اصول ایمنی دیگ بخار و هرآنچه باید درباره آن بدانید

نکات ایمنی کار با دیگ بخار در شعله گستران پارس

این فاکتورهای انطباق، نکات جزئی زیادی را پوشش می‌دهند، که بیان همه آنها در این مطلب نمی‌گنجد. به هر حال، اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر هستید، در اینجا یک مرور کلی ولی خلاصه‌وار انطباق کد دیگ بخار گازی آورده شده است.

 

ما قصد داریم نگرانی‌هایی که در مورد این نقطه بسیار خاص یعنی اتاق موتورخانه صحبت کنیم. متأسفانه مشکلات بسیار زیادی در مورد این موضوع پیش می‌آید. بنابراین، امروز اینجا هستیم تا در مورد چه چیزی صحبت کنیم؟ ما در مورد نحوه ایجاد مونوکسید کربن (CO) صحبت می‌کنیم. در حالی که CO خسارت زیادی به اموال وارد نمی کند یا آثار فیزیکی تخریب را از خود به جا نمی‌گذارد ولی در صورت مدیریت ضعیف می‌تواند برای سلامتی کارکنان فاجعه‌ای مرگ‌بار ایجاد کند.

 

 

 

گاز منوکـسید کـربن چیست و چرا باید در مورد آن نگران بود

قبل از اینکه خیلی عمیق به ایمنی اتاق دیگ بخار بپردازیم، بیایید یک ثانیه در مورد مونوکسید کربن صحبت کنیم. دلیلی وجود دارد که آنها این گاز را “قاتل خاموش” می‌نامند.

 • مونوکسید کربن بی رنگ، بی مزه و بی بو است
 • این گاز غیر تحریک کننده است
 • وقتی سوخت به طور کامل نمی سوزد، CO تولید می کند
 • مسمومیت با مونوکسید کربن می تواند علائم مختلفی مانند سرگیجه، سردرد، ناراحتی معده، استفراغ، درد قفسه سینه، ضعف و گیجی ایجاد کند.
 • CO بیش از حد می تواند باعث از بین رفتن یا حتی مرگ فرد شود
 • کودکان کوچک، نوزادان و افراد مبتلا به بیماری های مزمن خاص در معرض بالاترین خطر ابتلا به بیماری CO هستند
 • سالانه بیش از 400 نفر در ایالات متحده بر اثر مسمومیت ناخواسته CO می میرند

ممکن است برخی از این اطلاعات را قبلاً بدانید. با این حال، توجه به این نکته مهم است که تشخیص CO بدون ابزار و ابزار دقیق چقدر غیرممکن است. بخش ترسناک این است که چند بار داستان هایی در مورد کارمندان صنعت دیگ بخار می شنویم که به خود می بالند که می توانند “شعله چشم” یا CO را به تنهایی تشخیص دهند. خوشبختانه، شیوه‌های آموزشی و مقررات سخت‌گیرانه، تعداد افرادی را که به افسانه‌هایی مانند عدم وجود CO2 در شعله‌های آبی اعتقاد دارند، محدود کرده است.

مطالعه بیشتر:   5 علت گرم نشدن شوفاژ موتورخانه و آب‌گرم مصرفی

با این حال، تعداد زیادی از کارکنان صنعت دیگ بخار وجود دارند که از اطلاعات بیشتری در مورد انتشار CO بهره مند می شوند.

 

 

چرا نشتی گاز منوکـسید کـربن در فضای موتورخانه اتفاق می افتد؟

فرآیند احتراق سوخت تمام اتاق دیگ بخار را تامین می کند. بنابراین، مهم است که بدانیم چرا این فرآیند CO تولید می کند. از نظر فنی دو راه برای ایجاد CO وجود دارد.

 1. هوای احتراق و سوختی که سوزانده می شود به درستی با هم مخلوط نمی شوند و باعث ایجاد CO می شوند.
 2. سوخت تا آخر راه نمی سوزد زیرا هوای احتراق کافی وجود ندارد.

سناریوی دو چیزی است که معمولاً در یک اتاق دیگ بخار اتفاق می افتد، بنابراین ما تنها بر روی چگونگی وقوع این سناریو تمرکز خواهیم کرد.

 

 

مسائل مربوط به باز شدن هوای احتراق

اگر منافذ هوا به درستی نصب نشده باشند یا به درستی طراحی نشده باشند، می تواند مقدار هوای احتراق مورد نیاز برای عملکرد مناسب را کاهش دهد. همچنین اگر این منافذ هوا اصلاح شده باشند یا کارگری با آنها تداخل داشته باشد، ممکن است همین مشکل پیش بیاید.

 

 

ورودی سوخت خیلی زیاد است

سیستم های کنترل احتراق مشعل برای کنترل نسبت هوا به سوخت وجود دارد. اگر ورودی سوخت خیلی زیاد باشد و متعاقباً خارج از محدوده مورد نظر سیستم باشد، به اندازه کافی سوخت نخواهد شد. سپس CO می تواند به طور خطرناکی تولید شود.

 

 

نکات ایمنی کار با دیگ بخار – چگونه از اتاق موتورخانه خود در برابر مشکلات CO محافظت کنید

از اتاق دیگ بخار خود در برابر مشکلات CO محافظت کنید

بنابراین، اکنون می دانید که چه چیزی باعث تولید CO2 می شود و چگونه می تواند در یک اتاق دیگ بخار اتفاق بیفتد. حال بیایید به چند سناریو که باعث این دو مشکل شده اند و نحوه رفع آنها بپردازیم.

مطالعه بیشتر:   نقشه موتورخانه با دیگ چگالشی

 

موضوع زمستان

وقتی هوا خیلی سرد می شود، اتاق دیگ بخار نیز می توانند بسیار سرد شوند. بخش اعظم این هوای سرد از دریچه های ورودی هوا می آید و متأسفانه مواردی وجود داشته است که برای جلوگیری از ورود سرما به وسیله تخته یا ورق مسدود شده است.

مسدود کردن ورودی هوا یک دستور العمل برای فاجعه است. اگر اپراتور دیگ بخار آن را خیلی سرد تشخیص دهد، یک بخاری هوا نصب کنید یا ورودی هوا را تغییر دهید.

 

هوای کافی نیست

گاهی اوقات، فشار منفی می تواند در اتاق دیگ بخار به دلیل افزودن های جدید که ظرفیت اگزوز را اضافه می کند، رخ دهد. این جریان هوای آرایشی برای کنترل تعادل جریان هوا نیاز به توجه دارد.

در غیر این صورت، جریان هوای آرایشی کافی برای حفظ خروجی اگزوز از کارخانه وجود نخواهد داشت. بنابراین، هر گونه ظرفیت اگزوز اضافی که پس از اضافه شدن فرآیند لازم است را در نظر داشته باشید.

 

مطالعه بیشتر: علت گرم نشدن شوفاژ موتورخانه و آب‌گرم مصرفی

 

 

سوراخ گاز اشتباه

متأسفانه این موضوع خیلی زیاد اتفاق افتاده است. بسیاری از دیگ های آب گرم دارای هر دو دهانه گاز طبیعی و دهانه پروپان هستند که در بسته قطعات کمکی گنجانده شده است. با در نظر گرفتن این موضوع، پیمانکاران نصب باید به ویژه در حصول اطمینان از استفاده از دهانه صحیح برای جلوگیری از وارد شدن بیش از حد سوخت به دیگ کوشا باشند.

اگر کسی این اشتباه را انجام دهد، سطوح کشنده CO می تواند وارد ساختمان یا خانه شود. بدیهی است که این برای هر کسی که درگیر است غم انگیز است و به راحتی می توان با دقت و توجه به جزئیات از آن جلوگیری کرد.

 

مطالعه بیشتر: آموزش لوله کشی موتورخانه ساختمان

 

 

عدم استفاده از آنالیز گاز منوکـسید کـربن

یکی دیگر از نظارت های قابل پیشگیری، عدم استفاده از ابزار و تجهیزاتی است که ایمنی CO2 را تضمین می کند. استفاده از آنالایزرهای گاز منوکـسید کـربن برای اطمینان از اینکه هیچ مشکلی در زمینه هایی مانند راه اندازی گاز دودکش وجود ندارد، یک گام اساسی برای جلوگیری از حوادث غم انگیز است.

مطالعه بیشتر:   برآورد فضای لازم برای موتور خانه

 

 

___________________________________________________________________________________________

برای نصب موتورخانه شوفاژ در شعله گستران پارس با شماره 09981606070تماس بگیرید

 

___________________________________________________________________________________________

 

 

مسئولیت ایمن نگه داشتن فضای موتورخانه با شماست

حقیقت این است که ایمنی دی اکسید کربن اتاق دیگ بخار آنطور که باید تنظیم نشده است. ایمن نگه داشتن کارکنان و اپراتورهای اتاق موتورخانه به توجه به جزئیات، مراقبت و تجهیزات مناسب برای تشخیص مشکلات از همان ابتدا نیاز دارد.

خدمات مهندسی موتورخانه شعله گستران پارس می‌تواند مشکلات احتمالی شما را قبل از شروع حل کند. این خدمات مهندسی به ویژه هنگامی که تحت تغییراتی قرار می گیرند که می تواند بر نحوه تولید CO تأثیر بگذارد مفید هستند. اگر سوالی در رابطه با فرآیندها یا تجهیزات اتاق موتورخانه دارید، همین امروز با ما تماس بگیرید. ما دوست داریم به شما کمک کنیم.

راه‌اندازی موتورخانه شوفاژ، سرویس و تعمیر پکیج دیواری و نصب پکیج در شعله گستران پارس

در صورتی که نیاز به سرویس پکیج و یا تعمیر پکیج دیواری منزل خود دارید می توانید از متخصصین ”شعله گستران پارس” کمک بخواهید. متخصصین و تعمیرکاران خبره ”شعله گستران پارس” آمادگی خود را جهت هرگونه خدمات اعلام می دارند. ” خدمات شعله گستران پارس” شامل سرویس پکیج دیواری و تعمیرات مانند سرویس کردن، عیب یابی و رفع مشکل پکیج و آبگرمکن های دیواری، نصب و راه اندازی موتورخانه و نصب پکیج شما عزیزان در مکان شما می باشد. فقط کافیست در تمام روزهای هفته با☎️ شماره 09981606070 تماس بگیرید و از خدمات این مجموعه در هر نقطه از تهران و کرج استفاده نمایید.

همچنین ما در شعله گستران خرید و فروش انواع پکیج دست دوم با گارانتی 6 الی 1 ساله داریم. صورتی که ناز به خرید پکیج ارزان داشتید با شماره 09981606070 تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

2 thoughts on “اصول ایمنی دیگ بخار و هرآنچه باید درباره آن بدانید

 1. Pingback: 5 علت گرم نشدن شوفاژ موتورخانه و آب‌گرم مصرفی - شعله‌‌‌گستران‌‌‌ پارس

 2. Pingback: آموزش لوله کشی موتورخانه ساختمان - شعله گستران پارس

دیدگاهتان را بنویسید