بهترین مکان موتورخانه در ساختمان

بهترین مکان موتورخانه در ساختمان نقش مهمی در عملکرد صحیح و در نتیجه عملکرد صحیح موتورخانه خواهد داشت. طراحی اولیه برای انتخاب
در صورتی که اصول کنترل در طراحی موتورخانه ساختمان به دقت رعایت نشود، هزینه‌های زیادی در نگهداری و اتلاف انرژی بعدی متحمل می‌شود.

بهترین مکان موتورخانه در ساختمان طبقه همکف و محلی است که تهویه و تنفس سیستم شوفاژ عمومی نباشد.
بنابراین در مورد خام سوزی، خطر گاز کوتاه مدت، سردرد، حالت تهوع و سرگیجه طولانی مدت ناشی از دود خام سوزی وجود ندارد.
این مکان برای برج‌های زیرزمین به گونه‌ای توصیه می‌شود که از گازهای‌ اتان مخزن دور باشد و دارای رمپ و دسترسی و امنیت کافی باشد.
لازم به ذکر است که گاز‌اتان حاصل از تخمیر فضولات انسانی در سپتیک تانک به راحتی مشتعل شده و در هنگام متراکم شدن منفجر می‌شود.

در نواحی صنعتی و دانشگاه‌ها، مجتمع‌های اداری و این به این دلیل است که نمی‌توان بیش از یک ستون آب سه متری را پمپ کرد. اگر ارتفاع بیشتر از این باشد، بخار آب تشکیل می‌شود و باعث ایجاد مشکل کاویتاسیون در پمپ می‌شود. همچنین خلاء داخلی مسیر مکش پمپ باید در محلی قرار گیرد که در اثر بارندگی دچار سیل نشود.

 

فضای مورد نیاز برای مکان موتورخانه در ساختمان

از نقطه نظر مهندسی، برای اتاقی که برای موتورخانه یا تهویه مطبوع در نظر گرفته شده است‌ ایده‌آل است که در مرکز ساختمان قرار گیرد، که باعث کاهش طول و اندازه کانال‌ها و لوله‌ها، ساده‌سازی طراحی منهول‌ها و به عنوان یک در نتیجه کار خدمات و نگهداری تأسیسات را تسهیل می‌کند.

این امر باعث کاهش قدرت موتور فن و پمپ و هزینه‌های عملیاتی سیستم می‌شود. با این حال، به دلایل مختلف، اغلب امکان وجود اتاق مرکز ساختمان، اتاق ماشین، تأسیسات، اتاق تهویه مطبوع و غیره وجود ندارد.

اما حداقل سعی کنید موتورخانه، امکانات، تجهیزات الکتریکی را پیدا کنید. و همچنین سیستم‌های آب و فاضلاب در صورت امکان پسماند‌های ساختمان‌های مجاور.
محل قرارگیری ماشین آلات ساختمان معمولاً در زیرزمین یا طبقات زیرین ساختمان است که ارتفاع سقف این قسمت‌ها به نوع کانال‌ها، خطوط لوله و اندازه دستگاه‌ها و تجهیزات بستگی دارد. باید ۱۲ تا ۲۰ فوت (۴ تا ۶ متر) باشد.
تجهیزات گرمایشی و سیستم سرمایشی شامل دیگ و متعلقات آن، کولر و لوازم جانبی مانند پمپ و غیره. پشت سقف نصب کنید.

اگرچه در این روش هزینه‌های مربوط به مقاوم‌سازی سازه سقف و کار‌های برقی افزایش می‌یابد، اما با صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های مربوط به نحوه عملکرد دستگاه در فشار کم، این هزینه‌ها کاهش می‌یابد.

دودکش را می‌توان روی پشت بام نیز نصب کرد، بدون نیاز به نصب دودکش در خانه. سوخت گاز کارآمدتر و ارزان‌تر از سوخت دیزل است، زیرا نیازی به مخزن ذخیره نفت و اجزای حیاتی مانند سیستم تزریق سوخت و لوله‌های اتصال ندارد. با استفاده از واحد‌های بازیابی حرارت، همیشه با دستگاه خنک‌کننده، می‌توان حجم دیگ را کاهش داد و در فضای ماشین آلات بسیار صرفه‌جویی کرد.
نصب یخچال مشکلات زیادی دارد. در بیشتر موارد به خصوص در ساختمان‌های بزرگ باید از برج خنک‌کننده استفاده کرد. در این طرح، برج خنک‌کننده در فاصله حداقل ۱۰۰ فوتی (۳۰ متری) روی زمین قرار می‌گیرد.

به دو دلیل باید دور از ساختمان قرار گیرد: یکی جلوگیری از سر و صدای ایجاد شده توسط برج خنک‌کننده برای ایجاد مزاحمت برای ساکنین ساختمان‌ها، یکی برای جلوگیری از ورود هوای مرطوب از برج خنک‌کننده به داخل ساختمان.

 

________________________________________________________________________________________________________

برای نصب موتورخانه شوفاژ در شعله گستران پارس با شماره 09981606070 تماس بگیرید

________________________________________________________________________________________________________

 

ساخت و ساز از طریق در و پنجره

برای پارکینگ نیز باید از همین فاصله استفاده شود زیرا رطوبت هوای خروجی از برج خنک‌کننده به دلیل داشتن مواد شیمیایی به رنگ خودرو‌ها آسیب می‌رساند. هنگامی که قصد نصب برج خنک‌کننده بر روی پشت بام را دارید، مهم است که اقداماتی را برای جلوگیری از انتقال لرزش و صدا به ساختمان انجام دهید.

با طول ۴ تا ۵ فوت (حدود ۱. ۵ متر) به طوری که کار لوله کشی، تعمیر و نگهداری به راحتی انجام می‌شود.
فضای مورد نیاز برای تهویه مطبوع و اتاق دمنده در ساختمان‌های چند طبقه معمولاً کولر‌ها و اتاق‌های هواکش در زیرزمین و طبقه اول را در طبقات زیرین ساختمان در نظر می‌گیرند، حالا یا در زیرزمین یا در طبقه دوم.

مطالعه بیشتر:   علت صدای زیاد موتورخانه

تا زمانی که در طبقه دوم اتاق‌هایی با تهویه مطبوع وجود دارد، دسترسی به هوای تازه برای تنفس و تخلیه هوای داخل و همچنین جابجایی وسایل آسان است. در ساختمان‌های بلند، اغلب در هر طبقه از چندین اتاق تهویه مطبوع استفاده می‌شود. اما در بسیاری از ساختمان‌های بلند یا به اصطلاح «برج‌ها» می‌توان از اتاقی با تهویه مطبوع برای ۱۰ تا ۲۰ طبقه استفاده کرد.

یک اتاق تهویه مطبوع برای طبقات پایین، یک اتاق برای طبقه میانی ساختمان و یک اتاق تهویه مطبوع در پشت بام برای طبقات بالای ساختمان ساختمان‌های مرتفع جدید نیاز به ایمنی ساکنین در هنگام آتش سوزی دارند.

بهتر است برای تهیه ساختمان‌ها باید از نظر سطح یا ارتفاع به چند قسمت تقسیم شوند. ، و این ممکن است بر تعداد و اندازه اتاق‌های تهویه و محل آن‌ها تأثیر بگذارد. اما محل قرارگیری اتاق تهویه مطبوع باید در مکانی با حداکثر امکانات و حداقل هزینه از نظر لوله کشی باشد.
اگر نمی‌خواهید برای طراحی غیر اصولی موتورخانه خود هزینه گزافی بپردازید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان با ما همراه باشید.

 

آشنایی با اجزای موتورخانه

در مقاله زیر اجزای موتورخانه ساختمان – قسمت اول و اجزاء موتورخانه ساختمان – قسمت دوم می‌توان گفت که اجزای یک موتورخانه حرفه‌ای شامل قسمت‌های زیر می‌باشد:

اتاق کنترل:

اتاق کار می‌تواند مجهز به میز سوئیچ باشد و همچنین یک آینه مورب در پشت پنل میز وجود دارد تا اپراتور بتواند وضعیت چراغ‌ها و کلید‌های دستگاه را از بیرون پنجره مشاهده کند.
این منطقه نیاز به هوای تازه دارد. علاوه بر این، دروازه‌های ورود و خروج باید در سریع‌ترین زمان ممکن طراحی و راه‌اندازی شوند تا وارد و خارج شوند.

اتاق برق:

در مناطق گرم این مکان باید مجهز به خنک‌کننده باشد تا دمای قسمت کار از ۳۵ درجه بیشتر نشود، دمای توصیه شده بین ۱۷ تا ۲۰ درجه سانتیگراد است.

 

پمپ خانه:

تلمبه خانه معمولاً در بیرون و نزدیک چاه قرار می‌گیرد اما یکی از وظایف موتورخانه است.
لوله‌های جمع‌آوری آب دستگاه‌ها و پمپ‌ها.
پلت فرم دیالکالیزر‌ها (بسته‌های شیمیایی) و هواگیر برای دیگ‌های محفظه موتور.
پلت فرم دسترسی برای شیر‌های پمپ بزرگ و تجهیزات کنترل بهداشتی.
نگهدارنده یا تکیه گاه لوله‌ها و منیفولد‌ها.

 

اصول طراحی موتورخانه

در طراحی ساختمان حدود بیست یا پنج درصد از مساحت مفید ساختمان به موتورخانه اختصاص دارد.
رعایت این درصد عموماً برای ساختمان‌های بالای ده هزار متر یا محیط‌های صنعتی پر از تجهیزات توصیه می‌شود و این میزان برای دفاتر با ۴-۳ درصد ساختمان مفید توصیه می‌شود.

 

نکات مهم در انتخاب بهترین مکان موتورخانه در ساختمان

مساحت مناسب برای تجهیزات موتورخانه خانگی حرفه‌ای بیش از ده هزار متر مربع است. برای موتورخانه یک بیستم یا ۵ درصد مساحت مفید ساختمان اساس پروژه است و در ادارات ۳ تا ۴ درصد بنای مفید کفایت می‌کند. در نواحی صنعتی و دانشگاه‌ها و… ماشین آلات ساختمان باید متناسب با جهت وزش باد و در کمترین ارتفاع قرار گیرد زیرا بیش از سه متر ستون آب نمی‌تواند آب را جذب کند.

اگر بیشتر باشد، آب تبخیر شده و باعث ایجاد مشکل کاویتاسیون در پمپ می‌شود. همچنین نباید در منطقه‌ای باشد که در اثر بارندگی دچار سیل می‌شود.
در برج‌ها، موتورخانه باید زیرزمینی و دور از گازهای‌اتان سپتیک تانک و دارای رمپ و دسترسی و ایمنی کافی باشد. بهترین مکان برای بارگیری موتورخانه برای خانه‌ها زیرزمین است که تهویه و تنفس سیستم دیگ از پله‌های عمومی نیست و در صورت ناهمواری خطر گازگرفتگی کوتاه وجود ندارد. سردرد، حالت تهوع و سرگیجه در طول قاعدگی و همچنین طولانی مدت.
توصیه‌هایی برای اجرا در چیدمان موتورخانه
در صورت محدودیت چیدمان در پروژه ساختمان، موتورخانه باید در قسمت بالاترین قسمت ساختمان ساخته شود. بنابراین هم منبع انبساط و هم دودکش از نمای ساختمان به سمت سقف آن هدایت می‌شود.
هنگام چیدمان موتورخانه، پمپ‌ها در یک راستا، پمپ‌های برج خنک‌کننده در جلوی چیلر، پمپ‌های آب گرم در جلوی دیگ و پمپ‌های خطی نزدیک به هم قرار می‌گیرند. منبع کویل و بوستر پمپ در نزدیکی مخازن آب قرار می‌گیرند.

مطالعه بیشتر:   نقشه موتورخانه با دیگ چگالشی

 

قطعات موتورخانه حرفه‌ای

بهترین مکان موتورخانه در ساختمان : موتورخانه باید دارای میز کار و تابلو سوئیچ و همچنین آینه مورب پشت تابلو میز باشد تا اپراتور از بیرون پنجره وضعیت نور دستگاه و کلید‌ها را ببیند. باید هوای سالم و قابلیت ورود و خروج سریع از بیرون را داشته باشد.
محفظه برق باید در قسمت گرم شده خنک شود تا دمای قطعات از ۳۵ درجه سانتی گراد بیشتر نشود دمای توصیه شده بین ۱۷ تا ۲۰ درجه سانتی گراد است.
تلمبه خانه واقع در خارج و نزدیک چاه یکی از وظایف تأسیسات موتورخانه می‌باشد.
پلت فرم دسترسی برای دریچه‌ها و دستگاه‌های کنترل پمپ‌های بزرگ حفره متراکم برای دیگ بخار پلت فرم برای هواگیر‌ها و قلیایی‌کننده‌های دیگ تجهیزات جمع‌آوری لوله‌ها و پمپ‌های آب I-WC قفسه‌های لوله یا پشتیبانی برای لوله‌ها و کلکتور‌ها آویز انباری که توسط یک یا دو میله از سقف آویزان شده‌اند، هرگز نباید برای لوله و کلکتور در موتورخانه استفاده شوند، زیرا وظیفه تکیه گاه تثبیت جهت و محدود کردن حرکت لوله‌ها است.

در صورت استفاده از این نوع بست‌ها، بیشتر اتصالات رزوه‌ای شکسته شده و آرایش لوله‌ها به هم می‌خورد. گزارش و اطفاء حریق و آژیر، مناسب برای اطلاع‌رسانی اضطراری یا تنظیم مجدد دیگ یک بخش نگهداری کوچک با میز کار فلزی با توجه به توصیه سازندگان تجهیزات، با توجه به میزان ارتعاش و فشار، باید فونداسیون مناسب برای هر تجهیزات طراحی شود.

نکات معماری در موتورخانه حرفه‌ای

بهترین مکان موتورخانه در ساختمان ارتفاع موتورخانه باید حداقل ۱. ۵ متر در ساختمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی و ۲-۴ متر برای موتورخانه‌های بزرگتر باشد زیرا گرمای دیگ از سطح تنفس بالاتر می‌رود. در این حالت لوله‌ها و هواگیر‌ها به راحتی قابل اجرا هستند و دستگاه برای تنفس به اکسیژن زیادی نیاز دارد.

یک مشعل بزرگ نباید فشار منفی زیادی ایجاد کند تا به گوش کاربر فشار بیاورد یا مکش زیادی روی پنجره‌ها ایجاد کند. در این حالت به مرور زمان یا با اتفاقات جزئی شیشه پنجره می‌شکند و قدرت مکش خود را از دست می‌دهد. این باعث ایجاد شکاف در محیط می‌شود.
در موتورخانه کولر‌های خالی یا کثیف در بالاترین ارتفاع نصب می‌شوند زیرا نصب کولر‌های سنگین در ارتفاع کم و نزدیک میز جوش تأثیر بسزایی در تهویه موتورخانه دارد.

یک کپسول آتش نشانی نادرست باعث سوختگی انفجاری می‌شود و شیشه‌ها را به شدت می‌کوبد. بهتر است یک پنجره شفاف در محفظه موتور وجود داشته باشد تا آسیب‌های ناشی از آن کاهش یابد.
درب موتورخانه باید حداقل نیم متر پهن‌تر از بزرگترین موتور یا مخزن مونتاژ نشده و حداقل یک متر از بلندترین موتوری که به صورت مورب نصب نمی‌شود، باشد.

درب سوله‌های حمل و نقل معمولی به ارتفاع یک متر و دو متر است، برای سوله‌های لوکوموتیو مجتمع‌های تا ۲۰ واحد از ۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر با ارتفاع ۲. ۵ متر و برای سایر مکان‌ها حداقل سه متر و برای تأسیسات صنعتی لکوموتیو تا شش متر.
توجه داشته باشید پروفیل را از بالای درب پروژه عبور ندهید، زیرا ورود به دیگ بخار، مبدل و تانکر‌های بزرگ بسیار مشکل خواهد بود. البته حرکت و گردش مسیر را با کامپیوتر شبیه‌سازی می‌کنند. گاهی لازم است یک درب بزرگ بسازید. درب موتورخانه باید از بیرون باز شود تا افراد در موتورخانه محبوس نشوند.
درب موتورخانه نباید پایه داشته باشد. تا اکسس پوینت مشکلی ایجاد نکند که مانع ورود و خروج تجهیزات شود. ستون‌ها و فونداسیون‌های مناسبی که درب یا درب‌های اصلی را نگه می‌دارند و تعداد چهارچوب‌ها و کیفیت اجرای آن‌ها بسیار مهم است.
علاوه بر درب‌ها، در دستگاه برای نگهداری و تعمیر تجهیزات باید از سقف بازشو و سقف متحرک استفاده کنیم. البته مواردی مانند ایمنی تردد، انتخاب مکان مناسب، سهولت باز شدن دریچه‌ها باید به درستی انجام شود، باید تأکید کرد که گرد و غبار با گذشت زمان مسدود و غیر قابل دسترس نشود و آب باران وارد نشود.

مطالعه بیشتر:   انواع مبدل حرارتی موتورخانه : مقدمه‌ای بر همه موارد ضروری در مورد مشخصات

 

نکاتی برای اجرای شومینه موتورخانه حرفه‌ای

بهترین مکان موتورخانه در ساختمان :دودکش موتورخانه باید ۲ تا ۶ فوت بالاتر از قسمت اصلی ساختمان باشد و به فضای داخلی ساختمان آسیب وارد نکند. زانویی ۹۰ درجه نباید در امتداد دودکش استفاده شود یا مسیر باید U شکل باشد و نباید با زاویه تند استفاده شود. هنگام چیدن دودکش باید از شیب کمی به سمت بالا (نیم تا ۱ درصد شیب) استفاده کرد.
اگر دمای دودکش بیش از حد گرم باشد، اتلاف انرژی زیاد و بازده انرژی کمتر از حد استاندارد است، بنابراین مشکل وجود دارد.
از ورق گالوانیزه روی لوله‌هایی که در معرض حرارت زیاد هستند استفاده نکنید، زیرا روکش قلع آن ذوب می‌شود و ورق می‌سوزد و بخارات سمی تولید می‌کند.
اگر طول دودکش بیش از حد باشد و شیر تعادل تلاطم وجود نداشته باشد، به دلیل سرعت بالای جریان هوا و گاز در دودکش، مشکل افزایش تلاطم و نشتی لوله ایجاد می‌شود.
برای کنترل سرعت چرخش، یک دمپر سه طرفه در پایین دودکش قرار دهید.
اگر طول دودکش کمتر از ۶ متر باشد، دودکش به درستی کار نمی‌کند و در صورت ضعیف بودن فن مشعل، دستگاه متوقف می‌شود.
در صورت زیاد بودن میزان دود باید فیلتر مناسبی در جلوی هود قرار داده شود و تمهیداتی برای تعمیر، سرویس و تعویض‌اندیشیده شود.
گاهی اوقات ساختمان بلند است و لوله در یک ارتفاع خنک می‌شود و دود را به سمت بالا هدایت نمی‌کند، بنابراین باید دما را به صورت موضعی بالا برد تا دود به هود برسد و بعد از دود مقدار دود. دهانه اگزوز باید تا لایه سریع جریان هوا در منطقه گسترش یابد تا هوای منطقه آلوده نشود.
اگر دودکش خیلی باریک باشد سرعت دود افزایش می‌یابد و باعث ایجاد صدا و لرزش می‌شود، اگر زیاد باشد سرعت دود کاهش می‌یابد و وسایل خفه می‌شوند. طول و قطر دودکش با توجه به نظر کارخانه‌های تولید‌کننده دیگ‌ها تعیین می‌شود.

 

 

نکاتی برای کارکرد مخازن در موتورخانه فنی

بهترین مکان موتورخانه در ساختمان : کف مخازن آب داخل موتورخانه باید به منیفولد مکش بوستر پمپ ثابت شود، یعنی ارتفاع آن حداقل ۲۰ سانتی‌متر از لوله مکش بیشتر باشد.
مخازن آب باید به گونه‌ای طراحی شوند که نشتی به حداقل برسد.
درز جوش‌های هر لایه از ورق‌ها نباید مانند یک نوار آجری کشیده شود، نباید خطر ترک خوردگی را کاهش دهد.
مخازن بلند باید مجهز به موج شکن داخلی باشند.
اگر کف مخزن نیم درصد به سمت تخلیه متمایل باشد، در طول دوره سرویس که دریچه تخلیه باز می‌شود، لجن خارج می‌شود.
یک سطل زباله با دسته یا زنجیر در جلوی ورودی آب قرار دهید و هر هفته آن را تمیز کنید.
مخازن آب باید مجهز به شیر‌های ورودی و خروجی، کنترل جریان آب، لوله سرریز، کنترل ارتفاع، لوله هواکش با پشه بند و علامت ارتفاع یا لوله تخلیه شیشه‌ای یات و لوله ورودی و خروجی آب باشند. معمولاً یک خروجی برای آب آشامیدنی در وسط و یک خروجی اطفای حریق در پایین دارند. این تفاوت در طول آب آتش ذخیره شده همیشه تمیز خواهد بود.
مخزن آب راکد نباید برای اطفای حریق ساخته شود زیرا باعث خوردگی، رسوب، بوی بد و ایجاد پشه و پمپ‌های تقویت‌کننده می‌شود.

 

 

نتیجه‌گیری

ممکن است تجربه کرده باشید یا از دوستان و اعضای خانواده شنیده باشید که طراحی نادرست موتورخانه بر هزینه‌ها، راندمان موتورخانه و آرامش و آسایش مسافران تأثیر منفی گذاشته است.
فقط به این دلیل که از فردی با مهارت و تجربه برای طراحی موتورخانه استفاده نمی‌کنید و یا نمی دانید بهترین مکان موتورخانه در ساختمان کجاست و کار‌های مهم را به افراد متخصص نسپردید.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید