انواع دیگ بخار: کدام یک بهترین است؟

 

برای یافتن بهترین انواع دیگ ها و انتخاب مناسب برای خانه، محل کار و غیره باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید. در این مقاله از لینکیپ، می خواهیم در مورد این پارامترها صحبت کنیم و انواع دیگ ها را معرفی کنیم. و چگونه کار می کنند تا به شما کمک کنند دانش خود را در مورد این موضوع گسترش دهید و بهترین را برای ملک خود انتخاب کنید. آیا آماده یادگیری هستید؟ سپس به خواندن ادامه دهید…

بویلر چیست؟

بویلرها ظرفی هستند که مایعات (معمولاً آب) را با احتراق با سوزاندن سوخت، تولید بخار و آب گرم گرم می کنند.

در Linquip بیشتر بخوانید

راندمان دیگ بخار

راهنمای مناسب شما برای هزینه نصب بویلر Combi

پارامترهایی که باید هنگام انتخاب از انواع دیگهای بخار در نظر گرفت

موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید، اما مهمترین آنها نوع ملک، اندازه ملک شما، در صورت وجود دوش، تعداد حمام و فشار آب منطقه است. این عوامل در دیگ بخاری که از بین انواع دیگ انتخاب می کنید تاثیر زیادی دارد و کارایی آن نیز به انتخاب مناسب بستگی دارد. ما شما را با طبقه بندی دیگ ها آشنا می کنیم و به شما کمک می کنیم آنها را یکی یکی بشناسید.

انواع دیگ بخار

دیگ های بخار مسکونی، تجاری و صنعتی انواع مختلفی دارند. در اینجا، ما محبوب ترین ها را از هر دسته انتخاب کردیم:

  • دیگ بخار

این نوع دیگ از مبدل حرارتی برای گرم کردن آب استفاده می کند. دیگ تا حد مطلوب با آب پر می شود و سپس برای رساندن بخار داغ به رادیاتورها با نیروی جاذبه و فشار کار می کند. آب را تا حدی گرم می کند که تبدیل به بخار می شود و با افزایش فشار در دیگ، این بخار در سراسر لوله ها بالا آمده و به خروجی ها می رسد. در رادیاتورها، سیال خنک می شود و دوباره به دیگ بازگردانده می شود تا دوباره گرم شود.

  • بویلرهای لوله آب

این مورد از انواع دیگ های پرطرفدار است که شامل لوله هایی می شود که داخل آن آب وجود دارد و منبع حرارت در بیرون آن قرار دارد. این نوع مخصوصاً به دلیل توانایی آن در انتقال سریع حرارت رایج است. هنگامی که ترموستات درخواست گرما می کند، مشعل برای گرم کردن سیال فعال می شود. انبساط آب گرم شده منجر به انتقال این حجم اضافی به مخزن انبساط می شود. هنگام تابش گرما، آب خنک می شود و به دیگ باز می گردد تا دوباره گرم شود.

انواع مختلفی از دیگ های لوله آب مانند نوع D، نوع M، O-type، Flex-tube، Low Water Content و غیره در بازار وجود دارد. تقریباً همه انواع دیگهای بخار در نیروگاه از طراحی لوله آب استفاده می کنند می تواند در فشارهای بالاتر کار کند. به علاوه، تقریباً همه انواع دیگ های دریایی نیز این طراحی را دارند. انواع مختلف دیگ های مورد استفاده در کشتی ها باید بتوانند فشارهای بالاتری را تحمل کنند و از این رو، این طراحی برای آنها خوب عمل می کند.

Lancashire Boiler 101: راهنمای کامل برای شناخت بویلر لنکاوی
  • بویلرهای فایر تیوب

دیگ های فایر تیوب دارای یک محفظه پر از آب هستند و گاز گرم شده را از طریق لوله های داخل این محفظه هدایت می کنند. این گاز با القای حرارتی ایجاد می شود و گرما را از طریق دیواره لوله ها منتقل می کند. بر خلاف لوله های آب، آنها برای کاربردهای فشار بالا مناسب نیستند. اما می‌توانید از آن‌ها در جایی که نیاز بخار ثابت و زیاد وجود دارد استفاده کنید.

مطالعه بیشتر:   تعمیر موتورخانه ساختمان و تعمیرات موتورخانه شوفاژ

دیگ های فایر تیوب مختلفی مانند دیگ کورنیش، دیگ لنکاوی و غیره وجود دارد.

در Linquip بیشتر بخوانید
دیگ کورنیش 101: همه آنچه که باید در مورد این نوع دیگ بدانید
  • دیگ های برقی

دیگ های برقی بسیار کارآمد و سازگار با محیط زیست هستند زیرا این ماده در انواع دیگ ها بدون استفاده از سوخت های فسیلی گرما را به محل می رساند. آنها آب را با استفاده از یک عنصر گرم می کنند و این کار را بر اساس تقاضا انجام می دهند زیرا ذخیره ندارند. انواع مختلفی از دیگ های برقی مانند دیگ های ذخیره سازی هسته خشک و دیگ های الکتریکی مستقیم اثر در بازار وجود دارد. آنها نیز بسیار مقرون به صرفه هستند.

دیگ لوکوموتیو 101: راهنمای شما برای بویلرهای لوکوموتیو
  • دیگ های گاز طبیعی

این دیگ از گاز طبیعی برای گرمایش استفاده می کند. این گاز یا از مخزن بزرگ گاز پروپان خارج از خانه یا خطوط گاز طبیعی شهر تامین می شود. دمای این گاز با کمک دماسنج تنظیم می شود. ترموکوپل مصرف سوخت را نیز به حداقل می رساند. با استفاده از گاز، یک چراغ پیلوت روشن می ماند و کویل های گرمایش داخل دیگ گاز طبیعی را گرم می کند. سپس گرما به آب موجود در مخزن منتقل می شود.

  • بویلرهای چگالشی

این نوع دیگ از دو مبدل حرارتی استفاده می کند: یکی برای گرمایش و دیگری برای مقاصد گرمایش مجدد. اولی قبل از خروج آب به خروجی ها استفاده می شود و دیگری آب خنک شده را دریافت می کند تا دوباره گرم شود. آنها از پتانسیل انرژی گازهای خروجی برای پیش گرم کردن آب خنک شده در دیگ استفاده می کنند.

  • بویلرهای نفت

سوخت مورد استفاده در این نوع همانطور که از نامش پیداست روغن است. آنها یک سیستم گرمایش مبتنی بر آب هستند که با نام نفت سوز نیز شناخته می شوند. یک مخزن روغن جداگانه وجود دارد که روغن مخلوط با بیودیزل خانگی را برای گرم کردن آب به دیگ بخار پمپ می کند. سپس آب گرم به خروجی های موجود در محل هدایت می شود.

  • بویلرهای سیستم

دیگ های سیستمی بهترین گزینه برای مکان هایی هستند که بیش از یک حمام دارند. آنها مخزن آب ندارند اما به یک سیلندر ذخیره آب گرم نیاز دارند. نصب سریع و نگهداری آسان دارد. آب سرد مستقیماً از منبع اصلی وارد دیگ می شود و با مبدل حرارتی گرم می شود. مبدل حرارتی انرژی را از جت های گاز به سیال منتقل می کند و سپس آب گرم شده را به سیلندر آب گرم پمپ می کند. آنها نیازی به مخزن توسعه ندارند و همچنین مقرون به صرفه هستند. طراحی صرفه جویی در فضا و تامین مداوم آب گرم آنها را برای مصارف مسکونی عالی می کند.

در Linquip بیشتر بخوانید
پکیج دیگ : راهنمای شما برای یادگیری همه چیز در مورد آنها

اینها محبوب ترین انواع دیگهای بخار در بازار بودند. انواع دیگری از دیگهای بخار تجاری ، صنعتی و مسکونی وجود دارد. اما دیگ های موجود در لیست ما رایج تر هستند. اکنون آنها را به خوبی می شناسید تا بتوانید متناسب با نیاز خود، آن ها را انتخاب کنید. آیا نوع دیگری را می شناسید که خوب کار کند؟ سپس در زیر نظر دهید و دانش خود را با ما به اشتراک بگذارید! و در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید در Linquip ثبت نام کنید تا یکی از کارشناسان ما به سوالات شما پاسخ دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]