برآورد فضای لازم برای موتور خانه

برآورد فضای لازم برای موتور خانه

فضای موتورخانه یا همان شوفاژخانه راه موثری برای گروه‌بندی تجهیزات فنی خانه شما ارائه می‌دهد که بازرسی و نگهداری را آسان‌تر می‌کند. در این مقاله مطالب مهمی در خصوص محاسبه مساحت موتورخانه هست که شما باید بدانید.

یک اتاق کارخانه حاوی یک واحد پمپ حرارتی

 

فضای موتورخانه یک ضرورت جدید برای خانه‌های خودساز به‌ویژه خانه‌هایی هستند که برای تامین گرمایش و برق به فناوری‌های تجدیدپذیر متکی هستند. اگرچه ممکن است مفیدترین استفاده از فضای کف شما به نظر نرسد، گنجاندن یک موتورخانه در طراحی منزل شما بازرسی و نگهداری از مهم‌ترین فناوری خانه را آسان‌تر می‌کند.

اما یک موتورخانه‌ باید در کجای خانه شما قرار گیرد؟ فضای لازم برای موتورخانه چقدر است و چگونه می‌توانید از فضایی که به آن اختصاص داده‌اید بهترین استفاده را ببرید؟ متخصص ما به تمام سوالاتی که در رابطه با محاسبه مساحت موتورخانه باید بدانید پاسخ می‌دهد.

 

موتورخانه چیست؟

موتورخانه یا همان شوفاژخانه، اتاق یا فضایی است که می‌توانید وسایل فنی مانند سیلندرها، دیگ بخار، پمپ‌ها، تابلوهای کنترل، سیستم‌های تهویه و غیره را در آن قرار دهید تا در یک مکان متمرکز قرار گیرند و برای بازرسی دوره‌ای، تعمیر و نگهداری معمول و عادی دسترسی به آنها آسان باشد. تعمیر گاه به گاه

 

موتورخانه برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

موتورخانه احتمالاً دارای (اما نه محدود به) فناوری‌های زیر است:

 • PLAY SOUND
 • سیستم بازیابی حرارت تهویه مکانیکی ( MVHR )
 • دیگ بخار
 • هیدروباکس پمپ حرارتی
 • پمپ حرارتی منبع زمینی
 • سیلندر آب گرم
 • مخزن بافر
 • هدر کم ضرر
 • منیفولدهای حرارت مرکزی
 • مراکز سیم کشی خانه‌های هوشمند
 • برد اصلی برق
 • اینورتر فتوولتائیک
 • ذخیره‌سازی باتری
 • تصویه کننده آب

(بیشتر : ذخیره آب گرم)

 

موتورخانه باید در کجای خانه قرار گیرد؟

معمولاً موتورخانه های کوچک در زیرزمین خانه ها قرار دارند، اما در ساختمان های بزرگ تر به دلیل سنگینی تاسیسات و سر و صدای زیادی که ایجاد می شود، این سیستم در خارج از فضای ساختمان قرار می گیرد.

 

ایجاد یک فضای متمرکز این امکان را می‌دهد تا لوله‌های کوتاه‌تری به نقاط مختلف بروند و منجر به اتلاف حرارت کمتر در لوله‌ها و تحویل سریعتر آب گرم می‌شود. دریچه تهویه نیز کوتاه‌تر خواهد بود و بنابراین به دلیل مقاومت کمتر دریچه می‌تواند به طور بالقوه کانالی کوچکتر یا یک واحد فن کوچکتر باشد.

 

موتورخانه در حالت ایده آل نباید در بخش انتهایی یک ساختمان قرار گیرد، به خصوص در یک طبقه الحاقی، جایی که دسترسی به قسمت اصلی ملک محدود است و مسیرهای خدماتی خیلی نمی‌توانند محتاطانه انجام شوند.

مطالعه بیشتر:   تعمیر و عیب یابی مشعل دیگ بخار یا موتورخانه

 

آیا می‌توانم فضای موتورخانه را در گاراژ قرار دهم؟

موتورخانه اغلب در گاراژ قرار می‌گیرد، اما از آنجایی که این یک فضای سرد است و اغلب در لبه خانه قرار دارد، یا حتی از خانه جدا شده است، باید سطح بالایی از عایق روی تمام تجهیزات و مواد توزیع وجود داشته باشد. برای جلوگیری از تراکم و خوردگی ناشی از آن، و همچنین برای کاهش تلفات حرارتی در لوله‌های توزیع و کانال.

همچنین ممکن است زمان زیادی تا رسیدن آب گرم به شیرهای آب گرم وجود داشته باشد و لوله‌کشی باید طوری طراحی شود که به گردش درآید تا گرما را سریع‌تر تحویل دهد اما جریمه اتلاف گرما نیز دارد.

 

یک موتورخانه چقدر باید بزرگ باشد؟ نحوه محاسبه مساحت موتورخانه چگونه است؟

اندازه اتاق‌های گیاه بسته به میزان فناوری که باید در آنجا نصب شود، می‌تواند متفاوت باشد.

یک ملک معمولی ممکن است یک موتورخانه‌ای را با یک اتاق ابزار ترکیب کند. اگر چنین است، بهتر است سعی کنید آن را به عنوان یک طرح گالری طراحی کنید که گیاه در یک طرف و ابزار در طرف دیگر باشد. طول حدود 2.5 متر در حدود 800 میلی متر عمق برای سمت گیاه و عمق 700 میلی متر در سمت ابزار استفاده کنید. اگر مسیر یک متری را در وسط فرض کنیم، می‌توانیم فرض کنیم که یک اتاق در حدود 2.5 متر در 2.5 متر باید کافی باشد.

اگر پمپ حرارتی منبع زمینی نصب می‌کنید، به فضای بیشتری نیاز خواهید داشت. همچنین اگر بیش از دو در دارید یا درها روی دیوارهای مجاور هستند، فضای قابل استفاده نیز می‌تواند محدود شود. به استفاده از درهای جیبی برای به حداکثر رساندن فضای قابل استفاده داخلی توجه کنید، اما توجه داشته باشید که سرویس‌ها نمی‌توانند از دیواری که دارای یک در جیبی است عبور کنند.

 

 

سیلندر آب گرم می‌تواند حدود 1800 میلی متر ارتفاع در 600 میلی متر قطر داشته باشد، اما به 800 میلی متر در 800 میلی متر فضای کف اجازه می‌دهد تا لوله کش بتواند به اتصالات و لوله‌ها دسترسی داشته باشد. یک سیلندر بافر نیز به فضایی حدود 800x800mm نیاز دارد اما ارتفاع آن فقط حدود 900 میلی متر است.

مطالعه بیشتر:   بهترین مکان موتورخانه در ساختمان

یک واحد MVHR معمولاً بر روی دیوار آویزان می‌شود (که باید با یک ورق تخته سه لا 18 میلی متری تقویت شود) و حدود 700 میلی متر ارتفاع در 700 میلی متر عمق و حدود 400 میلی متر عمق دارد.

کانال‌هایی در بالای واحد فن وجود دارد و پایین واحد معمولاً حدود 1200 میلی‌متر از کف فاصله دارد، بنابراین می‌تواند بالای دستگاه دیگری باشد. این اندازه‌ها عمومی هستند، بنابراین بهتر است برای ابعاد و فاصله‌های واقعی مورد نیاز با ارائه‌دهنده سیستم چک کنید.

منیفولدهای گرمایش از کف می‌توانند حدود یک متر عرض داشته باشند و حدود 300 میلی متر تا 500 میلی متر از کف فاصله داشته باشند و تمام لوله‌های مدار به کف می‌افتند.

یک پمپ حرارتی منبع زمینی تقریباً به اندازه یک یخچال خواهد بود و بسته به ظرفیت خروجی بستگی به این دارد که آیا به یک یخچال نواری نزدیک‌تر است یا یک یخچال فریزر بلند.

 

روش محاسبه مساحت موتورخانه

هنگام طراحی و محاسبه مساحت موتورخانه ، بهتر است تعریف مختصری داشته باشید تا بدانید چه فناوری‌هایی در پروژه گنجانده می‌شود و سپس با نصاب‌ها صحبت کنید تا بفهمید چقدر فضای لازم برای این فناوری و همچنین فاصله مورد نیاز در اطراف محصولات برای آن وجود دارد. نگهداری.

فضای موتورخانه باید درست در ابتدای مرحله طراحی طراحی شود . نه تنها فضا باید به اندازه کافی بزرگ باشد که همه فناوری‌ها را در خود جای دهد، بلکه باید فضای کافی در بافت ساختمان وجود داشته باشد تا تمام خدمات و کانال کشی‌ها به دستگاه‌ها برسد بدون اینکه از نظر زیبایی شناختی مزاحم باشد یا با عناصر سازه‌ای یا موارد دیگر برخورد کند. خدمات حیاتی

زمان دریافت تمام خدمات طراحی شده پس از انجام نقشه‌های برنامه‌ریزی، اما قبل از تکمیل نقشه‌های کنترل ساختمان و مطمئناً قبل از منجمد شدن نقشه‌های ساخت و ساز است.

تمام خدمات در یک موتورخانه در حالت ایده آل باید تا جایی که امکان‌پذیر باشد با هم گروه بندی شوند. وسایل مرطوب باید در یک قسمت، تهویه در قسمت دیگر و برق نیز در یک منطقه جداگانه باشد. طبیعتاً به دلیل نیاز به برق در وسایل برقی ترکیبی وجود خواهد داشت، اما سعی کنید تا آنجا که می‌توانید آنها را از هم جدا کنید و در کاهش خطر طراحی کنید.

مطالعه بیشتر:   گرفتگی چاه توالت ? - چگونه بدون پیستون انسداد سرویس بهداشتی خود را رفع کنیم

 

بهترین شرایط در فضای لازم برای موتورخانه چیست؟

یک موتورخانه می‌تواند گرما انباشته داشته باشد، بنابراین در حالت ایده‌آل باید تهویه شود، اما بسته به وسایلی که در اتاق قرار دارند، ممکن است نیاز به یک منطقه کنترل آتش مشخص با درب‌های آتش‌نشانی و محصولات کاهش آتش مناسب طراحی شده در مناطق خدماتی باشد.

 

آیا موتورخانه ارزشش را دارد؟

همه خانه‌های جدید یا مدرن باید دارای یک منطقه گیاهی مشخص باشند. محوطه کارخانه ممکن است فقط یک کمد باشد و ممکن است دو منطقه کوچکتر باشد، اما آنها باید به طور هدفمند طراحی شوند تا تعمیر و نگهداری در حال انجام آسان باشد و بازرسی‌های دوره‌ای شامل هیچ گونه کار ساختمانی مختل نشود.

 

اگر چیزی بیش از یک سیلندر آب گرم و یک دیگ بخار دارید، ارزش دارد که برای یک منطقه کارخانه تعیین شده برنامه‌ریزی کنید. اگر قصد دارید که اتاق ابزار نیز به عنوان یک موتورخانه عمل کند، تهویه مهم است تا بخار آب بیش از حد ایجاد نشود که می‌تواند خود را به صورت متراکم شدن ظاهر کند و بافت ساختمان را خراب کند.

در این مطلب سعی کردیم نحوه محاسبه مساحت موتورخانه را به طور کامل آموزش دهیم. چنانچه سوالی راجع به موتورخانه دارید می توانید در بخش دیدگاه ها بپرسید و متخصصان ما در اولین فرصت به شما پاسخ خواهند داد.

 

راه‌اندازی موتورخانه، سرویس و تعمیر پکیج دیواری در شعله گستران پارس

خدمات ما در شعله گستران پارس شامل سرویس پکیج دیواری، اجرای کلیه امور تاسیسات موتورخانه، تعویض دیگ و منابع دوجداره، ساخت و تعمیر کلکتور، لوله کشی آب و گاز (خرده‌ کاری)، تعمیر انواع پکیج دیواری، تامین پکیج و قطعات با نازل‌ترین قیمت، ساخت مخرن و جوشکاری می‌باشد.

با ما دیگر نگرانی در مورد مشکلات جدی سیستم گرمایشی خود نخواهید داشت. فقط کافیه با شماره 0 7 0 6 0 6 1 8 9 9 0 تماس بگیرید و مطمئن باشید که متخصصان ما تعمیرات شما را به بهترین نحو انجام خواهند داد.

همچنین ما در شعله گستران پارس خدمات تبدیل موتورخانه به پکیج را به منظور کاهش هزینه های مصرفی ساختمان انجام می‌دهیم. برای خرید و فروش انواع پکیج دست دوم با ضمانت ۶ماهه تا ۱سال گارانتی با ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید