نقشه موتورخانه با دیگ چگالشی

دیگ‌ های چگالشی نسل جدیدی از تجهیزات ماشین اتاق هستند که برای اولین بار در سال ۱۹۷۰ تولید شدند. در مقایسه با فناوری‌های قبلی در دیگ‌های چدنی و فولادی، این تجهیزات دارای راندمان حرارتی بالاتر و در نتیجه مصرف انرژی کمتر، سوخت و آلودگی کمتر است.
در این مقاله در مورد نقشه موتورخانه با دیگ چگالشی هم توضیحات مفصلی خواهیم داد.

 

________________________________________________________________________________________________________

برای نصب و سرویس موتورخانه شوفاژ در شعله گستران پارس با شماره 09981606070 تماس بگیرید

________________________________________________________________________________________________________

 

دیگ بخار چیست؟

دیگ بخار یک دستگاه یکپارچه است که وظیفه آن گرم کردن آب برای اهداف مختلف است. امروزه دیگ‌های بخار در انواع و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند.

این دیگ‌ها در مقایسه با دیگ‌های معمولی با ظرفیت مشابه، کوچک‌تر، سبک‌تر و کارآمدتر هستند. در دیگ‌های معمولی، بخار و گاز‌های داغ حاصل از احتراق سوخت در دمای بالا از دودکش خارج می‌شوند.

از طرفی در دیگ‌ها یا پکیج‌های چگالشی دمای بالای گاز‌های خروجی هدر نمی‌رود، بلکه برای پیش گرم کردن هوای ورودی به دیگ استفاده می‌شود.

 

 

نقشه موتورخانه با دیگ چگالشی - شعله گستران پارس
نقشه موتورخانه با دیگ چگالشی

 

دیگ چگالشی چیست؟ نقشه موتورخانه با دیگ چگالشی

چگالش چگونه در کازان رخ می‌دهد؟

در دیگ‌های معمولی (به معنی لوله آتش) گاز داغ از سوختن روغن تولید می‌شود که از یک مبدل حرارتی عبور می‌کند و مقدار زیادی از این انرژی را به آب منتقل می‌کند و باعث گرم شدن آب می‌شود. بخار آب نیز یکی از گاز‌های داغ آزاد شده در فرآیند احتراق است که از ترکیب هیدروژن با اکسیژن حاصل می‌شود.

اما دیگ‌های چگالشی گرمای ایجاد شده توسط گاز‌های داغ دودکش که از دست می‌رود را جذب می‌کنند. سپس بخار آب موجود در گاز خروجی محصول احتراق که گرمای نهان تبخیر را از دست می‌دهد به آب مایع (یا به اصطلاح میعان) تبدیل می‌شود و این گرمای نهان نیز به آب منتقل می‌شود و راندمان بخار را افزایش می‌دهد. دیگ بخار تا ۱۰ – ۱۲٪ افزایش می‌یابد.
در واقع بخار آب یکی از محصولات احتراق است که در دیگ‌های معمولی در دمای بالا از دودکش خارج می‌شود.

اما در بویلر‌ها یا واحد‌های کندانس با استفاده مجدد از گاز، دما برای پیش گرم کردن هوای ورودی به دیگ بالا است.
دمای گاز خروجی به ۶۰ درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد و این افت دما باعث می‌شود که بخار آب موجود در گاز خروجی به حالت مایع تبدیل شود که به این پدیده تراکم می‌گویند. بویلر‌هایی که از این فناوری استفاده می‌کنند به نام دیگ‌های چگالشی شناخته می‌شوند.

 

نقشه موتورخانه با دیگ چگالشی شعله گستران پارس
نقشه موتورخانه با دیگ چگالشی

 

مزیت دیگ‌های چگالشی

عملکرد بالا

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پکیج‌های فشرده، راندمان فوق‌العاده بالای این سیستم‌ها در مقایسه با سیستم‌های معمولی است.
ساخت این موتورخانه‌ها با تکنیک‌های قدیمی که شامل صرفه‌جویی در انرژی، عایق‌بندی نامناسب دیگ، رسوبات داخل پوسته‌ها و خروجی ناکافی حرارت دیگ بخار می‌شود، از عوامل اصلی زوال روش‌های سنتی است.

یکی دیگر از پیامد‌های این احتراق ناقص و نظافت نادرست دودکش، تولید دوده و ورود آن به داخل ساختمان است. میزان مصرف سوخت در پکیج‌های ذخیره‌سازی در مقایسه با بخاری‌های استاندارد بسیار کمتر است که باعث کاهش هزینه‌های انرژی ساختمان نیز می‌شود.

مطالعه بیشتر:   پکیج استخر یا موتورخانه

علاوه بر توجه به مسائل اقتصادی به عنوان یک حرکت ملی و حرکت به سمت کاهش مصرف انرژی، یکی از پارامتر‌های مهم دیگر برای پایش این دستگاه تأثیر قابل توجه آن بر جنبه‌های زیست محیطی است.

 

توانایی تغییر قدرت و کنترل

با کاهش بار حرارتی بر روی سیستم موتورخانه می‌توان در ساعاتی که ساختمان کار نمی‌کند به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد.

پک‌های ساخته شده از الیاف فلزی و کارکرد به صورت تیرآهن با قابلیت تغییر از ۱۷% تا ۱۰۰% توان کاری و بسته به نوع مشعل.
به لطف معرفی فناوری بسته‌بندی تراکم مرکزی گازسوز، به لطف سیستم کنترل پیشرفته بسته‌بندی تراکم، این فرآیند کاملاً خودکار است.

مشعل‌های پیش مخلوط استوانه‌ای از مشعل تابشی الیاف فلزی با قابلیت پخش یکنواخت شعله و افزایش امکان مدولاسیون (عملکرد مدولار از ۱۷ تا ۱۰۰ درصد)، افزایش استفاده می‌کنند.

 

نقشه موتورخانه با دیگ چگالشی شعله گستران پارس
نقشه موتورخانه با دیگ چگالشی

 

سیستم کنترل پیشرفته و هوشمند بویلر‌های چگالشی

با توجه به سیستم کنترل پیشرفته دیگ چگالش این فرآیند کاملاً خودکار است. دیگ چگالشی مجهز به سیستم کنترل محیطی هوشمند بر اساس اندازه‌گیری دمای هوای بیرون است.

و قابل برنامه‌ریزی به صورت ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه می‌باشد، بنابراین با برنامه‌ریزی کامل این سامانه امکان تکرار وجود دارد. صرفه‌جویی در مصرف انرژی ساختمان‌ها علاوه بر کارایی بالا.

با توجه به اینکه ماهیت عملکرد این پکیج‌ها متراکم است، بنابراین باید حداقل دمای برگشتی برای جریان آب گرم ورودی به دیگ را داشته باشند.

یک دیگ معمولی هیچ محدودیتی برای برقراری جریان آب ندارد.. بویلر‌ها و در نتیجه قابلیت کنترل بیشتری دارند.
هنگام استفاده از موتورخانه مرکزی برای گرمایش فضا و تأمین آب گرم، دمای آب در گردش ۸۰ درجه سانتیگراد یا ۵۰ درجه سانتیگراد است، در حالی که دمای آب برگشتی در سیستم متراکم ۶۰ درجه سانتیگراد و برای این کاربرد‌ها ۳۰ درجه سانتیگراد است.

بنابراین، در مولد‌های بخار متراکمی، از اثرات میرایی در سیستم‌های معمولی، همراه با تعداد زیاد موقعیت‌های خاموش و روشن و اثرات انبساط حرارتی ناشی از گرمایش شدید اجتناب شده است.

دیگ‌های چگالشی با راندمان بالا برای اختلاف دمای ۸۰. ۶۰ درجه سانتیگراد و ۵۰. ۳۰ درجه سانتیگراد، طراحی و قدرت سیستم در هر یک از این شرایط در جداول و کاتالوگ سازنده آورده شده است.

فضای اشغال شده در موتورخانه را کاهش می‌دهد ابعاد کوچک و وزن کم دیگ چگالشی از جمله مزایای این سیستم است که باعث کاهش هزینه‌های حمل و نصب می‌شود. این سیستم در هنگام نصب نیازی به فونداسیون ندارد و می‌توان آن را در کنار دیوار قرار داد.

سهولت نصب

از آنجایی که تمامی اتصالات دیگ‌های ذخیره‌سازی در بالای تجهیزات قرار دارند، فرآیند نصب لوله‌ها و اتصالات ساده شده است. گفته می‌شود که آبگرمکن‌های آب گرم بدون تعمیر و نگهداری هستند، به عبارت دیگر نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی ندارند.

مطالعه بیشتر:   فرمول محاسبه راندمان دیگ بخار

اما در صورت لزوم، به لطف دسترسی ساده و آسان به تمامی اجزای بسته خازن از طریق پنل جلویی کامپیوتر، می‌توان سیستم را با سرعت بالا و هزینه کم نگهداری کرد.

صدای تولید کم دیگ چگالش در حین کار، حتی با ظرفیت بسیار بالا یکی از مزایای این دستگاه نسبت به دیگ‌های معمولی می‌باشد.
از آنجایی که هر ساختمانی به فضایی آرام و مناسب برای کاربری خود نیاز دارد، یکی از مهمترین عوامل کاهش صدای تولید شده توسط تجهیزات موتورخانه است.

این دیگ‌ها کاملاً بی‌صدا، بدون لرزش هستند و نیازی به فونداسیون برای تعدیل لرزش ندارند. با امکان تنظیم ساعت کاری و مجهز شدن به سیستم‌های کنترل محیطی، تغییرات دمای هوای روز باعث افزایش یا کاهش دمای داخل می‌شود که باعث می‌شود دمای داخل از محدوده راحتی خارج شود و سوخت و برق هدر می‌رود.

عدم نصب سیستم کنترل محیطی هوشمند در موتورخانه معمولی باعث می‌شود که دیگ و عملکرد احتراق از حالت بهینه خارج شده و راندمان آن‌ها کاهش یابد و عدم تعمیر و نگهداری منظم موتورخانه باعث کاهش قابل توجه راندمان می‌شود.

واحد مرکزی تراکم بسیار کارآمد دارای یک کنترل محیطی هوشمند بر اساس اندازه‌گیری دمای هوای محیط است. و با توابع برنامه‌ریزی ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه.

بنابراین با برنامه‌ریزی این سیستم جامع علاوه بر راندمان بالای آن می‌توان تا ۶۰ درصد در ساختمان‌های اداری و تجاری و ۵۰ درصد در ساختمان‌های مسکونی صرفه‌جویی در مصرف انرژی کرد.

از آنجایی که ماهیت عملکردی این پکیج به صورت چگالشی است، بنابراین محدودیت‌های سیستم‌های سنتی در تأمین حداقل دمای برگشت برای جریان آب گرم ورودی به دیگ و یا حداقل جریان آب در دیگ را ندارد. و در نتیجه کنترل بیشتری دارند.

 

محل نصب فروشگاه افزونه

فنر انبساط بسته در سیستم‌های گرمایشی با دمای آب بالا استفاده می‌شود.

این منبع در محفظه موتور قرار دارد و فشار سیستم توسط یک بالشتک هوا یا یک گاز بی‌اثر مانند نیتروژن برای کسری از حجم منبع تأمین می‌شود.
اگر فشار اولیه و اندازه منبع انبساط به درستی انتخاب شود، این منبع را می‌توان در هر نقطه از سیستم قرار داد.

اما در عمل حداکثر فشار برخی از قطعات در موتورخانه می‌تواند محدودیت‌هایی را در انتخاب محل مناسب برای نصب منبع ایجاد کند.
لازم به ذکر است که حداکثر فشار منبع انبساط بسته به مشخصات و خواص سیستم و اجزای آن برای تنظیم و کنترل شیر اطمینان بستگی دارد.

 

جایی که منبع گسترش اصلی ساخته شده است
این منبع را می‌توان بر روی پایه نصب کرد و یا در مکانی مناسب از سقف آویزان کرذ. راحت‌ترین نقطه برای اتصال منبع انبساط به تأسیسات گرمایش یا سرمایش در لوله و جلوی پمپ آب گرمایش یا سرمایش است.

مطالعه بیشتر:   علت گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه و روش رفع آن

اگر جداکننده هوا در دیگ یا بعد از دیگ نصب شده باشد، خط انبساط در کانکتور مخصوص جداکننده هوا نصب می‌شود. منابع با ظرفیت بیش از ۶۰ لیتر باید روی قاب ثابت شوند. بعد از شیر چک و قبل از ورود به دیگ یک منبع در محل مناسب در خط آب سرد نصب کنید.

 

نحوه نصب منبع حرارتی منبع بسته در سیستم گرمایش مرکزی:

منبع انبساط بسته از طریق یک لوله به سیستم گرمایش مرکزی و بخاری آب گرم متصل می‌شود.

 

اگر پمپ سیرکولاسیون در لوله برگشت دیگ آب گرم موتورخانه نصب شده باشد:

پمپ فشار داخل دیگ را افزایش می‌دهد و در مخزن انبساط بسته فشار ایجاد می‌کند و باعث کاهش اندکی فشار در مخزن یا دیافراگم آن می‌شود.

 

اگر محفظه موتور پمپ دوار در لوله دیگ آب گرم قرار گیرد:

اتصال لوله منبع انبساط در این حالت در حالت مکش پمپ سیرکولاسیون (نصب شده بر روی پمپ) صورت می‌گیرد و مکش پمپ باعث افت فشار داخل دیگ می‌شود.
در نتیجه فشار داخل مخزن انبساط کاهش می‌یابد. به این ترتیب حجم بالشتک هوا افزایش می‌یابد و عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد اما سایش پمپ افزایش می‌یابد.

 

بهترین مکان برای نصب سورس بسته افزونه کجاست؟

نصب منبع انبساط بسته در خط تخلیه پمپ با نتیجه رضایت بخشی همراه نیست و بهتر است این دستگاه در خط مکش پمپ نصب شود. در این حالت راندمان سمت مکش فشار تقریباً ثابت است.

گفته می‌شود بهترین مکان برای اتصال منبع انبساط با توجه به سیستم موتورخانه نزدیک خط پمپ است. اما این توصیه به این دلیل نیست که من معتقدم. «بهترین مکان» جایی است که کمترین مصرف و البته گسترش گران‌ترین منابع تولید می‌شود.

زیرا در این حالت بهترین مکان در سیستم مکانیکی کمترین فشار نسبی در زمان کارکرد پمپ است. به عبارت دیگر، نقطه فشار پایین در یک سیستم افقی، مانند یک ساختمان یک طبقه، نزدیک خط مکش پمپ خواهد بود.
اما در یک سیستم ساختاری عمودی مانند یک ساختمان چند طبقه، ناحیه کم فشار نزدیک به بالاترین نقطه در خط برگشت به پمپ است.

 

 

نتیجه گیری

با محاسبات اقتصادی، استفاده از موتورخانه مرکزی با چگالش بسیار کارآمد و همچنین استفاده از سیستم کنترل هوشمند و امکان تنظیم دما در ساعات مختلف روز و در کار‌های مختلف، مصرف انرژی به نصف کاهش می‌یابد.

علاوه بر این، با جبران سرمایه‌گذاری با اعمال هزینه استفاده از فضای موتورخانه، فونداسیون‌ها و صرفه‌جویی در سایر انرژی‌های مصرفی از جمله آب و برق (به دلیل استفاده از سیستم کنترل هوشمند) می‌توان در زمان بهره‌برداری صرفه‌جویی کرد.

نقشه موتورخانه با دیگ چگالشی و سیستم‌های جدید مجموعه‌های متراکم مرکزی و طراحی مهندسی هر سال حداقل ۵۰ درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند، راندمان آن را تا ۱۱۰ درصد افزایش می‌دهند و تجهیزات اضافی را حذف می‌کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید