دیگ بخار چگونه کار می کند؟

دیگ بخار چگونه کار می کند ؟ در شعله گستران پارس

دیگ بخار چگونه کار می کند؟ در این مقاله از شعله گستران پارس ، ما در مورد دیگ بخار صحبت خواهیم کرد و با توضیحی ساده، روان و قابل درک به شما کمک می کنیم تا توانید روش کار سیستم دیگ بخار را بهتر درک کنید و اطلاعات کلی در مورد نحوه عملکرد دیگ بخار داشته باشید.

در پایان این مطلب، می‌توانید سوالات خود را در مورد قطعات و عملکرد دیگ بخار مطرح کنید. اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نوع دیگ هستید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

 

 

فهرست مطالب

 

 

دیگ بخار چیست؟

اگر می‌خواهید به درک درستی از نقشه دیگ بخار را برسید، ابتدا باید بدانید که دیگ بخار چیست. دیگ بخار نوعی سیستم تبادل حرارت است که آب را برای ایجاد بخار برای اهداف مورد نظر مثل تولید آب‌گرم مصرفی، گرم می کند. دیگ بخار ظروف بسته ای هستند که حاوی آب و سوخت (که سوخت آن معمولا زغال سنگ است) برای فرآیند طراحی شده هستند.

انواع دیگ های بخار بر اساس پارامترهای مختلفی از جمله محتویات داخل لوله، موقعیت کوره، محور پوسته و … دسته بندی می شوند. لوله آب حاوی لوله هایی است که توسط گازهای داغ اطراف این لوله ها، آب داخل آنها را گرم می کند، در حالی که آب در نوع لوله آتش، لوله ها را احاطه کرده و لوله ها حاوی گازهای داغ در داخل هستند.

در Linquip بیشتر بخوانید

سیستم دیگ بخار چگونه کار می کند؟

دیگ های بخار طرح های مختلفی دارند اما اصول کار تقریباً در همه طرح ها یکسان است. از آنجایی که آنها برای رسیدن به یک هدف مشابه کار می کنند و بخش های اساسی آنها تقریباً یکسان است.

مطالعه بیشتر:   بازدید موتورخانه

این دیگ با فرآیند احتراق آب را تا نقطه جوش گرم می کند. احتراق با استفاده از منابع سوخت انجام می شود. این احتراق در لوله ای که در آب غوطه ور است گرما تولید می کند. گرما به عنوان “بخار” که در لوله های متصل به خروجی و تجهیزاتی که توسط دیگ گرم می شوند به سیستم رد می شود. سیستم دیگ بخار به تولید بخار تحت فشار کمک می کند. دیگ های بخار صنعتی از این فرآیند برای حفظ دمای فرآیند یا ایجاد گرمایش راحت استفاده می کنند.

دیگ های بخار یک واکنش احتراق بین هوا و سوخت ایجاد می کنند تا شعله ای در لوله ها مشتعل شود. این لوله ها همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم در آب غوطه ور هستند و گرمای تولید شده را به آب منتقل می کنند.

گازهای داغ تولید شده توسط مشعل تا سه بار در لوله ها به عقب و جلو می روند تا انتقال حرارت از طریق سطوح لوله به آب موجود در دیگ بخار به حداکثر برسد. هنگامی که آب به دمای مورد نظر برسد تا در فشار ارائه شده بجوشد (که به عنوان دمای اشباع نیز شناخته می شود)، حباب های بخار تولید می کند. این حباب ها تا سطح آب بالا می آیند و سپس می ترکند و بخار را به فضای بالای آب رها می کنند.

این فرآیند برای کاربردهای مختلف آب را به بخار تبدیل می کند. سپس گرمای بخار برای اهداف مورد نظر منتقل می شود و در نتیجه بخار دوباره به داخل آب متراکم می شود. تبدیل بخار به آب را میعانات می گویند. سپس آب به دیگ بخار برگردانده می شود تا یک بار دیگر از آن استفاده شود. آنها با یک خط برگشت کندانس طراحی شده برای چنین هدفی هدایت می شوند. تله های بخار می توانند به طور موثر میعانات را برای بازگرداندن آن به مخزن آب تغذیه جمع آوری کنند. میعانات در این فرآیند با آب آرایشی تازه مخلوط می شود. نتیجه این مخلوط، آب تغذیه ای است که در زمان مورد نیاز به دیگ بخار پمپ می شود تا تلفات آب در سیستم دیگ بخار در هنگام دمش و تولید بخار را جبران کند. کیفیت آب آرایشی به محدوده فشار سیستم دیگ بخار و استفاده نهایی از بخار بستگی دارد. این می تواند آب غیر معدنی با خلوص بالا، آب نرم شده یا حتی آب خام باشد.

مطالعه بیشتر:   5 علت گرم نشدن شوفاژ موتورخانه و آب‌گرم مصرفی

هنگامی که آب به بخار تبدیل می شود، مواد جامد محلول در این فرآیند باقی می مانند. برخی از این جامدات با دمش حذف می شوند تا غلظت آب دیگ در محدوده مورد نظر باقی بماند.

اگر می خواهید راندمان سیستم دیگ بخار خود را به حداکثر برسانید، چکاپ های منظم و تعمیر و نگهداری منظم را فراموش نکنید تا از عملکرد بدون مشکل، به حداکثر رساندن راندمان و افزایش طول عمر دیگ خود اطمینان حاصل کنید.

در Linquip بیشتر بخوانید
قطعات بویلر و عملکرد آنها در بویلر

راندمان دیگ بخار

مجموع گرمایی که توسط بخار خروجی صادر می شود در کل گرمایی که سوخت تامین می شود دارای یک عدد است. به درصد این عدد راندمان دیگ بخار می گویند. راندمان احتراق و راندمان حرارتی نیز در این راندمان گنجانده شده است. اندازه دیگ بخار بر نتیجه این راندمان تأثیر می گذارد. این عدد برای دیگ بخار معمولی بین 80 تا 88 درصد است. احتراق ناقص، گاز احتراق معیوب و غیره می تواند نتیجه راندمان دیگ بخار را کاهش دهد.

در Linquip بیشتر بخوانید

بررسی جامع از طریق عایق حرارتی

بهترین دیگ های معمولی 2021

بهترین بویلرهای ترکیبی 2021

اهمیت تصفیه آب در سیستم دیگ بخار

هزینه اصلی مربوط به سیستم دیگ بخار به دلیل انرژی است که در تبدیل آب به بخار برای نتیجه مطلوب دخیل است. یک برنامه تصفیه آب می تواند برای کاهش هزینه های عملیاتی کلی سیستم دیگ بخار استفاده شود. بنابراین، برای حفظ راندمان دیگ بخار و برای اینکه بهترین بهره را از دیگ بخار خود ببرید، به تصفیه آب شیمیایی مناسب نیاز دارید. مواد جامد حل شده به طور طبیعی در آب آرایشی به عنوان سرطان برای سیستم شما عمل می کنند و می توانند باعث خوردگی یا پوسته شوند. مقیاس، حتی یک لایه نازک از آن، می تواند تأثیر زیادی بر راندمان فرآیند انتقال حرارت داشته باشد و آن را تا حد زیادی کاهش دهد. علاوه بر این، هزینه‌های سوخت را بالا می‌برد و در نتیجه بیش از آنچه باید هزینه می‌کنید. این فرآیند غلظت جامد محلول را زیر آستانه تعیین شده نگه می دارد و استفاده از آب را بدون ایجاد رسوب یا خوردگی به حداکثر می رساند.

این تمام چیزی بود که باید در مورد سیستم دیگ بخار و نحوه عملکرد آن بدانید. آیا چیزی برای اضافه کردن به این مقاله در مورد دیگ های بخار یا تجربه خود از این دیگ ها دارید؟ سپس در زیر نظر دهید و نظر خود را با ما در میان بگذارید. و اگر در مورد دیگ های بخار سوالی دارید، در Linquip ثبت نام کنید و کارشناسان ما فورا به شما کمک خواهند کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]