10 چیزی که باید درباره مسمومیت با مونوکسید کربن بدانید

مسمومیت با منوکسید کربن یا گازگرفتگی در شعله گستران پارس

شما نمی‌توانید آن را بشنوید. شما نمی توانید آن را ببینید. و شما نمی توانید آن را بو کنید. مسمومیت با مونوکسید کربن که معمولاً به عنوان قاتل خاموش شناخته می شود، سالانه عامل حدود 50 مرگ در بریتانیا است.

این گاز بسیار سمی که توسط وسایل گازسوز معیوب و ناایمن تولید می شود، بدون هیچ هشداری حمله می کند. اما مسمومیت با مونوکسید کربن به همان اندازه که کشنده است، قابل پیشگیری است، و چندین کار وجود دارد که می توانید برای حفظ سلامت خانواده و ایمن نگه داشتن مونوکسید کربن انجام دهید.

بهترین راه برای جلوگیری از نشت مونوکسید کربن در خانه، اطمینان از سرویس سالانه دیگ بخار است. یک مهندس ثبت شده Gas Safe باید هر سال بررسی های نگهداری و ایمنی را انجام دهد. این نه تنها سیستم را به طور کارآمد حفظ می کند، بلکه تضمین می کند که آنها می توانند عیوب یا نشت های احتمالی را زود تشخیص دهند.

در اینجا در راهنمای بویلر ما ایمنی گاز را بسیار جدی می گیریم. هر 24 ساعت ما به طور خودکار صلاحیت هر مهندس در شبکه خود را در برابر ثبت رسمی ایمن گاز بررسی می کنیم. این به این معنی است که می توانید مطمئن باشید هر گونه پیشنهادی که از طریق Boiler Guide دریافت می کنید از مهندسین ثبت شده Gas Safe با صلاحیت ها و آموزش های به روز است.


دریافت قیمت دیگ بخار

  برای تامین و نصب دیگ بخار جدید قیمت دریافت کنید

 


10 حقیقت در مورد مسمومیت با مونوکسید کربن

در اینجا 10 نکته مهمی که باید در مورد مسمومیت با مونوکسید کربن بدانید، و اقداماتی که می توانید برای جلوگیری از خطر انجام دهید، آورده شده است.

1. سیستم های حرارت مرکزی معیوب

رایج ترین منابع مونوکسید کربن در خانه سیستم های گرمایش مرکزی معیوب و وسایل گازسوز مانند آتش گاز و اجاق گاز است.

2. علائم مسمومیت با مونوکسید کربن

اگرچه تشخیص مسمومیت با مونوکسید کربن سخت است، اما علائمی وجود دارد که باید مراقب آنها بود. شش علامت اصلی عبارتند از: سردرد، سرگیجه، تنگی نفس، حالت تهوع، فروپاشی و بیهوش شدن.

3. آن را برای مسمومیت غذایی اشتباه نگیرید

علائم مسمومیت با مونوکسید کربن اغلب با مسمومیت غذایی، عفونت های ویروسی و حتی آنفولانزا اشتباه گرفته می شود. مسمومیت شدید می تواند باعث گیجی، ضربان قلب سریع و نامنظم، تشنج و از دست دادن حافظه، گیجی و حتی از دست دادن کامل هوشیاری شود.

مطالعه بیشتر:   علائم خرابی شیر سه راهه پکیج ? نحوه تعویض آن [هزینه تعمیر آن چقدر است]

4. بیشترین افراد مبتلا

کودکان و افراد مسن بیشتر در معرض خطر هستند. حیوانات خانگی نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند، بنابراین اگر سگ یا گربه دارید و آنها علائم مشابهی دارند، مسمومیت با مونوکسید کربن می تواند عامل آن باشد.

5. نشانه های مونوکسید کربن در خانه

آیا خانه شما علائم مسمومیت با مونوکسید کربن را نشان می دهد؟ برای مثال، آیا چراغ پیلوت مکررا خاموش می شود. آیا شیشه‌های شما بیشتر از حد معمول از تراکم رنج می‌برند یا لکه‌های تیره غیرمعمولی در اطراف یا روی وسایل شما وجود دارد؟

6. آشکارساز مونوکسید کربن

اگر قبلاً ندارید، زنگ مونوکسید کربن را نصب کنید. آلارم‌هایی که بین 20 تا 30 پوند هزینه دارند، از اکثر فروشگاه‌های معروف DIY مانند B&Q و Homebase در دسترس هستند.

7. خدمات منظم

به یاد داشته باشید، یک دیگ گرمایش مرکزی معیوب می تواند کشنده باشد. بنابراین مطمئن شوید که سیستم های گرمایشی و وسایل گازسوز خود را به طور منظم توسط یک مهندس گرمایش ثبت شده Gas Safe سرویس می دهید. هرگز از گازساز غیرقانونی استفاده نکنید. بنابراین قبل از اینکه خدمات آنها را وارد کنید، اعتبار آنها را بررسی کنید.

8. در صورت داشتن علائم چه باید کرد

اگر فکر می کنید علائم مسمومیت با مونوکسید کربن را تجربه می کنید، وسایل گازسوز را خاموش کنید و درها و پنجره ها را باز کنید تا هوای تازه به گردش درآید.

9. با پزشک تماس بگیرید

فوراً خود را توسط پزشک معاینه کنید. آنها می توانند یک آزمایش تنفس یا آزمایش خون انجام دهند تا مشخص شود که آیا شما مسمومیت با مونوکسید کربن دارید یا خیر.

10. مهندس ثبت شده گاز ایمن

همچنین مطمئن شوید که با یک مهندس ثبت شده Gas Safe تماس بگیرید تا در اسرع وقت دیگ شما را بازرسی کند. تا آن زمان، از دستگاه مشکوک استفاده نکنید.

 

 


دریافت قیمت دیگ بخار

  برای تامین و نصب دیگ بخار جدید قیمت دریافت کنید

 


افسانه های رایج مونوکسید کربن

مونوکسید کربن (CO) یک ماده سمی است که زمانی تولید می‌شود که سوخت‌های آلی مبتنی بر کربن مانند گاز یا نفت تا پایان نسوزند. به عنوان مثال یک دیگ بخار را در نظر بگیرید. وقتی اکسیژن کافی برای سوختن تمام گازهای موجود در محفظه احتراق وجود نداشته باشد، مونوکسید کربن تولید می شود.

مطالعه بیشتر:   آموزش تنظیم فشار پکیج

گاز مونوکسید کربن رنگ، مزه یا بو ندارد به این معنی که تشخیص آن دشوار است اما می تواند خیلی سریع از بین برود. وقتی مونوکسید کربن تنفس می کند، رفتار هموگلوبین را که مسئول حمل و نقل اکسیژن در بدن انسان است، به خطر می اندازد. این کمبود اکسیژن می تواند باعث از کار افتادن سلول ها و بافت بدن و مرگ شود. در حالی که سطوح پایین‌تر مونوکسید کربن تنفسی در مدت زمان طولانی‌تر ممکن است باعث مرگ فرد نشود، اما می‌تواند اثراتی مانند فلج یا آسیب مغزی برای سلامتی ایجاد کند.

بر اساس گزارش NHS، بیش از 200 نفر مشکوک به مسمومیت با مونوکسید کربن به بیمارستان منتقل می شوند که منجر به مرگ حدود 50 نفر در سال تنها در بریتانیا می شود.

 

 

چه چیزی می تواند باعث نشت مونوکسید کربن شود؟

تولید مونوکسید کربن اغلب به دلیل تهویه ناکافی یا نگهداری نامناسب لوازم خانگی ایجاد می شود. باید مطمئن شوید که دودکش ها، دودکش ها و دریچه ها عاری از انسداد یا تخریب هستند. سرویس دهی منظم وسایل گازسوز توسط یک مهندس ثبت شده Gas Safe می تواند به شناسایی خطرات مونوکسید کربن که ممکن است ایجاد کنند کمک کند.

هشدار ایمنی مونوکسید کربن، که باید با استانداردهای بریتانیا و اروپا مطابقت داشته باشد، به عنوان یک اقدام احتیاطی بیشتر توصیه می شود. مهم است که این فقط علاوه بر بازرسی و سرویس دهی منظم باشد، نه به جای آن.

اینها تعدادی (نه همه) از علائمی است که باید به آنها توجه کرد که نشان دهنده احتراق ناقص است و می تواند منجر به تولید مونوکسید کربن توسط دستگاه ها شود:

 • شعله های زرد یا نارنجی به جای شعله های آبی (به جز آتش سوزی های ناشی از سوخت یا وسایل بدون دودکش که این شعله رنگی را نشان می دهند)
 • دوده یا لکه های زرد/قهوه ای اطراف یا روی وسایل
 • چراغ های خلبانی که اغلب خاموش می شوند
 • افزایش تراکم داخل پنجره ها

اگر مشکوک هستید که دستگاه شما نشت مونوکسید کربن دارد (یا اگر زنگ مونوکسید کربن شما خاموش شود)، باید فوراً این مراحل را دنبال کنید:

 • استفاده از تمام وسایل برقی را متوقف کنید، آنها را خاموش کنید و درها و پنجره ها را برای تهویه ملک باز کنید
 • بلافاصله ملک را تخلیه کنید – آرام باشید و از افزایش ضربان قلب خودداری کنید
 • با شماره اضطراری گاز در 0800 111 999 تماس بگیرید تا حادثه را گزارش دهید، یا با خط مشاوره ایمنی گاز اداره سلامت و ایمنی (HSE) به شماره 0800 300 363 تماس بگیرید.
 • به داخل ملک برنگردید – منتظر راهنمایی خدمات اضطراری باشید
 • فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید – ممکن است متوجه نشوید که تحت تأثیر مونوکسید کربن قرار گرفته‌اید، و بیرون رفتن در هوای تازه هیچ‌گونه قرار گرفتن در معرض را به خودی خود درمان نمی‌کند.
مطالعه بیشتر:   عمر مفید پمپ پکیج چقدر است؟ ?

 

 

علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن چیست؟

ثبت گاز ایمن 6 علامت اصلی مسمومیت با مونوکسید کربن را شرح می دهد که باید مراقب آنها بود:

 1. سردرد
 2. سرگیجه
 3. حالت تهوع / بیماری
 4. تنگی نفس
 5. در حال فروپاشی
 6. از دست دادن هوشیاری

ممکن است این علائم را با سایر بیماری ها اشتباه بگیرید، بنابراین باید به سایر شاخص ها نیز توجه کنید، از جمله:

 • فقط زمانی که در خانه هستید علائم را تجربه می کنید
 • اگر علائم در هنگام خروج از خانه شدت کمتری داشته باشد، اما پس از بازگشت برگردید
 • اگر سایر افراد خانواده شما (از جمله حیوانات خانگی) نیز در زمان های مشابه علائم را نشان می دهند

اگر علائمی از خود نشان می دهید یا فکر می کنید ممکن است در معرض خطر نشت مونوکسید کربن باشید، باید مراحل ذکر شده قبلی را در اسرع وقت دنبال کنید.

جلوگیری از نشت مونوکسید کربن

پیشگیری بهترین راه برای مبارزه با خطرات مونوکسید کربن است. همیشه باید اطمینان حاصل کنید که تست منظم وسایل گازسوز و خدمات سالانه دیگ بخار را از یک مهندس محلی Gas Safe انجام می دهید.

نصب آلارم‌های مونوکسید کربن (که نسبتاً ارزان از فروشگاه محلی شما در دسترس هستند) نیز یک اقدام مؤثر اضافی است که می‌تواند هشدار اولیه در مورد وجود مونوکسید کربن در خانه شما باشد. ثبت گاز ایمن استفاده از نوارهای هشدار دهنده «ردیاب نقطه سیاه» را توصیه نمی‌کند – از دست دادن آن‌ها بسیار آسان است و در صورت نشت مونوکسید کربن در هنگام خواب به شما هشدار نمی‌دهند.

امروز یک مهندس ثبت شده Gas Safe پیدا کنید و دیگ خود را از نظر ایمنی و کارایی بررسی کنید.


دریافت قیمت دیگ بخار

  برای تامین و نصب دیگ بخار جدید قیمت دریافت کنید

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید