پکیج استخر یا موتورخانه

پکیج استخر یا موتورخانه : پکیج استخر زمانی بهترین انتخاب برای موتور خانه ها بودند و نظر خریداران را از نظر قیمت، اندازه و اندازه جلب می کردند. تنوع ظرفیت گرمایشی در آنها به حدی است که اندازه ها و ظرفیت های مختلف استخر و جکوزی در ویلاها و ساختمان ها را تامین می کند. گرمایش استخر و جکوزی به صورت همزمان در این پکیج امکان پذیر است که همزمان گرمایش و آب گرم بهداشتی تولید می شود.

دلایل انتخاب پکیج گرمایش استخر

 • حریم استخر و گرمایش جکوزی از موتورخانه مرکزی
 • مدیریت و حفظ انرژی
 • کاهش فضای موتورخانه و اتاق درمان
 • مبنای اقتصادی ایجاد ماشین برای استخر و جکوزی
 • حجم و وزن کمتر نسبت به قطعات موتور خانگی
 • عدم پرداخت دستمزد نصب و راه اندازی موتورخانه

 

ویژگی های پکیج استخر

ویژگی های پکیج استخری این محصول را از موتورخانه ها متمایز می کند که برخی از آنها به شرح زیر است.

 • قابلیت گرمایش همزمان و مجزای استخر و جکوزی
 • قابلیت تامین آب گرم برای آشامیدن سالم
 • امکان گرمایش رادیاتور در سالن استخر
 • امکان سفر بدون پرداخت هزینه جمع آوری و اسکان مجدد
 • گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب
 • دوگانه سوز بودن با امکان نصب مشعل گازی و گازوئیلی و دوگانه سوز
 • سهولت نگهداری

تجهیزات بسته بندی استخر

پکیج استخری در دو نوع مختلف ساخته می شود که نوع اول مجهز به محفظه احتراق فولادی و نوع دوم مجهز به دیگ چدنی است که هر کدام مزایا و معایبی دارند. در پکیج استخری شوفجکار از ظرف چدنی و در پکیج استخری زمردی از ظرف استیل استفاده می شود.

تجهیزات ایمنی پوشش استخر

جعبه استخر مجهز به شیر برقی، منبع انبساط فشار، ترموستات، فشارسنج و دماسنج است که هر کدام نقش مهمی در فرآیند گرمایش استخر و جکوزی دارند.

 

پکیج های استخر چگونه کار می کنند؟

استخر امروزه شامل سرپوشیده و عمومی است. اگر بخواهیم عملکرد این دستگاه را به سادگی نشان دهیم این است: پکیج استخری آب استخر را داخل مخزن گرمایش آن ببرید و گرم کنید.

این فرآیند تعویض آب سرد و گرم، دمای استخر شما را حتی زمانی که در زمستان بیرون است، بالا نگه می دارد. سوخت این دستگاه می تواند گازی، برقی یا دوگانه سوز باشد. عملکرد پکیج استخر به این صورت است که گاز یا پروپان مایع در محفظه احتراق سوزانده می شود و جریان آب استخر با عبور از این محفظه و جاری شدن به داخل حمام گرم می شود.

انواع برندهای پکیج استخر:

 • پکیج استخر زمرد
 • پکیج استخر آلزان
 • پکیج استخر شاپایکار

مزایا و معایب پکیج استخری چیست؟

مزایای پکیج استخر عبارتند از:

تامین حرارت سریعتر نسبت به پمپ حرارتی، در هنگام استفاده از پمپ حرارتی باید چند ساعت قبل از ورود به استخر آب استخر را گرم کند اما آب استخر بعد از نیم ساعت گرم می شود.

 • قیمت پایین در مقایسه با سایر محصولات با کاربردهای مشابه
 • قابلیت استفاده در تصفیه خانه ها
 • نیاز کمتری به تعمیرات
 • ذخیره انرژی
 • نصب سریع و آسان

معایب پکیج استخر عبارتند از:

 • اگر منبع سوخت دور از استخر باشد، انرژی از بین می رود
 • افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت بنزین در زمستان
 • تخریب آگارز ناشی از گاز بسیار گران است
مطالعه بیشتر:   دلایل گرفتگی توالت فرنگی و نحوه رفع آن

محاسبه اندازه بسته استخر

برای این کار حتما از یک متخصص کمک بگیرید. هنگام تعیین اندازه بسته بندی صحیح برای یک گروه، عوامل متعددی باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، آب و هوایی که در آن زندگی می کنید، اندازه استخر، تفاوت بین میانگین دمای هوا و دمای مطلوب آب، سطح رطوبت، دمای شبانه و غیره.

قیمت پکیج استخر

قیمت پکیج استخر نسبت به سایر روش ها مناسبتر است. با این حال، برای گرم کردن مجموعه استخر خود، هزینه کل خرید و نصب ممکن است برای شما کمی بالا باشد.

آیا خرید پکیج استخر برای شما مناسب است یا موتورخانه؟

پاسخ به سوال پکیج استخر یا موتورخانه به شما و سبک زندگی شما بستگی دارد. قبل از خرید پکیج استخری یا موتورخانه باید به تمامی امکانات و آپشن ها توجه کنید. مثلاً در طول سال چقدر از پس انداز خود استفاده می کنید؟ آیا گرم کردن سریع آب استخر برای شما مهم است؟ همچنین در نظر گرفتن سیستم گرمایشی مناسب برای مجموعه استخر شما می تواند سرمایه گذاری محسوب شود و ارزش ملک شما را افزایش دهد.

 

نحوه عملکرد سیستم موتورخانه

در سیستم محفظه موتور ساختمان یک دیگ بخار بزرگ و بالای آن آمپر نشانگر دما و یک دکمه کنترل دما تعبیه شده است. از طریق این دیگ حرارت در سیستم موتورخانه شوفاژ ساختمان تولید می‌شود که با ورود، آب مخزن را گرم کرده و به دمای مشخصی می‌رساند.

گرمای تولید شده ناشی از فعالیت مشعل است که شمع‌های آن همیشه روشن است. سپس آب گرم توسط موتور پمپ، بالا آمده و وارد هر طبقه می‌شود. دکمه مخصوصی روی موتور پمپ تعبیه شده است که با استفاده از آن می‌توان سرعت و مقدار آب را مشخص کرد.

در هر طبقه لوله‌های مخصوص گردش آب تعبیه شده و برای اتصال لوله‌های بالای لوله‌ها یک لوله سوراخ تعبیه شده است که با استفاده از آن می‌توان آن لوله‌ها را بسته و جریان آب به کوره را مسدود کرد. زمانی که گودال از آب خالی می‌شود، این آب از طریق لوله‌ ها برگشت داده می‌شود.

در موتورخانه‌ای که از آب گرم استفاده می‌شود دمای آب خروجی از دیگ حدود ۸۲ درجه سانتیگراد و دمای آب ورودی به اتاق که گرما را منتقل می کند حدود ۷۱ درجه سانتیگراد است. به عبارت دیگر اختلاف دمای آب گرم خروجی از دیگ با آب برگشتی به دیگ حدود ۱۱ درجه سانتیگراد است.

موتورخانه اصلی که می‌توان آن را قلب سیستم تهویه خانه دانست، نقش مهمی در تأمین نیاز هوای تازه دارد. موتورخانه شامل تمام ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای یک سیستم تهویه است.

به عبارت دیگر شما تمام تجهیزات مورد نیاز برای اجرای سیستم تهویه را در یک اتاق خواهید داشت. از کمپرسور، موتور و… همه چیز در موتورخانه مرکزی قرار دارد و به نوعی کارایی سیستم تهویه ساختمان شما به کارایی موتورخانه مرکزی بستگی دارد. انتخاب صحیح نشان می‌دهد که باید تجهیزات مورد نیاز خود را در موتورخانه خود خریداری کنید.

مطالعه بیشتر:   بازدید موتورخانه

مزایای موتورخانه مرکزی

از آنجایی که محفظه مرکزی موتور کاملاً پوشیده و محافظت شده است، در وضعیت پایدار و متوسط ​​قرار دارد. پس مشخص است که سیستم موتورخانه در همان شرایط مساعد عمر طولانی خواهد داشت و قطعات به دلیل اینکه در معرض هوای آزاد و اجسام ناشناخته قرار نمی‌گیرد تا مدت زیادی برای شما کار می‌کند.

بدانید که کویل‌ها یا فن‌های اپراتور شما تا زمانی که در معرض تغییرات شدید هوای بیرون و موادی که می‌توانند وارد سیستم شوند، دوام خواهند آورد.

از آنجایی که تمامی تجهیزات در یک اتاق قرار دارند، در صورت بروز نقص، می‌توان منبع آن را با سرعت بیشتری شناسایی و تعمیر کرد. یک لحظه به بسته حرارتی فکر کنید که چقدر آب، هوا، رشد گیاهان و جانوران جالب را به خطر میاندازد!

البته با محافظت از ابزار‌های موتورخانه مرکزی، در صورت خرابی موارد کمتری در انتظار تعمیر خواهد بود. سپس می‌توانید مطمئن شوید که تمام قسمت‌های ظریف و حساس سیستم محافظت شده و هیچ راهی برای آسیب رساندن به آن‌ها وجود ندارد.

موتورخانه مرکزی یکی از بهترین سیستم‌های موجود برای ساختمان‌های تجاری، ساختمان‌های مسکونی، هتل‌ها، رستوران‌ها و مراکز صنعتی می‌باشد.

علاوه بر این، میزان انرژی مصرفی و هزینه‌های پرداختی برای چنین ساختمان‌هایی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. ترموستات‌های هوشمند و تجهیزات مدرن ممکن است بهترین عملکرد برای چنین ساختمان‌هایی باشند.

هنگامی که تمام قطعات پر سر و صدا در یک مکان قرار می‌گیرند، صدای کمتری آسایش و آرامش شما را بر هم می‌زند. با توجه به عایق صوتی دیوار‌های اکثر خانه‌های متحرک، این سیستم یکی از ایمن‌ترین سیستم‌های تهویه را ارائه می‌دهد و برای شما انعطاف‌پذیر است.

موتورخانه‌های امروزی هوشمند هستند و حسگر‌های نصب شده در قسمت‌های مختلف ساختمان اطلاعاتی را به پردازنده نصب شده در موتورخانه ارسال می‌کنند تا آب سرد و گرم را در بهترین دما با توجه به نیاز مصرف انرژی ایجاد کند که این امر باعث افزایش راندمان سیستم‌های نهایی می‌شود.

امروزه از کولر‌ها و بخاری‌های با راندمان بالا نیز استفاده می‌شود. در آبگرمکن خنک‌کننده، محصولات احتراق (گاز دودکش با دمای بالا) انرژی لازم برای گرم کردن آب را فراهم می‌کنند و راندمان آن‌ها نسبت به بخاری‌های قبلی بسیار بیشتر است.

معایب موتورخانه مرکزی:

طراحی این سیستم با توجه به نیاز ساختمان قابل تغییر است. با این حال، در ساختمان‌های بسیار کوچک، موتورخانه مرکزی مقرون به صرفه نیست.

در گذشته، متوسط ​​سود خانه ماشین باعث می‌شد حتی کمترین متقاضیان در ساختمان هزینه بیشتری بپردازند. اما امروزه با تمرکز، این مشکل تا حد زیادی حل شده است. هر چند که برای خرید تجهیزات دیگر باید هزینه زیادی کنید.

فضا را اشغال می کند: باید فضایی را برای تجهیزات در موتورخانه ترتیب دهید.

نصب مجتمع: به دلیل استفاده از تجهیزات مختلف در موتورخانه مرکزی، نصب نسبتاً پیچیده بوده و به متخصصان کاملاً مجرب نیاز دارد. نصب صحیح لوله‌ها، کانال‌ها و… این بسیار مهم است، زیرا کوچکترین اشتباه می‌تواند عمر دستگاه شما را کوتاه کند و تأثیر زیادی بر مصرف انرژی، هدر رفتن و هزینه قبض شما داشته باشد.

مطالعه بیشتر:   موتورخانه به انگلیسی

راندمان کمتر از پکیج استخر: با وجود مشخصات هوشمند موتورخانه‌های امروزی، یک پکیج کارایی بیشتری نسبت به موتورخانه دارد و این بدان معناست که پکیج‌ها نسبت به موتورخانه انرژی کمتری مصرف می‌کنند زیرا فقط پکیج مشعل روشن است.

این باعث افزایش دمای آب می‌شود اما آب داغ موجود در مخزن موتورخانه (منبع) به مرور زمان گرمای خود را از طریق دیواره‌های منبع از دست می‌دهد و همچنین مقداری گرما را از دست می‌دهد. پس با مقایسه موتورخانه با پکیج استخر از نظر کارایی به این نتیجه می‌رسیم که پکیج‌ها بازده بالاتری دارند.

تفاوت پکیج‌های گرمایش استخر و موتورخانه و نیاز شما چیست؟

پکیج استخر یا موتورخانه : تفاوت پکیج استخر و موتورخانه در میزان انرژی گرمایی است که هر دو موتور تولید می‌کنند. همانطور که گفتیم از کیت استخری می‌توان برای تأمین آب گرمایش استخر‌های با ظرفیت کمتر از ۹۰ متر مکعب استفاده کرد و برای نیاز گرمایشی بالاتر از سیستم موتور خانگی استفاده می‌کنیم.

پکیج های گرمایشی به دلیل ابعاد، ظرفیت حرارتی، اتصالات و هزینه نصب پایین، هزینه کمتری نسبت به صفحه موتورخانه دارند و برای استفاده در استخر‌های کوچک، استخر‌های خصوصی و… مناسب و ارزان هستند.

مناسب برای سیستم‌های آب در موتورخانه‌ها، استخر‌های بزرگ، تأمین آب گرم مرکزی ساختمان‌ها و غیره. و هزینه اولیه بالاتر از پکیج گرمایشی می‌باشد ولی به دلیل طولانی مدت و راندمان حرارتی بالا در مکان‌های ذکر شده از این سیستم استفاده می‌شود.

 

نتیجه گیری

در انتخاب پکیج استخر یا موتورخانه باید شرایط ساختمان در نظر گرفته شود. به عنوان مثال در ساختمان‌های بزرگ مانند برج‌ها، ساختمان‌های مسکونی چند طبقه، بیمارستان‌ها، ساختمان‌های تجاری و اداری متوسط ​​و بزرگ، ساختمان‌های آموزشی و… باید از سیستم موتورخانه مرکزی و در ساختمان‌های مسکونی کوچک و متوسط ​​از پکیج استخری استفاده شود.

استفاده از پکیج برای ساختمان‌های تجاری بسیار بزرگ ممکن است مقرون به صرفه نباشد، در ساختمان‌های بزرگ اداری، مسکونی، تجاری و… با چند ده واحد یا قسمت‌های مختلف از اتاق موتورخانه مرکزی در زیرزمین یا طبقات زیرین ساختمان استفاده می‌شود.. ، جایی که تمام دارایی‌های سیستم خنک‌کننده استفاده می‌شود.

موتورخانه در آن محل نصب می‌شود و دو دستگاه اصلی آن کولر و شوفاژ کار سرمایش و گرمایش آب را بر عهده دارند که آب سرد و گرم برای همه ارسال می‌شود.

موتورخانه امروزی به طور هوشمند تمام داده‌های دمایی ساختمان را با سنسور‌ها جمع‌آوری می‌کند تا سیستم همیشه به صورت بهینه و کم مصرف کار کند.

در عین حال باید در نظر داشت که علاوه بر سیستم گرمایشی، سیستم سرمایشی نیز در نظر گرفته شود و مناسب‌ترین سیستم سرمایشی و گرمایشی برای کل ساختمان انتخاب شود که قیمت اولیه مناسبی باشد و اصول اولیه را پوشش دهد.

بنابراین در پاسخ به این سؤال که موتورخانه مرکزی بهتر است یا پکیج استخر، باید گفت که انتخاب آن باید با توجه به نیاز ساختمان انجام شود.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید