرین انشعاب فرعی شیر ایرونت نصب می‌شود.

البته در نظر داشته باشید که این نقاط برای هواگیری بهینه بیشترین منفعت را دارند، لازم به ذکر است برای هواگیری حتما پمپ سیرکولاتور روشن باشد، زیرا با جابجایی سیال هوا اگر در طبقات پایینتر هم باشد به بیرون تخلیه می‌شود.

 

 

 

آیا خودمان می توانیم هواگیری منبع دوجداره را انجام دهیم؟

موقع گرفتگی هوا در منبع دوجداره به یاد داشته باشد حتما از شیر متصل به منبع به کف موتورخانه خانگی لوله کشی انجام شده باشد؛ و اگر این لوله کشی انجام نشده باشد، آب داغی که با فشار از منبع خارج می‌شود با اعضای بدن شما برخورد کند و سبب سوختگی و خسارت‌های جبران ناپذیر شود. بنابراین بهتر است اینکار را به افرادی که تجربه و تخصص کافی دارند بسپاریم.

کارشناسان ما با بهره گیری از سرویسکاران متخصص و باتجربه در تهران و کرج آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد. برای هواگیری منبع دوجداره، خرید پکیج دست دوم با گارانتی و نصب موتورخانه با شعله گستران پارس، تماس بگیرید.

 

 


برای نصب موتورخانه شوفاژ در شعله گستران پارس با شماره 09981606070 تماس بگیرید


 

 

 

 

روش هواگیری در سیستم های بزرگ

معمولا از روش قبلی برای ساختمان‌های مسکونی کوچک استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است برای هواگیری ساختمان های بلند مرتبه مثل برج‌ها و هتل‌ها و فضاهای مشابه روش بالا توصیه نمی‌شود.

در هتل‌ها، برج ساختمان های بلند هوایگری به اجباری است، این نوع هواگیری که مخصوص ساختمان های بلند می‌باشد باید نکاتی را رعایت کنید.

 

 

 

بررسی کردن تاسیسات موتورخانه ساختمان و موتورخانه شوفاژ در زمستان

به یاد داشته باشید موقع هواگیری موتورخانه شوفاژ و شوفاژها، قبل از اینکه شیر فلکه شوفاژ خانه را باز کنید، تمام قطعات آن، از مشعل گرفته تا دیگ و منبع بررسی شود. برای اینکه ممکن است مشکل یا نقصی در دیگ موتورخانه و منبع و … وجود داشته باشد.

به خاطر داشته باشید چنانچه در تجهیزات موتورخانه مشکل و خرابی به وجود آمد، برای رفع خرابی و تعمیر آن را به سرویس کار موتورخانه بسپارید تا مشکل از آنچه هست بدتر نشود.

مطالعه بیشتر:   راهنمای استفاده از ترموستات حرارت مرکزی

برای اینکه اگر دیگ موتورخانه خانگی شما نشتی داشته باشد علاوه براینکه مصرف انرژی آن بالا می‌رود، باعث افزایش اصطکاک بیشتر مشعل و فرسایش بخش‌های دیگر موتورخانه خانگی می‌شود و در نتیجه بعد از مدتی باعث پوسیدگی منبع دوجداره و یا پوسیدگی دیگ می‌شود.

گاهی اوقات یک‌سری مشکلاتی در منبع‌های کویل به وجود می‌آید. در منبع کویل موتورخانه یک لوله مسی وجود دارد که وظیقه انتقال گرما را به عهده دارد. در برخی مواقع رسوبات و یا مواد چسبنده به کویل مانع انتقال سریع گرما می‌شود و در نتیجه باعث می‌شود در زمستان آب گرم نداشته باشیم و آب سرد باشد.

بنابراین خیلی مهم است که هرازگاهی شیر فلکه ورودی هم در ساختمان ها بررسی شود. چون ممکن است بعد از راه‌اندازی موتورخانه خانگی بعضی از رادیاتور شوفاژها کار نکنند و درصورتی که سیستم هواگیری نشده باشد، شوفاژها سرد می‌شوند.

مورد دیگری که حتما باید چک کنید پمپ برگشت موتورخانه در تاسیسات موتورخانه ساختمان ، منبع انبساط پشت بام و گرفتگی لوله های منبع انبساط است که باید مورد بررسی متخصص قرار بگیرد.

 

 

هواگیری شوفاژها

بهترین روش هواگیری شوفاژها این است که بر اساس مسیر لوله کشی شوفاژهای خانه انجام شود هواگیری موتورخانه شوفاژ و شوفاژها بسیار مهم می باشد چون هنگامی که شوفاژها برای مدتی خاموش است هوای سرد درون آن باقی می ماند و هنگامی که این هوای سرد محبوس شود هواگرفتگی شوفاژ به وجود می آید که باید با آچار مخصوص هواگیری این کار را انجام دهید

در ابتدا آچار مخصوص هواگیری تهیه کنید و قسمت انتهای شوفاژ یک شیر خروجی وجود دارد که با استفاده از یک پارچه و سطل که زیر شیر خروجی می گذارید و با آچار مخصوص هواگیری را انجام دهید و باید سیستم گرمایشی را خاموش کنید و صبر کنید تا شوفاژها خنک شوند و اگر زمانی که شوفاژ روشن است هواگیری کنید هوای بیشتری وارد شوفاژ می شود و با آچار هواگیری را باید جهت خلاف حرکت عقربه های ساعت پیچ ها را باز کنید و با بیرون آمدن مقداری آب از شیر خروجی هوای درون شوفاژ تخلیه می شود و بعد پیچ را با آچار ببندید

 

 

 

مطالعه بیشتر: نحوه شستشوی رسوب و لجن رادیاتور شوفاژ در 10 مرحله

 

علت سرد بودن شوفاژها بعد از هواگیری در تاسیسات موتورخانه ساختمان

اگر یک یا چند رادیاتور یا شوفاژ گرم شده و بقیه سرد هستند ممکن است مبدل ثانویه رسوب گرفته و یا خود رادیاتور رسوب دارد و یا صافی برگشت رسوب پیدا کرده است

ممکن است شیرهای رفت و برگشت بسته باشد

خرابی سنسور شوفاژ هم می تواند باعث گرم نشدن رادیاتور یا شوفاژ شود

ممکن است شیرهای رادیاتور بسته باشد

در بعضی مواقع ممکن است شیر موتور سوخته باشد

کثیف بودن توری صافی برگشت هم می تواند یکی از دلایل گرم نشدن رادیاتور باشد

 

هواگیری اجباری

برای هواگیری موتور خانه های بزرگ در تاسیسات موتورخانه ساختمان استفاده باید مدار را از حالت بسته به حالت باز تغییر دهیم ، زیرا همانطور که می دانیم هوا گرفت برای سیستم های بسته است  ، یعنی یک سمت سیستم باید با هوای آزاد در ارتباط باشد ، معمولا در هواگیری سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی به تعداد رایزر ها خط به خط صورت می گیرد ،و بعد سراغ انشعابات خواهیم رفت وقتی که یک سمت سیستم به هوای ازاد مرتبط شد ، فشار آب شهری را توسط بوستر پمپ آتش نشانی بالا برده و داخل مسیر مورد نظر می اندازیم ، در این حالت بادی توجه داشته باشیم که باید پمپ سیرکولاتور را خاموش و از مدار خارج کنیم ، همانطور که گفته شد انتهای مدار باز کرده و تمامی مسیر ها مسدود میکنیم ،این مسیر باز و ارتباط داشتن با هوای آزاد منبع انبساط هستند که با فشار از منبع آب خارج می شود و سپس به سراغ کلکتور ها  ، انشعابات  رفته و هواگیری را شروع میکینم

 

مطالعه بیشتر:   علت گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه و روش رفع آن

نکته مهم

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که آبی که از بوستر پمپ آتش نشانی وارد مسیر مورد نظر می‌شود، بدون هوا می باشد و آب شهری است که سختی گیری نشده است.

در نتیجه این آب که سختی گیری نشده رسوب ایجاد می‌کند، بنابراین کاری که ما باید انجام دهیم این است که سیستم را از آب سختی گیری شده از سمت منبع انبساط پر کنیم، به این دلیل که وقتی فلودیاگرام های موتورخانه ترسیم می‌شود سختی گیر قبل از منبع انبساط نصب می‌شود تا آبی که سختی گیر شده است را بتواند از منبع وارد منبع انبساط  کند.

 

 

 

سخن پایانی

بهتر است قبل از فصل سوز و سرما هواگیری شود تا همه شوفاژها به درسی گرم شود ولی اگر مشکلی در هواگیری وجود داشته باشد یا بعضی از شوفاژها گرم نشود باید به فکر اساسی باشید و بهترین گزینه استفاده از یک متخصص در زمینه تعمیر موتورخانه و شوفاژها می باشد که به همه اصول فنی آشنا باشد  به همین منظور شما می توانید با ارتباط با شرکت هوایش درخواست اعزام نیرو به محل  خود دهید تا به راحتی و در اسرع وقت شوفاژهای شما گرم و هواگیری شود این شرکت هوایش با سابقه بسیار طولانی و درخشان در زمینه خدمات و تعمیرات و تجهیزات دارای متخصصین حاذق سرویس کار موتورخانه می باشد

 

 

 

 

راه‌اندازی موتورخانه شوفاژ، سرویس و تعمیر پکیج دیواری و نصب پکیج در شعله گستران پارس

در صورتی که نیاز به سرویس پکیج و یا تعمیر پکیج دیواری منزل خود دارید می توانید از متخصصین ”شعله گستران پارس” کمک بخواهید. متخصصین و تعمیرکاران خبره ”شعله گستران پارس” آمادگی خود را جهت هرگونه خدمات اعلام می دارند. ” خدمات شعله گستران پارس” شامل سرویس پکیج دیواری و تعمیرات مانند سرویس کردن، عیب یابی و رفع مشکل پکیج و آبگرمکن های دیواری، نصب و راه اندازی موتورخانه و نصب پکیج شما عزیزان در مکان شما می باشد. فقط کافیست در تمام روزهای هفته با☎️ شماره 09981606070 تماس بگیرید و از خدمات این مجموعه در هر نقطه از تهران و کرج استفاده نمایید.

همچنین ما در شعله گستران خرید و فروش انواع پکیج دست دوم با گارانتی 6 الی 1 ساله داریم. صورتی که ناز به خرید پکیج ارزان داشتید با شماره 09981606070 تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

One thought on “نحوه هواگیری موتورخانه شوفاژ و تنظیم موتورخانه شوفاژ

  1. Pingback: آموزش لوله کشی موتورخانه ساختمان - شعله گستران پارس

دیدگاهتان را بنویسید