چگونه از شر بوی بد لوله ظرفشویی خلاص شویم؟

رفع بوی بد سینک ظرفشویی

اگر متوجه بوی بد لوله ظرفشویی شدید، حتی بعد از یک تمیزکاری بزرگ، ممکن است لازم باشد نگاهی به لوله فاضلاب بیندازید. عدم رفع بوی بد سینک ظرفشویی برای از بی اشتها شدن افراد خانه کافی است، اما در مورد چیزی که حتی نمی‌توانید آن را ببینید چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ در این مقاله، ما به مهمترین علت و روش‌های رفع بوی بد سینک ظرفشویی شما و کارهایی که می‌توانید برای رفع بوی بد سینک ظرفشویی ، رفع بوی بد فاضلاب، نحوه بازكردن لوله فاضلاب با جوش شیرین و جلوگیری از بازگشت آن انجام دهید، می‌پردازیم.

 

برای بوی بد لوله ظرفشویی چه باید کرد

بدون شک ماشین ظرفشویی مهمترین بخش آشپزخانه ماست. ممکن است هنگام شستن ظروف متوجه خرده‌ها و مواد باقی‌مانده‌ای که در ظرف‌ها میریزید نباشید، اما دقیقاً همان خرده‌ها و چربی‌هایی است که در سینک میریزید که باعث بوی بد لوله ظرفشویی می‌شود. البته باید یک توضیح تکمیلی به شما ارائه دهم و آن این است که بوی بد سینک همیشه ناشی از این چیز‌ها نیست و احتمالاً لوله کشی مشکلی دارد که این بوی نامطبوع را ایجاد می‌کند، اما به هر حال راه حل‌هایی برای از بین بردن بوی بد سینک وجود دارد که در اینجا ارائه می‌دهیم.

علت بوی بد سینک یا همان لوله ظرفشویی چیست؟

در مجموع دو دلیل اصلی برای بوی نامطبوع سینک وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد.
تجمع ذرات غذا و چربی در لوله پایین ماشین ظرفشویی می‌تواند باعث پوسیدگی و ایجاد بوی نامطبوع شود.
بوی بد سینک می‌تواند ناشی از وجود لوله یو شکل نامناسب زیر سینک باشد که بوی فاضلاب را به داخل سینک هدایت می‌کند که نیاز به تعمیر دارد.

دو دلیل اصلی وجود دارد که سینک ظرفشویی شما بوی بد می‌دهد.

 • اگر مواد غذایی و زباله در لوله‎‌های شما حمع شود، با گذشت زمان ممکن است شروع به پوسیدگی و ایحاد بوی بد فاضلاب کند. هر چیزی که وارد سینک شود، البته غیر از آب، ممکن است به لوله‌ها یا U-bend گیر کند. با پوسیدگی این غذا و زباله‌ها، بو از لوله‌ها بلند می‌شود.
 • اگر در U-bend آب وجود نداشته باشد، ممکن است بوهایی را از لوله‌های فاضلاب احساس کنید. چنانچه در U-bend خود نشتی داشته باشید یا اگر آب در هوای گرم تبخیر شود، ممکن است این اتفاق بیفتد.
 • در مواردی نادر، سینک آشپزخانه شما ممکن است به دلیل ایجاد کپک بو بدهد.

 

شایع‌ترین علل بوی بد لوله ظرفشویی در ساختمان

علت وجود آب در گلوی شتر یا لوله یو شکل، جلوگیری از ورود گاز و در شتر گلو:  نهایت پرهیز از انتشار بوی فاضلاب است.

1. آب موجود در شترگلو

گاز‌های ترکیبی سولفید هیدروژن، آمونیاک، دی اکسید کربن، متان، نیتروژن و هیدروژن را در خود حل می‌کند و از انتشار آن‌ها به محل ساختمان جلوگیری می‌کند.

مهندسی غیراستاندارد و وجود اشکال در سیستم لوله کشی ساختمان می‌تواند آب را در گلوی شتر خشک کند و بی‌آبی، قطعاً بوی بد گاز‌های فاضلاب را به دنبال خواهد داشت.

 

۲. وجود مواد جامد و زباله در گلوی شتر

شکل گلوی شتر مانند یک تله لوله عمل می‌کند زیرا برخی از زباله‌ها و مواد جامد وارد شده به چاه در آنجا گیر می‌کنند. به دلیل استفاده از این لوله‌های فاکتور، هنگام شستن ظروف در سینک، مواد به مرور زمان تجزیه می‌شوند و تجزیه این مواد باعث ایجاد بوی نامطبوع می‌شود.
این مشکل در همه موارد با استفاده از دریل و منبع تغذیه مخصوص قابل حل است و اصلاً مشکل جدی محسوب نمی‌شود.

 

۳. گاز‌های فاضلاب

چاه‌های فاضلاب توسط باکتری‌های بی‌هوازی تجزیه می‌شوند. در نتیجه تجزیه باکتری‌های چاه، گاز‌هایی به نام سولفید هیدروژن، آمونیاک، دی اکسید کربن، متان، هیدروژن و نیتروژن تشکیل می‌شود.

اگر این گاز‌ها غلظت کمی داشته باشند، عامل بوی نامطبوع فاضلاب در خانه می‌شوند. برای جلوگیری از انتشار این گاز‌ها از گلو یا زانو شتر در مسیر لوله استفاده می‌کنند تا از خروج آب از گاز‌ها جلوگیری کنند.

 

۴. پوسیدگی ضایعات مواد غذایی در لوله

معمولاً در آشپزخانه این اتفاق می‌افتد. وقتی از سینک استفاده می‌کنید، چه بخواهید چه نخواهید، روغن و سایر مواد غذایی روی لوله‌ها میریزند.

به این دلیل که پس از مدتی ضایعات مواد غذایی جمع می‌شوند، به هم چسبیده و بوی بدی ایجاد می‌کنند. بهترین راه حل برای حذف این ماده فنر برقی تجاری است.

 

۵. گرفتگی یا نشتی چاه

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث ایجاد بوی نامطبوع در ساختمان می‌شود، پر شدن چاه فاضلاب است. نشتی چاه نیز می‌تواند به دلیل مشکلات در چاه یا کیفیت پایین خاک اطراف آن رخ دهد.

بنابراین برای رفع این مشکل توصیه می‌شود از تخلیه چاه استفاده شود به طوری که پس از خشک شدن باید لایروبی و کف‌سازی شود تا چاه تعمیر شود.

 

 

اگر سینک آشپزخانه شما بو می‌دهد اقدامات لازم را انجام دهید

اولین قدم برای رفع بوی بد سینک ظرفشویی شما، تشخیص علت است:

 • اگر آب به آرامی تخلیه می‌شود یا اصلاً تخلیه نمی‌شود، می‌توان مطمئن شد تفاله‌های غذایی لوله را مسدود کرده و باعث ایجاد بو شوند.
 • اگر سینک بوی غذای فاسد می‌دهد، پس در لوله‌هایتان غذا، چربی و روغن‌ جمع شده.
 • اگر سینک بوی تخم‌ مرغ فاسد می‌دهد، به دلیل مشکل در U-bend گازهای فاضلاب به خانه شما می‌ریزد.

وقتی علت و روش‌ رفع بوی بد سینک ظرفشویی را یاد گرفتید، می‌توانید از یکی از روش‌های ذکر شده در زیر برای رفع مشکل و جلوگیری از بازگشت آن استفاده کنید. اگر همه روش‌های زیر را امتحان کرده‌اید و هنوز نمی‌توانید بوی آن را از بین ببرید، ممکن است لازم باشد با متخصصان شعله‌گستران پارس تماس بگیرید.

 

روش‌های رفع بوی بد سینک ظرفشویی

رفع بوی بد سینک ظرفشویی به خودی خود انجام نمی‌سود. پس از دانستن و تشخیص علت، می‌توانید از یکی از روش‌های زیر برای رفع مشکل استفاده کنید. برای تمیز کردن لوله‌های خود می‌توانید از روش DIY یا روش تمیز کردن شیمیایی استفاده کنید. همچنین ما نکاتی برای رفع مشکلات U-bend شما داریم.

 

روش‌های باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب ظرفشوئی

روش‌های زیر از اقلامی استفاده می‌کنند که ممکن است از قبل در کابینت‌شاپ خود داشته باشید تا به رفع بوی بد سینک ظرفشویی و رفع بوی بد فاضلاب کمک کنند.

 

رفع گرفتگی لوله فاضلاب با آب جوش

رفع بوی بد سینک ظرفشویی - بوی بد سینک آشپزخانه - از بین بردن بوی بد فاضلاب - بازكردن لوله فاضلاب با جوش شیرین - رفع بوی بد فاضلاب - بوی بد لوله ظرفشویی
رفع بوی بد سینک ظرفشویی

اگر انسداد و گرفتگی لوله فاضلاب ناشی از تجمع چربی‌ها و روغن‌ها باشد، ریختن آب جوش در مجرای فاضلاب می‌تواند تنها کاری باشد که باید انجام دهید.

 • کتری یا ماهیتابه را پر از آب کنید و آن را به جوش آورید
 • به آرامی آن را در سوراخ لوله فاضلاب بریزید، مراقب باشید روی خودتان پاشیده نشوید
 • 5 دقیقه صبر کنید
 • شیر آب سرد را باز کنید تا روغن را ببندد (جامد شده) و خارج شود
مطالعه بیشتر:   شیر شوفاژ به کدام سمت باز میشود

 

 

رفع گرفتگی لوله فاضلاب با سرکه سفید

رفع بوی بد سینک ظرفشویی - بوی بد سینک آشپزخانه - از بین بردن بوی بد فاضلاب - بازكردن لوله فاضلاب با جوش شیرین - رفع بوی بد فاضلاب - بوی بد لوله ظرفشویی
رفع بوی بد سینک ظرفشویی

سرکه یک محصول تمیز کننده محبوب در سراسر دنیاست چون علاوه بر اینکه ارزان است، به راحتی در دسترس است و قاتل بوی بد لوله فاضلاب است.

 • نصف فنجان سرکه را در لوله فاضلاب بریزید
 • بگذارید 30 دقیقه بماند، اصلا در این مدت از سینک استفاده نکنید
 • برای شستشوی لوله‌ها، شیر آب گرم را باز کنید

 

بازكردن لوله فاضلاب با جوش شیرین و سرکه

رفع بوی بد سینک ظرفشویی - بوی بد سینک آشپزخانه - از بین بردن بوی بد فاضلاب - بازكردن لوله فاضلاب با جوش شیرین - رفع بوی بد فاضلاب - بوی بد لوله ظرفشویی
رفع بوی بد سینک ظرفشویی

اگر برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب به قدرت بیشتری نیاز دارید، سعی کنید سرکه را با جوش شیرین مخلوط کنید تا یک ترکیب خوشبوکننده داشته باشید. روش بازكردن لوله فاضلاب با جوش شیرین:

 • نصف فنجان جوش شیرین را در لوله فاضلاب بریزید. حتما به آرامی بریزید تا به جای نشستن در سینک، از لوله فاضلاب پایین برود.
 • حالا یک فنجان سرکه را سوراخ لوله فاضلاب سینک بریزید. باید صدایش را بشنوید و کف کند.
 • بگذارید محلول چند ساعت بماند و اصلا در این مدت از سینک استفاده نکنید.
 • کتری را پر آب کنید و آن را به جوش آورید. این آب را در سوراخ لوله فاضلاب بریزید تا تفاله‌های باقی‌مانده را پاک کنید.

 

باز كردن لوله فاضلاب با پاک کننده‌های شیمیایی

رفع بوی بد سینک ظرفشویی - بوی بد سینک آشپزخانه - از بین بردن بوی بد فاضلاب - بازكردن لوله فاضلاب با جوش شیرین - رفع بوی بد فاضلاب - بوی بد لوله ظرفشویی
رفع بوی بد سینک ظرفشویی

در اکثر سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های DIY می‌توانید پاک‌کننده‌های شیمیایی فاضلاب پیدا کنید. شما می‌توانید بین یک پاک‌کننده بیو آنزیمی یا یک پاک‌کننده تخلیه آماده برای شستشوی هر گونه زباله یکی را انتخاب کنید.

 • یک پاک‌کننده زیستی آنزیمی با استفاده از آنزیم‌ها برای “تجزیه” غذا و باز كردن لوله فاضلاب و از بین بردن بوی بد فاضلاب کار می‌کند. این محصول سازگار با محیط زیست و غیر سمی است، بنابراین اگر نگران تأثیرات زیست محیطی ریختن مواد شیمیایی در فاضلاب هستید، پاک‌کننده ایده‌آلی هست.
 • یک محلول لوله باز کن قوی از مواد شیمیایی برای رفع انسداد و از بین بردن بوی بد فاضلاب استفاده می‌کند. از آنجایی که اینها حاوی مواد شیمیایی هستند، می‌توانند خطرناک باشند. هنگام استفاده از پاک‌کننده های شیمیایی و محلول لوله باز کن، رعایت دستورالعمل‌های روی بسته‌بندی بسیار مهم است.

 

مشکلات U-bend را برطرف کنید

رفع بوی بد سینک ظرفشویی - بوی بد سینک آشپزخانه - از بین بردن بوی بد فاضلاب - بازكردن لوله فاضلاب با جوش شیرین - رفع بوی بد فاضلاب - بوی بد لوله ظرفشویی
رفع بوی بد سینک ظرفشویی

U-bend اولین خط دفاعی شما در برابر بوی فاضلاب است، به همین دلیل است که گاهی اوقات به عنوان تله گاز فاضلاب شناخته می‌شود. اگر روش‌های بالا را امتحان کرده‌اید و هنوز از سینک آشپزخانه شما بوی بد می‌آید، ممکن است وقت آن رسیده که U-bend را بررسی کنید. اگر بوی تخم مرغ فاسد می‌دهد، به احتمال زیاد U-bend شما مشکل اصلی هست.

U-bend برای کارکرد موثر به آب نیاز دارد. اگر در تعطیلات بوده‌اید و مدتی است که از سینک خود استفاده نکرده‌اید، ممکن است آب لوله‌های شما تبخیر شده باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که شیرهای آب را باز کنید تا دوباره با آب پر شود.

یکی دیگر از مشکلات احتمالی نشت U-bend است. زیر سینک خود را برای بررسی علائم نشتی چک کنید. اگر لکه‌های مرطوب در زیر سینک خود دارید، ممکن است لازم باشد با یک لوله‌کش تماس بگیرید. اگر مشتری طرح نگهداری از خانه، سرویس پکیج دیواری و موتورخانه شعله گستران پارس هستید، ممکن است این مورد در پلن شما گنجانده شود.

اگر مانعی در U-bend وجود دارد، باید U-bend را بردارید و آن را با یک برس سیمی تمیز کنید.

 

 

چگونه بوی بد لوله ظرفشویی را از بین ببریم؟

قبل از انجام هر کاری، باید علت بوی بد را مشخص کنید:

 • عبور آب دشوار است، احتمالاً به این دلیل که ذرات غذا خط لوله را مسدود کرده است.
 • روغن و ذرات غذا به لوله می‌چسبند و باعث ایجاد بوی بد می‌شوند.
 • اگر بوی تخم مرغ بد را حس می‌کنید، احتمالاً به دلیل ناهنجاری در لوله U شکل است.

شما می‌توانید هر یک از روش‌های زیر را برای از بین بردن بوی بد سینک خود امتحان کنید، اما اگر هیچ کدام از آن‌ها کارساز نبود، باید از یک متخصص برای رفع مشکل استفاده کنید.

 

روش غیر شیمیایی

 • آب جوش
  * یک کتری پر از آب جوش آماده کنید.
  * در یک سینک نرم بریزید و ۵ دقیقه صبر کنید.
  * حالا شیر آب سرد را با فشار باز کنید تا چربی باقی مانده داخل لوله تمیز شود.

 

 • سرکه سفید
  * مقداری سرکه سفید را در سینک بریزید.
  * اجازه دهید سرکه به مدت ۳۰ دقیقه در لوله‌ها بماند.
  * حالا شیر آب گرم را با فشار باز کنید تا چربی باقی مانده از لوله پاک شود.

 

 • جوش شیرین و سرکه
  * نصف فنجان جوش شیرین را در ماشین ظرفشویی بریزید.
  * ۱ فنجان سرکه را به آب ظرفشویی اضافه کنید.
  * اجازه دهید محلول چند ساعت بماند و کف کند.
  * حالا شیر آب گرم را باز کنید و چربی باقیمانده داخل شیر را با قدرت بردارید.

 

 • ترکیب جوش شیرین به همراه نوشابه برای از بین بردن بوی فاضلاب

جوش شیرین ترکیب شیمیایی خاصی دارد که می‌تواند به شما کمک کند گرفتگی لوله‌ها را پاک کنید. مواد موجود در نوشابه همراه با جوش شیرین عامل انسداد لوله را حل کرده و نرم می‌کند.
به این ترتیب که یک لیوان جوش شیرین تهیه کرده و در آبکش بریزید و بلافاصله جوش شیرین را بریزید و بگذارید یک ساعت بماند سپس بعد از یک ساعت آب سرد را داخل فاضلاب بریزید و‌اشیا و بو را بشویید. این ترکیب ظرفیت بالایی در حذف رسوبات و چربی دارد.

 

 • ترکیبی از آب و مخمر برای از بین بردن بوی نامطبوع فاضلاب

اگر در لوله‌های شما باقی مانده و چربی تجمع یافته است، مخمر نان می‌تواند آن‌ها را تجزیه کند. در این روش ابتدا آب جوش آماده کرده و در ظرفی بریزید سپس مایه نان را اضافه کنید تا در آب حل شود. سپس آن را به آرامی در آبکش بریزید و بگذارید ۲۴ ساعت بماند و سپس با آب بشویید. اگر این روش به رفع گرفتگی و رفع بوی بد کمک نکرد، می‌توانید آن را دو یا سه بار تکرار کنید.

 

 • استفاده از نمک، یخ لیمو برای از بین بردن بوی بد فاضلاب

این روش، در بازکردن لوله مؤثر است. در این روش می‌توانید دور لوله را کمی یخ قرار دهید و نمک را داخل لوله بریزید و هر چند بار که لازم است این کار را تکرار کنید. در نهایت می‌توانید از پوست لیمو برای رفع بوی فاضلاب استفاده کنید.

مطالعه بیشتر:   خرید پمپ موتورخانه

 

 • از بین بردن بوی زیر سینک با دانه‌های قهوه

برای از بین بردن بوی بد کابینت می‌توانید از دانه‌های قهوه استفاده کنید.

 

 • بوی بد مبلمان زیر سینک را با زغال از بین ببرید

اگر هیچ یک از موارد بالا نمی‌تواند بوی کابینت را از بین ببرد، می‌توانید زغال چوب را که یک ماده کاملاً ضد باکتری است در کابینت قرار دهید تا بو را از بین ببرد.

 

 • آیا استفاده از دستگاه خوشبو‌کننده به از بین بردن بوی بد لوله  ظرفشویی کمک می‌کند؟

خوشبو کننده فقط برای بوی خوش محیط است. و در صورت گرفتگی لوله‌ها و مشکلاتی از این دست استفاده از آن بی‌تأثیر است. استفاده از دئودورانت در این شرایط مانند گذاشتن عطر روی لباس‌های کثیف و منتظر از بین رفتن بو است. توصیه می‌کنیم در شرایط عادی که می‌خواهید خانه یا حمام شما معطر باشد از خوشبو‌کننده‌های هوا استفاده کنید.
روش‌های شیمیایی

 

 • برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی نیز می‌توان از روش زیر استفاده کرد.

یکی از محبوب‌ترین محصولاتی که برای تمیز کردن فاضلاب در ماشین ظرفشویی استفاده می‌شود، محلول صاف است.

* توصیه می‌شود یک سوم ظرف را داخل سینک بریزید.
* محلول را حدود ۲۰ دقیقه در لوله بگذارید.
* حالا آب داغ را بدون فشار زیاد روشن کنید و اجازه دهید چربی و سایر مواد باقی مانده در لوله را تمیز کند.
* در صورت نیاز، می‌توانید محلول را مدت بیشتری در لوله بگذارید و سپس آن را برای تمیز کردن باز کنید.

 

 • پریکسا تاپا U شکل

لوله U شکل زیر ماشین ظرفشویی به عنوان مسدود‌کننده بوی تخلیه عمل می‌کند، همیشه باید آب داخل این لوله باشد تا از ورود گاز‌های فاضلاب به داخل سینک جلوگیری شود. و اگر به هر دلیلی تراز نباشد، سینک بو می‌دهد. برای از بین بردن بوی ماشین لباسشویی سه راه حل زیر را توصیه می‌کنیم:

شاید آب لوله U تبخیر شده است زیرا شما در خانه نبودید و از ماشین ظرفشویی استفاده نمی‌کردید که باعث نمی‌شود بوی نامطبوع دوباره ظاهر شود!
لوله U شکل زیر ماشین ظرفشویی ممکن است سوراخ یا نشتی داشته باشد و برای تعمیر آن به یک لوله کش نیاز دارید.
اگر لوله U با ذرات غذا مسدود شده است، آن را باز کرده و پس از تمیز کردن دوباره آن را قرار دهید.

 

چگونه بوی بد سینک را متوقف کنیم

برای جلوگیری از بوی بد ماشین ظرفشویی، مراحل زیر را دنبال کنید تا مشکلی ایجاد نشود:
* از ورود ذرات غذا به داخل لوله‌ها جلوگیری می‌کند.
* هرگز روغن اضافی را داخل لوله‌ها نریزید.
* هر از چند گاهی آب داغ را از کتری داخل سینک بریزید تا باکتری‌ها از بین بروند.
* هر از گاهی جوش شیرین را داخل لوله بریزید و از روشی که در بالا ذکر شد استفاده کنید.

 

۵ چیزی که نباید در سینک بریزید

سینک بیشتر زمانی که در آشپزخانه هستیم مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر اوقات جایی برای پرتاب همه زباله‌ها و ظروف خواهد بود. برخی از موادی که نباید در سینک ریخته شوند:
تخم مرغ‌های ترک خورده
وقتی این قطعات کوچک از داخل سینک عبور می‌کنند و به فاضلاب می‌رسند، قطعات دیگر را جذب می‌کنند و باعث یخ زدن لوله‌ها و بوی بد می‌شوند.

 

مواد خمیری مثل آرد

اگر فکر می‌کنید می‌توانید هر نوع ماده‌ای را داخل سینک بریزید، سخت در اشتباه هستید، زیرا با جذب قطرات آب در سینک و لوله‌ها، موادی مانند آرد حالت خمیری پیدا می‌کند و باعث انسداد می‌شود.

 

بروشور تبلیغاتی با چسب

در طول روز می‌توانیم برچسب‌های ریز و درشت را روی مواد مصرفی داخل سینک ببینیم. اگر این مواد به طور تصادفی وارد لوله‌ها شوند، لوله‌ها را مسدود کرده و بوی نامطبوعی ایجاد می‌کنند و حل شدن آن‌ها زمان می‌برد.

 

مو‌ها در سینک انباشته می‌شوند

مو یکی از چیز‌هایی است که باید در زهکش ریخته شود زیرا خیلی راحت در لوله گره می‌خورد و قطعاً لوله را مسدود می‌کند.

 

مواد نامحلول در خط لوله

برخی از مواد مانند شن و ماسه و سنگ را نمی‌توان در لوله حل کرد و معمولاً با مواد تمیز‌کننده و لوله بازکنی تعمیر آن‌ها دشوار است.

 

 

۹ راه برای خلاص شدن از شر بوی بد ماشین ظرفشویی

ممکن است ماشین ظرفشویی پس از مدتی استفاده از آن بوی بدی بدهد. و شما نمی‌خواهید ظروف را در چوب بشویید. برای این منظور باید علت بوی بد ماشین ظرفشویی را پیدا کرده و آن را رفع کنیم. پیدا کردن علت بوی ماشین ظرفشویی کار سختی نیست. و هنگام بررسی چیزی به راحتی منبع بو را پیدا خواهید کرد.

در ادامه مطلب ۹ مورد برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی بررسی می‌شود که به شرح زیر است.

 •  بررسی فیلتر ماشین ظرفشویی
 • تمیز کردن داخل ماشین ظرفشویی
 • سبد ماشین ظرفشویی را تمیز کنید
 • لاستیک اطراف درب ماشین ظرفشویی را تمیز کنید
 • شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی گرفتگی دارد
 • تمیز کردن بازو‌ها
 • جرم گیری لوله ها
 • بررسی مسیر فاضلاب و خط لوله U شکل
 • ظروف را با مواد شوینده مناسب بشویید

 

فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی را تمیز کنید تا بوی ماشین ظرفشویی از بین برود

یکی از راه‌های از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی، تمیز کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی است. هیچ بخشی از ماشین ظرفشویی به اندازه فیلتر تخلیه مسئول بوی بد نیست.
ذرات غذا می‌توانند در اینجا جمع شوند و به مرور زمان باعث ایجاد بو در محیط گرم و مرطوب شوند. بنابراین توصیه می‌شود فیلتر تخلیه را تمیز کرده و داخل آن را فیلتر کرده و گرفتگی را برطرف کنید.
احتمالاً یک فیلتر استوانه‌ای قابل جابجایی وجود دارد که از طریق آن تمام آب را تخلیه می‌کند.
برای دسترسی به فیلتر، میله پایینی را بیرون بکشید یا آن را بچرخانید تا فیلتر خارج شود.
فیلتر را با آب گرم و صابون بشویید.
دسترسی به تمام قسمت‌های داخلی فیلتر ممکن است دشوار باشد.
در و دیوار‌های داخلی را بشویید تا بوی ماشین ظرفشویی از بین برود

 

یکی از راه‌های از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی تمیز کردن داخل در‌ها و دیواره‌های ماشین ظرفشویی است.

بوی بد می‌تواند ناشی از زباله های جمع شده در ماشین ظرفشویی باشد.
از یک حوله یا برس و آب گرم و صابون برای تمیز کردن داخل ماشین ظرفشویی استفاده کنید.
اگر چرک انباشته شده را نمی‌توان خارج کرد، می‌توانید آن را با پاک‌کننده‌های خانگی خاصی خارج کنید.

مطالعه بیشتر:   10 نکته برای بهبود کیفیت فرآیند جوشکاری

 

سبد ماشین ظرفشویی را بشویید تا از بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید

سبد‌ها محل قرار دادن ظروف و مواد قابل شستشو در دستگاه هستند. سبد‌ها محل مناسبی برای جمع شدن کثیفی و بقایای مواد غذایی هستند که باعث بوی بد ماشین ظرفشویی می‌شوند. بنابراین پس از مدتی می‌تواند محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها با چسبیدن به آن مکان شود. این می‌تواند باعث ایجاد بوی بد در دستگاه شود.
برای از بین بردن بوی ماشین ظرفشویی با شستن سبد خود این مراحل را دنبال کنید.

 • سبد‌ها را از دستگاه خارج کنید.
 • با مواد شوینده و برس تمیز کنید. (یا یک مسواک قدیمی)
 • سبد را خالی کرده و دوباره داخل دستگاه قرار دهید.

 

برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی درب ماشین ظرفشویی (لاستیک) را بشویید

یکی از راه‌های از بین بردن بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی شستن درزگیر درب است.
ماشین لباسشویی یا لاستیک درب ماشین ظرفشویی باید با پارچه و مواد شوینده مناسب (سرکه یا مواد شوینده خانگی) تمیز شود.
لوله تخلیه را بررسی کنید تا بوی ماشین ظرفشویی از بین برود
اگر شلنگ تخلیه گرفتگی داشته باشد، می‌تواند باعث مشکل فنی و ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی شود.
بررسی کنید که شلنگ تخلیه مسدود نشده باشد.
مسیر شیلنگ تخلیه به داخل فاضلاب را بررسی کنید تا از گرفتگی آن مطمئن شوید.
اگر شیلنگ تخلیه پیچ خورده باشد، جریان آب ممکن است محدود شود.
اگر می‌توان ماشین ظرفشویی را از دیوار جدا کرد، این کار را برای بررسی شلنگ انجام دهید.

 

تمیز کردن بازو‌های آبپاش در از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی مؤثر است

راه دیگر برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی تمیز کردن بازوی اسپری ماشین ظرفشویی است.
بازو‌های آبپاش دستگاه شما ممکن است با ذرات غذا مسدود شود که این موضوع در هنگام شستن ظروف نیز بسیار مهم است و هر گونه مشکل در آبپاش باعث کاهش کیفیت شستشو و در نتیجه بوی بد ماشین ظرفشویی می‌شود.

می‌توانید بازو‌ها را بردارید و تمیز کنید و سپس مواد غذایی چسبیده به لبه‌های دسته را بردارید. برای تست گرفتگی بازو‌های آبپاش، می‌توانید تشخیص دهید که در صورت عبور آب از سوراخ‌ها، بازو‌های آبپاش گیر کرده‌اند یا خیر.

 

رسوب زدایی برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی باید به طور مرتب تمیز شوند تا بهترین عملکرد را داشته باشند و باعث بوی بد ماشین ظرفشویی نشوند. نکاتی که باید در مورد جرم بدانید عبارتند از:

 •  آب سخت در ماشین ظرفشویی رسوب ایجاد می‌کند.
 • چربی مواد غذایی در دستگاه جمع می‌شود و در نتیجه بوی بدی به مشام می‌رسد.
 • بنابراین دستگاه باید هر شش ماه یا سالی یکبار کالیبره شود.
 • اگر برای مدت طولانی از دستگاه استفاده نکرده‌اید، ابتدا باید آن را مقیاس کنید.
 • از قرص‌ها، پودر‌ها و مایعات برای جرم‌گیری و رسوب زدایی ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید.

 

گرفتگی فاضلاب یکی از دلایل بوی بد لوله های ظرفشویی است.

یکی دیگر از دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی، ضایعات دستگاه است. این کانال به هر دلیلی باز می‌شود و بوی ضایعات از طریق لوله زهکشی وارد لوله کشی می‌شود. لوله U شکل در خط زهکشی سیفون دستگاه وظیفه جلوگیری از ورود بوی نامطبوع را بر عهده دارد. آب در این لوله جمع می‌شود و از ورود بوی بد جلوگیری می‌کند. برای این منظور موارد زیر را بررسی کنید:

 • اگر برای مدتی از دستگاه استفاده نکنید، ممکن است آب داخل لوله U تبخیر شود.
 • اگر سوراخ وجود دارد، آن را تعویض کنید.
 • این لوله ممکن است در اثر تجمع مواد غذایی مسدود شود.

 

 

رفع بوی بد سینک ظرفشویی برای همیشه

زمانی که موارد لازم را برای از بین بردن بوی بد فاضلاب انجام دادید و بوی بد سینک ظرفشویی رفع شد، باید اقداماتی را انجام دهید تا از تکرار آن جلوگیری کنید. برای رفع بوی بد سینک ظرفشویی و لوله فاضلاب موارد زیر را امتحان کنید:

 • برای جلوگیری از پایین رفتن تکه‌های بزرگ غذا در لوله فاضلاب، از یک تفاله گیر چای استفاده کنید
 • از ریختن روغن یا چربی به طور مستقیم، در لوله فاضلاب خودداری کنید
 • آب باقیمانده کتری را به صورت دوره‌ای در لوله فاضلاب بریزید تا باکتری‌ها از بین بروند
 • عادت کنید هفته‌ای یک بار و زمانی که در حال رفتن به مسافرت هستید، جوش شیرین را در لوله فاضلاب آشپزخانه خود بریزید.
 • برای مقابله همیشگی با بوی بد لوله فاضلاب با افراد حرفه‌ای تماس بگیرید.

 

 

نتیجه گیری

نکاتی برای جلوگیری از بوی بد لوله ظرفشویی در آشپزخانه:

در نهایت، بهتر است اقدامات خاصی را برای جلوگیری از ایجاد بو در فاضلاب آشپزخانه خود انجام دهید. ابتدایی‌ترین و اساسی‌ترین توصیه این است که از شستشوی موادی که در زهکشی باقی مانده است خودداری کنید.

همچنین، صابون‌های مخصوص ظرفشویی می‌توانند به لوله‌های غذا بچسبند، تعجب خواهید کرد. بهترین راه برای جلوگیری از این امر استفاده از جوش شیرین با رعایت برخی از مراحل ذکر شده است.

همانطور که می‌بینید، داشتن یک آشپزخانه خوشبو غیرممکن است. از این به بعد هیچ بهانه‌ای برای زهکشی کثیف ندارید. چند دقیقه وقت بگذارید تا لوله های ظرفشویی خود را با این راه حل‌های ساده تمیز کنید.

 

آیا باید برای از بین بردن بوی بد لوله ظرفشویی با تعمیرکار تماس بگیرید؟

اگر همه موارد فوق را امتحان کرده‌اید و هنوز نمی‌توانید با روش‌های بالا بوی بد سینک ظرفشویی را رفع کنید، وقت آن رسیده است که از یک متخصص کمک بگیرید.

 

 

 

راه‌اندازی موتورخانه، سرویس و تعمیر پکیج دیواری در شعله گستران پارس

در صورتی که نیاز به سرویس و یا تعمیر پکیج دیواری منزل خود دارید می توانید از متخصصین ”شعله گستران پارس” کمک بخواهید.

متخصصین و تعمیرکاران خبره ”شعله گستران پارس” آمادگی خود را جهت هرگونه خدمات اعلام می دارند. ” خدمات شعله گستران پارس” شامل سرویس کردن و تعمیرات مانند سرویس پکیج دیواری ، عیب یابی و رفع مشکل پکیج و آبگرمکن های دیواری، نصب و راه اندازی موتورخانه شما عزیزان در مکان شما می باشد.

برای انجام خدمات نصب پکیج و تعمیر پکیج ، فروش قطعات و نصب و راه اندازی موتورخانه ، با 09981606070 بگیرید.

فقط کافیست در تمام روزهای هفته با☎️ شماره 09981606070 تماس بگیرید و از خدمات این مجموعه در هر نقطه از تهران و کرج استفاده نمایید.

همچنین ما در شعله گستران فروش انواع پکیج دست دوم با گارانتی 6 الی 1 ساله داریم. صورتی که ناز به خرید پکیج ارزان داشتید با شماره 09981606070 تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید