فرمول محاسبه راندمان دیگ بخار

راندمان بویلر  همانطور که به طور گسترده شناخته شده است،  هزینه اولیه یک دیگ، بخش کوچکی از کل هزینه های مربوط به دیگ در طول عمر آن است. هزینه های عمده ناشی از هزینه های سوخت در طول عمر عملیاتی دیگ بخار است. به منظور کاهش هزینه های سوخت، اطمینان از کارآمد بودن دیگ بخار بسیار مهم است.

همیشه اینطور نیست که دیگ بخار با حداکثر کارایی خود کار کند. اگر نظارت کافی بر راندمان انجام نشود، بویلرها تقریباً همیشه با راندمان بسیار پایین‌تری نسبت به بازده نامی کار می‌کنند.

 

 

 

دانستن راندمان دیگ برای یک سیستم حیاتی است

 

فهرست مطالب

 

 

راندمان بویلر چیست؟

راندمان دیگ بخار مجموع راندمان اجزای متعدد آن است. یک دیگ شامل تعدادی زیرسیستم است که هر یک بر راندمان کلی دیگ تأثیر می گذارد. در زیر چند بازده وجود دارد که در نهایت بازده دیگ بخار را تعیین می کند:

 1. راندمان احتراق
 2. راندمان حرارتی

جدای از این راندمان ها، چند تلفات دیگر نیز وجود دارد که در تعیین بازده دیگ نقش دارند و باید در ارزیابی راندمان دیگ در نظر گرفته شوند.

 

راندمان احتراق

توانایی مشعل دیگ در سوزاندن سوخت با راندمان احتراق آن اندازه گیری می شود. مقدار سوخت نسوخته در اگزوز و سطح اکسیژن اضافی در اگزوز دو معیاری هستند که بر راندمان مشعل تأثیر می گذارند. با افزایش مقدار هوای اضافی، مقدار سوخت نسوخته در اگزوز کاهش می یابد. در نتیجه، تلفات سوخت نسوخته کاهش می یابد در حالی که تلفات آنتالپی افزایش می یابد. در نتیجه، حفظ تعادل بین تلفات آنتالپی و تلفات نسوخته شده حیاتی است. بازده احتراق بسته به سوختی که می سوزد متفاوت است. سوخت های جامد نسبت به سوخت های مایع و گاز راندمان احتراق کمتری دارند.

 

راندمان حرارتی

راندمان حرارتی دیگ به راندمان مبدل حرارتی دیگ اطلاق می شود که وظیفه انتقال انرژی گرمایی از کنار آتش به کنار آب را بر عهده دارد. تجمع رسوب / دوده بر روی لوله های دیگ تأثیر قابل توجهی بر راندمان حرارتی دارد.

 

 

راندمان مستقیم و غیر مستقیم بویلر

به غیر از راندمان احتراق و حرارتی، چندین عامل دیگر بر راندمان کلی دیگ تأثیر می گذارد. تلفات ON-OFF، تلفات تشعشع، تلفات انفجاری، تلفات همرفتی و غیره برخی از ویژگی های دیگر هستند. در عمل، دو روش برای محاسبه راندمان دیگ بخار به طور معمول استفاده می شود، یعنی روش مستقیم و روش غیر مستقیم.

 

 

بهره وری مستقیم

برای محاسبه راندمان دیگ بخار در این روش از فرمول بازده پایه استفاده می شود:

 

\eta=(خروجی انرژی)/(ورودی انرژی)\times100

 

برای محاسبه راندمان دیگ بخار با استفاده از این روش، کل انرژی خروجی دیگ بخار را بر کل انرژی ورودی دیگ، ضرب در صد تقسیم کنید.

 

E= [Q \frac{(Hh)}{q}\times GCV]\times 100

 

جایی که،

Q= مقدار بخار تولید شده (کیلوگرم در ساعت)

H= آنتالپی فاز بخار (Kcal/kg)

h= آنتالپی فاز آب (کیلو کالری/کیلوگرم)

GCV= ارزش کالری ناخالص سوخت.

 

محاسبه بازده دیگ بخار

 

کارایی غیر مستقیم

راندمان غیرمستقیم دیگ با جمع کردن تمام تلفاتی که در دیگ بخار ایجاد می شود و کل آن از 100 درصد کم می شود اندازه گیری می شود. این روش مستلزم انجام اندازه‌گیری‌های جداگانه برای تعیین مقادیر تمام تلفات قابل اندازه‌گیری در یک دیگ است. برای محاسبه بازده نهایی، تمام این تلفات با هم جمع شده و از 100 درصد کسر می شود. در طول عمل، دریچه دمنده بسته نگه داشته می شود. این رویکرد باید مطابق با استانداردهای BS845 اجرا شود. تلفات پشته، تلفات تشعشع و تلفات انفجار از جمله تلفات محاسبه شده است.

 

 

مقایسه کارایی مستقیم و غیر مستقیم

هر دو روش برای تعیین راندمان دیگ که در بالا ذکر شد دارای مجموعه ای از مزایا و معایب خاص خود هستند. مهمترین مزیت روش غیرمستقیم این است که به منابع زیان نیز می پردازد. با تعیین کارایی غیرمستقیم، می توان تعیین کرد که در کجا خسارات رخ می دهد و چگونه می توان آنها را کاهش داد. از سوی دیگر مقادیر بازده مستقیم به دلیل تلفات کشف نشده مانند تلفات تشعشع، تلفات ON-OFF و غیره به واقعیت نزدیکتر از مقادیر بازده غیرمستقیم هستند. از سوی دیگر، بهره وری مستقیم، تنها می تواند میزان ضرر کلی را به ما بگوید. محاسبات بازده مستقیم هیچ اطلاعاتی در مورد تلفات خاص یا بزرگی آنها ارائه نمی دهد.

همیشه بین کارایی مستقیم و غیرمستقیم شکاف وجود دارد. بازده مستقیم در یک دوره زمانی محاسبه می شود، در حالی که بازده غیر مستقیم در یک زمان معین اندازه گیری می شود. در نتیجه تلفات ناشی از بارهای متغیر، روشن و خاموش شدن دیگ بخار و سایر عوامل در نظر گرفته می شود.

 

در شعله گستران پارس بیشتر بخوانید
قطعات بویلر و عملکرد آنها در بویلر

نظارت بر کارایی زمان واقعی

راندمان دیگ ثابت نمی ماند و انحرافات قابل توجهی از مقادیر بهینه در حین کار رخ می دهد. بسته به نوع دیگ و شرایط در محل، تغییر به پایش راندمان در زمان واقعی می تواند راندمان دیگ بخار را به طور چشمگیری بهبود بخشد. در یک کلام، اگر می خواهید در مصرف سوخت صرفه جویی کنید و ردپای کربن خود را کاهش دهید، نظارت و حفظ راندمان دیگ در طول عمر عملیاتی دیگ ضروری است.

 

 

راه های افزایش راندمان دیگ بخار

در اینجا توضیحاتی در مورد چگونگی به حداقل رساندن اتلاف حرارت در دیگ و در نتیجه افزایش راندمان ارائه می دهیم.

 

دمای پشته را پایین بیاورید

یک عقب گرد ساده روز/شب می تواند به کاهش دمای پشته کمک کند. هنگامی که در روزهای معتدل یا در شب بیکار هستید، فشار عملیاتی دیگ های بخار و دمای کار دیگ های هیدرونیک را کاهش می دهد.

 

An Economizer را نصب کنید

گاز دودکش داغ دور ریخته شده برای گرم کردن آب تغذیه در مسیر خود به دیگ در یک اکونومایزر استفاده می شود. اگر دیگ بخار شما اکونومایزر ندارد یا اگر اکونومایزر شما کار نمی کند، این باید اولویت اول شما باشد. اکونومایزرها باعث صرفه جویی در سوخت شده و دیگ را از اثرات مضر تامین آب سرد محافظت می کنند.

 

درایو فرکانس متغیر را نصب کنید

در حال حاضر تعداد زیادی فن یا پمپ مشعل در بازار وجود ندارد که VFD نداشته باشد. اگر تا به حال نام VFD ها را نشنیده اید یا سیستمی دارید که از آنها استفاده نمی کند، توجه داشته باشید. قوانین میل ترکیبی برای پمپ ها و فن ها مسئول صرفه جویی فوق العاده در مصرف انرژی هستند. اگر سیستم شما دارای یک فن یا پمپ گردش خون باشد که توسط یک دمپر یا شیر کنترل می شود، برق را در بارهای جزئی هدر می دهد. جادو زمانی اتفاق می افتد که سیستم شما از VFD برای کنترل جریان به جای سرعت فن یا پمپ استفاده می کند.

 

رایتر را به طور منظم تنظیم کنید

وقتی صحبت از راندمان دیگ به میان می آید، یکی دیگر از مسائل رایج عدم دریافت مقدار مناسب هوا است. مقدار خاصی از اکسیژن برای احتراق مناسب سوخت در داخل دیگ مورد نیاز است. اگر هوای کافی وجود نداشته باشد، کربن موجود در سوخت اکسید می شود و در نتیجه مونوکسید کربن ایجاد می شود. از آنجایی که سوخت به طور کامل نمی سوزد، گرمای کمتری آزاد می شود و راندمان مصرف سوخت کاهش می یابد. دوده، دود و مونوکسید کربن همگی محصولات جانبی مضر هوای کم هستند. علاوه بر این، هوای بیش از حد بر کارایی تأثیر می گذارد. هوای اضافی سرد وارد پشته می شود و گرما را از دست می دهد.

روش ایده آل به سوخت اجازه می دهد تا با هوای کافی به طور ایمن بسوزد. یک پروب O2 برای تعیین میزان هوای مورد نیاز استفاده می شود. در حالی که مشعل را برای حداکثر بازده دیگ تنظیم می کنیم، پروب را داخل پشته قرار می دهیم. دمای هوای وارد شده به مشعل، با این حال، در برخی از تاسیسات با فصول در نوسان است. برای بهترین صرفه جویی، این نیاز به تنظیم مکرر مشعل دارد.

 

پاک کردن Fireside

دوده ممکن است به مرور زمان در سمت آتش لوله های دیگ انباشته شود، به خصوص با تجهیزات قدیمی تر. این پوشش دوده به عنوان یک عایق عمل می کند، انتقال حرارت را کند می کند و مصرف سوخت را افزایش می دهد. گازهای داغ به دلیل سرعت انتقال حرارت کمتر، بدون انتقال گرما به آب عبور می کنند و دمای پشته شما را افزایش می دهند. به عنوان بخشی از تعمیر و نگهداری معمولی دیگ، لوله های دیگ خود را تمیز و بازرسی کنید تا مطمئن شوید که دوده به حداقل رسیده است. این کار راندمان کلی دیگ را بهبود می بخشد.

 

پاک کردن سمت آب

تصفیه آب برای تمیز نگه داشتن سطح آب دیگ بخار و عاری از نشتی ضروری است. به طور منظم کناره آب دیگ خود را بررسی کنید. برای اطمینان از انتقال حرارت خوب از فلز به آب، هر پایه گل یا درام گل را تمیز کنید. به دلیل سختی آب بالا، مواد شیمیایی نادرست و خاموش نشدن منظم دیگ، رسوب روی سطوح انتقال حرارت ایجاد می شود. این مقیاس مانع انتقال حرارت می شود و راندمان دیگ شما را کاهش می دهد. آب نمی تواند این سطوح انتقال حرارت را به دلیل وجود جرم خنک کند. اگر رسوب برداشته نشود، ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد دیگ شود و در نتیجه تعمیرات و نشتی دیگ گران تمام شود.

 

دریچه های خود را عایق بندی کنید

بسیاری از امکانات برای تعمیر و نگهداری عایق روی شیرهای دیگ بخار را حذف می کنند و هرگز آن را تعویض نمی کنند زیرا ناخوشایند است. از طرف دیگر، قرار دادن این دریچه‌های بزرگ در معرض هوا، منجر به اتلاف حرارت قابل توجهی می‌شود و می‌تواند اتاق دیگ بخار را به شدت داغ کند. استفاده از پتوی متحرک برای عایق کاری این شیرها می تواند باعث صرفه جویی در هزینه و بهبود راحتی دیگ بخار شود. پتوها همچنین خطر سوختگی را محدود می کنند و در عین حال دسترسی آسان به تعمیر و نگهداری را فراهم می کنند.

 

هوای احتراق را پیش گرم کنید

با شعله، مشعل باید هوای احتراق ورودی را گرم کند. اگر هوای وارد شده به مشعل گرمتر باشد، برای تولید همان مقدار بخار در دیگ، سوخت کمتری مصرف می شود. افزایش ساده دمای هوای تازه به میزان 40 درجه فارنهایت می تواند 1 درصد از هزینه سوخت را صرفه جویی کند. حتی با وجود نرخ‌های پایین تاریخی گاز، اگر دیگ‌های بزرگ را به صورت شبانه‌روزی کار کنید، این می‌تواند به سرعت افزایش یابد. یک پیش گرمکن هوا در برخی شرایط می تواند هزینه خود را در مدت کوتاهی تا یک سال پرداخت کند.

 

میعانات را به دیگ برگردانید

همانطور که بخار گرمای خود را منتقل می کند و متراکم می شود، میعان تشکیل می شود. هدر دادن این منبع ارزشمند غیر مسئولانه است. آب تمیز حاوی مواد جامد یا گازهای محلول نیست و آماده استفاده مجدد در دیگ شما است. از آنجایی که آب از قبل گرم شده است، برای تبدیل مجدد آن به بخار، سوخت بسیار کمتری مصرف می شود. استفاده مجدد از میعانات همچنین میزان آب آرایشی سرد، مواد شیمیایی و درمان مورد نیاز دیگ شما را کاهش می دهد. در نهایت، بازگشت میعانات گازی به سیستم آب تغذیه می تواند در هزینه های تصفیه فاضلاب و هزینه های فاضلاب صرفه جویی کند.

 

میعانات را به دیگ برگردانید

نصب یک سیستم برگشت میعانات فشار بالا را روی بزرگترین مصرف کننده های بخار خود در نظر بگیرید تا راندمان دیگ بخار را حتی بیشتر افزایش دهید. این باعث افزایش فشار میعانات شما می شود. از آنجایی که میعانات چشمک نمی زند، ممکن است آب بیشتری را با دمای بسیار بالاتر به دیگ خود برگردانید.

 

کنترل نرخ انفجار

Blowdown آلاینده هایی مانند سختی آب را از دیگ حذف می کند و برای تمیز نگه داشتن سطوح دیگ ضروری است. از طرف دیگر، Blowdown گرما را از سیستم حذف می کند. آب در دمای اتاق وارد سیستم می شود، تا دمای دیگ گرم می شود و سپس از طریق دمنده خارج می شود. دمیدن مداوم یکی از ویژگی های برخی از سیستم های دیگ بخار است که با بار دیگ تغییر نمی کند. برای تحت کنترل نگه داشتن مقدار حرارتی که در زهکشی پایین می آید، دمش باید به مقدار مورد نیاز برای تحت کنترل نگه داشتن مواد جامد محلول محدود شود. برای صرفه جویی قابل توجه در هزینه، مواد جامد محلول را با یک دریچه دمنده خودکار کنترل کنید. ممکن است با خاموش کردن دیگ بخار به طور منظم در مصرف برق صرفه جویی کنید. این همچنین خطر آسیب رساندن رسوب به دیگ شما را کاهش می دهد.

 

در شعله گستران پارس بیشتر بخوانید

بازیابی گرما از دمش بویلر

بازیابی حرارت ناشی از انفجار دیگ، مانند برگشت میعانات گازی به دیگ، می تواند کارایی دیگ را بهبود بخشد. شیر دمنده برای حذف مواد محلول و نامحلول از آب دیگ استفاده می شود. با کاهش سطح ذرات محلول در آب دیگ به جلوگیری از رسوب دیگ کمک می کند. متأسفانه، حذف آب گرم باعث هدر رفتن انرژی نیز می شود. یک مبدل حرارتی، فلاش تانک یا ترکیبی از این دو می تواند به سیستم دیگ بخار در بازیابی بخشی از این انرژی کمک کند. با استفاده از بازیابی گرما برای خنک کردن دمنده و گرم کردن آب آرایش خود، کارایی انرژی را بهبود بخشید.

راه های مختلف افزایش راندمان دیگ بخار

 

این پست همچنین شامل یک پی دی اف توضیحات مربوط به راندمان بویلر است که می توانید از اینجا دانلود کنید . شما همچنین می توانید این ویدیوی شگفت انگیز را برای درک بیشتر در مورد دیگ بخار و راندمان احتراق.

 

 

راندمان دیگ بخار | محاسبه آن و چگونه راندمان دیگ بخار بویلر صنعتی بخار را افزایش دهیم

تعریف راندمان دیگ بخار بویلر صنعتی
تعاریف زیادی برای راندمان دیگ بخار وجود دارد و بسیاری از اپراتورها و حتی مهندسان سطح بالا هم در مورد آن گیج میشوند. ما تلاش می کنیم این مساله را تا جای ممکن شفاف سازی کنیم. حتی تعاریفی هم آماده کرده ایم چون مطمئنیم به آنها نیاز است. نکته گنگ اول بازده بویلر صنعتی بخار است تعریف رسمی آن میتواند به این صورت باشد که گرمای جذب شده توسط بخار یا آب تقسیم بر انرژی حاصل از انرژی سوزاندن سوخت باشد. این تعریف  را ABMA  ارایه کرده که اکثر ما آن را به عنوان تعریف صحیح قبول داریم. سایر منابع انرژی هم مثل برق که فنها و پمپها را تغذیه می کند مربوط به بویلر صنعتی بخار است. اگر تمام آن مقادیری که مهندسان به آن ورودی می گویند محاسبه شوند به مقدار صحیحی از راندمان دیگ بخار خواهیم رسید.

انرژی جذب شده توسط آب یا بخار خروجی بویلر صنعتی بخار  است. ممکن است خروجی های متعددی داشته باشیم که باید همه را لحاظ کنیم. اگر بویلر صنعتی بخار  هیتر دارد انرژی افزوده شده به بخار از این طریق نیز یک خروجی است. توجه کنید که تعریف رسمی راندمان دیگ بخار خروجی را تمام گرمای جذب شده توسط سیال در نظر می گیرد. این گرما شامل اتلاف حرارت در Blow down و بخار مصرف شده در پاک کردن دوده لوله ها هم میشود. این محاسبه به این خاطر است که سازنده دیگ بخار هیچ کنترلی روی کیفیت آب مصرفی و سوخت ندارد. سازنده انتقال حرارت از لوله ها را در نظر می گیرد.

فرم مشاوره رایگان خرید دیگ بخار

تست راندمان دیگ بخار بویلر صنعتی
عملکرد پاک کن دوده لوله ها برای حفظ وضعیت بویلر صنعتی بخار یکی از عللی است که تست راندمان بویلر صنعتی بخار مطابق 401_ASME PTC (کد تست توان واحد تولید بخار) برای حداقل هر 12 ساعت باید انجام گیرد. علت حساب کردن عملکرد دوده پاک کن پاک نگه داشتن سطوح انتقال حرارت است. سالها پیش، ABMA ( مجمع سازندگان بویلر آمریکا) قبول کرد بازده را فقط در یک نرخ احتراق تضمین کند. اگر بازده هایی دارید که در سایر نرخهای احتراق مستندات بویلر صنعتی بخار شما ثبت شده می فهمید که آنها نگهداری دیگ بخار از نوع پیشگویانه نامیده شده اند و بار کامل تضمین شده است. مشکل اینجاست که دیگ بخار به ندرت در بار کامل کار می کند. جهت خرید دیگ بخار پیشنهاد کنید که بار مورد نیاز شما را بین 50 تا 75 درصد را  ضمانت کند. این قانون ABMA را نقض نمی کند.

با کاهش بار و نرخ احتراق حجم دود کاهش می یابد. اما سطح گرمایشی بی تغییر باقی می ماند. بنابراین دود مدت بیشتری در تماس با سطح گرمایشی بزرگتر قرار میگیرد و انتقال حرارت افزایش می یابد. باید دقت کنید که چه زمانی مستندات خود را تولید کنید زیرا دمای دودکش با کاهش نرخ احتراق پایین می آید. جایی پایین تر راندمان دیگ بخار شروع به افت می کند. چون قسمت کمی از دوده با سطح گرمایشی تماس برقرار می کند. با کاهش نرخ احتراق اختلاط کامل سوخت و هوا مشکل می شود. پس باید هوای اضافی بیشتری تزریق گردد تا از تولید CO پیشگیری گردد که باز هم بازده کاهش می یابد. تمام این فاکتورها بر بازده تاثیر دارند.

تست راندمان دیگ بخار
محاسبه راندمان دیگ بخار بویلر صنعتی بخار
بازده اتلاف حرارت با بازگشت به مقدار تعریف می شود:

100 × ورودی : خروجی = راندمان دیگ بخار

مقدار ورودی برابر است با مقدار خروجی + تلفات حرارتی سیستم.

با جایگذاری این مقدار در فرمول بالا می توان آن را بدون خروجی محاسبه کرد.

100 × ورودی : (تلفات – ورودی) = راندمان دیگ بخار

اگر بتوانیم تلفات را به صورت درصدی از ورودی محاسبه کنیم سپس آنچه باید انجام دهیم کم کردن درصد تلفات از صد برای یافتن بازده است. تعیین تلفات حرارتی به صورت درصدی از ورودی بسیار راحت تر و صحیح تر است. بنابراین تعیین بازده از این طریق روش معقول تری است. کد تست توان (4 . 1-PTC) یک اساس ساختاری برای محاسبه راندمان بویلر صنعتی بخار با دو روش ورودی – خروجی و تلفات حرارتی به دست می دهد.

همه بویلرها با هر دو روش تست می شود. در شرایطی که فقط یک نفر اطلاعات را جمع می کند. البته اکنون دستگاههای آنالیزر خیلی پیشرفته تر و سریعتر از آنچه انسان تست می کند است. آزمایش نتایج هزاران تست که انجام دادیم خطا در راندمان دیگ بخار ورودی – خروجی حدود 5 درصد را نشان میدهد در حالی که نتایج تست تلفات حرارتی حدود یک درصد خطا دارد. به همین خاطر است که میتوانم بگویم روش تلفات حرارتی بسیار قابل قبول تر است. تست های که انجام میگیرد باید مطابق کد آزمایشی باشد تا رسمیت داشته باشد یک کاغذ با لیست مقادیر آنالیز، دماها و محاسبات راندمان دیگ بخار بویلر صنعتی بخار را به عنوان دیگ بخار نمیتوان در نظر گرفت.

آنالیز سوخت و احتراق برای راندمان دیگ بخار
بدون داشتن آنالیز سوخت، تست جهت تعیین راندمان دیگ بخار معیوب است چون نسبت هیدروژن به کربن سوخت ها بسیار متفاوت است. آنالیزر جدید دود دارای محاسبات برنامه ریزی شده است که بر اساس آنالیز سوخت فرضی  است که مقادیر استفاده شده توسط برنامه می باشد. نتایج نمونه بوده و بر اساس سوخت فرضی است. آنها به اندازه کافی صحیح است که بتوان راندمان دیگ بخار نسبی طبق رنج بار را تعیین کرده و عملکرد بویلر را با بویلر مشابهی که سوخت دیگری می سوزاند مقایسه کرد اما اگر از این نتایج استفاده کنید تا پیش بینی بالاتر سازنده را به چالش بکشید باخته اید. رایج ترین فاکتوری که امروزه استفاده میشود بازده احتراق است. وقتی تکنسین، آنالیز احتراق سالانه واحد شما را انجام میدهد یا شما نمونه دودکش را رسم می کنید تا محاسبات راندمان دیگ بخار انجام شود این همان راندمان احتراق است.

اصولا بازده تلفات حرارتی است که با فرض آنالیز یک سوخت انرژی تلف شده از دودکش را تعیین می کند. این همان است که روی آن برگ کاغذ توسط آنالیزر ثبت شده است. با فرض کالیبره بودن آنالیزر، مقدار، نشانگر معقولی از راندمان دیگ بخار شما در زمانی که برای تلفات تشعشعی تنظیم شده میباشد. آنالیزر کار خوب تعیین آن را انجام میدهد. مقدار تلفات تشعشعی زیاد نیست اما باید بازده احتراق در نظر گرفته شود. سازنده مقدار آن را معادل با درصد ورودی در بار مشخص به شما می دهد. شما باید تاثیر آن را روی بار واقعی تعیین کنید. مقدار داده شده را تقسیم بر درصد بار بویلر کنید و اگر تلفات پیش بینی شده در باری غیر از 100 درصد  است آن را ضرب در نتیجه درصد بار پیش بینی شده کنید. بنابراین شما فقط باید تلفات پیش بینی شده را بر درصد باز تقسیم کنید.

آیا راندمان دیگ بخار را میتواند بیش از 100 باشد؟
منطق می گوید نه اما بعضی با برخی تعاریف از راندمان دیگ بخار بویلر صنعتی میشود. برای اینکار از هوای گرم شده خروجی از یک فرآیند به عنوان هوای احتراق استفاده می کنند که دارای مقداری هیدروکربن با ارزش حرارتی قابل صرف نظر است اما می توان وقتی یک فرایند خاص در حال کار است هوای احتراق 360درجه فارنهایت تولید کند. وقتی آن را وارد یک دیگ بخار دارای اکونومایزر و دودکش با دمای 303 درجه فارنهایت کنید. نتایجی مطابق تعاریف مورد قبول بیش از 100 درصد حاصل کند. اگر تعریف درست و کامل راندمان دیگ بخار را در نظر بگیریم باید حرارت هوای احتراق را به عنوان ورودی قرار دهیم. اما محاسبات ساده ورودی خروجی فقط شامل ارزش حرارتی سوخت است. آنها انرژی افزوده شده توسط موتور فن و پمپ را به همراه هوای احتراق گرمتر در محاسبات قرار نمیدهند. محاسبات راندمان دیگ بخار احتراق، تلفات منفی نشان خواهد داد.

چون دمای هوای گرم تر از دمای دود کسر میشود. به دلایلی وقتی راندمان بویلر صنعتی  زیاد تغییر نمی کند هم افراد روی آن متمرکز می شوند و به بازده كل واحد توجهی چندانی ندارند. وقتی ابهام زیادی در مقدار واقعی راندمان بویلر صنعتی وجود دارد، این مشکل بزرگ تر هم می شود. دو بویلر صنعتی بخار کاملا یکسان در دو واحد مختلف می توانند راندمان دیگ بخار و احتراق مساوی داشته باشند اما یکی انرژی قابل استفاده کمتری نسبت به دیگری تولید می کند؛ زیرا نرخ Blow down در آن بیشتر است. انرژی جذب شده توسط آب و بخار در بویلر صنعتی بخار  شامل گرمای اضافه شده به آب Blow down است. در واحد با بویلرها صنعتی بخار و بار یکسان ممکن است بازده کل متفاوتی داشته باشند چون یک واحد نرم کننده آب ندارد و باید زیرآب زنی (بلودان) بویلر صنعتی در آن بیشتر باشد.

راندمان واحد دیگ بخار چیست؟ و چگونه راندمان دیگ بخار بویلر صنعتی را  افزایش دهیم؟
مقدار گرمایی که به واحد می رسانید و انرژی قابل استفاده ای که تولید می کنید، تقسیم بر انرژی مصرف شده در واحد. انرژی بخار یا آب گرمی که به واحد می رود در آب کندانسیت یا برگشتی انرژی کمتری داشته باشد. انرژی مصرف شده در واحد علاوه بر سوخت شامل برق هم میشود. حال ببینید از کجا میتوانید ایجاد تغییر را شروع کنید. آن همه توجه به تنظیم بویلر صنعتی بخار برای رسیدن به بازده مطلوب پربارتر از این نیست که مطمئن شوید انرژی تبدیل شده به بخار و آب گرم بهینه استفاده میشود. راندمان واحد دیگ بخار ارزش توجه را دارد، چون تنها هدف بویلر صنعتی بخار باری رساندن گرما به واحد است. منظور از واحد ساختمان ها، تجهیزات تولیدی و غیره است که توسط بویلر صنعتی بخار پشتیبانی می شود. خود واحد تحت این شرایط در معادله انرژی شامل است، چون میتواند در عملکرد بویلر دخیل باشد.

این کار با برگرداندن آب کندانس و بعضا تولید مقداری بخار یا گرما حاصل میشود.  واحد می تواند این مقدار را هم تلف کرده و مصرف سوخت و برق را افزایش دهد. شاید شما مسوول کاهش این تلفات نباشید اما باید آن را کنترل و ثبت کنید تا بتوان کاهش را اعمال نمود. برای تعیین عملکرد کلی خود، راندمان دیگ بخار بویلر صنعتی واحد را محاسبه کنید. برای اندازه گیری بازده واحد، مصرف سوخت مصرف شده، درجه روزهای گرمایش، نسبت های تولید یا فرمولی که تغییرات بار را محاسبه می کند مقایسه کنید. همچنین میتوانید اختلاف انرژی برگشتی از واحد مصرف را هم مدنظر قرار دهید. ممکن است تفاوتی وجود داشته باشد.

چگونه راندمان دیگ بخار بویلر صنعتی را  افزایش دهیم
از چه راندمان دیگ بخار باید استفاده کرد؟
در مباحث فوق گفته شد راندمان واحد را باید برای عملکرد کلی واحد کنترل کنید. برای مقایسه دیگ بخار از راندمان عملکردی دیگ بخار استفاده کنید که در واقع بازده احتراق با احتساب تلفات تشعشعی است. تلفات تخلیه، همان طور که قبلا گفته شد، تابعی از تصفیه آب و بهره برداری است نه راندمان دیگ بخار . آنها را هم باید در راندمان واحد داخل کرد چون حرارت این تلفات به واحد مصرف برده نشده است. بخار تولید شده ای که در دیراتور استفاده میشود هم به واحد مصرف نمی رود. در تمام اهداف عملی هر کدام از تجهیزات بازده عملکردی دارند که غیر از بازده پیش بینی شده است. ما به ندرت تجهیزات را در ظرفیت طراحی شده آن استفاده می کنیم. پس باید از راندمان  آن در شرایط واقعی بهره برداری آگاه شویم.

وقتی فشار بخار را افزایش یا کاهش می دهیم، شرایط بهره برداری بویلر صنعتی بخار ، اکونومایزر، پمپ تغذیه و سیستمهای تله بخار را تغییر میدهیم. در برخی موارد، نمودارها و گرافهایی وجود دارد که میتواند راندمان دیگ بخار را در شرایط جدید پیش بینی کند. بعضی مثل منحني پمپ این کار را با دقت بالا انجام میدهد. شاید مجبور به سنجش عملکرد سایر تجهیزات شویم تا بفهمیم آیا تغییرات مفید است یا مضر. در برخی موارد راندمان دیگ بخار بهره برداری را با استفاده از کلماتی غیر از درصد بیان می کنند. برای مثال، در چیلرها در بارهای مختلف مقدار را برحسب کیلو وات برتن بیان می کنند. در این شرایط باید بدانیم برای افزایش راندمان دیگ بخار  نسبت را افزایش دهیم یا کاهش نیاز نیست اپراتورها مقدار دقیق را بدانند بلکه باید بدانند می خواهند آن را افزایش دهند یا کاهش.

راندمان چرخش دیگ بخار بویلر صنعتی
مورد دیگری که با آن مواجه هستیم راندمان چرخش دیگ بخار است. این کلمه را در هيچ فرهنگی پیدا نمی کنید چرا که آن قدر که باید به آن توجه نمی شود. این ایتم بسیار مهم بوده و یک روش تحلیلی برای تعیین آن به وجود آمده است تعداد بویلرهایی صنعتی بخار که با چرخه زنی بار را تامین می کنند شگفت آورند. تعداد کمی از آنها در بویلر صنعتی بخار خانه ها دارای اپراتور هستند. هرگاه بار بویلر صنعتی بخار کمتر از خروجی بویلر صنعتی بخار در آتش کم است باید برای تامین بار چرخه بزند. وقتی دیگ بخار با این شرایط کار می کند تلفات تشعشع به 107 یا بیشتر هم می رسد در حالی که این مقدار در آتش بالا فقط چند درصد است.

وقتی سوییچ کنترل فشار یا دما بسته شود دیگ بخار روشن شده، گرم میشود و تا زمانی که این سوییچ باز نشود دیگ بخار کار می کند. هر وقت که آن خاموش است گرمای خود را از دست میدهد. وقتی روشن می شود هوای آن را سرد می کند. این تلفات با عنوان درصد ورودی، قابل توجه می شوند. بازده چرخه زنی تمام این تلفات را پوشش می دهد.

چگونه راندمان دیگ بخار را محاسبه کنیم
حال اکثر مهندسان می گویند که این مشکل چندانی نیست چون ورودی بویلر صنعتی  بخار  در حالت چرخه زنی بسیار کم است. درست است اما بویلرهایی صنعتی بخار که بار را در 57 ظرفیت خود تامین می کند در شرایط چرخه زنی مقدار آن به 30 می رسد یعنی بیش از سه برابر انرژی سوختی را که می سوزاند به واحد مصرف انتقال می دهد.

حال این حقیقت را در نظر بگیرید که بویلرهای صنعتی بخار  بزرگ در اکثر اوقات در چنین بارهای پایینی کار می کنند که بازده چرخه زنی در آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

نتیجه گیری راندمان دیگ بخار
با عایق کاری لوله بویلر صنعتی بخار و عایق کاری دیواره لوله بویلر صنعتی بخار مناسب، آب بندی محل های نشت هوا، دو برابر کردن لعاب کاری ها و کارهای دیگر برای صرفه جویی در انرژی بار را به قدری کاهش می دهیم تا راندمان دیگ بخار بویلر صنعتی افزایش یابد. وقتی یک بویلر صنعتی بخار گرمایشی تنظیمی بین دماهایی که در وسط دمای حداقل زمستان و 65 درجه فرانهایت چرخش می کند باید بازده چرخه زنی را تعیین کرد زیرا بار به قدری پایین است که اگر بویلر صنعتی بخار با ظرفیت کم نصب شود هزینه سوخت صرفه جویی شده، طی دو سال قیمت خرید بویلر صنعتی بخار جدید را پوشش می دهد.

 

مطالعه بیشتر:   لوله کشی موتورخانه ساختمان

فرمول محاسبه راندمان

فرمول محاسبه راندمان کلید یکی از مهم‌ترین شاخص‌های فرآیند تولید و کل سازمان است و قطعاً می‌توان آن را شاخص اصلی کلیدی عملکرد دانست. هیچ فرمول پیچیده‌ای ندارد و حتی می‌توان گفت ساده است. با توجه به تعریف کلی کارایی و اثربخشی برای همه سیستم‌های دیگر، در اینجا خروجی فرآیند و همچنین ورودی آن را بازده می نامیم، اما در عمل محاسبه این شاخص آسان نیست و کمی پیچیده است. که انواع مختلفی از محصولات را تولید می‌کند.
برای محاسبه راندمان، تولید یک محصول را در یک بازه زمانی مشخص، مثلاً یک ماه، بر ظرفیت تولید در همان دوره تقسیم می‌کنیم. نتیجه کارایی تولید است. حاصل ضرب کسری در ۱۰۰ درصد کارایی را به دست می‌دهد.
تصور کنید مقدار تولیدی که از نظر تعداد و وزن می‌توان مشخص کرد ۸۰۰۰ دستگاه از محصولی مانند پراید موتور باشد، این شرکت ظرفیت تولید ۱۰۰۰۰ دستگاه در ماه را دارد. راندمان تولید موتور خودرو‌های جدید در این شرکت ۸۰ درصد است.
میزان تولید یا خروجی این سیستم به راحتی از تعداد تولیدات انجام شده بدست می‌آید. اما برای محاسبه شاخص باید ظرفیت تولید را بدانید. ظرفیت تولید ورودی سیستم است که به معنای ظرفیت و خروجی ورودی سیستم است که شامل ظرفیت، تجهیزات و ابزار است. ما این را خروجی پویا یا سیگنال خروجی می نامیم. ظرفیت خروجی یا ظرفیت خط خروجی با استفاده از تکنیک‌های اندازه‌گیری زمان و توان به دست می‌آید. علاوه بر این باید از اطلاعات فنی مربوط به تجهیزات خط تولید که سازنده تجهیزات در سند درج کرده است استفاده کنید.
هرچه مقدار بازده محاسبه شده به عدد ۱۰۰ نزدیکتر باشد، بهتر است و نشان دهنده این است که شما بر امکانات تولیدی در اختیار سازمان از جمله تجهیزات و امکانات خط تولید، نیروی انسانی و پرسنل، تجهیزات تولید، مواد اولیه و به زودی… شما از آن استفاده بهتری کرده‌اید و از هزینه تهیه منبع سود بهتری به دست آورده‌اید.
اگر راندمان تولید شرکت شما پایین است، باید عواملی را که باعث شده نتوانید از ظرفیت ایجاد شده نهایت استفاده را ببرید، بررسی و تعیین کنید.
با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های حل مسأله و همچنین محاسبه بازده تولید در دوره‌های آتی، حتماً اثربخشی اقدامات برنامه‌ریزی شده را ارزیابی کنید.

مطالعه بیشتر:   دلایل گرفتگی توالت فرنگی و نحوه رفع آن

بازیافت

یکی دیگر از شاخص‌های خوب و کلیدی عملکرد فرآیند تولید، شاخص فرآوری است. اول از همه، شما باید عناصر پردازش را در فرآیند‌های خود فهرست کنید. این موارد شامل تعمیر، اصلاح یا ایجاد مجدد فرآیند‌های ساخت و تولید بر روی محصولاتی است که سالم و عاری از ایراد هستند، اما با انجام عملیات خاصی بر روی این گونه محصولات می‌توان به شرایط قابل قبولی از نظر کیفیت دست یافت و حفظ کرد.

اگر تعداد تراکنش‌ها زیاد است، باید علت مشکل را مشخص کنید و اقدامات اصلاحی را برای کاهش هزینه تراکنش برنامه‌ریزی کنید. کاهش مقدار هر محصول به معنای افزایش تعداد فعالیت‌های تولیدی است، یعنی به جای کاهش مراحل تولید برای بسیاری از محصولات خاص، از همان زمان، منابع و مواد برای اجرای اقدامات تولیدی برای بسیاری از محصولات خوب دیگر استفاده می‌کنید.

شاخص هدر رفت

نرخ ضایعات یک شاخص بسیار مرتبط است که میزان هماهنگی فعالیت‌های مدیریتی در سطوح بالای مدیریتی، عملکردی و عملیاتی سازمان را نشان می‌دهد. ارزش این معیار به شما نشان می‌دهد که چقدر در طراحی و اجرای فرآیند‌های رهبری، پشتیبانی و تولید موفق هستید.
این شاخص از تقسیم مقدار ضایعات بر مقدار تولید و ضرب نتیجه بدست آمده در ۱۰۰ محاسبه می‌شود. ما ضایعات ذاتی را محصولاتی می‌دانیم که عیوب و عدم انطباق آن‌ها به گونه‌ای است که قابل تعمیر و بازیافت نیستند، در حالی که کیفیت محصولات پایین‌تری است که مصارف دیگری نیز دارند و با قیمت کمتری نسبت به محصولات سالم به فروش می‌رسند. ما همچنین تحویل را به عنوان بخشی از آمار ضایعات در نظر می‌گیریم.
مشابه شاخص زباله، می‌توانیم از شاخص دیگری به نام PPM نیز استفاده کنیم. با تقسیم تعداد محصولات معیوب و غیر منطبق بر تعداد محصولات و ضرب حاصل در یک میلیون عددی به دست می‌آید که آن را PPM داخلی می نامیم. این شاخص یک شاخص استاندارد است که به شما امکان می‌دهد نه تنها روند‌های آن را در سازمان نظارت کنید، بلکه آن را با سایر شرکت‌ها مقایسه کنید و رقم PPM داخلی خود را با شرکت‌های دارای رتبه برتر از نظر کیفیت یا میانگین مقایسه کنید.

ارائه توسط فرد

یکی دیگر از شاخص‌های خوب و جالب برای نظارت بر روند تولید، شاخص تولید سرانه است. با محاسبه این شاخص می‌توانید دریابید که تا چه اندازه توانسته‌اید به طور مؤثر از منابع انسانی برای تولید انبوه استفاده کنید.
روش محاسبه شاخص به این صورت است که میزان تولید را بر ساعات کار کلیه کارگران تولیدی تقسیم می‌کنیم. به عنوان مثال، اگر تعداد محصولات تولید شده در ماه ۱۰۰۰۰۰ و کل ساعت کارگران تولیدی در همان ماه ۲۰۰۰۰ بیست هزار ساعت باشد، نتیجه فرمول عدد ۵ است. برای تولید ۵ قطعه یعنی یک اپراتور در یک ساعت ۵ قطعه تولید می‌کند.
ساعات کار کارکنان شامل ساعات اضافه کاری می‌باشد. زمان مرخصی، تأخیر و غیبت نیز باید کاهش یابد. به همین ترتیب، تعطیلی خطوط تولید و بیکاری کارکنان باید از کل زمان کار کم شود، یعنی ساعت کار خالص تک تک کارکنان تولید و محاسبه شود.
ارتقای انگیزه کارکنان و طراحی و اجرای سیستم‌های تشویقی مناسب و مؤثر می‌تواند این عملکرد را بهبود بخشد. به این ترتیب اگر اپراتور یا گروهی از اپراتور‌ها در مدت زمان معینی بیش از حد معینی تولید کنند، پاداش و قراردادی متناسب با میزان تولید اضافی دریافت خواهند کرد. البته قطعات تولید شده باید سالم و بدون نقص یا ناهماهنگی باشند.
توجه داشته باشید که محاسبه و تحلیل این شاخص در سازمان‌های مختلف و حتی در سازمانی با محصولات متفاوت شرایط خاص خود را دارد. در برخی موارد کاهش یا افزایش این شاخص به دلیل دست یا کار بیشتر یک محصول خاص است. سرعت و حجم تولید محصولات مختلف نیز می‌تواند این شاخص را کاهش یا افزایش دهد در حالی که خروجی دو دست واحد تولیدی ثابت می‌ماند. بنابراین هنگام تحلیل صعودی یا نزولی بودن نمودار به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشید.

فرمول و روش محاسبه راندمان تبادل حرارتی

برای انتقال حرارت بین دو سیال از وسایلی به نام مبدل حرارتی استفاده می‌شود. در واقع برای انتقال گرما از یک محیط به محیط دیگر به طور مؤثر استفاده می‌شود. محاسبه فرمول بازده مبدل حرارتی برای تعیین میزان گرمایی که بین دو یا چند جریان سیال درون دستگاه جریان می‌یابد و منتقل می‌شود، مهم است.

به طور خلاصه، انواع مبدل حرارتی بر اساس ویژگی ها تقسیم می‌شوند:

   • پوسته و لوله
   • صفحه
   • حلزون
   • هوای تازه
   • صنعت نفت
   • امکانات
   • پتروشیمی

روش‌های افزایش راندمان مبدل‌های حرارتی
عوامل مؤثری که می‌توان برای افزایش راندمان مبدل حرارتی استفاده کرد:

   • روش نصب
   • آب جاری
   • کیفیت سیال و تغییرات دما
   • علاوه بر این کارایی دستگاه شامل عوامل دیگری نیز می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به دقت بست‌ها، دقت لوله‌ها، اندازه‌گیری سختی آب و… اشاره کرد.
   • تغییر دما
   • یک اصل مهم در این دستگاه‌ها که با استفاده از روش انتقال حرارت کارآمد قابل بهبود است، تغییرات دمای هوا است.
   • تفاوت سیال گرم و سیال خنک‌کننده در طراحی بسیار مهم است.
   • دمای آب خنک‌کننده باید کمتر از آب گرم باشد. یک کولر با دمای پایین‌تر نسبت به کولر با دمای بالاتر می‌تواند گرمای بیشتری را از آب گرم جذب کند.
   • یکی دیگر از عوامل مهم مؤثر بر راندمان، جریان سیال در ورودی و خروجی آن است.
   • با افزایش جریان، ظرفیت دستگاهی که برای انتقال حرارت استفاده می‌شود افزایش می‌یابد، اما جریان بیشتر به معنای مشکلات بیشتر است که می‌تواند باعث مشکلات استخراج انرژی و همچنین کاهش فشار و افزایش سرعت شود.

نصب مبدل حرارتی

نصب این دستگاه باید مطابق با دستورالعمل سازنده باشد. این دستگاه‌ها بسیار حساس و تخصصی هستند و باید توسط افراد حرفه‌ای نصب شوند. یک راه خوب و مؤثر، قرار دادن مبدل حرارتی در مسیر جریان است.

علاوه بر این برای افزایش کارایی این دستگاه باید به نکات زیر توجه کرد:

   • روغن داغ
   • محل نصب آب خنک‌کننده
   • نصب و نگهداری

با افزایش کارایی این دستگاه، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد، بنابراین در هنگام خرید بهترین و مناسب‌ترین را انتخاب کنید.

چرا محاسبه ظرفیت مبدل حرارتی مهم است؟

یکی از مهم‌ترین راه‌های افزایش راندمان دستگاه محاسبه ظرفیت صفحه، پوسته و لوله حرارتی می‌باشد.
هنگام تهیه این نوع دستگاه، شرکت فروش کاتالوگی را به خریدار ارائه می‌دهد که کاربرد و بهترین عملکرد دستگاه را نشان می‌دهد.
صنایع کمی هستند که از این رسانه استفاده نمی‌کنند. از صنایع پتروشیمی، نفت و گاز گرفته تا ساختمان‌ها و فضا‌های اداری، همه به این دستگاه نیاز دارند.
کاربرد آن به ظرفیت، نوع مایع و مدل دستگاه بستگی دارد. برای اطلاع از صحت مبدل حرارتی و عملکرد صحیح آن، قبل از انتخاب آن، باید میزان کارایی این دستگاه را محاسبه کرد. بازده مورد انتظار دستگاه به انتخاب مدل آن بستگی دارد.

هنگام محاسبه فرمول بازده مبدل حرارتی باید شش پارامتر در نظر گرفته شود:

– مقدار گرمای منتقل شده توسط دستگاه، یعنی بار حرارتی دمای ورودی و خروجی در هر طرف دستگاه
– حداکثر افت وزن در هر طرف دستگاه
– حداکثر مقدار دمای سیستم
– حداکثر فشار سیستم
– میزان جریان مایع در دو طرف
– اختلاف دما

اگر می‌خواهید ارزش حرارتی دستگاه را بدانید، باید از فرمول کارایی استفاده کنید و این پارامتر‌ها را در نظر بگیرید.

   • مبدل‌های حرارتی پوسته و لوله
   • مبدل‌های حرارتی پوسته و لوله با توجه به تعداد ابعاد پوسته و لوله محاسبه می‌شوند. این مبدل‌ها انواع مختلفی دارند که ساده‌ترین آن‌ها پوسته پاس و تیوب پاس است.
   • نوع گرمایش دیواری عمدتاً با یک پوسته و دو لوله و یا دو پوسته و چهار لوله تولید می‌شود.
   • انواع پوسته و لوله هیتر‌ها دارای بافل (صفحات هدایت جریان) هستند.
   • آب جاری در پوسته بین دو بافل کناری قرار می‌گیرد و از فاصله بین دو بافل به جای دیگری منتقل می‌شود و در لوله جاری می‌شود.
   • هدف اصلی این دستگاه‌ها انبساط حرارتی پوسته و لوله، تمیز کردن آسان کیت و هزینه کم روش ساخت است. مدل‌های U شکل ارزان‌ترین نوع هستند.
   • این دستگاه‌ها ساده و دارای طراحی بهینه بوده و بر اساس نیاز صنایع غذایی ساخته می‌شوند. مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای مهر و موم شده از چندین صفحه نازک با سطح موجدار تشکیل شده‌اند که جریان سیال سرد یا گرم را از هم جدا می‌کنند.
   • مبدل‌های مارپیچی با پیچاندن دو صفحه موازی بلند مارپیچی و جوش دادن آن‌ها با سنبه و صفحات مجاور که به صورت کانالی در می‌آیند ساخته می‌شوند.
   • دستگاه‌هایی که در آن‌ها جریان سیال توسط جریان هوا خنک می‌شود که مبدل‌های حرارتی با هوا خنک می‌شوند.
   • همانند کولر گازی، بخار داغ از طریق یک سری لوله که به صورت افقی در کنار هم قرار گرفته‌اند هدایت می‌شود.
   • دیواره بیرونی دارای لوله‌های مجهز به پره‌هایی برای افزایش انتقال حرارت بین جریان سیال داخل لوله‌ها و هوای سرد است.
   • الگوی جریان در این دستگاه‌ها به صورت عرضی بوده و دارای فن است که هوای لازم برای خنک شدن آب داخل لوله را تأمین می‌کند.

نحوه محاسبه راندمان چیلر

نحوه محاسبه راندمان خنک‌کننده کولر گازی یکی از بزرگترین خرید‌های انرژی در منازل است و تأثیر بسزایی در هزینه‌های عملیاتی دارد. بنابراین نظارت چیلر برای ارزیابی کارایی سیستم و اطمینان از کارایی آن بسیار مهم است. بنابراین، در این مقاله به بررسی نحوه مقایسه کارایی یک کولر خواهیم پرداخت.
محاسبه ظرفیت چیلر بسیار ساده است. کارایی با ضریب عملکرد (COP) اندازه‌گیری می‌شود که مخفف ضریب عملکرد است. ضریب عملکرد نسبت مقدار سرمای تولید شده توسط چیلر به مقدار برق مصرفی است. واحد‌های میزان سرمایش و میزان برق مصرفی باید کیلووات باشد.

دو عامل وجود دارد که در کار ما اختلال ایجاد می‌کند و بهره وری ما را در کار کاهش می‌دهد:

1. مدیر: کار یک مدیر شامل کنترل کارکنان و فعالیت‌های آنهاست. اما از آنجایی که مدیران دائماً کار کارکنان خود را قطع می‌کنند تا وظایفشان را روشن کنند و در مورد موضوعات مختلف با آن‌ها صحبت کنند، در نهایت بهره وری کاهش می‌یابد.
2. جلسات: این که کارمندان در جلساتی شرکت می‌کنند که عملی نیست و در نهایت با برخی افراد ختم می‌شود، نه تنها بی‌فایده است، بلکه به شرکت آسیب می‌زند و کار‌ها را کند می‌کند.

برای بهبود راندمان کاری خود چه باید بکنم؟

وقتی صحبت از بهره وری می‌شود، چیز‌های کوچک تفاوت بزرگی ایجاد می‌کنند. ۹ ترفندی که در ادامه درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد از جمله این موارد هستند. وقتی نوبت به بهره‌وری و کارآمدتر شدن می‌رسد، همه ما با چالش داشتن تنها ۲۴ ساعت در روز روبرو هستیم، در حالی که به نظر می‌رسد برخی دو برابر دیگران زمان دارند. حتی اگر در پروژه‌های زیادی شرکت کنند، بدون هیچ مشکلی به اهداف خود می‌رسند.
همه ما می‌خواهیم از فرصت‌های زندگی بهترین استفاده را ببریم، و شاید هیچ راهی بهتر از یافتن راه‌هایی برای انجام کار‌های بیشتر در زمان کمتر وجود نداشته باشد.
مطمئناً شما نیز وقتی پس از یک روز بسیار پربار و مفید دفتر خود را ترک می‌کنید، احساس شگفت‌انگیز و وصف ناپذیری دارید. در این مقاله به شما نشان می‌دهیم که با رویکرد صحیح می‌توانید این‌ایده را به یک فعالیت روزانه تبدیل کنید. نیازی نیست سخت‌تر کار کنید یا تهاجمی‌تر رفتار کنید، فقط باید هوشمندانه‌تر کار کنید.
بهترین چیز در مورد این ترفند‌ها این است که به راحتی قابل اجرا هستند. این ترفند‌ها به قدری ساده هستند که می‌توانید از همین امروز شروع به استفاده از آن‌ها کنید. بخوانید و اعمال کنید و شاهد رشد بهره وری خود باشید!

افراد موفق برای افزایش بهره وری چه می‌کنند؟

۱. از چیز‌های ناگهانی غرق نمی‌شوند. گاهی اوقات چیز‌هایی به طور ناگهانی می‌خواهند خودشان را به برنامه کاری شما وارد کنند که باید فوراً با آن‌ها برخورد کنید و این باعث می‌شود که مسائل بزرگ به تعویق بیفتند. اگر تسلیم این سوءاستفاده شویم، چه چیزی باعث مشکل بزرگ می‌شود؟ اقدامات اضطراری اغلب تأثیر کمی دارند.
اگر تسلیم این اجبار‌ها شوید، می‌توانید روز‌ها یا حتی هفته‌ها را بدون دست زدن به چیز‌های مهم بگذرانید. وقتی افراد با بهره وری بالا دود ناشی از آتشی مانند این را می‌بینند، به سرعت مسیر خود را اصلاح می‌کنند و ادامه می‌دهند.
۲. هرگز یک کار را دو بار انجام نمی‌دهند. افراد با بهره وری بالا هرگز چیزی را به حالت تعلیق در نمی‌آورند زیرا کار مجدد زمان زیادی را می‌گیرد. هرگز‌ایمیل یا تماس تلفنی را بی‌دلیل به تأخیر نیندازید. به محض اینکه چیزی توجه شما را به خود جلب کرد، نسبت به آن اقدام کنید، آن را محول کنید یا حذف کنید.
۳. مشکلات را قورت می‌دهند، بهترین پادزهر برای اهمال کاری است و افراد با بهره وری بالا هر روز صبح را با این غذای خوشمزه شروع می‌کنند. به عبارت دیگر، آن‌ها قبل از هر چیز بدترین کار را در لیست کار‌هایی که باید انجام دهند انجام می‌دهند و سپس برای انجام کار‌هایی که به آن‌ها الهام و انگیزه می‌دهد انگیزه پیدا می‌کنند.
۴. آن‌ها چند کار را انجام نمی‌دهند. افراد با بهره وری بالا می‌دانند که چندوظیفه‌ای یک قاتل واقعی بهره وری است. تحقیقات انجام شده در دانشگاه استنفورد تأیید کرده است که چندوظیفه‌ای نتایج و مزایای کمتری در مقایسه با انجام یک کار در یک زمان دارد. محققان دریافته‌اند که وبلاگ‌نویس‌ها نمی‌توانند تمرکز کنند، اطلاعات را به خاطر بسپارند یا بین کار‌ها جابجا شوند.
۵. در پایان روز قبل از رفتن به سر کار، برای فردا آماده می‌شوند. افراد مرفه هر روز را صرف آماده‌سازی برای روز بعد می‌کنند. این تمرین دو نتیجه دارد: اول اینکه به شما کمک می‌کند کار‌هایی را که امروز انجام داده‌اید خلاصه کنید. دوم این که به شما اطمینان می‌دهد که فردا روز مفید و پرباری خواهید داشت.
۶. آن‌ها به برنامه جلسات متعهد هستند. جلسات بزرگترین اتلاف وقت هستند. افراد با بهره وری بالا می‌دانند که اگر بگذارند یک جلسه برای همیشه ادامه پیدا کند، در ابتدای جلسه به همه می‌گویند که به برنامه پایبند هستند. این مرز‌ها را ایجاد می‌کند و همه را تشویق می‌کند که تمرکز کنند و کارآمد باشند.
۷. «نه» می‌گویند. «نه» واژه‌ای قدرتمند است که افراد مؤثر از به کار بردن آن دریغ نمی‌کنند. وقتی آن‌ها با عبارات منفی پاسخ می‌دهند، از جملاتی مانند فکر نمی‌کنم، می‌توانم یا مطمئن نیستم اجتناب می‌کنند. نه گفتن به یک تعهد جدید برای احترام به تعهدات قبلی و به شما این امکان را می‌دهد که آن‌ها را با موفقیت و کارآمد انجام دهید، مهم است. تحقیقات در دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد که هر چه نه گفتن سخت‌تر باشد، بیشتر احتمال دارد استرس، فرسودگی شغلی و افسردگی را تجربه کنید. نه گفتن را یاد بگیرید و به رشد خود کمک کنید.
۸. ‌ایمیل خود را فقط در زمان توافق شده چک می‌کنند. افراد با بهره وری بالا اجازه نمی‌دهند‌ایمیل‌ها و پیامک‌ها مدام آن‌ها را از کارشان منحرف کند. آن‌ها علاوه بر اینکه فقط‌ ایمیل خود را در زمان‌های خاص چک می‌کنند، از ویژگی‌هایی مانند اولویت‌بندی پیام‌ها بر اساس فرستنده نیز استفاده می‌کنند. این افراد اعلان‌های ویژه‌ای را برای مهم‌ترین فروشندگان و بهترین مشتریان خود تنظیم می‌کنند و بقیه را نادیده می‌گیرند تا زمانی که شما حتی‌ ایمیل خود را چک کنید. برخی حتی یک پاسخ خودکار تنظیم می‌کنند که به فرستنده اطلاع می‌دهد که در صورت لزوم‌ ایمیل خود را بعداً می‌خواند.
۹. از تکنولوژی استفاده می‌کنند. در حالی که انواع تکنولوژی باعث حواس پرتی می‌شود، استفاده صحیح از آن می‌تواند به تمرکز شما نیز کمک کند. افراد مولد به طور متفاوتی از فناوری استفاده می‌کنند. علاوه بر پیاده‌سازی فیلتر‌ها بر روی حساب های‌ ایمیل خود (بنابراین پیام‌ها بر اساس زمان دریافت، فرستنده و موضوع مرتب شده و اولویت‌بندی می‌شوند)، آن‌ها همچنین عملکرد‌هایی را در تلفن‌های هوشمند خود اجرا می‌کنند تا در صورت وقوع رویداد‌های مهم به آن‌ها اطلاع دهند. بنابراین، برای مثال، اگر سهامی که دارید به قیمت مشخصی برسد یا‌ ایمیلی از بهترین مشتری خود دریافت کنید، بدون نیاز به بررسی دائمی به‌روزرسانی‌های تلفن خود، به سرعت به شما اطلاع داده می‌شود.
همه ما در تلاش هستیم تا استراتژی‌های کاری خود را بهبود بخشیم تا بهترین استفاده را از زمان خود داشته باشیم. ‌امیدواریم تأثیر این موارد را در افزایش راندمان کاری و بهره وری احساس کنید.

مطالعه بیشتر:   اسیدشویی موتورخانه

افزایش راندمان خط تولید

تجربه ما نشان می دهد که بهبود راندمان تولید یا خط تولید در لیست آرزو‌های بسیاری از شرکت‌های تولیدی قرار دارد. فشار تحریم‌های اقتصادی مانع واردات می‌شود و تأمین نیاز مصرف‌کنندگان داخلی کاملاً بر دوش تولیدکنندگان داخلی است.
این افزایش تقاضا فشار وارده بر خط تولید را به حدی افزایش داده است که امروزه تولیدکننده داخلی حتی با ظرفیت کامل نیز با مشکل مواجه خواهد شد.
از این رو، تصمیم گرفتیم با نوشتن مقاله‌ای کوتاه، کارایی خط تولید در ایران را بهبود بخشیم و در اختیار شما قرار دهیم.
در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که شما به عنوان یک تولید‌کننده چگونه می‌توانید در کمترین زمان ممکن بیشترین مقدار ممکن محصول را تولید کنید. اینجاست که اصطلاح «بازده تولید» به میان می‌آید.

تعریف راندمان خط تولید

«ظرفیت تولید» به زمان صرف شده توسط یک یا چند کارگر، ماشین آلات و عملیات برای تولید یک محصول اشاره دارد. ۱۰۰% راندمان تولید به این معنی است که تمام ماشین آلات و فرآیند‌ها یا عملیات تولید با حداکثر ظرفیت کار می‌کنند.

از منظر مالی، مهمترین مزایای بهره وری تولید عبارتند از:

   • کیفیت محصول بالا و رضایت مشتری
   • درآمد و سود بیشتر
   • بهره وری بیشتر
   • بهترین تولید همچنین به این معنی است که شما محصول خود را با کمترین هزینه تولید می‌کنید. علاوه بر این، بهره وری با مصرف کم منابع از جمله زمان، پول، انرژی و منابع مرتبط است. اغلب، این اصطلاح همچنین به عنوان بخشی از یک فلسفه تولید پایدار استفاده می‌شود که بر بهبود مستمر فرآیند و ایجاد ارزش تأکید دارد.

بهره وری چیست و چگونه می‌توان آن را افزایش داد؟

زمانی که از نظر اقتصادی برای یک سازمان امکان حداکثرسازی عملکرد هر محصولی بدون کاهش سطح تولید وجود ندارد، موضوع اقتصاد است. به عبارت دیگر، یک شرکت زمانی به حداکثر بهره وری دست می‌یابد که یک تیم بهترین نتایج ممکن را بدون اتلاف وقت، پول یا سایر منابع محدود تولید کند.
راندمان تولید اغلب بر حسب اثربخشی کلی تجهیزات (OEE) اندازه‌گیری می‌شود. OEE یک شاخص کلیدی عملکرد است و یک معیار (بهترین عمل) از بهره وری واقعی به عنوان درصدی از زمان برنامه‌ریزی شده است.
امتیاز OEE ۱۰۰ درصد نشان‌دهنده یک خط تولید کامل است که تنها قطعات خوب را در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون خرابی تولید می‌کند. تسهیلات از OEE به عنوان معیار و مبنایی برای بهره وری تولید استفاده می‌کنند.
این معیاری را ارائه می‌کند که در آن عملکرد دارایی را می‌توان با محصول خود تحت استاندارد‌های صنعت، دارایی‌های مشابه داخلی یا برنامه‌های زمانی متفاوت مقایسه کرد. روش دیگر، OEE مبنایی برای ردیابی پیشرفت در طول زمان برای حذف زباله فراهم می‌کند.

چگونه می‌توانید بهره وری را افزایش دهید؟

از مراحل کلی زیر به عنوان یک نقطه شروع سریع برای شروع بحث‌های داخلی در مورد چگونگی افزایش بهره وری استفاده کنید. اقدامات خاصی که انجام می‌دهید منحصر به چالش‌ها، منابع و سیستم‌های تولیدی سازمان شما خواهد بود.
مرحله ۱: فرآیند‌های کسب و کار خود را بهینه کنید
آیا تا به حال خود را در یک نقش مدیریتی جدید در برخورد با افراد VIP پیدا کرده‌اید؟ اگر چنین است، احتمالاً کسی به شما گفته است: اما ما همیشه این کار را انجام می‌دهیم!
کسب‌وکار‌ها، مانند مردم، تابع برنامه‌های روزمره خود هستند که همیشه برای موفقیت مفید نیستند.
به عنوان مثال، برای سازمان‌ها غیر معمول نیست که به طور دوره‌ای تجهیزات تولید خود را با(جدیدترین و بهترین) فناوری به روز کنند. با این حال، اگر آن‌ها موفقیت فوری را تجربه کنند، اعضای تیم بدون قدردانی از منابع فناوری که از تجهیزات کلیدی تولید پشتیبانی می‌کنند، عقب می‌مانند.
همه سازمان‌ها باید برای بررسی فرآیند‌های کسب و کار فعلی وقت بگذارند و به دنبال زمینه‌هایی برای بهبود، تعریف مجدد یا سازماندهی مجدد باشند.

نکات مهم در مصرف برای راندمان بالاتر:

وضعیت فعلی را امتحان کنید.
· سیستم‌ها و فرآیند‌های قدیمی احتمالاً ناکارآمد هستند.
· فناوری مورد استفاده در سراسر گردش کار خود را ببینید.
مرحله ۲: به خط تولید خود نگاه کنید
بعد، هر جنبه از خط محصول خود را ارزیابی کنید. به اندازه‌گیری‌های ظرفیت توجه ویژه‌ای داشته باشید – میانگین تعداد واحد‌هایی که شرکت شما در یک دوره زمانی تولید می‌کند. این اندازه‌گیری‌ها هر گونه مشکلی را که ممکن است ماشین‌های خاصی داشته باشند برجسته می‌کند.
یکی دیگر از معیار‌های مهم برای ارزیابی، استفاده از ظرفیت شما است. این اندازه‌گیری شامل محاسبه کل خروجی هر کارخانه در دقیقه است. تجزیه و تحلیل استفاده از ظرفیت به شما این امکان را می‌دهد که ببینید آیا خطوط تولید با حداکثر خروجی ممکن کار می‌کنند یا خیر.
هر دو شاخص نشان می‌دهند که توقف تجهیزات چقدر گران است.

· Power Meter – میانگین تعداد واحد‌هایی که می‌توانید در یک دوره معین تولید کنید.
· استفاده از مهارت را در یک دوره زمانی پیگیری کنید
· هزینه خرابی تجهیزات خود را درک کرده و اندازه‌گیری کنید
مرحله ۳: فناوری را به روز کنید
بدهی‌های فناوری امروز یک واقعیت ناخوشایند برای مشاغل است. اگر به تیم خود ابزار لازم برای اثربخشی را ندهید، مشتریان و کارمندان خود را از دست خواهید داد.
اگرچه فناوری اغلب به سرمایه‌گذاری اولیه نیاز دارد، حرکت سریع می‌تواند به شما کمک کند از رقبا جلوتر باشید. برای مثال، فرض کنید کامپیوتر اداری شما ۵ دقیقه طول می‌کشد تا بارگذاری شود. این ۵ دقیقه تأخیر برای رسیدن اطلاعات جدید به خط تولید شما یا حداقل ۲۲ ساعت تأخیر در سال بر روی ماشین و کارگر به تنهایی است!
ما می‌توانیم همین بحث را در مورد تجهیزات مرتبط با تولید شرکت شما بیان کنیم. تمایل شما برای ایجاد چنین تغییراتی نه تنها کارایی عملیاتی را افزایش می‌دهد. اما می‌تواند روحیه کارکنان را نیز به میزان زیادی بهبود بخشد. ناگفته نماند که ارتقاء فناوری لزوماً گران نیست.
ابزار‌های همکاری تیمی مانند سیستم مدیریت نگهداری کامپیوتری MaintainX (CMMS) ارتباطات را بهبود می‌بخشد، اتوماسیون سفارش کار را ساده می‌کند و مدیریت دارایی را با هزینه ماهانه اسمی ساده می‌کند. در واقع، آمار ارائه شده توسط ویژگی گزارش پیشرفته نرم‌افزار، بینشی عمیق از آن ارائه می‌دهد.

درصد بازده در شیمی چقدر است؟

در شیمی، درصد بازده معیاری برای سنجش پیشرفت یک واکنش شیمیایی است و همچنین کارایی یک روش مصنوعی را می‌سنجد. در اغلب موارد و در بسیاری از واکنش‌های شیمیایی که مواد شیمیایی تولید می‌کنند، به ویژه واکنش‌های مورد نظر در صنعت، مقدار محصول به دست آمده کمتر از مقدار محاسبه شده است. در این مورد، محاسبه بازده واکنش ضروری است.

توانایی واکنشی

بازده یک واکنش شیمیایی تعداد محصولاتی است که در طی واکنش شیمیایی تشکیل می‌شوند. توجه داشته باشید که مقدار محصولات به دست آمده در هر واکنش شیمیایی کمتر از مقدار مورد انتظار محصولات پس از تکمیل واکنش است. دلایل مختلفی برای تغییر اندازه محصول وجود دارد که برخی از آن‌ها در زیر خلاصه می‌شود.
ممکن است دو یا چند واکنش شیمیایی به طور همزمان رخ دهد. به عبارت ساده، واکنش‌های جانبی در طول واکنش شیمیایی اصلی رخ می‌دهد. بنابراین مقدار معینی از واکنش دهنده‌ها به محصولات نامطلوب تبدیل می‌شوند.
خطا‌های فردی، خطا‌های آزمایشگاهی و خطا‌های اندازه‌گیری منجر به عدم دستیابی به سطح خروجی مورد انتظار در عمل می‌شود.
در بسیاری از موارد در جداسازی مواد از یکدیگر مشکلاتی وجود دارد. به عبارت دیگر، در طول جداسازی یا خالص‌سازی محصولات واکنش، مواد شیمیایی به همراه محصولات از بین ‌می‌روند.
وجود ناخالصی در معرف‌ها نیز می‌تواند به عنوان عامل مهمی در کاهش بازده واکنش در نظر گرفته شود.
وجود مواد با جوش بالا (برخی مواد شیمیایی نقطه جوش پایینی دارند) نیز می‌تواند مقدار محصول مورد نیاز را کاهش دهد.
همچنین عدم امکان جمع‌آوری کامل محصولات واکنش نیز می‌تواند دلیل کاهش راندمان واکنش باشد.

ظرفیت تولید چیست؟

بسیاری از تولیدکنندگان کوچک از پتانسیل تولید خود آگاه نیستند. اغلب آن‌ها می‌توانند تخمین تقریبی ارائه دهند، اما نمی‌توانند آن را در اعداد و دقت قرار دهند. از آنجایی که بسیاری از تصمیمات مهم تجاری به ظرفیت تولید یک شرکت بستگی دارد، ندانستن سطح سوگیری تولید مشکل ساز است. با این حال، تصمیمات مبتنی بر حدس و گمان هرگز به خوبی تصمیمات مبتنی بر داده‌های سرد و سخت نیستند.
ظرفیت تولید حداکثر خروجی ممکن یک شرکت تولیدی است که بر حسب واحد تولید در هر دوره اندازه‌گیری می‌شود. دانش ظرفیت تولید می‌تواند به بهبود برنامه‌ریزی تولید، ارائه زمان‌های دقیق‌تر و پیش‌بینی جریان نقدی کمک کند.
در تئوری، ظرفیت یک عدد مشخص است که نشان دهنده میزان خروجی یک کارخانه است. اما در عمل، هزینه تولید تقریباً هرگز یک عدد ثابت نیست.
به طور کلی، درک ظرفیت تولید به شرکت اجازه می‌دهد تا نتایج مالی آتی را تخمین بزند و یک جدول زمانی برای تحویل محصول تعیین کند. به عنوان حداکثر اثری که سازمان می‌تواند با منابع موجود در یک دوره معین ایجاد کند، تعریف می‌شود. ظرفیت تولید را می‌توان بر اساس یک نوع محصول یا ترکیبی از محصولات محاسبه کرد.

شش زیان عمده ایجاد شده در دسته‌هایی هستند که به صورت جداگانه یا ترکیبی می‌توانند تولید را محدود کنند. اثر ترکیبی این تلفات، اثربخشی کلی تجهیزات (OEE) یک ماشین را تعیین می‌کند و بر ظرفیت آن قطعه یا دستگاه تأثیر می‌گذارد.
شش زیان به سه دسته با زیر دسته تقسیم می‌شوند:

– از دست دادن در دسترس بودن
– خرابی و نقص مکانیکی
– راه‌اندازی و تغییر
از دست دادن عملکردی
– بیکاری و توقف جزئی – فشرده‌سازی و دریچه گاز
کاهش سرعت – تعمیر و نگهداری ضعیف یا کارکنان بی‌تجربه
– از دست دادن کیفیت
– خطا‌های فرآیند – خطا‌های انسانی و جریان کار ضعیف
– از دست دادن عملکرد – قطعات دارای کثیفی
قبل از اینکه شرکت‌ها بتوانند به مسائل ناشی از زیان ۶ بزرگ رسیدگی کنند، ابتدا باید بدانند ظرفیت چگونه محاسبه می‌شود. صنایع و فرآیند‌های مختلف به این معنی است که هر شرکتی متفاوت است. با این حال، اصل اساسی محاسبه توان یکسان است.
ظرفیت ساعت ماشین: این یک محاسبه ساده از تعداد ماشین‌ها ضرب در ساعات کاری موجود است. این ممکن است شامل شیفت‌های روزانه یا فعالیت‌های مداوم باشد.
بهره وری: در اینجا زمان مورد نیاز برای تولید یک قطعه بر ظرفیت ساعتی دستگاه تقسیم می‌شود.
ظرفیت تولید چند محصول: اکثر کارخانه‌ها بیش از یک محصول تولید می‌کنند. در این حالت روش محاسبه ظرفیت تولید چند محصول برابر با ظرفیت تولید یک محصول واحد است و سپس به تولید محصول دیگر اضافه می‌شود. در صورتی که زمان تولید هر کالا متفاوت باشد، ترکیب واحد‌ها در ساعت تا حداکثر ظرفیت بر اساس سفارش خرید یا برنامه زمانبندی کار با این ظرفیت تعیین می‌شود.
پس از تعیین راندمان تمام تجهیزات، تأثیر شش تلفات عمده منجر به سطوح بهره‌برداری برای هر ماشین و کارخانه می‌شود. ظرفیت‌سازی یعنی درک و مدیریت صحیح آن متغیر‌ها. این کار با ترکیبی از معیار‌ها انجام می‌شود که به شناسایی استفاده و شکاف‌هایی که نیاز به رسیدگی و بهبود دارند کمک می‌کند.

نحوه اندازه‌گیری بهره وری راندمان

۱- به هدف فکر کنید
هدف از اندازه‌گیری ظرفیت تولید بسته به تعداد محصولات مختلفی که قصد ایجاد آن را داریم می‌تواند تغییر کند. اگر بخواهیم چندین محصول از یک نوع تولید کنیم، ممکن است بخواهیم بدانیم در یک دوره زمانی معین چقدر می‌توانیم تولید کنیم. استفاده از فرمول محصول می‌تواند به تعیین ظرفیت تولید روزانه تأسیسات کمک کند. این امر به ویژه در صورتی مفید است که کارخانه در یک نوع اقلام تخصص داشته باشد.
اگر انواع مختلفی از محصولات ایجاد کنیم، ممکن است متفاوت باشد. اگرچه می‌توانیم ظرفیت فردی هر محصول را محاسبه کنیم، اما گاهی اوقات مفیدتر است که بدانیم تیم ما چقدر طول می‌کشد تا چندین نوع محصول را تکمیل کند. این فرمول برای انواع مختلف محصولات برای تعیین زمان مورد نیاز برای تکمیل سفارشات در شرایط مختلف مفید است.
۲- تعیین ظرفیت ساعتی دستگاه
قبل از تخمین ظرفیت تولید، ظرفیت ساعتی دستگاه را تخمین می‌زنیم. این سطح ظرفیت به این اشاره دارد که کارگران چند ساعت می‌توانند با تمام ماشین آلات واحد تولیدی کار کنند. ساعات کار ماشین زمانی است که کارگران می‌توانند روی یک محصول کار کنند و به تعداد ماشین‌های موجود و ساعات روز کاری که کارگران می‌توانند از آن ماشین‌ها استفاده کنند بستگی دارد. فرمول ظرفیت ساعت ماشین به شرح زیر است:
ظرفیت ساعتی ماشین = تعداد ماشین‌های قابل استفاده x ساعت کاری بهینه کارمندان.

۳- برآورد ظرفیت تولید یک محصول
هنگامی که ظرفیت ساعتی دستگاه به دست آمد، می‌توان بهره وری محصول را محاسبه کرد. با دانستن این نوع ظرفیت، تیم ما می‌تواند بفهمد که چه مقدار محصول می‌تواند در روز تولید شود. فرمول این محاسبه شامل ظرفیت ساعت ماشین و زمان تولید محصول است. برای یافتن زمان تولید محصول با استفاده از اطلاعات روز‌های تولید گذشته از این فرمول پیروی می‌کنیم:
زمان تولید محصول = تعداد محصولات تولید شده در روز تقسیم بر ساعت کاری
سپس می‌توانیم زمان تولید محصول را در فرمول ظرفیت تولید درج کنیم:
ظرفیت تولید = ظرفیت بر حسب ساعت تقسیم بر ساعت ماشین برای تولید محصول
۴- تعیین ظرفیت تولید چند محصول
اگر بخواهیم بهره وری انواع مختلف محصولات را محاسبه کنیم، می‌توانیم از فرمول محصول و بهره وری برای هر محصولی که می‌خواهیم بررسی کنیم استفاده کنیم. این روش به توانایی تولید محصولات فردی اشاره دارد. با این حال، می‌توانیم ظرفیت ساعتی دستگاه را برای چندین محصول و مدت زمان تکمیل سفارش را نیز مشخص کنیم.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]