دیگ آبگرم موتورخانه شوفاژ

دیگ آبگرم موتورخانه شوفاژ یکی از مهم‌ترین وسایل در قلب سیستم گرمایش منزل است که انتخاب و تأیید آن نیازمند اطلاعات فنی لازم در این زمینه است.
امروزه استفاده از موتور‌ها و سیستم‌های گرمایش مرکزی مانند دیگ‌های آبگرم بسیار متداول است، زیرا این سیستم‌ها نصب آسان، کارآمد و مقرون به صرفه هستند. نکته بسیار مهم این است که سیستم‌های گرمایشی و موتور‌های خانگی در ساختمان خود از دیگ آبگرم استفاده می‌کنند که تأثیر مستقیم و قابل توجهی بر عملکرد سیستم گرمایشی دارد. با توجه به اینکه امروزه همه می‌خواهند از بهترین و ارزان‌ترین تجهیزات استفاده کنند، لازم است کمی بیشتر دیگ آبگرم را معرفی کنید. بنابراین، در طول این مقاله با ما همراه باشید تا انواع دیگ آبگرم موتورخانه و کاربرد‌های مختلف هر یک از آن ها را بررسی کنیم.

 

دیگ آبگرم موتورخانه چیست؟

وسیله‌ای بسیار کاربردی است که می‌تواند به کمک ساختار خاص خود آب را در بهترین حالت ممکن به دمای مطلوب سیستم برساند. برای این کار دیگ بخار انرژی گرمایی را از سوخت به هسته آن منتقل می‌کند و آب را گرم می‌کند. آب گرم نیز پس از استفاده و سرد شدن برای گرم کردن مجدد به سیستم باز می‌گردد.

 

کاربرد دیگ آبگرم موتورخانه شوفاژ

رایج‌ترین استفاده از آبگرمکن‌ها سیستم‌های گرمایشی منازل است، البته استفاده از آبگرمکن‌ها محدود به منازل و سیستم‌های گرمایشی منازل نیست، کاربرد‌های صنعتی فراوانی نیز دارد به طوری که شاهد استفاده از این آب گرم‌ها هستیم. در بسیاری از صنایع و حتی نیروگاه‌ها.

 

اجزای مختلف دیگ آبگرم موتورخانه شوفاژ

برای اینکه به عملکرد صحیح این دیگ عادت کنید، لازم است با ساختار و قسمت‌های مختلف آن بیشتر آشنا شوید. ویژگی‌های اصلی دیگ آبگرم موتورخانه عبارتند از:

 1. مشعل و محفظه احتراق: این قسمت گرمای مورد نیاز سیستم گرمایشی ما را تأمین می‌کند و عملکرد آن‌ها تأثیر مستقیمی بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی دارد.
 2. روکش: شاسی و روکش اصلی دیگ آبگرم روکش نامیده می‌شود که بسته به نوع عملکرد دیگ باید یکی از دو نوع استیل و آهنی را انتخاب کنید.
 3. قسمت کنترل: این قسمت وظیفه بررسی دمای دیگ و سطح کار مشعل را بر عهده دارد.
 4. دی ایراتور: هدف دی ایراتور کنترل و تصفیه آب ورودی به سیستم دیگ آبگرم موتورخانه شوفاژ است و نقش مهمی در کاهش رسوبات و خوردگی اجزای مختلف سیستم دارد. با هواگیر مناسب، هزینه‌های نگهداری و تعمیر سیستم ما را می‌توان به سطح بسیار بالایی کاهش داد.
 5. لوله آتش: لوله فولادی یا چدنی که حاوی آتش و دود است.
 6. دریچه‌های منهول و دستی: این شیر‌ها برای بررسی و بازرسی آسان سیستم نصب می‌شوند.
 7. شیر‌های ایمنی و تخلیه: برای عملکرد بهتر سیستم و جلوگیری از آسیب دیدن سیستم در اثر فشار زیاد نصب می‌شوند.
 8. اکونومایزر: همانطور که از نام آن پیداست، اکونومایزر برای اقتصادی‌تر کردن سیستم طراحی و ساخته شده است. این قسمت از سیستم به عنوان یک مبدل حرارتی عمل می‌کند و آب تغذیه را با استفاده از گرما هدر نمی‌دهد.
 9. صفحه لوله: ظرفی که شیلنگ آتش نشانی در آن قرار می‌گیرد.
 10. فن سیستم: فن برای جابجایی گاز‌ها و سیالات در سیستم استفاده می‌شود.
 11. بخش تبادل حرارتی: صفحه‌ای است که‌رسانایی حرارتی در آن بهینه است و در اینجا انتقال دما بین آب و مشعل انجام می‌شود.
 12. Fine Shift Tool: این قسمت از سیستم دستورات دستی اپراتور را به دقیق‌ترین شکل ممکن اجرا می‌کند.
 13. سیستم تأمین سوخت: وظیفه این قسمت انتقال سوخت از باک به مشعل می‌باشد.
 14. مخزن آب: مخزن برای ذخیره آب مورد نیاز دیگ بخار است.
 15. مانومتر و دماسنج: برای کنترل فشار و دمای دیگ در این زمان استفاده می‌شود.
 16. دیگ اسپا استیل: فولاد مقاوم در برابر آتش و حرارت ماده اصلی ساخت این دیگ‌ها می‌باشد. راندمان این گونه دیگ‌ها بسیار بالا است، اما وزن زیاد آن‌ها کارکرد آن‌ها را دشوار می‌کند.

دیگ آبگرم موتورخانه-جعفری
مقایسه کلی کوره‌های چدن و ​​فولاد

دیگ آبگرم موتورخانه شوفاژ یک آچار فرانسوی در سیستم گرمایشی است و در سیستم‌های مختلف قابل استفاده است. از طرفی دیگ های استیل در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم هستند. این اجاق‌ها به دلیل مقرون به صرفه بودن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.
اگر از افراد با تجربه در مورد این دو مورد سؤال کنید، قطعاً به شما خواهند گفت که جابجایی اجسام چدنی راحت‌تر از فولادی است. زیرا جعبه‌های فولادی سنگین هستند و بیشتر در کارخانه‌ها و سیستم‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. کیفیت آن‌ها بسیار بالا است و ظرفیت حرارتی آن‌ها نیز بسیار خوب است. ساخت چدن بیشتر از فولاد دوام می‌آورد و برای سیستم‌های نصب با فشار بالا و بزرگ قابل اعتمادتر است.
در دیگ‌های چدنی در صورت آسیب دیدن پره‌ها می‌توان آن پره را تعویض کرد اما این نکته را نیز باید در نظر داشت که دیگ‌های چدنی به دلیل احتمال ضربه‌های حرارتی و کارایی آن‌ها در چنین شرایطی برای مناطق سردسیر و کوهستانی مناسب نیستند.

مطالعه بیشتر:   موتورخانه در تهران

 

مکان مناسب برای نصب دیگ بخار آبگرم موتورخانه

محل نصب دیگ آب گرم باید کاملاً تراز باشد تا نیروی اضافی به پمپ و مشعل وارد نشود. اگر دیگ آبگرم موتورخانه از تراز خارج شود، در دراز مدت شاهد ترک خوردگی لوله‌ها و آسیب دیدگی اتصالات خواهیم بود. ضمناً برای اینکه محل تراز باشد باید حداقل ۱۰ سانتی‌متر از زمین فاصله داشته باشد. جریان هوای مناسب برای احتراق خوب ضروری است.

 

برای انتخاب دیگ بخار آبگرم مناسب چه فاکتور‌هایی را باید در نظر گرفت؟

قبل از انتخاب دیگ و مشعل بهتر است این عوامل را به دقت بررسی کنید تا مشکلات احتمالی را پیدا نکنید:

 • طول عمر
 • حداکثر ظرفیت حرارتی و ظرفیت تبدیل
 • دمای آب برگشتی به سیستم که نشان دهنده ظرفیت سیستم است
 •  هزینه‌های اولیه پروژه
 • هزینه‌های دوره‌ای مصرف انرژی
 • هزینه‌های نگهداری
 • عامل اعتماد
 • نوع و ارزش حرارتی سوخت
 • راندمان حرارتی مشعل
 • ارتفاع منطقه مورد استفاده از سطح دریا
 • ظاهر و افت فشار

 

نحوه انتخاب و خرید انواع دیگ آبگرم استیل

به طور کلی دیگ آبگرم موتورخانه شوفاژ وظیفه تأمین گرمای مورد نیاز سیستم‌های حرارت مرکزی در ساختمان‌های صنعتی را بر عهده دارد. با استفاده از گرمای حاصل از احتراق و تبادل حرارت بین ساختار انرژی حرارتی و آب انتقالی. تجهیزات آبگرم نیز بدون توجه به ظرفیت، اندازه و سرعت کار به دو دسته «لوله لایت» و «لوله واترتیوب» تقسیم می‌شوند.
با توجه به اهمیت سطوح انتقال حرارت در آهن و بخار آب گرم، برخی از تولیدکنندگان برای افزایش این سطح انتقال حرارت، طبق روش‌ها و طرح‌های استاندارد اجرایی، از سطح انتهای دیگ برای جریان مایع و انتقال حرارت دیگ‌ها استفاده می‌کنند. دیگ‌های پشت مرطوب (Wet Back) به دلیل مقرون به صرفه بودن و راندمان انتقال حرارت، مزایای بیشتری نسبت به دیگ‌های خشک پشتی دارند و قیمت بیشتری دارند.

استاندارد مواد فولادی، نوع و طرح ساخت دیگ آبگرم فولادی

طبق استاندارد‌های بین‌المللی پذیرفته شده برای ساخت دیگ آبگرم موتورخانه شوفاژ ، بدنه (ژاکت)، کوره یا محفظه احتراق و شبکه باید از فولاد‌های آلیاژی خاص مطابق با استاندارد DIN ۱۷MN۴ ساخته شود. ASMEA۵۱۶/G۷۰ و برای دیگ‌های لوله‌ای باید از لوله‌های بدون درز استاندارد DIN ST ۳۵. ۸، ضد شعله، نورد یا قابل انبساط استفاده شود.
به عبارت دیگر تنها استفاده از لوله‌های مخلوط فولادی و نسوز که در بالا ذکر شد نمی‌تواند تضمین‌کننده عملکرد، راندمان و عمر دیگ بخار باشد، بلکه ساخت دیگ با استفاده از نقشه مصوب و همچنین روش تعریف شده و پذیرفته شده ضروری است.
این نکته به حدی حائز اهمیت است که ساخت دیگ‌های آبگرمکن یا بخار بدون استفاده از طرح‌های مستند و مصوب بین‌المللی حتی در شرایط استفاده از بهترین فولاد و تجهیزات تولید دیگ بخار حتی توسط معروف‌ترین سازندگان دیگ بخار (شاکی) ) به هیچ وجه قابل توجیه نیست. نکته مهم دیگر در طراحی و ساخت دیگ بخار یا آب گرم فولادی استاندارد، نحوه اتصال لوله‌های فایر تیوب به صفحات تیوب ابتدا و انتهای دیگ می‌باشد. این اتصال باید به روش فلکسیبل (والس) انجام شود، به استثنای لوله‌های پایدار داخل پاشنه که باید به روش استاندارد جوشکاری انعطاف‌پذیر و دستگاه‌های مخصوص ISAB برای جوش شبکه برای گرمایش آب یا دیگ بخار انجام شود.

کدام دیگ آبگرم فولادی کارآمدتر و بادوام‌تر است؟

هنگام انتخاب و سفارش دیگ آبگرم فولادی مورد نیاز پروژه یا مجتمع صنعتی خود باید به موارد زیر توجه کنید:
 • رعایت استاندارد‌های قانونی و نظارتی در خصوص نوع و کیفیت فولاد مصرفی در بویلر‌ها، کوره‌ها و لوله‌ها.
 • رعایت کلیه دستورالعمل‌های اجرایی طبق نقشه ساخت برند‌های معتبر و بین‌المللی در ساخت دیگ‌های فولادی آبگرم.
 • برای محصولات خود به محصولات تجاری اعتماد نکنید و نوع، قدرت و فشار کارکرد دیگ لازم را با دقت انتخاب کنید.
  به عنوان مثال، امروزه یک دیگ بخار کامل مرطوب ۳ پاس با کوره‌های اولیه و ثانویه ساخته شده به طور کامل با Crogit، بهترین انتخاب برای ظرفیت ۶۰۰۰۰۰ کیلو کالری در ساعت یا بیشتر است.
مطالعه بیشتر:   نگهداری و سرویس موتورخانه

دیگ آبگرم موتورخانه باکیفیت-جعفری
افکت کوره با پوشش و لوله برای افزایش راندمان دیگ بخار و آب گرم

در بویلر‌ها، کوره محل احتراق است و در معرض تنش حرارتی قرار دارد. در ۱۶۰۰ درجه سانتیگراد، با افزایش دمای محیط، انبساط حرارتی به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد و حتی بیشتر. طول به قطر کوره باعث انبساط طولی در کوره می‌شود. باعث ایجاد تنش بر روی لوله‌ها و بدنه‌ها می‌شود و بر عمر مفید کوره‌ها و دیگ‌ها تأثیر منفی می‌گذارد که در دیگ‌های پرقدرت بیشتر به چشم می‌خورد. زیرا افزایش طول منجر به انبساط طولی، افزایش قطر و افزایش ژاکت کوره می‌شود که در نهایت منجر به کاهش انتقال حرارت می‌شود. برای حل این مشکلات از تکنیکی به نام V. H. T. E (تقویت انتقال حرارت گردابی) و کوره راه راه استفاده می‌شود.

از جمله کارکرد‌های این دیگ آبگرم موتورخانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • راندمان بالاتر
 • انعطاف‌پذیری طولانی مدت
 • سرعت انتقال حرارت را افزایش می دهد
 • قدرت بیشتر
 • افزایش فشار در مقایسه با یک دیگ بخار با مشعل با همان ضخامت
 • مزایای دیگ‌های فولادی
 • با توجه به ظرفیت می‌توان سایز دیگ فولادی را کاهش یا افزایش داد
 • عملکرد و راندمان بالا به لطف مواد فولادی
 • قابلیت فشار بسیار بالا
 • مقاومت در برابر شوک حرارتی
 • قابلیت سوزاندن انواع سوخت را دارد
 • مقاوم در برابر شوک حرارتی ناشی از تغییرات دمای بالا در سیستم‌های گرمایشی با فشار کاری بالا مانند برج‌ها و ساختمان‌های چند طبقه بزرگ
 • محدودیت‌های دیگ‌های فولادی
 • ظرفیت حرارتی میله فولادی ثابت بوده و پس از ساخت تغییری نمی‌کند
 • حمل و نقل دشوارتر از دیگ های آهنی است. (به دلیل پارچه استیل و مونتاژ شده در کارخانه)
 • قیمت بالا به دلیل استفاده از آلیاژ‌های فولادی
 • هزینه تعمیر دیگ فولادی بیشتر از دیگ چدنی است

دیگ آبگرم موتورخانه قیمت عالی-جعفری
راهنمای انتخاب و خرید آبگرمکن صنعتی ۶۰۰ لیتری

آبگرمکن صنعتی‌ایستاده Dematehiz Ko ۶۰۰ لیتری Dematehiz یک آبگرمکن صنعتی‌ایستاده با ظرفیت ۶۰۰ لیتر می‌باشد.
آبگرمکن صنعتی ۶۰۰ لیتری در دو مدل با ضخامت بدنه ۴ و ۵ میلی‌متر قابل کنترل می‌باشد.
در سایز‌ها و ظرفیت‌های مختلف (از ۵۰۰ تا ۶۰۰۰ لیتر) در مدل‌های عمودی و افقی با ضخامت استاندارد برای هر ظرفیت و فریم از ورق گالوانیزه گرم ایرانی (استنلس استیل) تولید و عرضه می‌شود.
اصولاً برای استفاده از انواع آبگرمکن‌های صنعتی برای تولید آب گرم بهداشتی لازم در رستوران‌ها، حمام‌های عمومی و… مناسب است.

ویژگی‌ها و کاربرد‌های آبگرمکن صنعتی ۶۰۰ لیتری

آبگرمکن صنعتی ۶۰۰ لیتری و سایر برند‌های معروف برای تأمین آب گرم فوری کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، سرویس‌های بهداشتی عمومی، کارواش، رستوران‌ها، استخر‌ها و… قابل استفاده می‌باشد.
در حین کار با لوله‌های آبگرم توجه داشته باشید که اجرای لوله‌های برگشت آبگرم به دلیل فاصله زیاد کاربر با آبگرمکن صنعتی کاملاً ضروری است، بنابراین ابتدا کاربر پس از اجرا مجبور نیست منتظر رسیدن آب گرم بماند.
همچنین برگشت آب به دیگ از طریق پمپ مخصوص انجام می‌شود که با توجه به طول مسیر، تعداد مصرف‌کنندگان و ظرفیت سیستم محاسبه می‌شود.

انواع دیگ آبگرم موتورخانه

 

یک طرفه، دو طرفه، کوره برگشتی، دیگ سه طرفه (بسته به تعداد عبور دود)
بویلر‌ها با توجه به مقدار گاز‌های حاصل از احتراق دیگ برای ورود به دودکش در دیگ به صورت زیر طبقه‌بندی می‌شوند.
دیگ آبگرم تک پاس: بویلر‌ها و دیگ‌های قدیمی‌تر نسل اول از این نوع که گاز‌های احتراق یک بار از دیگ عبور کرده و سپس وارد دودکش می‌شوند. این نوع دیگ بخار متوقف شده و دیگر ساخته نمی‌شود.
دیگ آب دوپاس: گاز‌های حاصل از احتراق دو بار از دیگ عبور کرده و سپس وارد دودکش می‌شوند. (گاز‌های احتراق یکبار از جلوی دیگ به انتهای دیگ وارد کوره می‌شوند و سپس از طریق لوله‌های انتقال حرارت به قسمت جلویی دیگ باز می‌گردند. بنابراین در این نوع دیگ دودکش در قسمت جلو قرار دارد. در کنار دیگ و مشعل. )
بازگشت به کوره دیگ آبگرم: گاز دودکش دوبار از کوره عبور می‌کند (از مرکز کوره به انتهای کوره حرکت می‌کند و از اطراف اجاق به جلو عقب می‌رود، زیرا انتهای بسته و محدب کوره است) و سپس از طریق لوله انتقال داده شده و از سبد خارج می شود. با توجه به اینکه گاز سه برابر طول دیگ حرکت می‌کند، راندمان دیگ‌های برگشتی بیشتر از دو دیگ است. این نوع بویلر رایج‌ترین نوع با ظرفیت کاهش یافته است. (لازم به ذکر است که نمودار شماتیک زیر فر خشک را نشان می‌دهد در حالی که کوره پشتی انصار به صورت پشتی مرطوب طراحی و ساخته شده است. )
دیگ‌های آبگرم سه پاس: گاز‌های احتراق سه بار از دیگ عبور کرده و سپس وارد دودکش می‌شوند. دیگ‌های سه‌گانه در صورتی که به درستی طراحی شده باشند و سطح انتقال حرارت مناسبی داشته باشند بالاترین راندمان و کمترین دمای دودکش را دارند.

دیگ آبگرم موتورخانه پشت مرطوب یا خشک

اگر بین محفظه احتراق و انتهای دیگ آب وجود داشته باشد (واسطه بین محفظه احتراق و انتهای دیگ آب است) دیگ دوباره خیس می‌شود اما اگر به جای آب از سیمان یا آجر نسوز استفاده شود. پشت خشک می‌شود. در دیگ‌های با پشت خشک به دلیل اختلاف دمای زیاد بین دو و سه سطح شبکه پشتی، ولتاژ بالا و در نهایت نشتی ایجاد می‌شود. همچنین به دلیل مشکلات ناشی از استفاده از مواد نسوز نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری دارند. بنابراین استفاده از دیگ‌های پشتی به دلیل راندمان حرارتی بالا، تنش حرارتی کم و نیاز کمتر به نگهداری و تعمیر توصیه می‌شود.

دیگ آبگرم موتورخانه مناسب-جعفری
آبگرمکن پاکمن

در هنگام خرید دیگ آبگرم موتورخانه شوفاژ باید به کیفیت قطعات، نوع جوش و عایق بودن آن توجه کرد. دیگ‌های فولادی اسپا پاکمن طبق استاندارد‌های آلمان و پلاک استاندارد زیر نظر شرکت کنترل کیفیت و استاندارد ایران تولید و دارای کیفیت مورد نیاز می‌باشد. این بویلر‌ها دارای راندمان و عمر مفید بالایی بوده و کمترین خرابی را دارند. مسیر دودکش دیگ پاکمان از کوره شروع شده و تا دودکش بالا می‌رود. دیگ‌های آبگرم کوره‌های رفت و برگشت پاکمن فایر تیوب می‌باشد. این دیگ‌ها با مدل‌های زیر تولید و عرضه می‌شوند:
 • دیگ اسپا لوله آتش نشانی فولادی ۳ پاس پاکمن
 • دیگ بخار آبگرم استیل جعبه آتش نشانی پاکمن Ubwoko ۱ & ۲
 • دیگ آبگرم استیل پاکمن دو پف شعله برگرداند
 • دیگ بخار آبگرم فولادی لوله آتش اصلی پاک، کوره برگشت
 • دیگ لوله آب فولادی پاکمن
 • دیگ فولادی ۸۲۰۰۰ ضد آب
 • دیگ‌های فولادی ضد آب Dupas ۸۲۰۰۰ قابل استفاده در موتورخانه ساختمان‌های تا ۴۰۰ متر مربع می‌باشد.
مطالعه بیشتر:   موتورخانه گرمایش از کف

 

نحوه محاسبه دیگ آبگرم موتورخانه

دیگ‌های آبگرم موجود در بازار برای تولید بخار یا آب گرم طراحی شده‌اند و کاربرد آن‌ها تأمین گرمای مورد نیاز ساختمان است که توسط مشعل موجود در دیگ تولید و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. حتماً باید رادیاتور داشته باشید. برای انتخاب دیگ مناسب ابتدا باید توان مورد نیاز ساختمان را محاسبه کنید سپس با مراجعه به کاتالوگ‌های سازنده‌های مختلف از مناسب‌ترین دیگ برای نیاز و تأمین آب گرم استفاده شود. گرمایش و کاربری ساختمان برای انتخاب مناسب‌ترین دیگ از معادله زیر استفاده کنید:
بار حرارتی آب خانگی + بار حرارتی ساختمان x ۱. ۱ = توان حرارتی دیگ آب گرم

نتیجه‌گیری

برای انتخاب دیگ های آبگرم موتورخانه شوفاژ مناسب بهتر است علاوه بر جمع‌آوری اطلاعات، از متخصص نیز کمک بگیرید تا ریسک کار خود را کاهش دهید. فراموش نکنید که برخی از هزینه‌های سیستم می‌تواند از هزینه‌های بیشتر و بالاتر در آینده جلوگیری کند، بنابراین بهتر است همیشه بهترین تکنولوژی و تجهیزات مدرن را انتخاب کنید. در نهایت‌امیدواریم از این مقاله بهره کافی را برده باشید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید