اجزای تشکیل دهنده سیستم تاسیسات موتورخانه شوفاژ

اجزای اصلی دیگ موتورخانه در تاسیسات موتورخانه

مشعل، محفظه احتراق، مبدل حرارتی، دودکش خروجی و کنترل ها از اجزای مهم دیگ موتورخانه می باشند. معمولا لوازم دیگ مانند ذخیره کننده های انرژی گاز دودکش به عنوان روش مؤثر برای بازیافت گرما از دیگ استفاده می شوند که در ادامه هر کدام را به اختصار توضیح خواهیم داد.

دیگ هایی که با گاز طبیعی کار می کنند یا از مشعل اتمسفریک (مکش طبیعی) و مشعل هوای با فشار (هوای اجباری) استفاده می کنند یا مشعل برقی.

 

 

اجزای موتورخانه ساختمان

1. کلکتور : به لوله افقی که قسمت مکش و دهش پمپ ها به آن متصل شده اند و قسمت خروجی رفت و برگشت آب سیستم از قسمت بالا متصل میشود به این لوله افقی کلکتور می گویند.

2. الکتروپمپ : مجموعه الکتروموتور و پمپی که در کنار همدیگر قرار دارند الکتروپمپ می گویند . که کار پمپ این است که بعد از اینکه الکتروموتور به چرخش درآمد بتواند تحت یک فشار ثابتی آب را به سمت مصرف کننده هدایت کند.

به قسمت لوله ای که از پشت به پمپ متصل می شود ساکشن یا مکش پمپ می گویند و قسمتی که به صورت عمودی آب را به سمت بالا هدایت میکند را قسمت دهش پمپ می گویند .

قسمت مکش و دهش پمپ با فلنچ متصل شده است . پمپ هایی که از یک سایزی به بالاتر میروند دیگر به صورت مهره ماسوره و یا دنده ای نیستند که در این صورت حتما باید به صورت جوشی و فلنچی اجرا شود .

در قسمت مکش پمپ سمت پایین شیر تخلیه قرار دارد که علت گذاشتن شیر تخلیه به این خاطر است : زمانی که پمپ نشتی دارد ،لرزه گیر نشتی دارد و میخواهیم سه راه صافی را تمیز کنیم که در این حالت شیر فلکه های پروانه ای رفت و برگشتی را میبندیم که از قسمت بالا ایزوله شود که در ادامه شیر تخلیه را هم باز کرده تعمیرات و نشت یابی خود را انجام می دهیم .

3. لرزه گیر : کار لرزه گیر این است : زمانی که پمپ و الکتروپمپ روشن می شود در این حالت لرزش بوجود می آید که این لرزش باید به صورتی دفع شود که لرزه گیر باعث می شود که دمپ ولرزه که ایجاد شده است را مهار کند .

بین لرزه گیر و سه راه صافی که فیلتر در آن قرار دارد یک دانه نیپل قرار دارد که نصب آن بدین خاطر است که در قسمت مکش و دهش پمپ ها همیشه بتوانیم فشار آب سیستم را بخوانیم.

در ادامه یک عدد شیر نیم دور یا سماوری و همچنین یک عدد مانومتر یا گیج فشار سنج که این گیج از صفر تا شانزده بار را می تواند به ما نشان دهد .

داخل سیستم و داخل خود فنکوئل ها بعد از اینکه مدتی آب به چرخش در می آید یک سری املاح و براده های آهن و همچنین

زباله هایی که در عملیات جوشکاری که در گذشته داخل لوله ها مانده است ، آن ها کم کم جمع شده و به سمت پمپ حرکت میکنند

 

خوب حالا چرا سه راه صافی را در قسمت مکش پمپ قرار می دهیم ؟

زیرا وقتی که سه راه صافی در قسمت مکش پمپ قرار می گیرد جلوگیری می کند از ورود آن زباله ها به داخل پروانه پمپ که در این

مطالعه بیشتر:   گرفتگی چاه توالت ? - چگونه بدون پیستون انسداد سرویس بهداشتی خود را رفع کنیم

صورت از پمپ محافظت می شود و دیگر به پروانه پمپ صدمه ای وارد نمی شود . واجب است که در طول هر فصل با توجه به نوع سیستم و مدت زمان کارکرد سیستم سه راه صافی را باید باز کرد و فیلتر آن را نظافت کرد و مجددا جا میزنیم .

در قسمت دهش پمپ هم یک عدد لرزه گیر قرار دارد و در قسمت بالای آن شیر یک طرفه قرار دارد که بعد از اینکه پمپ خاموش شد

این شیر یک طرفه حتما نیاز است باشد که آبی که از قسمت بالا توسط مصرف کننده ها هستند به سمت پایین هدایت نشوند و در

همین جا متمرکز شوند .

کار مهم دیگر شیر یک طرفه این است که اگر سه عدد پمپ باشد به فرض مثال که دو عدد از آن ها روشن است و یک عدد از آن ها خاموش باشد ،اگر در این قسمت شیر یک طرف خراب باشد ،آن دو عدد پمپی که روشن هستند در ادامه باعث میشود آن پمپی هم

که خاموش هست در جهت مخالف آن دو پمپ روشن شروع میکند به چرخش که این نشان از این است که شیر یک طرفه یا خراب است و یا اینکه چکه میکند .

در اواخر قرن هجدهم، جیمز وات، که به خاطر موتور بخارش معروف بود، با بخار باقی مانده از فرآیند صنعتی، گرمایش را در کارخانه خود در منچستر نصب کرد. بسیاری از تاسیسات مشابه دیگر، با موفقیت کمتر یا بیشتر، در سراسر جهان نصب می شوند. آنها اولین تاسیسات گرمایشی با توزیع از طریق لوله هستند.

در سال 1880، برخی از شرکت ها بخار گرمایشی را در چندین شهر آمریکای شمالی توزیع کردند (گرمایش منطقه ای). در اروپا، اولین گرمایش منطقه ای در درسدن در سال 1900 ساخته شد .

اما بخار خطرناک است و عوارض زیادی برای گرمایش خانگی دارد، بنابراین در حدود سال 1895 اولین دیگ بخار ساخته شده از عناصر شل ظاهر شد که توسط مهندس Strebel ساخته شد.

مزیت اثر ترموسیفون برای رادیاتورهای توزیع شده در سراسر خانه. نصب ترموسیفون نیاز به اجرای دقیق دارد. با یک لوله خروجی ضخیم و زیاد، فشار دیفرانسیل موتور مناسبی حاصل می شود، اما پس از آن شیب سقوط به سمت رادیاتورها باید با دقت حفظ شود و از حفره های هوا در طول مسیر اجتناب شود.

معرفی پمپ سیرکولاسیون در آغاز قرن بیستم، کاهش قابل توجهی از بخش لوله ها، تسهیل طرح توزیع و افزایش عملکرد تاسیسات را ممکن ساخت .

از آن لحظه توسعه گرمایش پیوسته بوده است. ظاهر عناصری مانند: مخزن انبساط بسته، سیستم های تنظیم و کنترل، تنوع مواد: فولاد، مس، آلومینیوم، پلاستیک و غیره به منبع انرژی اضافه شده است. سوخت های مایع و گازی، الکتریسیته، انرژی های جایگزین (خورشیدی، زمین گرمایی، زیست توده) به همراه تنوع ماشین آلات و دستگاه ها برای تبدیل این انرژی ها به گرما و انتقال این گرما به محیط، جمع آوری زیر یک عنوان را غیرممکن می کند. فن آوری

مطالعه بیشتر:   دمای ایده آل اتاق چقدر است؟

در سال 1981، اولین مقررات مربوط به تاسیسات گرمایش، تهویه مطبوع و DHW در اسپانیا منتشر شد که هدف اصلی آن صرفه جویی در انرژی بود، با توجه به بحران انرژی که در آن زمان در سراسر جهان اعلام می شد. تا آن آیین نامه، طراحی و اجرای تأسیسات به صلاحدید مهندس یا نصاب کشیک، کاملاً رایگان بود .

تاسیسات گرمایش آب از سه سیستم تشکیل شده است :

سیستم تولید: که انرژی اولیه (سوخت، برق، خورشید و غیره) را به انرژی حرارتی تبدیل می کند .

سیستم توزیع: از طریق عناصر آن انرژی حرارتی از سیستم تولید به مصرف منتقل می شود .

سیستم انتشار: توسط عناصری تشکیل می شود که انرژی حرارتی منتقل شده را دریافت کرده و آن را منتشر یا به هوای محیط منتقل می کنند .

دیگ با مشعل گاز طبیعی

هر یک از آنها به نوبه خود سیستم های مختلفی را ایجاد می کند که در مجموع انواع زیادی از انواع نصب را که در گرمایش وجود دارد را تشکیل می دهند .

 

سیستم های تولید :

سیستم های تولید بر اساس انرژی اولیه ای که به گرما تبدیل می شوند منشا می گیرند

انرژی شیمیایی

واکنش اکسیداسیون (احتراق) که در داخل دیگ انجام می شود، بسته به نوع سوخت متفاوت است .

دیگ سوخت جامد: چوب یا زغال سنگ

دیگ سوخت مایع: نفت سوخت یا گازوئیل

دیگ گاز: پروپان، بوتان یا گاز طبیعی

برق :

دیگ برقی: گرمایش آب با استفاده از مقاومت های الکتریکی با اثر ژول

 

پمپ حرارتی هوا-آب یا آب-آب: دستگاه تبرید که گرما را از محیط سرد بیرون گرفته و به مدار آب داخلی که توسط کندانسور و عناصر ساطع کننده دستگاه تشکیل شده است، منتقل می کند .

  • انرژی تجدید پذیر
  • انرژی خورشیدی
  • پانل های تخت
  • از لوله های خلاء

 

زمین گرمایی (پمپ حرارتی آب – زمین): بهره گیری از دمای ثابت زیرزمینی کم عمق که انرژی حرارتی از آن جذب شده و به وسیله پمپ حرارتی به جریان آب منتقل می شود .

زیست توده (دیگ های زیست توده): نصب گرمایش با دیگ سوخت جامد که برای مصرف زیست توده باقیمانده، به طور مستقیم (پوسته، تیتو، و غیره) یا تبدیل شده (گلوله) سازگار و مکانیزه شده است .

 

سیستم های توزیع

سیال گرم شده انرژی حرارتی را از طریق لوله ها از ژنراتور به قطره چکان ها منتقل می کند. مجموعه ای از لوله ها با لوازم جانبی لازم برای مؤثر ساختن حمل و نقل، سیستم توزیع را تشکیل می دهند که می تواند .

 

تک لوله ای: رادیاتورها یا عناصر ترمینال که به صورت سری به هم متصل می شوند

 

Bitubular: رادیاتورها یا عناصر ترمینال به صورت موازی متصل می شوند

 

بازگشت معکوس (حلقه Tichelmann): عناصر ترمینال به همان ترتیبی که لوله خروجی را دریافت کرده اند باز می گردند. به این ترتیب در نظر گرفته شده است که تمام عناصر طول سفر یکسان بین رفت و برگشت و در نتیجه از دست دادن سر یکسان داشته باشند. این سیستم زمانی بسیار مبتکرانه و موثر است که تمام پایانه ها یکسان و با قدرت یکسان باشند

مطالعه بیشتر:   بازدید موتورخانه

در اسپانیا، تا چند دهه پیش، همه تاسیسات دو لوله بودند، اما بسته به شکل ظاهری شبکه توزیع، انواع مختلفی وجود داشت که بسیاری از آنها هنوز وجود دارند .

 

توزیع زیرین یا لوستر: شامل یک توزیع افقی به و از سقف پایین ترین طبقه، به طور کلی زیرزمین، است و از آن ناودانی های عمودی شروع به قلاب کردن عناصر همولوگ در هر طبقه می کنند .

توزیع فوقانی یا چتری: توزیع افقی به سمت بیرون و برگشت از طریق کف عرشه پایینی و از آن فرودهای عمودی شروع به قلاب کردن عناصر همولوگ در هر طبقه می کنند .

توزیع مختلط بالا/پایین: توزیع افقی در طبقه همکف با فرودهای عمودی که ورودی عناصر در هر طبقه را می گیرند و فرودهای عمودی که خروجی رادیاتورها را می گیرند و در سقف پایین ترین طبقه جمع می شوند .

توزیع بر اساس ستون: به طور کلی توزیع بر اساس لوله های عمودی است .

توزیع به وسیله حلقه ها: توزیع افقی که عناصر انتهایی گیاه را توسط گروه هایی که در حلقه های تک لوله ای متحد شده اند جمع آوری می کند .

توزیع توسط ستون ها در ساختمان های مسکونی در حال ناپدید شدن است، زیرا توسط مقررات فعلی ممنوع است7 زیرا توزیع هزینه های انرژی را در بین کاربران با مقرون به صرفه ترین و مطمئن ترین ابزار، یک متر حرارت، غیرممکن می کند .

 

در هر صورت، انواع نصب فعلی با توجه به توزیع، همچنین با در نظر گرفتن تنوع مواد و سیستم‌های مونتاژ لوله‌ها، چند برابر می‌شود؛ لوله‌های فولادی، لوله‌های مسی، لوله‌های چندلایه، پلی‌اتیلن، پلی‌اتیلن متقاطع (PEX) پلی‌پروپیلن، با اتصال مکانیکی، جوش داده شده توسط پلی فیوژن و غیره، هر کدام با انواع مختلف و همه آنها با سادگی بسیار در مونتاژ، به این معنی که در حال حاضر، انتخاب سیستم مناسب پیچیده تر از مونتاژ آن است .

 

سیستم های انتشار

سیستم انتشار توسط عناصر پایانه ای تشکیل می شود که گرمای منتقل شده را دریافت می کنند و آن را با هوای محیط منتقل یا مبادله می کنند .

 

رادیاتور رایج ترین قطره چکان است. می تواند از مواد و قالب های مختلف باشد .

گرمایش از کف – این سیستم از دیوارهای اتاق به عنوان قطره چکان استفاده می کند، به ویژه کف که سطح آن است .

و در آخر نتیجه میگیریم که یک تکنسین و متخصص تاسیسات باید به خوبی با تمامی قسمت های تاسیسات موتورخانه شوفاژ آشنایی کامل داشته باشد و همچنین نحوه کارکرد تمامی قسمت ها

را بداند که در مواقع بروز خطا و معایبی که ایجاد می شود بتواند در اسرع وقت و با کمترین هزینه تمامی مشکلات را برطرف نماید.

 

 

خرید تجهیزات و یا درخواست برای سرویس موتورخانه

با استفاده از شعله گستران پارس ، شما می توانید انتظار برای دریافت نقل قول از تامین کنندگان مختلف در سراسر صنایع و مناطق متعدد. نصب موتورخانه

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید