نحوه رسوب زدایی موتورخانه

رسوب زدایی موتورخانه - اسید شویی موتورخانه - هزینه اسید شویی در شعله گستران پارس

رسوب زدایی موتورخانه یکی از کارهای مهمی است که بهتر است برای افزایش بازده موتورخانه، به صورت دوره‌ای و در بازه‌های زمانی منظم انجام شود. در این مطلب به طور مفصل در مورد رسوب زدایی و اسید شویی موتورخانه صحبت خواهیم کرد. برای محاسبه هزینه اسید شویی با شماره 09981606070 تماس حاصل فرمایید.

 

 

موتورخانه شوفاژ چیست؟

موتورخانه شوفاژ، سیستم گرمایشی و سرمایشی یک ساختمان است که از مهمترین بخش‌های ساختمان به حساب می‌آید. پس، این موتورخانه هست که مسئولیت سنگین تامین سرما و گرمای ساختمان را به عهده دارد.

 

 

رسوب زدایی موتورخانه - رسوب زدایی منبع موتورخانه - منبع کویلی| شعله گستران پارس

 

نحوه رسوب زدایی موتورخانه – هزینه اسید شویی موتورخانه

رسوب به مجموعه‌ای از آلودگی‌هایی گفته می‌شود که قدرت چسبندگی بالای آن موجب خراب شدن هر سیستمی می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم روش‌های رسوب زدایی موتورخانه را آموزش دهیم.

رسوب زدایی موتورخانه معمولا با دو روش تهاجمی و غیر تهاجمی انجام می‌شود، روش تهاجمی مانند اسید شویی موتورخانه می‌باشد. برای محاسبه هزینه اسید شویی با شماره 09981606070 تماس حاصل فرمایید.

 

1. روش تهاجمی

این روش شاید در ابتدا بسیار موثر باشد ولی اسید شویی موتورخانه ، به مرور زمان و استفاده مکرر باعث تخریب تجهیزات مورد استفاده در چرخه عملیات رسوب زدایی می‌شود.

 

2. روش غیرتهاجمی

رسوب زدایی غیر تهاجمی، روشی نوین هست که زمان بیشتری نیاز دارید تا عملیات رسوب زدایی انجام شود. از آنجا که همیشه در ابتدا برای هر روش جدیدی مقاومت می‌کنیم ولی با گذر زمان متوجه می‌شویم که این روش، بیشتر جنبه پیشگیری دارد و می‌تواند نتیجه بهتری بدهد.

 

 

تفاوت روش رسوب زدایی تهاجمی و غیر تهاجمی در موتورخانه

فرق روش تهاجمی و غیر تهاجمی را می‌توان با یک مثال ساده توصیح داد. درواقع روش تهاجمی مانند عمل جراحی هست که همان موقع جان بیمار از بیماری نجات می‌یابد و در اکثر موارد می‌تواند نتیجه بخش باشد.

مطالعه بیشتر:   جوشکاری چیست ؟ آشنایی با انواع جوشکاری

اما روش غیر تهاجمی مثل دارو درمانی و مراقبت از بیمار است که به زمان بیشتری نیاز دارد تا بیماری رفع شود، با این تفاوت که عوارض کمتری نسبت به روش قبلی دارد، ضمن اینکه به زمان بیشتری هم نیاز داریم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

 

درواقع دستگاه الکترومغناطیسی رسوب زدایی، به حجم موتور، نوع، اندازه رسوب و ساختمان بستگی دارد و بنا به هر یک از موارد ذکر شده، زمان استفاده از دستگاه برای رسوب زدایی موتورخانه متفاوت خواهد بود.

 

 

 رسوب زدایی موتورخانه - اسید شویی موتورخانه - هزینه اسید شویی در شعله گستران پارس

 

دستگاه رسوب زدایی موتورخانه الکترومغناطیسی چگونه کار می‌کند؟

بطور کلی عملکرد دستگاه را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد:

  1. بالابردن قدرت انحلال پذیری آب
  2. غیرفعال کردن عوامل موثر در رسوب گذاری

در ادامه این مطلب، هرکدام از این بخش‌ها رو به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

 

1. بالابردن قدرت انحلال پذیری آب

با ایجاد امواج الکترومغناطیسی می‌توان بین مولکول‌های آب فاصله ایجاد کرد و همین موضوع باعث می‌شود قدرت جاذبه بین مولکول‌های آب کاهش یافته ومولکول‌های دیگر می‌تواند در این فضای خالی قرار بگیرند و این قدرت انحلال پذیری بالای آب را نشان می‌دهد.

 

2. غیرفعال کردن عوامل موثر در رسوب گذاری

و اما چگونه عوامل موثر در رسوب زدایی موتورخانه توسط دستگاه الکترومغناطیسی غیر فعال می‌شود. همین سوال به دو بخش تقسیم می‌شود.

1. اثربر سختی موقت:

کلسیم به دو صورت در آب یافت می‌شود: کربنات و بی‌کربنات.

کربنات کلسیم: انحلال پذیری کمی در آب دارد و در برابر دما مقاومت نشان می‌دهد اما بی‌کربنات در برابر دما مقاومت کمتری دارد و صدبرابر کربنات انحلال پذیری در آب دارد، به‌همین خاطر به آن سختی پایدار می‌گوییم.

مطالعه بیشتر:   فروش مشعل موتورخانه

 

بی‌کربنات کلسیم: انحلال‌پذیری بالایی دارد، در مقابل دما مقاومت ندارد و در اثر دما به کربنات تبدیل می‌شود، به همین دلیل به آن سختی موقت می‌گوییم.

دستگاه ضد رسوب الکترومغناطیسی با ایجاد تشعشع خاص و امواج مغناطیسی بر بی‌کربنات‌ها اثر گذاشته و باعث می‌شود از حالت محلول خارج شوند و این فرایند باعث می‌شود تا سختی موقت آب به‌شدت پایین بیاید و در نتیجه دیگر در زمان افزایش دما بی‌کربنات به شکل محلول وجود ندارد که با تبدیل شدن به کربنات کلسیم باعث ایجاد رسوب شود.

همین امر باعث می‌شود تا به‌مرور ذرات رسوب ایجاد شده در مسیر انتقال آب کم‌کم در آب حل شوند و از ضخامت آن کاسته شود و زمانی که ضخامت به حداقل ممکن رسید، توسط نیروی جریان آب از سطح جدا می‌شود که این روش قبل‌ از بروز مشکل و شکل‌گیری بحران بسیار مهم و مؤثر است.

 

 

2. تولید کلسیت:

همان‌طور که گفتیم وقتی بی‌کربنات و کربنات تجزیه شود به‌علت انحلال‌پذیری کم آن در آب، کربنات کلسیم به شکل محلول باقی نمی‌ماند و به‌صورت جامد رسوب می‌کند. ناگفته نماند که کلسیت رایج‌ترین حالت بلوری کربنات کلسیم است. بلورهای کلسیت به‌شدت مقاوم و سخت هستند. یکی دیگر از اشکال کربنات کلسیم آراگونیت می‌باشد که در حالت عادی نیمه پایدار است.

این ذرات با هم ترکیب نمی‌شود و درواقع کلسیت مانند یخ و آراگونیت نیز مثل برف عمل می‌کند و به‌همین خاطر در محدوده امواج مغناطیسی بلند، به‌جای کلسیت آراگونیت تشکیل می‌شود. لازم است بدانید آراگونیت هرگز به دیگر ذرات نمی‌چسبد و همواره در آب معلق خواهد ماند.

مطالعه بیشتر:   موتورخانه به انگلیسی

 

 

 

 

هزینه اسید شویی موتورخانه چقدر است؟

برای محاسبه هزینه رسوب زدایی موتورخانه، تعویض دیگ و منابع دوجداره، ساخت و تعمیرکلکتور و نصب موتورخانه شوفاژ در شعله گستران پارس فقط کاقیست با شماره 09981606070 تماس بگیرید و با توجه به موقعیت مکانی خود، برای راه‌اندازی شوفاژ موتورخانه و تعمیر موتورخانه و شوفاژ ثبت درخواست کنید و بقیه کار تاسیسات خود را به متخصصان ما بسپارید.

 

 

 

ما در این مقاله سعی کردیم تا رسوب زدایی موتورخانه را به ۲ روش قدیم و جدید به‌طور کامل با معایب و مزایای آن‌ها توضیح دهیم تا بتوانید برای رسوب زدایی موتورخانه ساختمان از بهترین روش ممکن استفاده کنید.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید