10 نکته برای بهبود کیفیت فرآیند جوشکاری

نکات مهم در بهبود کیفیت فرآیند جوشکاری

فرآیند جوشکاری با کیفیت برتر دو مزیت رقابتی متمایز را ارائه می‌دهند: یکپارچگی جوش و تکرارپذیری جوش. با انجام فرآیندهای مناسب، باید بتوانید به طور مداوم جوش‌های قوی و بادوام را بدون ترک، اعوجاج، پاشیدگی، زیر برش، تخلخل و مهره‌های نامنظم ارائه دهید.

جوشکاری با کیفیت بالا بر اساس نیروی کار ماهر، تمیزی، آماده‌سازی، ذخیره‌سازی صحیح مواد مصرفی و مواد، نوع جوش و نوع گاز مورد استفاده، و همچنین ادغام اتوماسیون در برنامه‌ریزی شغلی ساخته شده است.

برای بررسی بیشتر این عوامل کلیدی، ما 10 نکته در مورد چگونگی بهبود کیفیت فرآیندهای جوشکاری خود را گردآوری کرده‌ایم.

 

جوش لوله معمولی 1.jpg

1. نیروی کار ماهر

سطح مهارت جوشکار عامل مهمی در ارائه جوش با کیفیت بالا است. این امر به ویژه در مورد تکنیک‌های جوشکاری فشرده (مانند TIG/GTAW و جوشکاری قوس فلزی با گاز)، و همچنین تکنیک‌های جوشکاری پیچیده و حساس (مانند جوشکاری قوس لیزری هیبریدی و جوشکاری با پرتو لیزر ) صادق است. فقط هر کسی نمی‌تواند یک مشعل جوشکاری را بردارد و یک جوش قوی و بادوام انجام دهد که عاری از ترک خوردگی، پاشیدگی، زیر برش، تخلخل و مهره‌های نامنظم باشد. تکمیل تکنیک جوشکاری برای ارائه جوش‌های با کیفیت بالا و تکرارپذیر نیازمند زمان، تمرین و دانش فنی عمیق است.

 

جوشکاری شعله گستران

2. اتوماسیون

اتوماسیون فرآیندهای جوشکاری این پتانسیل را دارد که دستاوردهای عظیمی از نظر بهره وری، سودآوری و کیفیت ایجاد کند. اتوماسیون سرعت سفر، جریان و سایر متغیرهای کلیدی، احتمال خطای انسانی در فرآیند جوشکاری را کاهش می‌دهد و پروفیل‌های جوش ثابت و قابل تکرار را ارائه می‌دهد. در واقع، یک سیستم جوش خودکار خوب برنامه‌ریزی شده، کیفیت جوش بسیار پایدار را تقریباً به طور نامحدود ارائه می‌دهد. این اجازه می‌دهد تا درجه بسیار بالاتری از پایبندی به روش‌های جوش و استانداردهای تضمین کیفیت را داشته باشد و می‌تواند فرآیندهای دوباره کاری مانند سنگ زنی، ماشینکاری و جوشکاری مجدد را کاهش دهد. در مقایسه، جوشکاری دستی نیاز به درجه بالایی از تمرکز در دوره‌های طولانی دارد، که به طور اجتناب ناپذیری منجر به خستگی جوشکار و افزایش احتمال نقص می‌شود.

 

 

K-TIG Bench.jpg

3. پاکیزگی

تمیزی نقش کلیدی در کیفیت جوش دارد. اگر یک جوشکار اجزای در حال جوش را به درستی تمیز نکند، نتایج می‌تواند فاجعه‌آمیز باشد. آلاینده‌هایی مانند کثیفی، گرد و غبار، گریس یا حتی روغن‌های موجود در پوست که در حین جوشکاری وارد می‌شوند می‌توانند باعث همجوشی ناقص، تخلخل، ترک خوردگی و ظاهر ضعیف مهره شوند. این مسائل عملکرد، طول عمر و توانایی آن در مقاومت در برابر خوردگی جوش را به خطر می‌اندازد. این امر به ویژه در بخش ساخت کشتی ASME و بخش‌های جوش هسته‌ای مشکل‌ساز است، جایی که برای اطمینان از رعایت دستورالعمل‌های دقیق، جوش با کیفیت بالا مورد نیاز است.

مطالعه بیشتر:   موتورخانه به انگلیسی

به این ترتیب، فرآیند جوشکاری شما باید همیشه شامل تمیز کردن اجزای مورد نظر برای جوشکاری باشد تا تمام سطوح بدون لکه و صاف باشند و از تمیز بودن و عاری از آلودگی محل کار و مواد مصرفی اطمینان حاصل شود. برای برخی از مواد، مانند تیتانیوم، ممکن است لازم باشد اقدامات احتیاطی بیشتری را در مورد نظافت انجام دهید – هنگام دست زدن و تمیز کردن میله‌های پرکننده و سایر قسمت‌ها، باید از دستکش‌های نیتریل استفاده کرد.

 

 

Welding Sparks.jpg

4. نوع جوش

نوع جوشکاری که در فرآیند جوشکاری خود انتخاب می‌کنید تا حد زیادی بر کیفیت جوش تأثیر می‌گذارد. هر نوع جوش از نظر کیفیت جوش هم مزایا و هم معایبی دارد.

به عنوان مثال، جوشکاری با فرآیند GMAW ممکن است در معرض عدم همجوشی باشد. مشکلات احتمالی اضافی شامل پاشش و تمیز کردن بین گذر است.

در مقایسه، جوش قوسی تنگستن گازی (GTAW) معمولاً تمیزترین نوع جوش است. در جایی که جوشکاری با کیفیت بالا غیرقابل مذاکره است، کارگاه‌ها تمایل دارند از GTAW به دلیل نتایج باکیفیتی که ارائه می‌دهد استفاده کنند. از بین بردن سرباره، شار و پاشش منجر به یک جوش با کیفیت بسیار بالاتر می‌شود و پتانسیل ایجاد آخال را از بین می‌برد.

فناوری جوشکاری پیشرفته شعله گستران پارس جوشکاری GTAW با کیفیت بالا، تک پاس و نفوذ کامل را ارائه می‌دهد.

 

Muilti Pass Welding.png

5. چند پاس

هنگامی که جوش مواد ضخیم‌تر نیاز به عبورهای متعدد داشته باشد، احتمال تخلخل، درج شدن در انگشتان پاس‌ها و عدم همجوشی به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. علاوه بر این، تمیز کردن و سنگ زنی بین هر پاس مورد نیاز است، که احتمال آخال‌ها را افزایش می‌دهد.

کاهش تعداد پاس‌ها می‌تواند کلیدی برای بهبود کیفیت کلی جوش باشد. به عنوان مثال، جوش‌های شعله گستران پارس را می‌توان با یک پاس در تیتانیوم تا 16 میلی متر و در فولاد ضد زنگ تا 13 میلی متر تکمیل کرد. بنابراین جوش‌های شعله گستران پارس خطوط همجوشی ندارند و نیازی به تمیز کردن یا سنگ زنی بین پاسی ندارند که پتانسیل عیوب را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

مطالعه بیشتر:   انواع مبدل حرارتی موتورخانه : مقدمه‌ای بر همه موارد ضروری در مورد مشخصات

 

 

سیم پیچ نیکل آلیاژی.jpg

6. ذخیره‌سازی مصرفی

نکته‌ای که اغلب نادیده گرفته می‌شود برای بهبود کیفیت فرآیندهای جوشکاری شما این است که مواد مصرفی خود را به درستی ذخیره کنید تا مطمئن شوید که آنها از آلاینده‌ها پاک می‌شوند. این امر به جلوگیری از مسائل کیفی مانند سیالیت بیش از حد سرباره، تخلخل، سطوح جوش ناصاف، حذف دشوار سرباره و، شاید مهمتر از همه، افزایش هیدروژن قابل انتشار که اغلب منجر به ترک می‌شود، کمک می‌کند. به این ترتیب، سیم پرکننده، چرخ سنگ زنی و حتی دستکش‌هایی که با آن مواد خود را حمل می‌کنید باید در مکانی خشک و دور از عناصر نگهداری شوند. به ویژه، اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های ذخیره‌سازی سازنده برای الکترودها و سیم‌های شما رعایت می‌شود—بسیاری از الکترودها باید زیر دمای معین و برخی از سیم‌ها باید زیر سطح رطوبت توصیه‌شده ذخیره شوند.

 

 

de44cca0-a0f2-4fbe-b830-9b1819d5beb1.jpg

7. مواد و قطعه کار ذخیره سازی

نحوه نگهداری مواد و قطعات کار به همان اندازه مهم است که مواد مصرفی خود را ذخیره می‌کنید. بنابراین، مطمئن شوید که تمام قطعات کاری را که می‌خواهید جوش دهید، در محلی خشک که خارج از عناصر و عاری از آلودگی است، نگهداری کنید.

 

 

iStock-841880108.jpg

8. انتخاب گاز

انتخاب گاز مناسب برای فرآیند جوشکاری ضروری است. گاز مناسب طیف وسیعی از مزایا را ارائه می‌دهد – از حوضچه جوش در برابر قرار گرفتن در معرض جو محافظت می‌کند، یک قوس پایدار را تقویت می‌کند و به طور قابل توجهی بر کیفیت رسوب جوش تأثیر می‌گذارد.

به عنوان مثال، هنگام استفاده از GTAW برای جوشکاری فولاد ضد زنگ، مخلوطی از آرگون و هیدروژن نتایج چشمگیری ارائه می‌دهد. با افزایش حرارت قوس و در نتیجه افزایش نفوذ. هنگام جوشکاری دوبلکس و فوق دوبلکس، افزودن نیتروژن به حفظ تعادل فاز بین آستنیت و فریت در ماده کمک می‌کند.

هنگام انتخاب گاز مناسب، باید در نظر بگیرید: نوع ماده جوش داده شده؛ آیا نفوذ عمیق ضروری است (در مقابل کاهش سوختگی در مفصل). و اینکه آیا ظاهر جوش (و بنابراین پاشش) مهم است یا خیر.

مطالعه بیشتر:   بهترین مکان موتورخانه در ساختمان

 

 

_MKC3542.jpg

9. آماده سازی

برای ارائه بهترین کیفیت ممکن جوش به طور مداوم، آماده‌سازی ضروری است. اگر اجزاء برای جوشکاری به روشی تکرار شونده ارائه شوند، کیفیت جوش‌ها بسیار افزایش می‌یابد – هیچ تغییر غیرضروری وجود ندارد که جوشکار باید هر بار برای آن در نظر بگیرد. ورودی ثابت خروجی ثابتی را فراهم می‌کند. تناسب با کیفیت نتایج با کیفیتی را ارائه می‌دهد.

در طول فرآیند آماده‌سازی جوش، سازندگان و جوشکاران باید همیشه قبل از ارائه یک جزء برای جوشکاری، آلاینده‌های خارجی را بررسی کنند. تمام گرد و غبار، گریس و کثیفی باید پاک شود و محل جوشکاری تا حد امکان تمیز شود. همچنین باید لبه‌های ماده جوش داده شده را برای اتصال مورد نیاز آماده کنید. به عنوان مثال، اگر ماده نیاز به جوش لب به لب دارد، باید مطمئن شوید که هم سطح ریشه و هم شکاف ریشه به درستی قبل از جوشکاری آماده شده‌اند.

 

 

10. برنامه‌ریزی شغلی

برنامه‌ریزی شغلی مناسب می‌تواند فرآیند جوشکاری شما را تا حد زیادی بهبود بخشد، به خصوص برای پروژه‌های در مقیاس بزرگ که دارای اجزای قابل تکرار هستند. به عنوان مثال، هنگام برنامه‌ریزی برای یک کار، باید در نظر بگیرید که هم راحت‌ترین موقعیت جوشکاری و هم موقعیت جوشکاری که احتمالاً بالاترین کیفیت را ارائه می‌دهد، چیست. همچنین باید در نظر بگیرید که آیا کار را می‌توان با اتوماسیون انجام داد یا خیر. در صورت امکان، گنجاندن اتوماسیون تا آنجا که ممکن است در برنامه شغلی شما، پتانسیل بهبود قابل توجه خروجی، ثبات و تکرارپذیری را دارد.

یک فرآیند جوشکاری خودکار مانند شعله گستران پارس می‌تواند یک اتصال لب به لب با نفوذ کامل را در برنامه 10 اینچی با کیفیت لوله 40 تا اشعه ایکس در کمتر از 3 دقیقه تکمیل کند. زمان و کیفیت جوش قابل انتقال بین جوشکاری محیطی و جوشکاری طولی، با تکرارپذیری فوق‌العاده است. استفاده از یک فرآیند با بهره وری بالا مانند شعله گستران پارس می‌تواند خروجی، کیفیت و سودآوری پروژه‌های شما را تا حد زیادی بهبود بخشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

One thought on “10 نکته برای بهبود کیفیت فرآیند جوشکاری

  1. Pingback: فرآیند های جوشکاری - جوشکاری چیست و چند نوع دارد؟ - شعله گستران پارس

دیدگاهتان را بنویسید