موتورخانه بهتر است یا پکیج ؟ فرق موتورخانه با پکیج چیست؟

پکیج بهتر است یا موتورخانه؟ در وبزینر

موتورخانه بهتر است یا پکیج ؟ فرق موتورخانه با پکیج چیست؟ شاید سوال شما هم این باشد. در این مطلب از شعله گستران پارس به مقایسه موتورخانه و پکیج خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

سیستم موتورخانه و پکیج هر کدام مزایا و محدودیت هایی دارند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. همانطور که می دانید موتورخانه راندمان بیشتری دارد و تعمیرات سیستم موتورخانه شوفاژ به مراتب راحت تر از پکیج دیواری است.

اگر از پکیج دیواری برای گرمایش منزل خود استفاده می کنید، برای اینکه در همه فصول به خصوص در زمستان آب گرم داشته باشید باید را به صورت دوره ای و منظم انجام دهید. بنابراین پکیج دیواری هر سال باید سرویس شود و در صورت لزوم تعمیر شود.

ضمن اینکه راندمان پکیج دیواری پایین تر از موتورخانه است و مصرف گاز بیشتری هم دارد. برای همین برای مجتمع های مسکونی گزینه مناسب موتورخانه است و در تک واحدی نصب پکیج بهتر است.

 

هزینه نگهداری موتورخانه بیشتر است یا پکیج دیواری؟

از آنجا که پکیج هر سال 4 الی 5 بار بنا به دلایل مختلفی به تعمیر نیاز پیدا می کند، بنابراین هزینه بیشتری هم دارد. مثلا ممکن است برد پکیج دیواری بسورد یا خراب شود و درکل دردسر زیادی دارد.

 

موتورخانه بهتر است یا پکیج ؟

موتورخانه بهتر است یا پکیج ؟ اصل مهم در مقایسه موتورخانه و پکیج و انتخاب بین سیستم موتورخانه و پکیج که در ابتدای کار اهمیت زیادی دارد توجه به نوع کاربری ما هست.

از نظر گرمایی هر دو به یک اندازه حرارت و گرمایش دارند. هم پکیج و هم موتورخانه تا 70 درجه گرمایش دارند. در هر دومورد اگر دمای اتاق بالا بود می توانید یکی از رادیاتورها را کم کنید. البته اگر رادیاتورهای منزلتان را به اندازه مسافت اتاق ها کار بگذارید هیچ وقت اتاق شما سرد نمی شود.

معمولا در مناطق سرد رادیاتور یک پره یک متر، مناطق معمولی و متوسط مثل تهران یک و نیم متر و مناطق تقریبا گرمسیر دو متر توصیه می شود و دیگه شما در پذیرایی و اتاق خوابتان هیچ مشکل سرما و گرما ندارید. گاهی اوقات برای یک اتاق بزرگ، رادیاتور 80 سانتی می گذارند که اصلا جوابگو نیست.

 

بیشتر بخوانید: دمای ایده آل اتاق چقدر است؟

 

فرق موتورخانه با پکیج چیست؟

یکی از سوالات پرتکرار شما این هست که فرق موتورخانه با پکیج چیست؟ فرق موتورخانه با پکیج در این هست موتورخانه یک گرمایش مشترک بین تمام واحدهاست و گرما را به صورت یکسان بین تمام واحدها پخش میکند ولی درجه گرمایش پکیج در صورت تمایل برای هر واحد به صورت جداگانه تنظیم می شود.

فرق دیگری که موتورخانه با پکیج دارد در مقدار هزینه نصب و راه اندازی است. مثلا برای یک واحد مسکونی 100 متری بدون محاسبه اجرت و لوله کشی هزینه 15 میلیون برای قیمت پکیج باید پرداخت کنید.

اما هزینه نصب و راه اندازی موتورخانه 60 الی 100 میلیون است و تفاوتی که دارد در این هست که یکبار هزینه می کنید تا 20 تا 25 سال می توانید بدون هیچ هزینه هنگفتی از موتورخانه استفاده کنید.

اما برای پکیج هر سال باید هزینه های بالا 500 الی 2 میلیون هزینه تعمیر و نگهداری پکیج کنید. در صورت سرویس نامنظم خرابی،رسوب و سوراخ شدن کلکتور بعد از 3 الی 4 سال، منبع انبساط بعد از 6 سال سوراخ می شود که تا 2 میلیون هزینه دارد، خرابی شیر گاز و …

اما در موتورهانه وقتی برای چند واحد واشد، تنها یک بار در سال سرویس سالیانه اسیدشویی نیاز دارد که نهایتا 2 میلیون تومان هزینه نیاز داشته باشد. که همین هزینه بین واحدها تقسیم می شود و مبلغ ناچیزی برای هر واحد هست.

 

پیشنهاد می شود برای خانه های تک واحدی از پکیج و برای مجتمع های مسکونی از موتورخانه استفاده کنید. در ادامه در این مورد به طور کامل بحث خواهیم کرد.

 

مطالعه بیشتر: راهنمای خرید رادیاتور شوفاژ و نکات مهم مربوط به آن

 

پکیج چیست ؟

در واقع پکیج یک موتورخانه خیلی کوچک پیشرفته است که فقط گرمایش یک واحد را جواب می دهد ولی موتورخانه شوفاژ برای مقیاس بزرگ تر مثل برج های مسکونی یا تعداد واحدهای مسکونی 4 واحد به بالا کاربرد دارد.

وقتی شما تصمیم می گیرید که از سیستم گرمایش مرکزی استفاده کنید یعنی سیستم گرمایش در کل 4 طبقه با هم یکی باشد، باید از موتورخانه استفاده کنید.

اما اگر بخواهید در 10 یا حتی 50 واحد برای هر واحد، سیستم گرمایش مستقل به خودش را داشته باشید، باید پکیج نصب کنید، در این صورت سیستم گرمایش هر واحد مستقل شده و به طبع آن قبوض آب، برق و گار برای هر واحد جدا می شود.

ولی وقتی از سیستم موتورخانه استفاده می کنید، کلا آب و گاز در مشاعات می شود و فقط سیتسم برق واحد مسکونی مستقل است و میتواند کنتور جداگانه داشته باشد.

به خاطر همین باید اول ببینیم قرار است سیستم گرمایش ما مرکزی باشد یا مستقل؟ که بتوانیم بگوییم برای ما موتورخانه بهتر است یا پکیج ؟ فرق موتورخانه با پکیج چیست؟

درمورد استفاده و کاربرد، اگر فرهنگ استفاده از سیستم گرمایش مرکزی را در ساختمان خود دارید و یک مدیریت صحیح در آپارتمان شما وجود دارد، خب موتورخانه سیستم بهتری است.

به جای اینکه مثلا در 10 یا 20 واحد مسکونی، برای هر واحد 20 تا موتورخانه کوچک داشته باشیم؛ کل این سیستم تجمیع می شود و در یک موتورخانه مرکزی قرار می گیرد.

وقتی در 20 واحد، کل سیستم را تجمیع کنیم در یک موتورخانه و یک فضا و یک مساحت را به آن اختصاص دهیم، از نظر تعمیر و نگهداری بهتر است؛ چون موتورخانه یک مسئول برای نگهداری و سرویس دارد و اگر سیستم شما بهینه طراحی و اجرا شده و به روز باشد؛ برای کل آن سیستم از نظز مصرف انرژی بهینه تر هست، .

 

تصویری از یک پکیج گرمایشی - مقایسه موتورخانه و پکیج
مقایسه موتورخانه و پکیج

 

 

 

پکیج بهتر است یا موتورخانه، مقایسه موتورخانه با پکیج

پکیج و موتورخانه هر دو در جهت گرم کردن محیط با تفاوت بین آن‌ها کار می‌کنند. تفاوت پکیج و موتورخانه در بسیاری از ویژگی‌های مهم است، در پاسخ به اینکه بهترین پکیج یا موتورخانه کدام است باید بگویم که هر کدام مزایا و معایبی دارند. با ما همراه باشید تا تفاوت بین موتورخانه مرکزی و پکیج را بدانید.

پکیج چیست؟

پکیج نوعی سیستم گرمایشی است که هدف آن گرم کردن محیط شما با استفاده از سیستم‌های انتقال حرارت است. دیگ‌ها به غیر از گرم کردن محیط، کار مهم دیگری نیز انجام می‌دهند که تأمین آب گرم ساختمان‌های مسکونی و تجاری و… می‌باشد.
وقتی پکیج را با موتورخانه مقایسه می‌کنید خوب است. و وقتی با چنین مواردی مواجه می‌شوید متوجه می‌شوید که پکیج بهتر است یا موتورخانه.
در گذشته، وانتهای کمپر یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های گرمایشی پس از گرمایش بودند.
پکیج نوعی سیستم گرمایشی است که با استفاده از سیستم‌های تبادل حرارتی محیط را گرم می‌کند.

موتورخانه چیست؟

موتورخانه به اتاق یا انباری گفته می‌شود که شامل انواع سیستم‌های بزرگ الکترونیکی و مکانیکی از قبیل (هاردنر، دیگ بخار (دیگ آب گرم)، کولر، مشعل آبگرمکن، برج خنک‌کننده، خطوط لوله، شیر آب و… ) برای تأمین آب گرم می‌باشد. برای گرم کردن محیط شما در آن است.
سیستم موتورخانه چگونه کار می‌کند؟
یک دیگ بزرگ در سیستم موتورخانه ساختمان تعبیه شده و یک تقویت‌کننده دما و دکمه کنترل دما در آن تعبیه شده است. با استفاده از این دیگ حرارت در سیستم موتورخانه ساختمان تولید می‌شود. که با ورود آب چاه به آن، آب را گرم کرده و به دمای معینی می‌رساند. گرمای تولید شده به دلیل کار آتشی است که شمع آن همیشه روشن است. سپس آب گرم توسط پمپ به داخل هر طبقه پمپاژ می‌شود. روی موتور این پمپ‌ها دکمه مخصوصی تعبیه شده است که با استفاده از آن می‌توان سرعت و میزان بالا آمدن آب را تعیین کرد.
برای گردش آب در هر طبقه لوله‌هایی قرار داده می‌شود و در بالای هر لوله دریچه‌ها و دریچه‌هایی تعبیه شده است. که با استفاده از آن‌ها می‌توان این لوله‌ها را بسته و مسیر عبور آب به کوره را مسدود کرد. هنگامی که آب چاه تخلیه می‌شود، این آب از طریق لوله‌های آب بازگردانده می‌شود. همچنین یک کنتور وجود دارد که می‌توان آن را با برق تأمین کرد.
در سیستم موتورخانه که از آب گرم استفاده می‌شود، دمای آب خروجی از دیگ حدود ۸۲ درجه سانتیگراد و دمای آب ورودی به زیرزمین که گرما را به اتاق منتقل می‌کرد، حدود ۷۱ درجه سانتیگراد است. به عبارت دیگر اختلاف دمای آب گرم خروجی از دیگ با آبی که به دیگ باز می‌گردد حدود ۱۱ درجه سانتیگراد است.
موتورخانه مرکزی که می‌توان آن را قلب سیستم تهویه خانه دانست

نقش بسیار مهمی در رفع نیاز به هوای تازه دارد. موتورخانه‌ها اساساً تمام ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای یک سیستم تهویه مطبوع را در خود جای می‌دهند. به عبارت دیگر، شما تمام تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی سیستم تهویه مطبوع خود را در یک اتاق خواهید داشت. کمپرسور، اپراتور و غیره همه آن‌ها در یک موتورخانه مرکزی قرار دارند و به نوعی عملکرد صحیح سیستم تهویه ساختمان شما به عملکرد صحیح موتورخانه مرکزی بستگی دارد. انتخابی هوشمندانه که به شما نشان می‌دهد با چه دقتی باید تجهیزات مورد نیاز موتورخانه ساختمان خود را انتخاب و خریداری کنید.
عملکرد موتورخانه شباهت زیادی به پکیج دیواری دارد، با این تفاوت که این پکیج از دیگ‌های آب بسیار بزرگ استفاده می‌کند و برای گرمایش این دیگ‌ها باید از مشعل مناسب استفاده کرد.
بنابراین منطقی است که میزان انرژی مصرفی در موتورخانه بسیار بیشتر از انرژی مصرفی در پکیج دیواری در یک ساختمان مجزا باشد.
در موتورخانه از گاز یا گازوئیل استفاده می‌شود و پس از گرم شدن آب تا دمای مشخص، دود سوخته از دودکش خارج می‌شود.
سپس آب گرم پمپ آب به لوله‌های نصب شده از موتورخانه و به داخل ساختمان هدایت می‌شود.

سپس این آب گرم به لوله‌های آب گرم آشپزخانه و حمام منتقل می‌شود.
گرمای تولید شده در دیگ را می‌توان به سه طریق برای گرم کردن ساختمان استفاده کرد: فن کویل، رادیاتور گرمایش یا سیستم گرمایش از کف.
می‌توان بیان کرد که مصرف انرژی در اتاق ماشین آنقدر زیاد است که نمی‌توان آن را با کل انرژی مصرفی در پکیج دیواری مقایسه کرد.
علاوه بر این، میزان انرژی مصرفی دستگاه چندین برابر بیشتر از بسته‌بندی است، زیرا هم فضا بزرگتر است و هم چیز‌های بیشتری وجود دارد.
در این صورت اگر عایق حرارتی لوله‌های موتورخانه انجام نشود گرمای زیادی در مسیر لوله‌های منتهی به داخل ساختمان تلف می‌شود.
از طرفی در صورت استفاده از باندل مسیر لوله به میزان قابل توجهی کوتاهتر و در نتیجه میزان اتلاف انرژی کمتر می‌شود.
اما از آنجایی که موتورخانه می‌تواند گرمای یک مجتمع مسکونی، هتل یا بیمارستان بسیار بزرگ را تأمین کند، این مصرف انرژی قابل قبول است.
اما یک استثنا عمده در این بخش وجود دارد و آن استفاده از روش‌هایی برای کاهش مصرف سوخت در موتورخانه است.
در واقع می‌توان گفت که حجم مصرف انرژی در موتورخانه از نظر بازدهی قابل قبولی است، در صورتی که راه‌های هدر رفت انرژی از قبل مسدود شده و به شدت برنامه‌ریزی شده باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده برای موتورخانه، تنظیم و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، از آنجایی که تعداد افرادی که از گرما استفاده می‌کنند بسیار زیاد است، کار دشواری به نظر می‌رسد و نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.
به عنوان مثال، اگر خانواده‌ای به مسافرت برود و قبل از بازگشت به خانه گرمای ساختمان خود را با ترموستات داخلی خاموش نکند، انرژی گرمایی زیادی هدر می‌رود.
هر خانواده وظیفه تنظیم واندازه خود را بر عهده دارد، بنابراین تنظیم مصرف انرژی هنگام استفاده از پکیج دیواری آسانتر است.
از طرف دیگر، اگر تنظیم انرژی یک مسئولیت خانوادگی باشد، احساس وظیفه برای صرفه‌جویی در انرژی بسیار بالاتر است.
در مقایسه با زمانی که صد‌ها نفر مسئول مصرف انرژی هستند، می‌توانند در مواقعی که نیازی به گرم کردن اتاق ندارند، ترموستات را خاموش کنند و مصرف انرژی را کاهش دهند.

چرخه گرمایش موتورخانه چگونه کار می‌کند
آب موجود در دیگ موتور توسط مشعل نصب شده روی دیگ گرم می‌شود.
سپس پمپ سیرکولاسیون موتورخانه شروع به گردش آب در مدار گرمایش می‌کند.
آب گرم برای مصرف‌کنندگان، در ساختمان‌ها متفاوت است.
شامل رادیاتور، کانال اسپلیت، فن کویل و مدار گرمایش از کف است و گرما را به محیط منتقل می‌کند.
و کنترل اتاق موتور در لوله برگشت این چرخه را ادامه خواهد داد.
مشعل گاز موتورخانه
برای گرم کردن آب، دیگ فولادی یا دیگ چدنی است.
با دستور ترموستات شروع به کار می‌کند و با رسیدن دما به نقطه مشخص شده متوقف می‌شود.
مشعل‌ها نیاز به تعمیر و نگهداری کامل دارند و فقط یک بار در سال نیاز دارند.
منبع کویل یا دو جداره
نحوه عملکرد سیستم گرمایش (موتورخانه) – آب گرم شده از دیگ به منبع کویل یا منبع دو جداره هدایت می‌شود و آب مصرف شده توسط انتقال حرارت را گرم می‌کند.
منبع کویل:
آب در لوله‌های منبع سیم پیچ گردش می‌کند و لوله‌های مسی را گرم می‌کند.
سپس گرما را به آب اطراف لوله سیم پیچ داخل آبنما منتقل می‌کند و آب مصرفی نیز گرم می‌شود تا به دست مصرف‌کننده برسد.
دوستان عزیز توجه فرمایید که پس از مدتی فنر‌های مارپیچ رسوب می‌کنند و باید با اسید شسته شوند.
نمونه‌هایی را در موتورخانه و قسمت نگهداری حرارت مشاهده می‌کنید.

 

منبع دوگانه:
آب گرم شده در اطراف دیواره بیرونی گردش می‌کند و دیواره بیرونی گرم می‌شود.
آب داخل دیواره داخلی برای انتقال گرما گرم می‌شود.
در برخی موارد به جای ترمیم پنچری فنر دوجداره، فنر را با بادامک دوبل موتور تعویض می‌کنند.
مخزن قابل گسترش
عنصر دیگری که در ایمنی موتورخانه و عملکرد دیگ بخار (موتورخانه) نقش اساسی و بسیار مهم دارد منبع انبساط است.
متأسفانه به دلیل اینکه روی پشت بام است و در معرض دید نیست، ضعیف به نظر می‌رسد.
این از نظر ما روشن نیست. سالی یک بار می‌توان آن را مورد ارزیابی و بازرسی قرار داد.
در واقع منبع انبساط همانطور که از نامش پیداست انبساط طولی آب است.
کمبود آب سیستم را تأمین می‌کند و چون در بالاترین نقطه ساختمان قرار دارد.
فشار مضاعف به این معنی است که یکی از مشکلات فنر انبساط سرریز شدن فنر انبساط است.
پمپ گردش آب
برای گردش آب گرم شده توسط دیگ‌ها و مشعل‌ها به قطعه یا وسیله‌ای نیاز داریم که بتواند آب را به گردش درآورد و در سیستم فشار ایجاد کند.

پمپ‌های سیرکولاتور وظیفه گردش آب و ایجاد فشار در سیستم را بر عهده دارند.
اگر پمپ‌های گردش آب از کار بیفتند و آب گردش نکند، بدن سرد می‌شود و نمی‌تواند گرما را دفع کند.
انواع پمپ‌هایی وجود دارند که از نظر قدرت و برند متفاوت هستند، خطی یا بسته در زمین.
یکی از رایج‌ترین خرابی پمپ‌ها در قسمت موتور و قطعات تعمیر کمک فنر آب در قسمت سرریز پمپ است.
منیفولد‌های مرکزی موتورخانه
کلکتور را می‌توان به طور کلی به عنوان دارای بخشی برای جدا کردن آب گرم توصیف کرد.
نام کلکسیونر زنجیره‌ای:
در موتورخانه‌ها دو نوع کلکتور در مدار گرمایش داریم:
.1. کلکتور به مدار گرمایش
به منیفولد مدار حرارتی برگردید.  .2
جمع‌کننده آب:
در مدار مصرف‌کننده-کلکتور ما سه نوع کلکتور داریم:
کلکتور آب سرد  –
پمپ آب گرم-
کلکتور برگشت آب گرم در برخی از موتورخانه‌ها-

موتورخانه مرکزی در مقایسه باپکیج مزایای
موتورخانه مرکزی نسبتاً پایدار است زیرا یک اتاق کاملاً محصور و محافظت شده است. پس با حفظ وضعیت خوب سیستم موتورخانه مشخص می‌شود که با توجه به اینکه قطعات آن در معرض آب و هوا و عوامل ناشناخته قرار نگرفته‌اند، عمر طولانی خواهد داشت و برای مدت طولانی در خدمت شما خواهد بود.
مشخص است که پره‌های موتور یا فن شما تا زمانی که در معرض تغییرات شدید هوای بیرون و موادی هستند که می‌توانند وارد سیستم شوند، دوام خواهند آورد. اگر نصب نشوند عملکرد بهتری از خود نشان خواهند داد.
از آنجایی که همه دستگاه‌ها در یک اتاق هستند، در صورت خرابی، می‌توان منبع آن‌ها را با سرعت بیشتری پیدا کرد و تعمیر کرد. یک لحظه به پکیج گرمایشی فکر کنید که چقدر آب و هوا، رشد گیاهان و حیوانات کنجکاو را به خطر میاندازد. ناگفته نماند که وقتی ابزار‌های مین فریم محافظت می‌شوند، موارد کمتری در انتظار رفع شدن در صورت خرابی هستند. از آنجا می‌توانید مطمئن باشید که تمام قسمت‌های حساس سیستم محافظت می‌شوند و آسیب نمی‌بینند.
دپو مرکزی یکی از بهترین سیستم‌های ممکن برای ساختمان‌های تجاری، ساختمان‌های مسکونی، هتل‌ها، رستوران‌ها و مراکز صنعتی می‌باشد. علاوه بر این، مصرف انرژی و هزینه مصرف برای چنین ساختمان‌هایی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. شاید ترموستات‌های هوشمند و وسایل مدرن بهترین عملکرد را برای این نوع ساختمان‌ها داشته باشند.
هنگامی که تمام قطعات پر سر و صدا در یک مکان قرار می‌گیرند، صدای کمتری آسایش و استراحت شما را مختل می‌کند. از آنجایی که دیوار‌های اکثر RV‌ عایق صدا هستند، این سیستم یکی از ایمن‌ترین و منعطف‌ترین سیستم‌های تهویه را به شما ارائه می‌دهد، نه تنها می‌توانید به ساختمان‌ها نیاز داشته باشید. بلکه جدید را نیز در نظر بگیرید. ملاحظات در طراحی آن، اما اتلاف انرژی حداقل خواهد بود.
موتورخانه‌های امروزی هوشمند هستند و حسگر‌هایی که در قسمت‌های مختلف ساختمان قرار می‌گیرند. اطلاعات را به پردازنده‌ای که در موتورخانه قرار دارد ارسال می‌کنند تا آب سرد و گرم را در دمای بهینه دقیقاً مطابق با نیاز مصرف انرژی ایجاد کند. و در نهایت بازدهی سیستم را افزایش دهد. و مصرف انرژی را نسبت به موتورخانه‌های سنتی (قدیمی) کاهش می‌دهد. امروزه از چیلر‌های با راندمان بالا و بویلر‌های چگالشی نیز استفاده می‌شود. در دیگ چگالشی محصولات احتراق (گاز‌های خروجی با دمای بالا) انرژی حرارتی خود را به آب می‌دهند و راندمان آن‌ها بسیار بیشتر از دیگ‌های قدیمی است.
معایب محفظه موتور مرکزی:
طراحی این سیستم را می‌توان با نیاز‌های ساختمان تطبیق داد. اما در ساختمان‌های بسیار کوچک موتور خانه مقرون به صرفه نیست.
در گذشته استفاده از موتورخانه مرکزی باعث می‌شد مشترکانی که از ساختمان کمتر استفاده می‌کردند هزینه بیشتری پرداخت کنند. اما امروزه با تهیه نکات این مشکل تا حدود زیادی برطرف شده است. اگرچه خرید تجهیزات بیشتر هزینه بیشتری خواهد داشت.
رزرو فضا: باید اتاقی را برای تجهیزات اتاق ماشین اختصاص دهید.
مونتاژ پیچیده: به دلیل کاربرد تجهیزات مختلف در دستگاه مرکزی، مونتاژ آن نسبتاً پیچیده است و نیاز به کارشناسان مجرب دارد. نصب صحیح لوله‌ها، کانال‌ها و… حیاتی است و کوچکترین اشتباه نه تنها عمر تجهیزات شما را کوتاه می‌کند. بلکه تأثیر زیادی بر مصرف انرژی، اتلاف انرژی و هزینه‌های پرداخت خواهد داشت.
بازدهی کمتر از پکیج: با وجود توضیحاتی که در مورد هوشمندی موتورخانه‌های امروزی داده شد، راندمان پکیج از موتورخانه‌ها بیشتر است. و این بدان معناست که پکیج‌ها نسبت به دیگ‌ها انرژی کمتری مصرف می‌کنند زیرا پکیج مشعل فقط روشن است. در مواقعی که آبگرم مورد نیاز و سریع باشد دمای آب را افزایش می‌دهد اما آب گرم مخزن (منبع) موتورخانه به مرور زمان گرمای خود را از دیواره منبع از دست می‌دهد. و مقداری از گرما نیز در اتصال از بین می‌رود. لوله‌های بین واحد‌ها و موتورخانه؛ بنابراین وقتی موتورخانه را با پکیج از نظر کارایی مقایسه می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که پکیج‌ها بازده بالاتری دارند.

مطالعه بیشتر:   خرید پمپ موتورخانه

نحوه عملکرد پکیج گرمایشی ساختمان در مقایسه با موتورخانه
پکیج سرمایش و گرمایش ساختمان و منزل سیستمی است که آب گرم و گرمایش محیط خانه را تأمین می‌کند. بسته‌ها بسیار کوچک هستند، بنابراین فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند. برای هر واحد ساختمانی می‌توانید پکیج گرمایش از کف یا پکیج دیواری مجزا داشته باشید. پکیج‌ها جایگزین خوبی برای آبگرمکن‌ها هستند. برای نصب و راه‌اندازی پکیج‌ها به هزینه کمتری نیاز داریم. از نظر مصرف سوخت و انرژی نیز بسیار مقرون به صرفه هستند. یکی از مهمترین مزیت‌های پک این است که تمام لوازم و تجهیزات لازم را در یک مکان به صورت متراکم و فشرده در اختیار خواهید داشت. این به شما مزایای زیادی می‌دهد.

مزایای سیستم گرمایش پکیج
مصرف مستقل و محاسبه آن: از آنجایی که هر واحد از یک ساختمان مسکونی یک پکیج در نظر گرفته می‌شود. هزینه مصرف گاز و آب را می‌توان به طور جداگانه و مستقل محاسبه کرد. بنابراین در صورتی که ساکنین ساختمان تمایلی به اشتراک منابع نداشته باشند، می‌توان از سیستم پکیج استفاده کرد. در حالی که در موتورخانه‌ها مصرف حمام بهداشتی و سرمایش و گرمایش ساختمان رایگان نیست و به صورت مشترک پرداخت می‌شود. اما حتی در صورت استفاده از پکیج در ساختمان، در صورت عدم همکاری ساکنین برای پرداخت هزینه و غیره، باز هم مشکل وجود خواهد داشت. بنابراین چهارمین تفاوت موتورخانه با پکیج در مصرف مستقل واحد‌ها و محاسبه هزینه انرژی آنهاست.
پکیج فضای اشغال شده خانه را کاهش می‌دهد. تمامی لوازم مورد نیاز سیستم از قبیل کویل، پنکه، موتور و… در دل یک پکیج قرار می‌گیرد. که البته کمترین فضای ممکن در منزل شما اشغال خواهد شد.
انعطاف‌پذیری بسیار بالا از نظر الزامات ساختمانی و مناسب حتی برای ساختمان‌های کوچک.
از بسته‌های با کارایی بالا گرفته تا بسته‌هایی برای محیط‌های کوچک. این سیستم تهویه داخلی را برای رفع نیاز‌های شما فراهم می‌کند.
سرعت هوا بالا و تعمیر و نگهداری آسان؛ نیاز به مراقبت کمی دارد.
یکی از معایب عمده موتورخانه این است که نیاز به نگهداری بیشتری دارد. اگر ماشین مرکزی به زمان بیشتری برای تعمیر نیاز داشته باشد، زیرا تمام تجهیزات در یک پکیج هستند. پکیج‌ها به زمان کمتری برای تعمیر نیاز دارند و تعمیر و نگهداری و نصب آن‌ها نیز آسان‌تر است. به عبارت دیگر دست تکنسین باز است و راحتتر می‌تواند به قلب سیستم دسترسی پیدا کند.
معایب سیستم سطح پکیج
خانه‌های مجهز به پکیج نسبت به خانه‌های مجهز به موتورخانه، خطر خودکشی بیشتری دارند. از آنجایی که مشعل‌های گاز کیت از هوای داخل دستگاه برای احتراق استفاده می‌کنند، اگر اکسیژن کافی وارد واحد نشود، دستگاه‌ها دچار کمبود اکسیژن می‌شوند و این کار قانونی است. از سوی دیگر، به دلیل افزایش استفاده از سیستم‌های کیسه‌ای در ساختمان‌ها به دلیل نشت شدید گاز مونوکسید کربن از دودکش‌ها، تعداد بیماری‌های خاموش در سال‌های اخیر افزایش یافته است. وقتی در خانه مهندسی هستیم ممکن است با این مشکل مواجه نشویم یا ریسک آن بسیار ضعیف است.
نیاز به نصب خطوط لوله گاز و کنتور مجزا: کاربرد سیستم بسته‌بندی در ساختمان‌های بلند مستلزم نصب طولانی مدت خطوط لوله گاز، نصب کنتور‌های مستقل، نصب شیر‌های قطع‌کننده متعدد در پارکینگ، پله‌ها است. طبقات و داخل واحد‌ها که همان عامل در مواقع اضطراری مانند زلزله و آتش سوزی می‌باشد می‌تواند بسیار خطرناک بوده و به مانع بزرگی برای خروج ساکنین از ساختمان تبدیل شود و به طور کلی سیستم پکیج ضریب ایمنی را کاهش می‌دهد.

 

 

نحوه عملکرد پک دیواری:
در ادامه مقاله تفاوت آبگرمکن با پکیج دیواری را می‌توان گفت که در پکیج دیواری با سوزاندن گاز مایع در دستگاه آب گرم می‌شود.
سپس توسط یک پمپ سیرکولاسیون داخل پکیج به گردش در می‌آید و به دلیل لوله کشی که از قبل در ساختمان نصب شده است در دو ناحیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در صورت استفاده از رادیاتور گرمایشی در ساختمان، مقداری از آب گرم از طریق لوله گرمایش به رادیاتور می‌رسد و با گردش در لوله رادیاتور، در فصول سرد سال، محیط را گرم می‌کند.
در صورت استفاده از سیستم گرمایش از کف، آب گرم وارد لوله‌های کف ساختمان شده و کل ساختمان را از طریق کف گرم می‌کند.
مابقی آب موجود در بسته به لوله‌های آب گرم جهت استفاده در سینک ظرفشویی، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و حمام هدایت می‌شود.
پکیج را فقط می‌توان به طور مستقل در یک ساختمان استفاده کرد.

انواع پکیج:

پکیج زمینی و دیواری  .1

2. پکیج استخری

پکیج زمینی یکی از متداول‌ترین سیستم‌های گرمایشی است که امروزه علاوه بر گرمایش آب گرم در زمستان، برای تأمین آب گرم مصرفی در فصل تابستان و گرم کردن هوای اطراف استفاده می‌شود. در گذشته موتورخانه اغلب برای تأمین آب گرم و گرمایش ساختمان استفاده می‌شد. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، پکیج‌های زمینی جایگزین این موتورخانه‌ها شده است.
پک‌های زمینی در ابعاد کوچک‌تری نسبت به موتورخانه‌ها تولید می‌شوند و فضای بسیار کمتری را اشغال می‌کنند و استفاده از این پک‌ها را در فضا‌های کوچکتر نیز ممکن می‌سازد.
منبع انرژی در این پک های زمینی برق، گاز یا گازوئیل است. یعنی این بسته‌بندی‌ها به سه روش سه احتراق، دو احتراق و ذخیره‌سازی برقی تولید و عرضه می‌شوند. در حال حاضر بسیاری از مناطق کشور دارای گاز هستند. اما در فصل سرما به دلیل استفاده زیاد، امکان قطع گاز وجود دارد، و در حالت سه مشعل آن علاوه بر گازوئیل از برق نیز استفاده می‌شود. برخی از مناطق کشور به ویژه مناطقی به گاز طبیعی دسترسی ندارند یا اصلاً آن را ندارند که در این صورت استفاده از فضا‌های زیرزمینی بهترین راه برای گرمایش ساختمان است.
عملکرد پک‌های زمینی کاملاً شبیه پک‌های دیواری است. در این پک‌ها که با گاز یا گازوئیل کار می‌کنند مشعل دارند که با روشن شدن پک سوخت و هوا را با مشعل ترکیب کرده و باعث ایجاد شعله می‌شود.. همانطور که آب گرم وارد بسته خاک می‌شود، از طریق مبدل صفحه یا فنر سیم پیچ درون آن شروع به گرم شدن می‌کند و چنین آب گرمی نیز برای تولید هوای گرم از طریق رادیاتور‌ها و اسپا‌ها تأمین می‌شود.
در این بسته‌بندی‌ها برخی از مدل‌ها علاوه بر تولید آب گرم منبعی برای ذخیره آب گرم نیز دارند تا همیشه آب گرم مورد نیاز خود را داشته باشند.
مشعل پک زمینی ممکن است دارای یک فن باشد، در این صورت فن هوای اضافی محیط را به داخل پک فشار می‌دهد و از نظر حرارتی بسیار کارآمدتر می‌شود. در مشعل‌های اتمسفر، فرآیند احتراق با استفاده از فشار هوای خارجی انجام می‌شود و در نتیجه راندمان حرارتی پایینی دارد.
جعبه‌های ارت دارای فولاد ضد زنگ هستند، قدرت کمتر از ۲۸ کیلو وات و بیش از ۱۵۰ کیلو وات نیست. ظرفیت حرارتی جعبه استنلس استیل در مقایسه با باکس‌های دیواری که معمولاً آب گرم را با دو مبدل حرارتی یا اتصالات صفحه تأمین می‌کنند بسیار بیشتر است. همچنین لازم به ذکر است که دمای داخل جعبه خاک با منبع نسبت به مدل بدون منبع بیشتر است.
تفاوت بین مهر و موم پکیج دیوار و کف
پکیج گرمایشی در دو مدل زمینی و دیواری تولید و به بازار عرضه می‌شود و استفاده از پکیج گرمایش از کف نسبت به پکیج دیواری مزایایی دارد که در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.
این پکیج‌ها فضای بسیار کمتری را نسبت به محفظه موتور اشغال می‌کنند و به دلیل دمای بالا انرژی کمتری مصرف می‌کنند و در نتیجه هزینه بیشتری نیز دارند. منبع سوخت در این بسته‌ها گاز است، با کار با گازوئیل و برق می‌توانید از این پکیج‌ها برای گرم کردن محیط اطراف خود با اطمینان استفاده کنید.
همانطور که توضیح داده شد فرآیند گرم کردن آب در این پکیج‌ها به کمک مبدل صفحه‌ای یا در منبع کویل پکیج انجام می‌شود. که علاوه بر روش قبلی باعث کاهش تلاطم آب نیز می‌شود که این کار نیز انجام می‌شود. توسط مبدل صفحه‌ای ساخته شده از آب در فرآیند گرمایش.
یکی از مهم‌ترین ایرادات پک‌های دیواری با مبدل صفحه این است که هنگام استفاده از آبگرم مصرفی (بهداشتی) پس از باز شدن شیر آب، سیستم گرمایش به طور کامل قطع می‌شود. سیستم مورد استفاده در پک‌های کفی این عیب را ندارد و آب گرم مورد نیاز مصرف و تولید هوای گرم را نیز تأمین می‌کند زیرا مبدل صفحه‌ای داخل این پک‌ها جایگزین شیر سه طرفه برقی می‌شود که باعث قطع آب می‌شود.
مزایای استفاده از پکیج زمین
با توجه به توضیحات فوق تیرچه کف یکی از بهترین سیستم‌های گرمایشی است. که در اکثر ساختمان‌های مسکونی و اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مزایای استفاده از تیرچه کف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
سیستم گرمایش مستقل برای هر آپارتمان یا واحد اداری-
منابع سوخت متنوعی دارد-
بالاترین سازگاری با محیط و بالاترین راندمان حرارتی-
تولید در اندازه‌ها و ظرفیت‌های حرارتی مختلف-
مصرف سوخت بسیار پایین-
نصب و تعمیر بسیار آسان-
نیازی به لوله کشی اضافی یا انتقال به موتورخانه نیست.-
مجهز به منبع آب گرم و آب گرم ثابت-
دارای سوئیچ دو حالته برای جابجایی بین عملکرد در هوای سرد و گرم-
امکان اتصال به سیستم گرمایش استخر و جکوزی-
انواع پکیج زمین
این باکس‌ها علاوه بر اینکه در سایز‌های مختلف تولید می‌شوند، در مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند که هر کدام ظرفیت حرارتی و عملکرد متفاوتی دارند.
پک زمین مشعل خور
در پکیج مشعل نصب مشعل جداگانه در دستگاه الزامی است، این نوع پکیج با ظرفیت‌های مختلف تولید می‌شود که با توجه به مشعل می‌توان با گاز، گازوئیل و یا هر دو سوخت کار کرد.
بسته‌بندی اولیه بدون نیاز به مشعل
نکته پکیج بدون مشعل این است که نیازی به تهیه مشعل جداگانه و نصب آن در این پکیج‌ها نیست. فرآیند تولید گرما در این نوع بسته‌بندی توسط یک مشعل جوی انجام می‌شود که در داخل بسته‌بندی تعبیه شده است.
اجزای بسته پکیج زمینی

با دانستن این که این پکیج‌ها دارای قطعات مختلفی هستند، می‌توانید عاقلانه‌تر خرید کنید. اجزای این بسته‌ها به شرح زیر است:
صفحه کنترل-
دریچه هوا-
مشعل-
لوله-
گلدان-
فیلتر ضد رسوب-
الکترود جرقه-
دستورالعمل‌های ایمنی هنگام نصب کیت زمین
در هنگام نصب این پکیج‌ها برای جلوگیری از خطر احتمالی نکات زیر باید رعایت شود:
بسته را طوری نصب کنید که در هنگام اشکال زدایی به راحتی در دسترس باشد.
پکیج باید نزدیک لوله گاز نصب شود.
فاصله پکیج از دودکش نباید بیشتر از ۵ متر باشد زیرا از خروج دود از جو جلوگیری می‌کند.
برند معتبر سازنده پکیج
این پکیج‌ها راندمان بسیار بالایی در تولید آب گرم دارند که هم اکنون توسط برند‌های معتبری چون شوفجکار، ایران رادیاتور و ایرفو در سایز‌ها و مدل‌های مختلف ساخته و روانه بازار می‌شوند.
با بررسی موقعیت و نیاز خود می‌توانید بسته مورد نیاز خود را خریداری کنید.

پکیج استخر
پکیج استخری وسیله‌ای است که برای تغییر دمای آب استخر‌های روباز و سرپوشیده استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید از استخر خود در تمام طول سال استفاده کنید، یک پکیج استخر خریداری کنید. با نصب این پکیج استخری می‌توانید همیشه دمای آب را با توجه به دمای هوا تغییر دهید. یک پکیج استخر می‌تواند تمام نیروی گرمایشی استخر شما را تأمین کند. این واحد دارای سیستم گرمایش مرکزی است که می‌تواند تمامی نیاز‌های گرمایشی مانند گرمایش استخر، رادیاتور سالن و آب جکوزی را به طور همزمان تأمین کند.
پکیج استخر چگونه کار می‌کند؟
پکیج‌های استخر در حال حاضر بخشی از خانه‌های مدرن و استخر‌های عمومی هستند. اگر بخواهیم عملکرد این دستگاه را ساده بیان کنیم این است که پکیج استخر آب استخر را به مخزن گرمایش می‌برد و گرم می‌کند. این فرآیند متناوب آب سرد و گرم استخر شما را گرم نگه می‌دارد، حتی زمانی که در زمستان بیرون است. این دستگاه می‌تواند با گاز، برق و یا دو سوخت تأمین شود. عملکرد کیت استخر به این صورت است که گاز یا پروپان مایع در یک محفظه احتراق سوزانده می‌شود. و کویل‌های مسی که آب استخر در آن جریان دارد با عبور از این محفظه گرم می‌شود و به داخل استخر میریزد.
انواع برند پکیج استخر:
پکیج استخر زمرد-
مجموعه استخر ارزان-
پکیج دریاچه شوفجکار-
مزایا و معایب پکیج‌های استخری چیست؟
مزایای پکیج استخر عبارتند از:
سرعت بالا در گرم کردن آب نسبت به پمپ‌های حرارتی. در هنگام استفاده از پمپ‌های حرارتی باید چند ساعت قبل از ورود به استخر آن را روشن کنید تا آب استخر گرم شود اما پک استخر تنها نیم ساعت بعد از چرخاندن آب استخر گرم می‌شود.
هزینه آن در مقایسه با سایر محصولات با کاربرد‌های مشابه کمتر است.
ذخیره انرژی.
نصب و راه‌اندازی سریع و آسان است.

 

معایب پکیج استخر:
اتلاف انرژی زمانی اتفاق می‌افتد که پیل سوختی از استخر دور باشد.
افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت سوخت گاز در سردترین ماه‌های سال
اثر مخرب آگاروز ناشی از احتراق گاز بسیار گران است.
محاسبه اندازه بسته استخر
برای این کار حتماً از متخصص کمک بخواهید. تعیین اندازه بسته‌بندی مناسب برای استخر مستلزم در نظر گرفتن چندین عامل است. به عنوان مثال، آب و هوای محل زندگی، مساحت استخر، تفاوت بین میانگین دمای هوا و دمای آب مورد نظر، سطح رطوبت، دمای شب و غیره.
قیمت پکیج استخر
پکیج استخر راحت‌تر از هر روش دیگری برای گرم کردن دمای استخر شما است. اما به طور کلی، هزینه خرید و ساخت آن ممکن است برای شما کمی گران باشد.
آیا خرید پکیج استخر برای شما مفید است؟
پاسخ به این سؤال به شما و سبک زندگی شما بستگی دارد. قبل از خرید پکیج استخر باید تمام جنبه‌ها و گزینه‌ها را در نظر گرفت. مثلاً در طول سال چقدر از استخر خود استفاده می‌کنید؟ آیا گرم کردن سریع آب استخر برای شما مهم است؟ همچنین اگر سیستم گرمایشی مناسبی را برای مجموعه استخر خود در نظر بگیرید. می‌تواند برای شما سرمایه‌گذاری محسوب شود و ارزش ملک شما را افزایش دهد.

مطالعه بیشتر:   علت صدای زیاد موتورخانه

پکیج دیواری نسبت به محفظه موتورخانه  میزان آسیب
همانطور که در قسمت نحوه کار موتورخانه گفتیم سوخت مورد نیاز موتورخانه گازوئیل بوده است.
نصب یا اصلاح دودکش موتورخانه و بهبود انتشار گاز‌های خروجی از دودکش به درستی ارزیابی نشده است. بنابراین میزان آلودگی در محفظه موتور بسیار بیشتر از یونیت‌های دیواری است.
البته اگر از پکیج دودکش دار استفاده می‌کنید، بررسی میزان عملکرد آن برای خروج گاز‌های حاصل از احتراق بسیار مهم است.
در صورت عدم توجه به این امر باعث ایجاد مسمومیت در افراد ساکن در ساختمان می‌شود.
هزینه‌های نصب و قرار دادن برای هر کدام:
در مقایسه با ماشین آلات ساختمان، این مشکل باید از جهات مختلفی مانند هزینه خرید، پرداخت هزینه سوخت، نصب و نگهداری پکیج دیواری مورد بررسی قرار گیرد.
در مورد هزینه‌های خرید و نصب می‌توان گفت که وقتی صحبت از پک دیواری به میان می‌آید، در مقایسه با هزینه‌های گزافی که برای ساخت موتورخانه لازم است، باید هزینه‌های بی‌سابقه‌ای را صرف کنید.
از طرفی هزینه‌های مربوط به مصرف سوخت و همچنین هزینه‌های گزاف بازدید و سرویس موتورخانه مانند عایق حرارتی لوله و لوله کشی چندین برابر پکیج دیواری در نظر گرفته می‌شود.
در صورت شکستن یا نشتی لوله‌های آب موتورخانه باید هزینه تعمیر و تعویض بسیار بالایی برای لوله‌های آب موتورخانه متحمل شویم.
کدام یک از آب مصرفی یا سیستم گرمایش ساختمان گرمای مطلوب‌تری تولید می‌کند؟
از آنجایی که گرما در موتورخانه در مقیاس بزرگتری نسبت به پکیج تولید می‌شود، بنابراین گرمای تولید شده در موتورخانه بسیار مطلوب و ماندگارتر از بسته‌بندی است.
برخلاف دیوار پکیج‌ها، اگر در فصل سرد و مناطق سرد سال هستید و می‌خواهید کل ساختمان را با استفاده از شوفاژ یا گرمایش از کف گرم کنید.
باید ظرفیت حرارتی سیستم را با افزودن پره‌های رادیاتور یا تغییر پکیج به سایز بالاتر افزایش دهیم.
البته این نکته در مورد موتورخانه نیز صدق می‌کند، مانند اینکه اگر سیستم گرمایش موتورخانه با نیاز ساختمان مطابقت نداشته باشد باید تعداد صفحات دیگ موتورخانه را افزایش دهیم.
فضای مورد نیاز برای نصب هر کدام:
جعبه نصب شده بر روی دیوار، فضایی به اندازه کابینت آشپزخانه را اشغال می‌کند. در حالی که اجزای موتورخانه به دلیل ابعاد بزرگتر، به فضای بیشتری برابر با کل سطح زمین مانند زیرزمین یا زیر شیروانی نیاز دارند.
البته نمی‌توان فراموش کرد که اگر موتورخانه با پنکه استفاده می‌شود، نیازی به اشغال همان کمد در ساختمان نیست.
کدام صدای بیشتری تولید می‌کند؟
یکی از مشکلات عمده استفاده از موتورخانه به عنوان منبع حرارتی ساختمان، صدای زیاد ناشی از استفاده از دیگ بخار و پمپ‌های موتورخانه قدرتمند است.
بنابراین موتورخانه‌ها در جایی خارج از اماکن عمومی قرار می‌گیرند و دیوار‌ها و سقف آن‌ها عایق‌بندی می‌شود.
پکیج دیواری مانند آبگرمکن صدا ایجاد می‌کند. پکیج دارای فن صدای بیشتری نسبت به بسته بدون فن تولید می‌کند.
کدوم سریعتر نصب میشه پکیج یاموتورخانه؟

نصب دستگاه پکیج دیواری ساختمان حداکثر در یک روز قابل انجام است و نیاز به آماده‌سازی گسترده ندارد.
برای یافتن مکان مناسب برای نصب و راه‌اندازی اتاق موتورخانه و نصب و راه‌اندازی تجهیزات ماشین آلات ساختمان باید زمان و انرژی زیادی صرف کنید.
همچنین در صورت بروز مشکل در تجهیزات موتورخانه باید زمان زیادی را صرف تعمیر موتورخانه کنید زیرا حجم کار بسیار زیاد است.
علاوه بر این ممکن است تا چند روز آسایش افراد ساکن در ساختمان به خطر بیفتد در حالی که مدت زمان تعمیر پکیج بسیار کوتاه است و در یک روز کاری تکمیل می‌شود.
عوامل دیگری که باید در انتخاب سیستم گرمایش مناسب برای ساختمان خود در نظر بگیرید:
منبع انرژی مورد استفاده-
شرایط آب و هوایی منطقه شما-
نقشه ساخت و ساز-
واحد‌های گرمایشی در ساختمان شما-
زمینی که ساختمان شما در آن ساخته شده است-
اندازه ساختمان-

مقایسه مصرف گاز پکیج و اتاق موتورخانه مرکزی
1- واحد‌های مخزن دار این مزیت را دارند که برای مواقع قطعی برق مقدار مشخصی آب گرم دارند. به همان اندازه که این امتیاز برای ساکنین ساختمان‌ها ارزشمند است، در تصمیم‌گیری و انتخاب آن‌ها مؤثر خواهد بود. بنابراین مشتری در هنگام انتخاب پکیج می‌تواند مدل پکیجی را انتخاب کند که منبع ذخیره آب گرم داشته باشد اما به دلایلی که در ادامه ذکر خواهد شد، انتخاب چنین پکیجی توصیه نمی‌شود و دارای معایبی است.
بر اساس یک مطالعه موثق، میزان انرژی مورد نیاز برای گرم کردن مخازن آب گرم اعم از موتورخانه و آبگرمکن مخزن. در ساعات غیر مفید شب، معادل انرژی مصرف شده برای یک شهر ۱۵۰۰۰ نفری است. اگر سیستم فقط در صورت نیاز آب گرم فوری ارائه می‌دهد، چرا به مخزن ذخیره آب گرم نیاز دارید؟ آیا آبگرمکن مخزن یا مخزن ذخیره آب گرم موتورخانه ترجیح آنهاست؟ فناوری در خدمت بشریت است تا نیاز‌های ما را برآورده کند و این فناوری جایگزین سیستم‌های تأمین آب گرم فوری می‌شود.
2- بر اساس گزارش شرکت بهبود مصرف انرژی، در ۵۰۰۰ ساختمان مجهز به سیستم مرکزی خودرو، مصرف سالانه ساختمان‌های مسکونی با مساحت خانه ۱۰۰۰ متر مربع (ساختمان ۵ طبقه شامل ۱۰ واحد) حدود ۱۰۰ متر) ۳۵۰۰۰ متر مکعب است. یعنی سرانه مصرف گاز در هر واحد ۳۵۰۰ متر مکعب در سال است. سرانه گاز مصرفی واحد‌های مسکونی با پکیج حدود ۱۰۰۰ مترمکعب – با کیفیت ساخت و آب و هوای مشابه – کمتر است. بنابراین پکیج با صرفه‌جویی در مصرف گاز نسبت به موتورخانه متمایز می‌شود. راندمان بسته‌بندی، بر اساس کیفیت برچسب انرژی آن‌ها، معمولاً بین ۸۰ تا ۹۰ درصد است و بسته به نوع بسته‌بندی و کاربرد متفاوت است.
3- عوامل مؤثر بر راندمان پایین سیستم حرارت مرکزی یا موتور‌های موجود که طبق گزارش شرکت بهینه‌سازی سوخت کشور حدود ۵۵ درصد می‌باشد. کاملاً مشخص و در دسترس است. در این زمینه، نکته اصلی و مهم این است که موتورخانه یک قطعه یا محصول واحد نیست، بلکه یک سیستم و ترکیبی از بسیاری از اجزا و قطعات است. و بر کارایی کل سیستم تأثیر می‌گذارد. اگرچه راندمان هر یک از اجزای موتور را می‌توان به طور جداگانه ۸۰ درصد یا بیشتر گزارش کرد، طراحی و اجرای کل موتور و چاه دوجداره، لوله ساختمان، وضعیت عایق انبار و برگشت آب گرم. کارایی کلی لوله‌ها، دودکش‌ها و کولر‌ها و… را تعیین می‌کند. دلایل عدم کارایی موتورخانه‌ها در کشور عبارتند از:
عدم تنظیم دقیق مشعل و در برخی موارد راندمان پایین مشعل و دیگ-
-عایق نبودن کافی منبع آب گرم داخل موتورخانه، منبع انبساط سقف، لوله‌های برگشت بخاری و لوله‌های آب گرم خانگی.
نسبت ناکافی ظرفیت حرارتی دیگ به مشعل موتورخانه-
استفاده از قابلمه چدنی به عنوان مبدل حرارتی-
برنامه‌ریزی و نصب صحیح کل سیستم موتورخانه بر اساس محاسبات فنی وجود ندارد-
عدم تطبیق صحیح ظرفیت حرارتی اتاق ماشین با بار حرارتی کل ساختمان-
-عدم استفاده از تکنولوژی‌های جدید و پیشرفته مانند مبدل‌های صفحه‌ای برای تأمین فوری آب گرم و استفاده از مخازن بزرگ آب گرم.
پره‌های دیگ و منابع حرارتی دارای رسوب زیادی هستند که بیشتر آن به دلیل نمک موجود در آب است.
دودکش و تهویه مطبوع مناسب برای احتراق-
عدم استفاده یا عدم کارکرد صحیح سیستم مدیریت هوشمند موتورخانه (BMS) -و در برخی موارد خروج ترموستات از حالت هوشمند و اتوماتیک به حالت دستی توسط اپراتور یا کاربر و در نتیجه تنظیم نشدن دما دقیق و درست است.
فاصله زیاد منبع آب گرم از مصرف‌کنندگان-
تنظیم دمای مناسب برای مصرف آب گرم و گرمایش به طور جداگانه امکان‌پذیر نیست.-
نیاز به نصب گرمایش سالیانه در اولین درخواست اولین خانواده ساکن در یکی از واحد‌های مسکونی ساختمان نوساز و اولین خانواده سردسیر.
-عامل فرهنگی (روانی): چرا باید پس انداز کنم، اما برای مصرف بالای دیگران هزینه کنم؟ -کنترل نکردن مصرف انرژی خانگی
-فقدان سیستم دقیق و قابل اعتمادی که سهم مصرف هر واحد مسکونی را برای توزیع شهریه تعیین کند.
-یک مزیت بزرگ در کاهش مصرف گاز، عدم تنظیم بر اساس تقاضای خروجی سوخت است که مطمئناً در فناوری‌های جدید سیستم ماژول احتراق وجود دارد.
4- همچنین راندمان بالا در سیستم حرارتی به معنای رده بالاتر در برچسب انرژی و در واقع مصرف انرژی کمتر است. که از طرفی محصولات احتراق از طریق دودکش وارد هوای شهر و محیط می‌شود. کمتر وجود دارد میزان آلاینده‌ها و گاز‌های مضر.. البته این درست است که بخش بزرگی از آلودگی هوای شهر‌ها در ماه‌های سرد سال ناشی از سیستم‌های گرمایشی با راندمان پایین و مصرف زیاد ساختمان هاست. بر اساس یک پروژه تحقیقاتی در یک شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، میزان گاز کثیفی که از دودکش یک ساختمان ۱۰ طبقه خارج می‌شود، برابر با آلودگی ۱۲ تا ۱۴ خودروی سواری است که به طور مداوم در سطح شهر حرکت می‌کنند. به همین دلیل بر طرح بازدید و معاینه فنی موتورخانه تأکید زیادی شده است.
5- علت گرایش زیاد مردم در سال‌های اخیر به ویژه پس از اجرای هدفمند بسته یارانه‌ها و تقریباً متروکه شدن موتورخانه‌های سنتی در اکثر ساختمان‌های نوساز، بدون شک بحث «مدیریت و مصرف انرژی و رفاه» است.. و پس انداز هزینه است.
6- سیستم‌ها و فن‌آوری‌های مدرن در دیگ‌ها و مشعل‌ها، به عنوان مثال. موتورخانه‌های مدرن (پکیج چگالشی) بسیار مناسب و کاملاً توصیه می‌شود. در حال حاضر برخی از شرکت‌ها این فناوری را معرفی کرده‌اند و حداکثر ظرف چند سال آینده موتور‌های خانگی مدرن با دیگ‌ها و مشعل‌های بسیار پیشرفته (کارخانه‌های چگالش قدرتمند)، مصرف بسیار کم و فضای کم در ساختمان‌های بزرگ، برج‌ها، هتل‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات. و ساختمان‌های تجاری و غیره جایگزین سیستم‌های RV سنتی موجود می‌شوند و در ساختمان‌هایی که تعداد واحد‌های مسکونی زیادی دارند. جایگزین پکیج‌های آپارتمانی مستقل مورد استفاده برخی شرکت‌ها می‌شوند، اما در حال حاضر پکیج گزینه مناسب‌تری است.
مقایسه ایمنی و امنیت تفاوت پکیج‌ها و موتورخانه‌های مرکزی از نظر خطر تصادف گاز و….

بسیاری از موافقان سیستم موتور و در عین حال منتقدان پکیج هشدار می‌دهند که حذف موتورخانه و تبلیغ پکیج‌ها خطر بروز حوادث ناشی از گاز را افزایش می‌دهد. اما طبق گزارش کارشناسان آتش نشانی، شرکت‌های گاز و…. ، بیش از ۸۰ درصد از حوادث گاز گرفتگی ناشی از دودکش در ساختمان‌های مشکل ساز است. تصور اینکه در ساختمان‌های مجهز به سیستم گرمایش متمرکز هیچ حادثه گازی رخ نمی‌دهد، یک فرض کاملاً اشتباه است. اما مشکل از سیستم شوفاژ و مشعل و… نیست، مشکل اگزوز دودکش موتور، اتصال و آب‌بندی قطعات دودکش داخل دیوار در اجرا و ساخت صحیح دودکش و مشکل است. ورود هوای تازه به داخل موتورخانه و تهویه مطبوع به دلیل قدرت بالای مشعل موتور (برابر قدرت چند پکیج) در صورت انسداد، خطر گاز‌های خروجی بیشتر و شدیدتر می‌شود. هنگامی که گاز دی اکسید کربن از آسانسور‌ها و پله‌ها به داخل ساختمان‌های مسکونی جریان می‌یابد، گاز از شکاف‌های دیواری که دودکش موتورخانه از آن عبور می‌کند جریان می‌یابد. و دودکش به درستی عایق‌بندی نشده یا دارای ترک و شکستگی است، گاز گروهی اغلب به دلیل لوله کشی نامناسب ایجاد می‌شود.
در نتیجه اگرچه موتورخانه‌های مرکزی در ساختمان‌هایی با متراژ‌های بزرگ مانند هتل‌ها، رستوران‌ها، بیمارستان‌ها، ساختمان‌ها و برج‌ها گزینه مناسب‌تری به نظر می‌رسند. اما در واقع گزینه‌ای هستند که نیاز به طراحی و استفاده درست و صحیح دارد. البته بهتر است از موتور‌های جدیدتر استفاده کنید نه قدیمی‌تر. و برای املاک کوچکتر، پکیج گزینه مقرون به صرفه‌تری است، هم از نظر هزینه‌های نصب و نگهداری و هم از نظر هزینه‌های آب ، برق و گاز.

 

 

نتیجه آخراز محتوا:
هنگام انتخاب اتاق مکانیک مرکزی یا پکیج حرارتی باید وضعیت ساختمان را در نظر گرفت. به عنوان مثال در ساختمان‌های بزرگ مانند برج‌ها، ساختمان‌های چند مسکونی، بیمارستان‌ها، ساختمان‌های تجاری و اداری، مؤسسات آموزشی و… باید از سیستم ساختمانی متمرکز موتوری استفاده شود. در ساختمان‌های اداری بزرگ، مسکونی، تجاری و… با مجموع ده واحد یا واحد‌های مختلف از ماشین آلات در طبقات زیرزمین خانه استفاده می‌شود. از کلیه عناصر سیستم گرمایش استفاده شده است، گرمایش در محوطه با دو دستگاه اصلی گرمایش و بخار، گرمایش و آبگرمکن تکمیل شده است. آب سرد و گرم برای گرمایش و سرمایش کلیه واحد‌ها تأمین می‌شود. خانه و محل زباله تهویه مطبوع اکنون تمام اطلاعات دمایی خانه و سنسور‌ها را جمع‌آوری می‌کند. تا سیستم در کارآمدترین و اقتصادی‌ترین حالت کار کند. در عین حال باید در نظر داشت که طرف ، سیستم گرمایشی نیز در نظر گرفته شود و بهترین انتخاب سیستم گرمایشی و سرمایشی برای کل خانه، هزینه اولیه و پوشش نیاز‌های اولیه خانه باشد. به بهترین شکل. بنابراین در پاسخ به این سؤال که موتورخانه ​​بهتر است یا پکیج، باید گفت که انتخاب باید با توجه به نیاز خانه باشد.

 

 

هزینه نصب و راه اندازی پکیج ارزان تر است یا موتورخانه؟ 

از نظر نصب و راه اندازی در محاسبات در یک ساختمان تا ده واحد یا حتی 15 واحدی، پکیج ارزان تر هست ولی زمانی که تعداد واحدهای ساختمان بالاتر باشد، موتورخانه می تواند از نظر تجهیزات و نصب و راه اندازی ارزان تر از پکیج باشد.

درواقع نصب و راه اندازی پکیج برای تک واحدی هزینه کمتری دارد ولی حتی در ساختمان های بیشتر از 4 واحد، موتورخانه خیلی بهتر است و و هزینه کمتر می شود.

برای مثال اگر قیمت پکیج دیواری حدودا 10 میلیون تومان باشد، هزینه خرید پکیج دیواری برای 5 واحد 50 میلیون تومن هست. با همین هزینه می توانید یک موتورخانه راه اندازی کنید و در این صورت هزینه لوله کشی موتورخانه هم کمتر می شود.

 

موتورخانه بهتر است یا پکیج ؟ فرق موتورخانه با پکیج چیست؟
موتورخانه بهتر است یا پکیج ؟ فرق موتورخانه با پکیج چیست؟

 

هزینه تعمیر و نگهداری پکیج ارزان تر است یا موتورخانه؟ 

پکیج دیواری سالیانه یک بار سرویس احتیارج دارد که هزینه هر بار سرویس حداقل 200 تا 350 هزار تومن هست. اگر همین مبلغ را در 20 واحد ضرب کنید حدودا 50 میلیون هزینه می شود و هزینه لوله کشی بالایی نیاز دارد. می توانید این هزینه رو تجمیع کنید برای نصب موتورخانه شوفاژ و از موتورخانه برای گرمایش محیط و آب مصرفی خودتان استفاده می کنید.

بهتر است سرویس موتورخانه به صورت ماهانه انجام شود، چون در صورتی که از موتورخانه خوب نگهداری شده باشد و به موقع موتورخانه سرویس شود؛ در نتیجه هزینه تعمیرات اساسی در آینده خیلی کم ترمی شود، مگر اینکه 7 تا 10 سال از عمر موتورخانه شما گذشته باشد که نیاز به تعمیرات پیدا کند.

یکی از مزایای موتورخانه این است که اگر به صورت منظم و دوره ای سرویس شود، کمتر خراب می شود، نهایتا مشعل به مشکل بخورد که میتوان سریع تعمیر کرد و همینطور در مورد خرابی مشعل پکیج دیواری نیز وجود دارد.

در جواب این سوال که هزینه نگهداری پکیج کمتر است یا موتورخانه میتوان گفت که هزینه نگهداری موتورخانه در تعداد واحدهای بالا نسبت به پکیج کمتر است؛ بنابراین تعداد واحد در تخمین مقدار هزینه و محاسبات خیلی مهم است.

 

تصویری از یک موتورخانه مرکزی - موتورخانه بهتر است یا پکیج ؟ فرق موتورخانه با پکیج چیست؟
موتورخانه بهتر است یا پکیج ؟ فرق موتورخانه با پکیج چیست؟

 

 

تعمیر و نگهداری پکیج دیواری به چه صورت است؟ سالیانه یا ماهیانه؟

بهتر است تعمیر و نگهداری پکیج بیشتر به صورت فصلی انجام شود. معمولا زمان سرویس پکیج دیواری اوایل پاییز انجام می شود. می توانید کارهای نگهداری و سرویس پکیج دیواری را با مشورت سرویسکاری که برای نگهداری و سرویس می آید، انجام شود.

از آنجا که نگهداری پکیج کار خاصی ندارد که دستگاه رسوب گیر پکیج هست که رسوب وارد دستگاه نشود. نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که ببش از حد از دستکاه زور نکشیم، مثلا اگر برای یک واحدی قرار هست یک دستکاه 30 هزار نصب شود، دستگاه 24 هزار نگذاریم که پکیج خراب نشود.

مطالعه بیشتر:   بهترین مکان موتورخانه در ساختمان

اما برای موتورخانه بهتر است حداقل ماهی یکبار بازدید سرویس های دوره ای مثل روغن کاری ها و چک کردن مشعل نیاز دارد که به تعمیرات اساسی احتیاج نباشد.

نکته دیگر این هست که پکیج به خاطر این که سیستم مستقلی هست تو خیلی از مناطق که می خواهند استقلال هر واحد برای خودش حفظ شود از پکیج استفاده شود اما در ساختمان های مسکونی که داخل ساختمان استخر یا جکوزی دارد که شما ناجارا باید از موتورخانه استفاده کنید، اصلا پکیج توصیه نمی شود.

به خاطر اینکه کل آن سیستم دوباره میاد تو مشاعات و حساب و کتاب می شود.

 

موتورخونه به جز واحد مسکونی تعداد واحد بالا جاهای دیگر هم استفاده می شود؟

سوالی که پیش می آید این است که آیا موتورخانه به جز مورد مذکور کاربرد دیگری هم دارد؟ بله، از موتورخانه حتی برای ساخنمان دو واحده یا ویلاهای مسکونی که ساخته می شود نیز میتوانید استفاده کنید.

و هر جایی که شما استخر و جکوزی داشته باشید موتورخانه نصب می شود

که کل سیستم سرمایش و گرمایش واحدهای مسکونی استخر و جکوزی همه در یک موتورخانه تعبیه می شود.

 

آیا می توان برای هر واحد جداگانه موتورخانه یا پکیج نصب شود؟

گاهی پیش می آید که کارشناس تشخیص می دهد برای یک واحد موتورخانه کار شود بهتر است ولی مشتری مخالفت می کند.

مثلا در ویلاهای مسکونی که اکثرا استخر و جکوزی دارند نصب موتورخانه بهتر است و توجیهی ندارد که برای واحد مسکونی سیستم پکیج نصب کنید و دوباره یک موتورخنه هم برای استخر وچکوزی همان واحد کار کنید. به همین خاطر در چنین مواردی نصب موتورخانه بهتر است.

اما در واحدهایی که داخل سطح شهر هستند مثل ابارتمان ها نصب پکیج نسبت به موتورخانه بهتر است. هر واحد پکیج مستقل به خودش را دارد و به موتورخانه احتیاجی نیست.

اما اگر همان آپارتمان هم سیستم یه صورتی باشد که یک مدیریت خوب داشته باشد می توانید کل پکیج های ساختمان را تبدیل به یک موتورخانه جمع و جور کنید.

ضمن اینکه از نظر فنی تخصصصی استانداردهای نظام مهندسی ما محدودیتی بابت پکیج دیواری نداریم.

حداقل متراژ حدودا 50 الی 45 متر هست که جدیدا نظام مهندسی با دودکش های دوجداره و تهویه هوا برای واحدهای کوجکتر هم اجازه نصب پکیج را می دهد.

همین طور برای نصب موتورخانه نیز محدودیت و مشکل خاصی ندارید، کافیست شما بتوانید فضای موتورخانه و مسیر دودکش ها را تامین کنید تا نصب موتورخانه اجرا شود.

حتی اگر ساختمان شما کوچک باشد به حدی که نتوانید موتورخانه را در فضای پارکنیگ و زیرزمین تعبیه کرد، در چنین شرایطی موتورخانه را می شود روی پشت بام هم جایگذاری کرد.

 

 

پکیج استخر یا موتورخانه

ست های استخر زمانی بهترین انتخاب برای موتور خانه ها بودند و نظر خریداران را از نظر قیمت، اندازه و اندازه جلب می کردند. تنوع ظرفیت گرمایشی در آنها به حدی است که اندازه ها و ظرفیت های مختلف استخر و جکوزی در ویلاها و ساختمان ها را تامین می کند. گرمایش استخر و جکوزی به صورت همزمان در این پکیج امکان پذیر است که همزمان گرمایش و آب گرم بهداشتی تولید می شود.
دلایل انتخاب پکیج گرمایش استخر
1- حریم استخر و گرمایش جکوزی از موتورخانه مرکزی
2- مدیریت و حفظ انرژی
3- کاهش فضای موتورخانه و اتاق درمان
4- مبنای اقتصادی ایجاد ماشین برای استخر و جکوزی
5- حجم و وزن کمتر نسبت به قطعات موتور خانگی
6- عدم پرداخت دستمزد نصب و راه اندازی موتورخانه

 

ویژگی های پکیج استخر
ویژگی های پکیج استخری این محصول را از موتورخانه ها متمایز می کند که برخی از آنها به شرح زیر است.
1- قابلیت گرمایش همزمان و مجزای استخر و جکوزی
2- قابلیت تامین آب گرم برای آشامیدن سالم
3- امکان گرمایش رادیاتور در سالن استخر
4- امکان سفر بدون پرداخت هزینه جمع آوری و اسکان مجدد
5- گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب
6- دوگانه سوز بودن با امکان نصب مشعل گازی و گازوئیلی و دوگانه سوز
7- سهولت نگهداری
تجهیزات بسته بندی استخر
پکیج استخری در دو نوع مختلف ساخته می شود که نوع اول مجهز به محفظه احتراق فولادی و نوع دوم مجهز به دیگ چدنی است که هر کدام مزایا و معایبی دارند. در پکیج استخری شوفجکار از ظرف چدنی و در پکیج استخری زمردی از ظرف استیل استفاده می شود.
تجهیزات ایمنی پوشش استخر
جعبه استخر مجهز به شیر برقی، منبع انبساط فشار، ترموستات، فشارسنج و دماسنج است که هر کدام نقش مهمی در فرآیند گرمایش استخر و جکوزی دارند.
پکیج های استخر چگونه کار می کنند؟
استخر امروزه شامل سرپوشیده و عمومی است. اگر بخواهیم عملکرد این دستگاه را به سادگی نشان دهیم این است: پکیج استخری آب استخر را داخل مخزن گرمایش آن ببرید و گرم کنید. این فرآیند تعویض آب سرد و گرم، دمای استخر شما را حتی زمانی که در زمستان بیرون است، بالا نگه می دارد. سوخت این دستگاه می تواند گازی، برقی یا دوگانه سوز باشد. عملکرد پکیج استخر به این صورت است که گاز یا پروپان مایع در محفظه احتراق سوزانده می شود و جریان آب استخر با عبور از این محفظه و جاری شدن به داخل حمام گرم می شود.
انواع برندهای پکیج استخر:
پکیج استخر زمرد-
پکیج استخر آلزان-
پکیج استخر شاپایکار-
مزایا و معایب پکیج استخری چیست؟
مزایای پکیج استخر عبارتند از:
تامین حرارت سریعتر نسبت به پمپ حرارتی، در هنگام استفاده از پمپ حرارتی باید چند ساعت قبل از ورود به استخر آب استخر را گرم کند اما آب استخر بعد از نیم ساعت گرم می شود.
قیمت پایین در مقایسه با سایر محصولات با کاربردهای مشابه-
قابلیت استفاده در تصفیه خانه ها-
نیاز کمتری به تعمیرات-
ذخیره انرژی-
نصب سریع و آسان-
معایب پکیج استخر عبارتند از:
اگر منبع سوخت دور از استخر باشد، انرژی از بین می رود-
افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت بنزین در زمستان –
تخریب آگارز ناشی از گاز بسیار گران است-
محاسبه اندازه بسته استخر
برای این کار حتما از یک متخصص کمک بگیرید. هنگام تعیین اندازه بسته بندی صحیح برای یک گروه، عوامل متعددی باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، آب و هوایی که در آن زندگی می کنید، اندازه استخر، تفاوت بین میانگین دمای هوا و دمای مطلوب آب، سطح رطوبت، دمای شبانه و غیره.
قیمت پکیج استخر
قیمت پکیج استخر نسبت به سایر روش ها مناسبتر است. با این حال، برای گرم کردن مجموعه استخر خود، هزینه کل خرید و نصب ممکن است برای شما کمی بالا باشد.
پکیج استخر برای شما مناسب است یا موتورخانه؟  آیا خرید
پاسخ به این سوال به شما و سبک زندگی شما بستگی دارد. قبل از خرید پکیج استخری یا موتورخانه باید به تمامی امکانات و آپشن ها توجه کنید. مثلاً در طول سال چقدر از پس انداز خود استفاده می کنید؟ آیا گرم کردن سریع آب استخر برای شما مهم است؟ همچنین در نظر گرفتن سیستم گرمایشی مناسب برای مجموعه استخر شما می تواند سرمایه گذاری محسوب شود و ارزش ملک شما را افزایش دهد.

 

نحوه عملکرد سیستم موتورخانه
در سیستم محفظه موتور ساختمان یک دیگ بخار بزرگ و بالای آن آمپر نشانگر دما و یک دکمه کنترل دما تعبیه شده است. از طریق این دیگ حرارت در سیستم موتورخانه ساختمان تولید می‌شود که با ورود، آب مخزن را گرم کرده و به دمای مشخصی می‌رساند. گرمای تولید شده ناشی از فعالیت مشعل است که شمع‌های آن همیشه روشن است. سپس آب گرم توسط موتور پمپ، بالا آمده و وارد هر طبقه می‌شود. دکمه مخصوصی روی موتور پمپ تعبیه شده است که با استفاده از آن می‌توان سرعت و مقدار آب را مشخص کرد.
در هر طبقه لوله‌های مخصوص گردش آب تعبیه شده و برای اتصال لوله‌های بالای لوله‌ها یک لوله سوراخ تعبیه شده است که با استفاده از آن می‌توان آن لوله‌ها را بسته و جریان آب به کوره را مسدود کرد. زمانی که گودال از آب خالی می‌شود، این آب از طریق لوله‌ ها برگشت داده می‌شود.
در موتورخانه‌ای که از آب گرم استفاده می‌شود دمای آب خروجی از دیگ حدود ۸۲ درجه سانتیگراد و دمای آب ورودی به اتاق که گرما را منتقل می کند حدود ۷۱ درجه سانتیگراد است. به عبارت دیگر اختلاف دمای آب گرم خروجی از دیگ با آب برگشتی به دیگ حدود ۱۱ درجه سانتیگراد است.
موتورخانه اصلی که می‌توان آن را قلب سیستم تهویه خانه دانست، نقش مهمی در تأمین نیاز هوای تازه دارد. موتورخانه شامل تمام ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای یک سیستم تهویه است. و به عبارت دیگر شما تمام تجهیزات مورد نیاز برای اجرای سیستم تهویه را در یک اتاق خواهید داشت. از کمپرسور، موتور و… همه چیز در موتورخانه مرکزی قرار دارد و به نوعی کارایی سیستم تهویه ساختمان شما به کارایی موتورخانه مرکزی بستگی دارد. انتخاب صحیح نشان می‌دهد که باید تجهیزات مورد نیاز خود را در موتورخانه خود خریداری کنید.
مزایای موتورخانه مرکزی
از آنجایی که محفظه مرکزی موتور کاملاً پوشیده و محافظت شده است، در وضعیت پایدار و متوسط ​​قرار دارد. پس مشخص است که سیستم موتورخانه در همان شرایط مساعد عمر طولانی خواهد داشت و قطعات به دلیل اینکه در معرض هوای آزاد و اجسام ناشناخته قرار نمی‌گیرد تا مدت زیادی برای شما کار می‌کند.
بدانید که کویل‌ها یا فن‌های اپراتور شما تا زمانی که در معرض تغییرات شدید هوای بیرون و موادی که می‌توانند وارد سیستم شوند، دوام خواهند آورد.
از آنجایی که تمامی تجهیزات در یک اتاق قرار دارند، در صورت بروز نقص، می‌توان منبع آن را با سرعت بیشتری شناسایی و تعمیر کرد. یک لحظه به بسته حرارتی فکر کنید که چقدر آب، هوا، رشد گیاهان و جانوران جالب را به خطر میاندازد! البته با محافظت از ابزار‌های موتورخانه مرکزی، در صورت خرابی موارد کمتری در انتظار تعمیر خواهد بود. سپس می‌توانید مطمئن شوید که تمام قسمت‌های ظریف و حساس سیستم محافظت شده و هیچ راهی برای آسیب رساندن به آن‌ها وجود ندارد.
موتورخانه مرکزی یکی از بهترین سیستم‌های موجود برای ساختمان‌های تجاری، ساختمان‌های مسکونی، هتل‌ها، رستوران‌ها و مراکز صنعتی می‌باشد. علاوه بر این، میزان انرژی مصرفی و هزینه‌های پرداختی برای چنین ساختمان‌هایی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. ترموستات‌های هوشمند و تجهیزات مدرن ممکن است بهترین عملکرد برای چنین ساختمان‌هایی باشند.
هنگامی که تمام قطعات پر سر و صدا در یک مکان قرار می‌گیرند، صدای کمتری آسایش و آرامش شما را بر هم می‌زند. با توجه به عایق صوتی دیوار‌های اکثر خانه‌های متحرک، این سیستم یکی از ایمن‌ترین سیستم‌های تهویه را ارائه می‌دهد و برای شما انعطاف‌پذیر است.
موتورخانه‌های امروزی هوشمند هستند و حسگر‌های نصب شده در قسمت‌های مختلف ساختمان اطلاعاتی را به پردازنده نصب شده در موتورخانه ارسال می‌کنند تا آب سرد و گرم را در بهترین دما با توجه به نیاز مصرف انرژی ایجاد کند که این امر باعث افزایش راندمان سیستم‌های نهایی می‌شود. امروزه از کولر‌ها و بخاری‌های با راندمان بالا نیز استفاده می‌شود. در آبگرمکن خنک‌کننده، محصولات احتراق (گاز دودکش با دمای بالا) انرژی لازم برای گرم کردن آب را فراهم می‌کنند و راندمان آن‌ها نسبت به بخاری‌های قبلی بسیار بیشتر است.
معایب موتورخانه مرکزی:
طراحی این سیستم با توجه به نیاز ساختمان قابل تغییر است. با این حال، در ساختمان‌های بسیار کوچک، موتورخانه مرکزی مقرون به صرفه نیست.
در گذشته، متوسط ​​سود خانه ماشین باعث می‌شد حتی کمترین متقاضیان در ساختمان هزینه بیشتری بپردازند. اما امروزه با تمرکز، این مشکل تا حد زیادی حل شده است. هر چند که برای خرید تجهیزات دیگر باید هزینه زیادی کنید.
فضا را اشغال می کند: باید فضایی را برای تجهیزات در موتورخانه ترتیب دهید.
نصب مجتمع: به دلیل استفاده از تجهیزات مختلف در موتورخانه مرکزی، نصب نسبتاً پیچیده بوده و به متخصصان کاملاً مجرب نیاز دارد. نصب صحیح لوله‌ها، کانال‌ها و… این بسیار مهم است، زیرا کوچکترین اشتباه می‌تواند عمر دستگاه شما را کوتاه کند و تأثیر زیادی بر مصرف انرژی، هدر رفتن و هزینه قبض شما داشته باشد.
راندمان کمتر از پکیج استخر: با وجود مشخصات هوشمند موتورخانه‌های امروزی، یک پکیج کارایی بیشتری نسبت به موتورخانه دارد و این بدان معناست که پکیج‌ها نسبت به موتورخانه انرژی کمتری مصرف می‌کنند زیرا فقط پکیج مشعل روشن است. این باعث افزایش دمای آب می‌شود اما آب داغ موجود در مخزن موتورخانه (منبع) به مرور زمان گرمای خود را از طریق دیواره‌های منبع از دست می‌دهد و همچنین مقداری گرما را از دست می‌دهد. پس با مقایسه موتورخانه با پکیج استخر از نظر کارایی به این نتیجه می‌رسیم که پکیج‌ها بازده بالاتری دارند.
تفاوت پکیج‌های گرمایش استخر و موتورخانه و نیاز شما چیست؟
تفاوت پکیج استخر و موتورخانه در میزان انرژی گرمایی است که هر دو موتور تولید می‌کنند. همانطور که گفتیم از کیت استخری می‌توان برای تأمین آب گرمایش استخر‌های با ظرفیت کمتر از ۹۰ متر مکعب استفاده کرد و برای نیاز گرمایشی بالاتر از سیستم موتور خانگی استفاده می‌کنیم.
پک‌های گرمایشی به دلیل ابعاد، ظرفیت حرارتی، اتصالات و هزینه نصب پایین، هزینه کمتری نسبت به صفحه موتورخانه دارند و برای استفاده در استخر‌های کوچک، استخر‌های خصوصی و… مناسب و ارزان هستند.
مناسب برای سیستم‌های آب در موتورخانه‌ها، استخر‌های بزرگ، تأمین آب گرم مرکزی ساختمان‌ها و غیره. و هزینه اولیه بالاتر از پکیج گرمایشی می‌باشد ولی به دلیل طولانی مدت و راندمان حرارتی بالا در مکان‌های ذکر شده از این سیستم استفاده می‌شود.

 

نتیجه آخر:
در انتخاب پکیج موتورخانه مرکزی یا استخری باید شرایط ساختمان در نظر گرفته شود. به عنوان مثال در ساختمان‌های بزرگ مانند برج‌ها، ساختمان‌های مسکونی چند طبقه، بیمارستان‌ها، ساختمان‌های تجاری و اداری متوسط ​​و بزرگ، ساختمان‌های آموزشی و… باید از سیستم موتورخانه مرکزی و در ساختمان‌های مسکونی کوچک و متوسط ​​از پکیج استخری استفاده شود. استفاده از پکیج برای ساختمان‌های تجاری بسیار بزرگ ممکن است مقرون به صرفه نباشد، در ساختمان‌های بزرگ اداری، مسکونی، تجاری و… با چند ده واحد یا قسمت‌های مختلف از اتاق موتورخانه مرکزی در زیرزمین یا طبقات زیرین ساختمان استفاده می‌شود.. ، جایی که تمام دارایی‌های سیستم خنک‌کننده استفاده می‌شود. و موتورخانه در آن محل نصب می‌شود و دو دستگاه اصلی آن کولر و شوفاژ کار سرمایش و گرمایش آب را بر عهده دارند که آب سرد و گرم برای همه ارسال می‌شود. موتورخانه امروزی به طور هوشمند تمام داده‌های دمایی ساختمان را با سنسور‌ها جمع‌آوری می‌کند تا سیستم همیشه به صورت بهینه و کم مصرف کار کند. در عین حال باید در نظر داشت که علاوه بر سیستم گرمایشی، سیستم سرمایشی نیز در نظر گرفته شود و مناسب‌ترین سیستم سرمایشی و گرمایشی برای کل ساختمان انتخاب شود که قیمت اولیه مناسبی باشد و اصول اولیه را پوشش دهد. بنابراین در پاسخ به این سؤال که موتورخانه مرکزی بهتر است یا پکیج استخر، باید گفت که انتخاب آن باید با توجه به نیاز ساختمان انجام شود.

 

 

 

جمع بندی

در این مطلب گفتیم کدام بهتر است؟ پکیج استخری یا موتورخانه؟ تفاوت پکیج و موتورخانه چیست؟  پکیج چیست ؟ قیمت پکیج معایب موتورخانه مرکزی سیستم موتورخانه مرکزی موتورخانه مرکزی بهتر است یا پکیج حرارتی؟ مقایسه پکیج زمینی با موتورخانه را به طور کامل ارائه دادیم.

مقایسه موتورخانه و پکیج : درکل هزینه نگهداری موتورخانه برای واحدهای تعداد بالا نسبت به پکیج کمتر هست. در نتیجه تعداد واحد در محاسبات خیلی مهم هست. 

 

 

برای نصب موتورخانه شوفاژ چه باید کرد؟

برای تعویض دیگ و منابع دوجداره، ساخت و تعمیرکلکتور و نصب موتورخانه شوفاژ در شعله گستران پارس فقط کاقیست با شماره 09981606070 تماس بگیرید و با توجه به موقعیت مکانی خود، برای راه‌اندازی شوفاژ موتورخانه و تعمیر موتورخانه و شوفاژ ثبت درخواست کنید و بقیه کار تاسیسات خود را به متخصصان ما بسپارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

2 thoughts on “موتورخانه بهتر است یا پکیج ؟ فرق موتورخانه با پکیج چیست؟

  1. Pingback: نصب پکیج و هزینه نصب پکیج بوتان، ایران رادیاتور | شعله گستران پارس

  2. Pingback: قیمت نصب موتورخانه - راه اندازی موتورخانه 09981606070 | شعله گستران پارس

دیدگاهتان را بنویسید