علت صدای زیاد موتورخانه

صدای زیاد موتورخانه در شعله گستران پارس

صدای زیاد موتورخانه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در این مقاله علت صدای بیش از حد موتورخانه را شرح خواهیم داد.

 

یکی از دلایل صدای زیاد موتورخانه ممکن است عوامل زیر باشد :

تنظیم مشعل گازی موتورخانه 

مشعل های گازی دارای فن هستند و اگر سیم های فن آسیب ببینند صدای غیر عادی مانند برخورد آهن با آهن از خود می دهند .
مورد بعدی Explosive Ignition است که همراه با صدا ارتعاش می باشد در چنین مواقعی به دلیل عدم تنظیم هوا و گاز مشعل گاز کارخانه موتور به صورت انفجاری مشتعل می شود .

 

خرابی پمپی زمینی:

پمپ های زیرزمینی از نظر قدرت و اندازه با پمپ ها متفاوت هستند. در حین کار در صورت عدم تنظیم صحیح باعث ایجاد اصطکاک در لوله ها و روی زمین می شوند که باید بررسی شود .

علت ایجاد صدا ، چرخش پک پمپ است
پکیج به عنوان یک سیستم گرمایشی دو وظیفه اصلی را بر عهده دارد که یکی تامین گرمای محیط و دیگری تامین آب گرم مصرفی و بهداشتی است.

 

این سیستم گرمایشی ممکن است با مشکلاتی مانند:

 • آب را گرم نکند
 • ایجاد آلودگی صوتی
 • بسته روشن نمی شود
 • سر و صدای پمپ سیرکولاتور و غیره
  همانطور که می دانید پمپ سیرکولاسیون پکیج یکی از قطعات اصلی این دستگاه است و به دلایل مختلف می تواند صدای اضافی ایجاد کند که آسایش افراد در خانه را بر هم می زند .
  یکی از دلایل احتمالی صدا در پمپ سیرکولاتور پکینگ، هواگیری بیش از حد یا تجمع شن و رسوب یا شل شدن لوله های ورودی آب است .
  حرکت روتور پمپ سیرکولاسیون می تواند یکی از دلایل صدای پمپ گردش خون باشد.

 

 

دلیل صدای زیاد موتورخانه شوفاژ

 • بخاری های آلومینیومی یا چدنی در شرایط عادی نباید صدا ایجاد کنند و فقط در موارد زیر صدای اضافی در رادیاتور ایجاد می شود
 • رادیاتور ناهموار
 • وجود هوا در لوله رادیاتور (مشکل اصلی)
 • خم شدن لوله های متقابل
 • قبل از رسوبات در رادیاتور
 • پمپ سیرکولاسیون خطی
 • پمپ های خطی مانند مدل های AA2 اینچی هستند زیرا اگر کوپلینگ به دلایلی خراب شود صدا ایجاد می کنند. یا در موتورخانه یاتاقان دینام مانند فن مشعل خراب می شود و اینجا صدای عجیب و دردسرساز به گوش می رسد .

 

هوا در لوله ها

گاهی به دلیل وجود هوا در لوله های گرمایش یا مصرف کننده و یا لوله معیوب سیستم، در برخی موارد صدای غیرعادی تولید می شود و ضربان قوچ در مدار مصرف کننده ایجاد می شود.

 

مجموعه ای غیر استاندارد از دودکش های موتورخانه یا دیگ ها و ژنراتورها

اگر مشعل موتورخانه بسیار قدرتمندتر از دیگ انتخاب شود، در حین کار باعث لرزش و غرش زیاد می شود و یا اگر دودکش انتخابی کوچکتر از استاندارد باشد، همین امر صدق می کند .

 

 

عایق صدا چیست

صدای زیاد موتورخانه : عایق صوتی تاسیسات حرارتی و برودتی برای سیستم های تاسیساتی در صنعت ساختمان مناسب بوده و جایگاه بسیار ویژه ای دارد .
صداهای نصب سقف یکی از انواع نصب و استفاده از آن در پشت بام خانه مهم تلقی می شود .

با نصب تاسیسات مرکزی یا دیزل ژنراتور و واحدهای خنک کننده بر روی پشت بام ها و ساختمان ها، شدت انتقال صدا به طبقات پایین افزایش می یابد . در سیستم صوتی سقف تمامی مشکلات آلودگی صوتی کاهش   می یابد .

برای انتخاب عایق صوتی شیء مناسب برای اتاق مورد نظر، لازم است بدانیم که سیستم تاسیسات یا لوله در چه دمایی نصب می شود که در آن می خواهیم از عایق کاری استفاده کنیم.

 

 

مشخصات سیستم حفاظت صوتی MAPPYSIL CR 404

صدای زیاد موتورخانه : مشخصات فنی تجهیزات عایق صوتی Mappysil cr 404 به گونه ای است که پنل بسیار کارآمدی برای عایق صوتی و حرارتی لوله ها و کانال ها محسوب می شود .
این محصول اشتعال پذیری بسیار کمی دارد و طبق استاندارد ASTM E 84 در کلاس A طبقه بندی می شود .

این نوع عایق صوتی یک ماده مرکب است که از چند لایه تشکیل شده است :

 • پوشش فویل آلومینیومی تقویت شده با لایه فایبرگلاس که استحکام مکانیکی و مقاومت در برابر خوردگی را فراهم می کند .
 • جرم الاستومری با چگالی بالا و انعطاف پذیر برای افزایش جرم و بهبود عایق صدا .
 • یک تشک پلی استر برای جدا کردن موانع سنگین از منابع نویز
 • سیلسونیک برای استفاده در سیستم های تهویه مطبوع بر اساس استاندارد VDI 6022 گواهینامه دارد و الزامات بهداشتی در این زمینه را برآورده می کند .
مطالعه بیشتر:   بهترین مکان موتورخانه در ساختمان

با توجه به مشخصات فنی سازه های محافظ صوتی “Mappysil cr 404” می توان گفت که این محصول ماده ای مناسب برای پوشش لوله ها می باشد.

 

 

کاربرد عایق صدا در ساختمان ها

استفاده از عایق صوتی کارخانه ای برای سیستم های ساختمانی و رفع مشکل صدای زیاد موتورخانه هست که نیاز به انواع عایق های حرارتی و برودتی دارند به 3 نوع تقسیم می شود :

محدوده دمای پایین بین -100 درجه فارنهایت تا 60 درجه فارنهایت است. مانند سیستم های خنک کننده و چیلر آب سرد و همچنین سیستم های سرمایش و گرمایش تجاری. محدوده دمای معمولی بین 61 درجه فارنهایت تا 600 درجه فارنهایت است.

سیستم هایی مانند لوله های آب گرم و بخار، صنایع نفت و پتروشیمی و همچنین دتکتورهای دود در صنایع مختلف. حداکثر محدوده دما 601 درجه فارنهایت تا 1500 درجه فارنهایت است که شامل ژنراتورهای الکتریکی، توربین ها، کوره ها، کارخانه های ذوب آهن و غیره هستند.

با توجه به کاربرد عایق صوتی در تاسیسات، باید توجه داشت که سیستم های نصب در محیط داخلی یا خارجی استفاده می شوند و یا شامل هر دو می شوند.

 

 

مزایای عایق صدای موتورخانه تاسیسات MAPPYSIL

یکی از مزیت های عایق صوتی تاسیسات Mappysil این است که عملکرد بالایی دارد و برای کاهش صدای ضربه بر روی زمین استفاده می شود.
این محصول از دو لایه استفاده می کند. لایه ای از پلی اتیلن پوشیده شده با الیاف نبافته که برای محافظت از سطح محصول استفاده می شود. در لایه دوم از نسل جدیدی از الیاف پلی استر بازیافتی استفاده شد.

 

 

آیا دمای محیط ثابت است یا با گذشت زمان تغییر خواهد کرد؟

صدای زیاد موتورخانه : نکته مهمی در اجرای دستگاه های صوتی است. بهتر است مشخص شود که آیا سیستم نصب، عایق حرارتی و سرمایی نیاز به حفاظت در برابر آب و هوا، محیط و جو خورنده دارند یا در مجاورت یا مرتبط با مواد شیمیایی هستند.

عایق خوب باید چگالی مناسبی برای حفظ شرایط صوتی خود داشته باشد. بنابراین قبل از خرید عایق صدا باید از تراکم و ضخامت استاندارد اطمینان حاصل کرد.

سیستم هیدرولیک از آب گرم برای گرم کردن خانه استفاده می کند. گاهی ممکن است مشکلاتی در عملکرد عادی این سیستم پیش بیاید. این مشکل ممکن است در هر قسمتی از لوله ها، کنوکتور، رادیاتور و … ایجاد شود.

در این مقاله می خواهیم مشکلات رایج دیگ بخار را بیان کنیم و نحوه حل آنها را توضیح دهیم تا بتوانید به راحتی مشکلات موتورخانه را عیب یابی کنید.

 

دیگ بخار چگونه کار می کند؟

برای شروع عیب یابی در موتورخانه، باید بدانید که دیگ چگونه کار می کند. سیستم های دیگ آب امروزی را می توان نمونه ای بهبود یافته از دیگ های قدیمی دانست که از لوله هایی تشکیل شده است که آب گرم از طریق رادیاتورهای فولادی از طریق آنها منتقل می شود.

در این سیستم ها، زمانی که رادیاتور گرمای آب گرم را جذب می کند، آب سرد شده به دیگ برگردانده می شود تا دوباره گرم شود و چرخه آب ادامه می یابد. سیستم های دیگ بخار به همین صورت عمل می کنند، به جز اینکه به جای آب گرم، بخار از لوله ها عبور می کند.

 

قطعات دیگ آب گرم

صدای زیاد موتورخانه : شناخت قطعات دیگ آب گرم می تواند به حل مشکلات موتورخانه کمک کند. یک دیگ کمی پیچیده تر از یک کوره است زیرا قطعات، شیرها و کنترل های بیشتری وجود دارد.

 

اجزای دیگ آب گرم در سیستم هیدرونیک:

صدای زیاد موتورخانه : مجموعه منبع آب گرم از بخش های مختلفی تشکیل شده است. شامل:

 • آکوستات: ترموستاتی که دمای آب در دیگ را کنترل می کند.
 • یر گاز و شعله: مجموعه احتراق که محفظه آب را گرم می کند.
 • گیج فشار/دما سنج ترکیبی: فشار و دما آب را کنترل می کند.
 • شیر تامین آب: وظیفه کنترل جریان آب به دیگ را بر عهده دارد.
 • شیر کاهنده: فشار و سطح آب کافی را از 35 تا 44 کیلوگرم بر سانتی متر مربع حفظ می کند.
 • فن: هوای اضافی را از سیستم هیدرولیک خارج می کند.
 • شیر اطمینان فشار: شیر اطمینانی که با افزایش بیش از حد فشار در دیگ به طور خودکار باز می شود.
 • ظرف انبساط: به آب اجازه می دهد در حین گرم شدن منبسط شود. ما دو نوع مخزن انبساط داریم: افقی (قدیمی تر، بزرگتر) و دیافراگمی (جدیدتر، کوچکتر).
 • یر کنترل جریان: جریان آب گرم به سیستم را کنترل می کند.
  مجموعه برگشت آب گرم به دیگ از چندین قسمت تشکیل شده است. شامل می شود:
  – گردش هوا: یک موتور الکتریکی آب را در سیستم به گردش در می آورد.
  – یر تخلیه: دریچه ای که برای تخلیه دیگ باز می شود
مطالعه بیشتر:   نگهداری و سرویس موتورخانه

 

 

عیب یابی محفظه موتور و دیگ و روش تعمیر آنها

در زیر برخی از مشکلات رایج دیگ بخار را بررسی می کنیم. هر یک از این مشکلات دلایل مختلفی دارند که در ذیل هر مشکل به آن پرداخته می شود.

 

دیگ اصلا حرارت تولید نمی کند

صدای زیاد موتورخانه : از جمله مشکلات رایج دیگ ها این است که اصلا گرما تولید نمی کند. اگر دیگ بخار گرما تولید نمی کند، موارد زیر را بررسی کنید:

برق دیگ بخار وجود ندارد: ممکن است قطع کننده مدار یا فیوز منفجر شده باشد. برای رفع مشکل، کلید یا فیوز خراب را تعویض کنید.
سطح آب کم است: دیگ باید تا نیمه پر از آب باشد.

سیستم پر کردن اتوماتیک دیگ که توسط یک شیر فشار شکن کنترل می شود، باید سطح آب صحیح 12 تا 15 psi را حفظ کند. اگر شیر فشار شکن وجود ندارد، با باز کردن شیر، فشار دیگ را به صورت دستی روی 12 psi تنظیم کنید.

 

شیر کنترل گاز بسته است: از باز بودن شیر اطمینان حاصل کنید.
شمع شکسته یا مرده: بررسی کنید که شمع سالم و روشن باشد و در صورت خرابی آن را تعویض کنید.
مشکلات سیستم جرقه زنی الکترونیکی: در دیگ های بدون شمع. ممکن است سیستم جرقه زنی الکترونیکی مشکل داشته باشد. عیب یابی این سیستم در صورت لزوم از متخصص تعمیر و عیب یابی موتورخانه کمک بگیرید.

 

خرابی ترموستات: بررسی کنید که ترموستات در حالت گرمایش باشد و روی دمای صحیح تنظیم شده باشد. دمای ترموستات را کم و زیاد کنید. اگر با این کار مشکل حل نشد، برای رفع آن به یک نصاب حرفه ای نیاز خواهید داشت.

 

 

دیگ حرارت ضعیف تولید می کند

علاوه بر صدای زیاد موتورخانه ، یکی دیگر از مشکلات رایج در موتورخانه این است که دیگ حرارت کافی تولید نمی کند. در ادامه دلایلی که می تواند باعث چنین چیزی شود معرفی می شود:

سطح آب اشتباه: اگر تغییر مقدار حرارت تولید شده توسط دیگ بخار ناگهانی و ناگهانی باشد، سطح نامناسب آب محتمل ترین علت در عیب یابی موتورخانه است. تریدیکتور (فشار سنج/دماسنج) را بررسی کنید.

اگر فشار آب زیر 12 psi باشد، باید آب به سیستم اضافه شود. یک سیستم پرکن اتوماتیک دیگ که توسط یک شیر اطمینان کنترل می شود، باید فشار آب را بین 12 تا 15 psi حفظ کند. اگر شیر تخلیه از بین رفته یا شکسته است، دیگ را به صورت دستی با باز کردن شیر ورودی آب پر کنید تا فشار در دیگ به 12 psi برسد.

 

تجمع رسوبات معدنی در دیگ و مبدل حرارتی: این پدیده در صورتی امکان پذیر است که تغییر دمای تولید شده توسط دیگ به صورت تدریجی باشد. دیگ را تمیز کنید یا با یک تعمیرگاه حرفه ای موتور تماس بگیرید.

 

وجود آب زیاد یا خیلی کم در مخزن انبساط: نبود آب کافی در مخزن یکی از مشکلات رایج دیگ بخار است که باعث تولید ناکافی حرارت در این سیستم می شود. مخزن باید به اندازه کافی با هوا پر شود تا از جوشش جلوگیری شود.

 

 

وجود آب اضافی و کمبود هوا در مخزن انبساط

این مشکل یکی دیگر از مشکلات رایج موتورخانه است و به دلیل پر شدن نادرست مخزن انبساط رخ می دهد. در سیستم های قدیمی، مخازن انبساط فولادی اغلب در زیر شیروانی یا بین تیرچه های زیرزمین قرار داشتند.

در سیستم جدید مخزن انبساط دیافراگمی به لوله دیگ که در مجاورت دیگ قرار دارد متصل می شود. مخزن انبساط باید با هوای کافی پر شود تا از جوشیدن آب جلوگیری شود و فشار کمتر از 12 psi کاهش یابد.

 

 

نشت آب نزدیک دیگ

یکی دیگر از مشکلات رایج، گرمایش آب اطراف است. هر یک از موارد زیر ممکن است باعث این مشکل شود:

خرابی پمپ: پمپ معیوب یکی از عواملی است که می تواند باعث نشت آب شود. این یکی از رایج ترین مشکلات دیگ آب است و به دلیل نشت آب در عملکرد عادی دیگ بخار اختلال ایجاد می کند. بررسی عملکرد صحیح پمپ کار ویژه ای است و نیاز به تجربه یک تکنسین متخصص در تعمیر و نگهداری موتور دارد. گاهی اوقات با تعویض واشر پمپ مشکل حل می شود.

مطالعه بیشتر:   انواع مبدل حرارتی موتورخانه : مقدمه‌ای بر همه موارد ضروری در مورد مشخصات

 

نشتی شیر تخلیه فشار: این انبساط در نتیجه پر شدن مخزن با آب اتفاق می افتد. در غیر این صورت، رسوب می تواند در اطراف شیر جمع شود و از بسته شدن آن جلوگیری کند. برای بررسی این مشکل، دیگ را خاموش کنید و صبر کنید تا خنک شود. اهرم فشار دستی را بالا بیاورید و آب داخل مخزن را به مدت سه ثانیه تخلیه کنید و بگذارید دوباره بسته شود.

آب باید به شدت تخلیه شود و نسبتاً شفاف باشد. پس از گذراندن این مراحل، اگر شیر کمی نشتی داشت، احتمالاً علت مشکل وجود رسوبات در آن است. دوباره شیر را باز کنید و برای بار دوم جریان دهید. اگر آب از شیر خارج نشد یا شیر بسته نشد، شیر آب را ببندید و شیر فشارشکن را تعویض کنید.

 

رفع نشتی لوله آب: در صورت نشتی یا نشتی آب از لوله، منبع را پیدا کرده و اتصال نشتی را تعمیر کنید. برای انجام این کار، لازم است آب در خانه متوقف شود و سیستم دیگ تخلیه شود.

عدم تولید گرما توسط برخی رادیاتورها

کمبود گرما از برخی رادیاتورها یکی دیگر از مشکلات رایج موتورخانه است که منجر به عملکرد ضعیف می شود. عوامل ایجاد چنین مشکلاتی عبارتند از:

هوای محبوس شده در خطوط رادیاتور: با باز کردن دریچه بالای رادیاتور هوا را از رادیاتور سرد خارج کنید. اگر آب از رادیاتور می آید، شیر را ببندید.

خرابی شیر زون: خرابی این شیر می تواند باعث مشکلات گرمایشی در برخی از رادیاتورهای آبگرمکن شود. لوله آب باید تا زمانی که به این شیر و بعد از آن برسد گرم شود. اگر شیر خراب یا گیر کرده باشد، لوله تا زمانی که به شیر برسد داغ است و پس از مدتی خنک می شود. اگر این اتفاق افتاد، سوپاپ معیوب را به یک متخصص تعمیر موتور واجد شرایط تعویض کنید.

مشکل پمپ گردش آب پمپ سیرکولاسیون یکی از مهم ترین قطعات دیگ می باشد و دلیل مشکلات رایج دیگ به همین قسمت مربوط می شود. گاهی اوقات پمپی که آب را به گردش در می آورد و باعث تولید گرما از رادیاتور می شود مشکل دارد. برای شناسایی محفظه موتور، وضعیت گردش را بررسی کنید و از درست کارکرد آن مطمئن شوید. در صورت وجود مشکل از مکانیک بخواهید پمپ سیرکولاسیون را تعویض کند.

 

 

علت لوله های پر سر و صدا

ایجاد صدای زیاد از طریق لوله ها یکی دیگر از مشکلات رایج موتورخانه و دیگ بخار است. عوامل زیر ممکن است به این مشکل کمک کنند:

مشکل گردش آب: گردش آب را بررسی کنید. پمپ و موتور توسط یک کوپلینگ فلزی به هم متصل می شوند و زمانی که کوپلینگ به دلیل مشکل پمپ آسیب می بیند، موتور در هنگام کار صدای بلندی تولید می کند. پمپ سیرکولاسیون آسیب دیده باید توسط تکنسین تعویض شود.

انسداد آب در خطوط برگشت: خطوط برگشت به دیگ را بررسی کنید و مطمئن شوید که آب در دیگ وجود ندارد. در صورت لزوم شیلنگ را تعمیر کنید. همچنین ممکن است لازم باشد رادیاتور را به درستی تنظیم کنید.

 

 

هزینه تعمیر دیگ و موتور

به طور کلی مواد گرمایشی در ساختمان ها بسیار ارزشمند هستند. در ساختمان های چند طبقه هزینه تهویه مطبوع بر اساس تعداد واحدها تعیین می شود. در نگاه اول هزینه تهیه و تعمیر موتورخانه می تواند زیاد باشد اما با توجه به نقش و اهمیت آن نباید از آن غافل شد. با رسیدگی منظم به مشکلات و خدمات موتورخانه، می توان مشکلات را در مراحل اولیه شناسایی کرد و از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

 

برای رفع صدای زیاد موتورخانه چه باید کرد؟

برای رفع صدای زیاد موتورخانه ، تعویض دیگ و منابع دوجداره، ساخت و تعمیرکلکتور و نصب موتورخانه شوفاژ در شعله گستران پارس فقط کاقیست با شماره 09981606070 تماس بگیرید و با توجه به موقعیت مکانی خود، برای راه‌اندازی شوفاژ موتورخانه و تعمیر موتورخانه و شوفاژ ثبت درخواست کنید و بقیه کار تاسیسات خود را به متخصصان ما بسپارید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

One thought on “علت صدای زیاد موتورخانه

 1. Pingback: موتورخانه بیمارستان - ۳ بخش اصلی تاسیسات موتورخانه بیمارستان | شعله گستران پارس

دیدگاهتان را بنویسید