موتورخانه خانگی

موتورخانه خانگی – موتورخانه خانگی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تجهیزات ساختمان و سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان است.
اگرچه امروزه ساخت موتورخانه با ظهور سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی جدید کاهش یافته است. اما در بسیاری از نقاط از موتورخانه به عنوان روش اولیه سرمایش و گرمایش ساختمان‌ها استفاده می‌شود.
بنابراین دانش لازم در این زمینه ضروری است. در این مقاله سعی شده است شما را با نحوه کار موتورخانه، تجهیزات موتورخانه، قطعات موتورخانه و عملکرد هر یک از این قطعات آشنا کنیم.
موتورخانه خانگی چیست؟ش
سرمایش و گرمایش اداری به محیط‌های صنعتی و مسکونی که ماشین آلات و تجهیزات الکتریکی در آن قرار دارند موتورخانه می‌گویند.
در ساختمان‌های مسکونی متراژ موتورخانه زیاد نیست اما در هتل‌ها، کارخانه‌ها، بیمارستان‌ها و… از متراژ بزرگی برای نصب موتورخانه استفاده می‌شود.
طراحی موتورخانه خانگی را می‌توان با قلب حیوانات مقایسه کرد.
از آنجایی که قلب وظیفه پمپاژ خون به تمام رگ‌های بدن را بر عهده دارد، یک موتور خانگی مانند قلب، آب سرد یا گرم را به تمام شاخه‌ها و لوله‌های سیستم خنک‌کننده یا گرمایش پمپ می‌کند.
سیستم موتورخانه با تولید آب سرد در تابستان و آب گرم در زمستان دمای اتاق را کنترل می‌کند.
در ساختمان‌های مسکونی، موتورخانه خانگی در پایین‌ترین قسمت ساختمان و در زیرزمین ساخته می‌شود. اما در ساختمان‌های بزرگ مانند هتل‌ها و بیمارستان‌ها، موتورخانه در خارج از ساختمان و در مکانی دور افتاده است. لوازم خانگی موتور در هنگام کار باعث ایجاد آلودگی صوتی می‌شود پس بهتر است در فاصله‌ای قرار داشته باشید تا صدا مزاحم افراد ساکن در خانه نشود.
موتورخانه خانگی هوشمند
در موتورخانه‌های قدیمی از ترموستات برای تنظیم دمای دیگ استفاده می‌شود.
دمای آب در این موتورخانه‌ها تا حدی تنظیم می‌شود و برای کاهش یا افزایش آن، مسئول موتورخانه باید به صورت دستی دمای آب دیگ را تغییر دهد.
اما در واقع گاهی به دلایل بیرونی و داخلی دمای آب مورد نیاز ساختمان باید دائماً تغییر کند.
به خصوص در فصل پاییز و بهار ساکنان خانه به دلیل نوسانات دمای هوا گاهی گرم و گاهی سرد می‌شوند.
با نصب یونیت کنترل هوشمند موتورخانه، دمای آب داخل دیگ به صورت فوری و اتوماتیک تنظیم می‌شود.
با موتور خانه خانگی هوشمند، دمای داخلی ساختمان در محدوده متعادل نگه داشته می‌شود و در صورت تغییر دمای هوا، کنترل هوشمند دمای آب دیگ را کاهش یا افزایش می‌دهد.

مزایا و معایب محفظه موتور
درست است که با نصب شوفاژخانه به راحتی می‌توان دما، سرما و حتی رطوبت یک ساختمان را کنترل کرد. اما این همه ماجرا نیست، دیگ بخار مزایا و معایبی از همه مهمتر دارد.
مزایای موتورخانه:
ساختمان‌ها مزایای زیادی دارند که برخی افراد را متقاعد می‌کند که تقریباً تمام پول را برای راه‌اندازی این مکان خرج کنند.
هزینه‌های کمتر برای ساختمان‌های چند واحدی .1
وقتی صحبت از مزایای موتورسیکلت به میان می‌آید. اکثر افراد این قسمت را با پکیج مقایسه می‌کنند. اتفاقاً ما نیز در مقاله خود با عنوان موتور خانه بهتر است یا پکیج دیواری، مزایا و معایب این دو سیستم گرمایش مرکزی را بررسی کردیم؟
اما اولین نکته مهم مقایسه پکیج و موتورخانه این است که اگر قرار باشد این فضا را برای ساختمان‌های چند واحدی راه‌اندازی کنیم. هزینه خرید، تعمیر و نگهداری تجهیزات کمتری نسبت به نصب پکیج برای هر طبقه خواهد داشت.
و هزینه‌های مربوط به تعمیر و سرویس در پکیج گنجانده شده است.
ضمناً میزان مصرف سوخت در موتورخانه خانگی بسیار کمتر از مصرف سوخت چندین پکیج گازی در مجتمع‌های مسکونی چند آپارتمانی است.
به همین دلیل استفاده از موتورخانه برای ساختمان‌های چند آپارتمانی بیشتر توصیه می‌شود.
طول عمر بیشتر   .2
از سوی دیگر، قطعات و تجهیزات مورد استفاده در محفظه موتور اغلب بسیار قدرتمند و پیچیده هستند.
نگهداری اولیه و منظم این تجهیزات می‌تواند تضمین‌کننده عمر این سیستم باشد. به عبارت دیگر، پکیج در بهترین شرایط خود می‌تواند ۱۰ سال دوام بیاورد.
اما محفظه موتور می‌تواند بین ۳۰ تا ۴۰ سال در بهترین حالت و حداکثر بازدهی در صورت مدیریت خوب کار کند.
امنیت بیشتر .3
گفتیم موتور خانه خانگی در فضایی خارج از محل سکونت مانند زیرزمین یا فضای باز ساخته می‌شود. این می‌تواند دلیل اصلی امنیت بالای این مکان باشد. همچنین دستگاه‌های کنترلی پیشرفته برای جلوگیری از هر نوع خطر احتمالی در موتورخانه گنجانده شده است.
اگرچه اغلب به محل بسته‌بندی در خانه فکر می‌کنند، اما به همین دلیل ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد، مانند گاز سمی ناشی از سوختن بسته‌بندی یا انفجار دستگاه به دلیل وزن ناگهانی این دستگاه.
امکان ساخت آن در سایز‌های مختلف    .4
اندازه گاراژ از زیرزمین یا پارکینگ‌های کوچک گرفته تا وسایل بزرگ متفاوت است، بسته به میزان تجهیزات استفاده شده در آن.
بنابراین نیازی به در نظر گرفتن سایت بسیار بزرگ و متحمل شدن هزینه‌های زیادی برای ساخت و راه‌اندازی موتورخانه خانگی نیست.
. همه ابزار‌ها در یک مکان5
موتورخانه به گونه‌ای طراحی شده است که همه چیز از دیگ تا منبع انبساط و تابلو برق در یک مکان جمع‌آوری شده است، بنابراین تعمیر و نگهداری آن‌ها ساده‌تر و هزینه کمتری دارد.
کیفیت هوا بهتر است  .6
از آنجا که گرمایش خانه در خارج از فضای نشیمن ارائه می‌شود. از اکسیژن موجود در ساختمان برای سوخت استفاده نمی‌شود.
و هوای احتراق به محیط داخلی وارد نمی‌شود. در نتیجه هوای خانه‌ها برای سلامتی مناسب‌تر است.
بدون اشغال فضای داخلی   .7
زمانی که قرار است کلیه تجهیزات تولید و انتقال سرمایش و گرمایش در خارج از ساختمان قرار داده شود.
نیازی به رزرو فضای داخلی نیست و تنها تجهیزات توزیع گرمایش و سرمایش مانند پنکه، رادیاتور یا کولر فضای کوچکی از ساختمان را اشغال می‌کنند.
راندمان حرارتی باورنکردنی  .8
اگر بازرسی و نگهداری موتورخانه خانگی به موقع انجام شود، اصولاً راندمان حرارتی موتورخانه در مقایسه با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع بی‌نظیر می‌شود.
انواع مختلف سوخت  .9
کیت‌های خانگی را فقط می‌توان با گاز یا در نهایت گازوئیل راه‌اندازی کرد. البته کیت‌های برقی وجود دارد، اما به دلیل قیمت بالای بنزین در کشور، هرگز خرید و استفاده از این تجهیزات توصیه نمی‌شود.
این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که محفظه‌های مرکزی موتور را می‌توان با انواع سوخت از جمله گاز طبیعی، گازوئیل، زغال سنگ و سایر سوخت‌های ارزان‌تر استفاده کرد.
اما اکثر آن‌ها می‌توانند از چندین نوع سوخت استفاده کنند.
تعمیر و نگهداری آسان‌تر، ارزان‌تر و کارآمدتر .10
هنگامی که سیستم گرمایش مرکزی در یک ساختمان نصب می‌شود.
یک نفر مسئولیت دسترسی، تعمیر و نگهداری موتورخانه و تجهیزات آن را بر عهده دارد که در نتیجه دفع تجهیزات کمتر و در صورت لزوم هزینه تعمیر کمتر می‌شود.
اما باید هر سال پکیج را سرویس کنیم و در صورت خرابی هر یک از قطعات آن، مبالغ بالایی را برای خرید قطعه معیوب و هزینه سرویس بسته برای تعویض پرداخت کنیم.
از دست دادن موتورخانه و معایت آن
علاوه بر حداقل ۱۰ مزیتی که در ساخت موتورخانه ذکر کردیم، خطا‌ها و معایبی نیز وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:
احتمالاً باعث اختلاف بین ساکنان در مورد حق شارژ می‌شود
اگر ساختمان را به موتور مجهز کنیم، قبوض برق، آب و گاز ساختمان عادی تلقی می‌شود.
یعنی همه ساکنان باید ماهانه هزینه استفاده از انرژی دیگ را پرداخت کنند، اما متأسفانه درگیری و اختلاف نظر وجود دارد.
حق شارژ این مکان از داستان‌های بی‌پایان همسایه‌ها ست.
ناتوانی در کنترل قدرت توسط تک تک شهروندان –
یک سیستم موتور مرکزی، همانطور که از نام آن پیداست، توسط دستگاه‌ها و کنترل‌کننده‌های مرکزی مدیریت می‌شود. بنابراین سرنشینان در این مکان به کنترل‌های سوخت دسترسی ندارند.
به خصوص اگر مردم فرهنگ استفاده از این سیستم را نداشته باشند، اینجا هیچکس نگران مصرف سوخت نخواهد بود.
اما می‌توان با نصب سیستم‌های موتورخانه هوشمند تا حد زیادی از مصرف سوخت در این مکان جلوگیری کرد.
هزینه نصب بالا در ساختمان‌های کوچک –
اگر ساختمان ما دارای چندین سطح باشد. مانند برج‌های مسکونی یا ساختمان‌های اداری و تجاری بزرگ، ساخت موتورخانه خانگی ارزان‌تر است.
بنابراین اگر خانه شما دو یا سه اتاق دارد، توصیه می‌شود به جای خانه سیار از پکیج استفاده کنید تا هزینه نصب، تحویل، نگهداری و تعمیر را کاهش دهید.
مراحل نصب و راه‌اندازی لوازم خانگی
بعد از مطالبی که تا این قسمت از این متن گفتیم با اهمیت و حساسیت ساخت موتورخانه آشنا شدید. زیرا این مکان باید محل قرارگیری تجهیزات سرمایشی و گرمایشی ساختمان باشد.
به همین دلیل مراحل نصب و پیکربندی موتورخانه خانگی را به دو مرحله کلی تقسیم می‌کنیم:
ساخت فونداسیون   –
نصب سخت‌افزار –
با ما همراه باشید تا این مراحل را به صورت کامل و جزئی برای شما مرور کنیم.
نحوه ساخت فونداسیون موتور خانه
قبل از نصب بخاری در این قسمت؛ بستر باید برای قرار دادن این وسایل آماده شود. به همین دلیل اولین قدم در نصب و راه‌اندازی موتورخانه مربوط به ساخت فونداسیون می‌باشد.
ساخت فونداسیون در موتورخانه مزایای زیادی دارد:
کف اتاق ماشین فشار، وزن تجهیزات بزرگ مانند دیگ بخار، مخازن انبساط، یخچال، منابع آب گرم و سایر تجهیزات سنگین را متوقف می‌کند.
یک سطح صاف و یکدست برای قرار دادن ظروف ایجاد می‌کند.
ارتفاع فونداسیون از نفوذ آب به زیر وسایلی مانند سینک و ریختن آن جلوگیری می‌کند.
بستر مناسبی را برای نصب انواع ضربه گیر با هدف جلوگیری از انتقال زلزله تجهیزات به داخل ساختمان ایجاد می‌کنند.
در صورت عدم ساخت فونداسیون، پس از مدتی استفاده از موتورخانه، منطقه دچار فرونشست و کج شدن می‌شود و کل سیستم را تحت فشار قرار می‌دهد.
بنابراین با توجه به اهمیت و نقش مؤثر پی در موتورخانه، جدی گرفتن این گام و طراحی و ساخت آن بر اساس اصول و استاندارد‌ها بسیار حائز اهمیت است.
سه نکته مهم را در مورد ساخت موتور خانه در نظر بگیرید:
مرحله اصلی ساخت و ساز فقط برای ساختمان‌هایی در نظر گرفته شده است که برای اولین بار قصد ساخت و ساز خانه را دارند. بنابراین در هنگام بازسازی موتور خانه خانگی نیازی به ساخت فونداسیون نیست و می‌توان تجهیزات جدید را روی خط قبلی ساخت.
هنگام بازسازی موتورخانه، در صورتی که تجهیزات جدید تفاوت وزن قابل توجهی با تجهیزات قبلی داشته باشند، باید به بازسازی فونداسیون قبلی فکر کنید.
کلیه تجهیزات دیگ بخار با توجه به ابعاد و وزن خود باید پایه مخصوص به خود را داشته باشند به همین دلیل اکثر سازندگان تجهیزات موتورخانه ابعاد و مشخصات عملکرد پایه تجهیزات مورد نیاز را در کاتالوگ محصولات ذکر می‌کنند.
نصب موتورخانه، همه آنچه باید بدانید
لوله‌های آب سرد و گرم، دیگ، مشعل، منبع انبساط و کولر از جمله تجهیزات موتورخانه ای هستند که برای نصب باید زیرسازی داشته باشند.
فونداسیون موتورخانه خانگی با ترکیب بتن و آرماتور ساخته می‌شود تا در برابر وزن سنگین تجهیزات استحکام کافی داشته باشد.
جزئیات ساخت فونداسیون اتاق ماشین را در بخش‌های گام به گام زیر بیابید:
مرحله اول: در ابتدای کار نقشه محفظه موتور بخاری مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. تا محل هر جزء و قرارگیری آن‌ها در این مکان مشخص شود.
مرحله دوم: کف موتور تسطیح شده و سپس بر اساس نقشه موتور، محل قرارگیری دستگاه فونداسیون با گچ مشخص می‌شود.
مرحله سوم: با توجه به طول و عرض پایه و به کمک اره، چکش و میخ، قالب پایه تهیه و در قسمت‌های مشخص شده نصب می‌شود و سطح آن تراز می‌شود.
مرحله چهارم: چوب‌های گرد مناسب از قبل آماده شده را با فاصله حدوداً ۲ سانتی‌متری از پایین، دور و روی قالب در قالب چوبی قرار دهید.
مرحله پنجم: به مقدار مناسب ماسه و سیمان را با آب مخلوط کرده و ملات آماده شده را در قالب بریزید تا داخل قالب تا سطح چوب با ملات پر شود. سپس با تراز و تیغه‌ها هماهنگ می‌شود.
مرحله ششم: بعد از شبانه روز دور قالب را باز می‌کنند و ۴۸ ساعت بعد آب نرم روی پایه میریزند تا ترک نخورد.
تا این مرحله زیرساخت‌ها آماده شده و می‌توان روی آن تجهیزات نصب کرد. در قسمت بعدی روش نصب تجهیزات موتورخانه خانگی را یکی یکی برای شما توضیح می‌دهیم.
نحوه نصب لوازم موتورخانه
در این مرحله می‌توانید تجهیزات موتورخانه را نصب کنید. اما قبل از آن باید بدانید که تجهیزات گرمایشی باید دارای استاندارد خاصی برای نصب و قرارگیری در داخل موتورخانه باشند.
نصب و جاگذاری اجزای اجاق گاز عبارتند از:
یک فنجان –
یک چشمه آب گرم –
کلکتور‌های سیستم گرمایش را برگردانید –
پمپ‌ها  –
نصب دیگ بخار   –
نحوه نصب دیگ موتورخانه بسته به چدنی یا فولادی بودن دیگ متفاوت است. به همین منظور مراحل نصب هر کدام را به اختصار شرح می‌دهیم.
نحوه نصب موتورخانه:
پایه نصب حداقل ۱۰ سانتی‌متر از کف موتورخانه –
انجمن تیغه‌های دیگ بخار –
تست مهر و موم و دود  –
لوازم اتصال –
درب دیگ را ببندید   –
هنگام نصب دیگ فولادی به نکات زیر توجه کنید:
زیر دیگ باید فونداسیون و آتش مناسب قرار گیرد.  –
نصب دیگ بخار باید بر اساس دستورالعمل سازنده باشد.  –
فاصله‌های طولی اطراف و بالای دیگ باید بررسی شود.  –
– برای تعمیر و تعویض لوله‌های دود باید فضای کافی در جلو وعقب دیگ وجود داشته باشد.
فضای سرو قابلمه معمولاً به اندازه طول قابلمه است.  –
اتصالات دیگ‌های باز باید از نوع باز باشد.  –
اجرای خط لوله
در پایان به مهم‌ترین قسمت نصب موتورخانه می‌رسیم.
برای پمپاژ دیگ طبق مراحل زیر عمل می‌کنیم:
ابتدا دیگ را در جای خود قرار دهید و سپس منبع دوجداره آب گرم را در محل مورد نظر نصب کنید.
یک پایه مناسب برای منبع انبساط باز می‌سازیم و منبع انبساط را در بالای سیستم لوله کشی موتورخانه قرار می‌دهیم. این قسمت از کار را در مراحل قبل انجام دادیم، حالا باید این دستگاه‌ها را از طریق خط لوله به هم وصل کنیم.
لوله کشی دیگ بخار را چک می‌کنیم و لوله‌ها را طوری طراحی و چیدمان می‌کنیم که در یک جا جمع نشوند.
لوله کشی را با اتصال فلنج لوله خروجی دیگ شروع می‌کنیم و به ترتیب کلکتور خروجی و کلکتور برگشت را نصب می‌کنیم.
شیر‌های لازم را در کلکتور‌ها می‌بندیم.
بعد از انشعاب‌های مورد نیاز، شیر‌ها، پمپ سیرکولاتور و مدار بای پس را نصب کنید.
لوله‌های برگشت منبع آب گرم را با دو جداره از شیر‌های جمع‌آوری وصل می‌کنیم.
لوله ارتباطی را به رفت و برگشت رادیاتور‌ها و شیر برگشت را به برگشت کلکتور وصل می‌کنیم.
لوله‌های برگشت فنر انبساط را در موتورخانه راه‌اندازی کرده و به بوش‌های سقف هدایت می‌کنیم.
لوله‌های آب سرد به منبع آب گرم دو جداره و منبع انبساط از لوله فولادی گالوانیزه ساخته شده است.
لوله‌های آب گرم مورد استفاده در ساختمان را به بالای منبع دوجداره متصل می‌کنیم.
لوله آب گرم را از ساختمان تا مخزن آب گرم اجرا می‌کنیم.
در مرحله آخر شیر‌های تخلیه، دریچه‌ها، رگولاتور‌ها و گیج‌ها را بر روی سیستم لوله کشی و تجهیزات لازم شامل پمپ و دیگ نصب می‌کنیم و در نهایت سیستم لوله کشی را بررسی می‌کنیم.
هزینه موتورخانه خانگی چقدر است؟
تا این قسمت از متن؛ ما اتاق دیگ بخار، مزایا و معایب آن را برای  شما شرح دادیم. مقدمه‌ای بر نحوه کار با موتور اتاق؛ سؤالی که در این مرحله به ذهن می‌رسد مربوط به هزینه موتورخانه است.
در پاسخ به این سؤال بسیار مهم باید گفت که هزینه کل یک موتورخانه با توجه به پارامتر‌های مختلفی سنجیده می‌شود.
به عنوان مثال هزینه طراحی یک ماشین ویلایی می‌تواند بسیار متفاوت از یک ماشین صنعتی بزرگ باشد. از آنجایی که میزان آب گرم مصرفی و سیستم گرمایش ساختمان با هم متفاوت است و در فضای وسیع با مصرف بیشتر باید از تجهیزات مختلف با ظرفیت بالاتر استفاده کرد.
از طرفی هزینه مربوط به طراحی این محوطه نیست، بلکه عوامل دیگری مانند قیمت دیگ موتورخانه، قیمت منبع آب گرم، هزینه کلکتور، قیمت خرید بخاری وجود دارد.. و سایر قسمت‌های برنامه همگی بر هزینه نهایی تأثیر می‌گذارند.
با این حال در مقاله به طور کامل به سؤال هزینه بخاری که به آن هزینه نصب و راه‌اندازی موتورخانه می‌گویند پرداختیم.
اما فراموش نکنید که هزینه گرمایش نه تنها در ابتدا و اولین اجرا تکمیل می‌شود، بلکه برای استفاده از مدت ۴۰ ساله این سیستم باید برای تعمیر اتاق آتش نشانی، آتش قرمز هزینه کنید.
نتیجه‌گیری:
در این مقاله سعی کردیم هر آنچه که باید در مورد نصب موتورخانه و ساخت این فضا بدانید را ارائه کنیم.
با توجه به اهمیت این سیستم گرمایش مرکزی و هزینه‌های قابل توجهی که برای خرید تجهیزات و راه‌اندازی آن باید بپردازید.
ناگفته نماند که اجرای این سیستم نیاز به تخصص بالایی دارد و تنها باید از متخصص موتورخانه کمک بگیرید. اتاق نصب‌کننده او مردی است که نه تنها تجربه چندین ساله در طراحی، ساخت و مدیریت این تأسیسات دارد، بلکه در زمینه نگهداری و تعمیرات موتورخانه نیز آموزش دیده است، بنابراین می‌تواند بهترین تجهیزات را با ظرفیت متناسب با نیاز ساختمان شما مشاوره و نصب کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مطالعه بیشتر:   اجرای موتورخانه

دیدگاهتان را بنویسید