سیستم گرمایش از کف تابشی هیدرونیک چیست و چه کاری انجام می دهند؟

سیستم گرمایش از کف تابشی هیدرونیک
منیفولدهای گرمایش از کف بخشی ضروری از سیستم گرمایش از کف جدید شما هستند. با این راهنمای مفید همه چیزهایی را که باید در مورد آنها بدانید بیابید.

منیفولد گرمایش از کف بخشی جدایی ناپذیر از راه‌اندازی جدید گرمایش از کف (UFH) است، اما برای کسانی که قبلاً هرگز سیستم UFH نداشته‌اند، ممکن است با آن برخورد نکرده باشید.

در اصل، یک منیفولد مرکز کنترل گرمایش از کف شما است که به شما این امکان را می دهد که مناطق طراحی شده در سیستم را به صورت جداگانه کنترل کنید و از جریان آب گرم به فضاهایی که نیاز به گرمایش دارند و نه به فضاهایی که نیاز ندارند، اطمینان حاصل کنید.

این احتمال وجود دارد که منیفولد گرمایش از کف شما توسط نصاب شما یا شرکتی که آن را از آن خریداری می کنید مشخص شود، اما زمانی که نوبت به طراحی ساخت و ساز یا توسعه خود با گرمایش از کف می رسد، مهم است که برخی از نکات کلیدی را در نظر داشته باشید. تعداد زیاد و متنوع.

منیفولد گرمایش از کف چیست؟

نصب منیفولد گرمایش از کف

(اعتبار تصویر: Reliance Worldwide)

یک منیفولد گرمایش از کف در واقع دو ردیف شیر آب است که به آب اجازه می دهد تا به مدارهای لوله مجزای جریان یابد که در مناطق (مناطق) جداگانه در کف نصب شده اند تا بتوان آن مناطق را متعادل و به صورت جداگانه کنترل کرد.

ردیف بالا دارای دریچه های قابل تنظیم است که دارای یک کلاهک شفاف کوچک به اندازه یک انگشتانه است که میزان جریان را از طریق آن نشان می دهد. با چرخاندن شیر، نرخ جریان افزایش یا کاهش می یابد و به سیستم اجازه می دهد تا دبی مطلوب را در هر مدار داشته باشد.

به عنوان مثال ممکن است یک سیم پیچ 100 متری در زیر زمین در آشپزخانه و یک کویل 80 متری لوله جداگانه در اتاق غذاخوری نصب شده باشد. لوله‌ها هر دو به شیرهای منیفولد برمی‌گردند و می‌توان تنظیماتی را انجام داد تا اطمینان حاصل شود که جریان یکسانی در هر منطقه وجود دارد، به دلیل طول لوله‌های مختلف، و همچنین ممکن است یک موتور روی شیر در پایین وجود داشته باشد. ردیف کنید تا زمانی که دیگر نیازی به گرما در آن منطقه نیست، منطقه خاموش شود.

مطالعه بیشتر:   دمای ایده آل اتاق چقدر است؟

منیفولد گرمایش از کف چگونه کار می کند؟

نصب منیفولد گرمایش از کف

(اعتبار تصویر: Reliance Worldwide)
منیفولد گرمایش از کف دارای دو لوله میله ای جامد است که روی هر کدام ردیف هایی از شیرها وجود دارد. شما می توانید به طور موثر تا حدود 12 ضربه بر روی هر نوار داشته باشید. 

یکی از نوارها دارای جریان آب به سمت مناطق و دیگری دارای جریان برگشت آب از مناطق است. همچنین یک پمپ روی منیفولد وجود دارد که آب را به مناطق حرکت می دهد.

در کنار پمپ نیز دستگاهی وجود دارد که به آب اجازه می دهد در صورت بسته شدن تعداد زیادی از مناطق، منیفولد را دور بزند. دیگ بخار به حداقل دبی جریان در مدار گرمایش نیاز دارد، بنابراین اگر مقاومت بالا باشد به دلیل بسته بودن تعداد زیادی از شیرها، مقداری آب باید منیفولد را دور بزند.

 

اجزای اصلی یک منیفولد گرمایش از کف

طول لوله های میله می تواند تا حدود 800 میلی متر باشد و در فاصله 400 میلی متری از کف نصب می شوند.

حلقه‌هایی از لوله‌های پلاستیکی خاص، اغلب به طول حدود 100 متر در کف قرار می‌گیرند و انتهای آن به یک شیر آب روی هر میله متصل می‌شود.

همچنین به میله یک پمپ برای گردش آب از طریق لوله های پلاستیکی و یک شیر بای پس (برای اطمینان از سرعت جریان آب صحیح در مدار گرمایش مرکزی) و گاهی یک شیر ترکیبی است که از گرم شدن بیش از حد آب در کف جلوگیری می کند. .

نصب منیفولد گرمایش از کف

(اعتبار تصویر: Reliance Worldwide)

منیفولد گرمایش از کف کجا باید قرار گیرد؟

منیفولدهای گرمایش از کف می توانند فضای بسیار زیادی را اشغال کنند و مهم است که برای سرویس و بازرسی در دسترس باشند. با این حال، آنها مانند کنترل های گرمایش شما نیستند، بنابراین لزوماً برای استفاده روزمره نیازی به قرار دادن آنها ندارند.

مطالعه بیشتر:   10 نکته برای بهبود کیفیت فرآیند جوشکاری

اولاً، موقعیت منیفولد نیز باید در موقعیتی قرار گیرد که لوله‌های ناحیه جداگانه بدون گرم شدن بیش از حد کف در آن موقعیت همگرا شوند.

نکته دوم نزدیکی مولد حرارت (دیگ بخار یا پمپ حرارتی) به منیفولد است. هر چه مولد حرارت از منیفولد دورتر باشد، پتانسیل تلفات حرارتی بیشتر می شود و همچنین مسیردهی لوله ها سخت تر می شود به طوری که هرگونه اتلاف حرارتی با مدارهای گرمایش تضاد نداشته باشد یا به طور بالقوه ترک نخورد یا باعث آسیب به پارچه نشود. ساختمان.

برای مثال، منیفولد برای گنجاندن در یک اتاق گیاهی ، در صورتی که در یک خانه خودساز ایجاد شود، کاندید مناسبی است، اما این ممکن است به چیدمان و نزدیکی فناوری دیگری نیز بستگی داشته باشد که در اتاق مورد نیاز است.

منیفولد گرمایش از کف

(اعتبار تصویر: JK Floorheating)

به چند مانیفولد گرمایش از کف نیاز دارم؟

معمولاً انتظار می رود که برای هر طبقه از ملک یک منیفولد جداگانه داشته باشید.

اگر در طبقه پایین گرمایش از کف و در طبقه بالا رادیاتور دارید، اگر مدار رادیاتور به صورت موازی لوله کشی شود، ممکن است نیازی به منیفولد برای مدار رادیاتور نداشته باشید.

اگر منیفولد را برای مدار رادیاتور انتخاب کنید، حداقل کنترل‌های موتوردار از اتاق‌خواب‌ها جدا می‌شوند و برای کسی که در آنجا می‌خوابد مزاحم نمی‌شوند.

اگر اندازه رادیاتورها به گونه ای باشد که در دمای جریانی مشابه گرمایش از کف کار کند، ترکیب رادیاتورها و مدارهای گرمایش از کف در یک منیفولد کاملاً امکان پذیر است، اما باید مراقب تعادل سیستم بود زیرا رادیاتورها می توانند مقاومت بسیار کمتری داشته باشند. نسبت به مدارهای گرمایش از کف و بنابراین سهم شیرها از گرما را دریافت می کند و باعث می شود مدارهای گرمایش از کف احساس کمتری داشته باشند.

مطالعه بیشتر:   نحوه هواگیری موتورخانه شوفاژ و تنظیم موتورخانه شوفاژ

 

تعیین منیفولد گرمایش از کف

منیفولدهای گرمایش از کف را می توان جدا از سایر اجزای یک سیستم UFH خریداری کرد، اما باید مطمئن شوید که کاملاً با لوله کشی و تمام اجزای دیگر و همچنین کنترل ها سازگار است.

برخی از منیفولدها دارای اتصالاتی هستند که برای نوع خاصی از لوله طراحی شده اند و بنابراین ممکن است با لوله های دیگر سازگار نباشند.

همچنین در صورت نیاز به کنترل یا محدود کردن دما، باید دریچه های بای پس و ترکیب صحیح را داشته باشد. نصب کننده شما باید در کمک به اطمینان از اینکه همه اجزا با هم کار می کنند تأثیرگذار باشد.

 

نحوه نصب منیفولد گرمایش از کف

مجوز عمومی بین المللی Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0

(اعتبار تصویر: Continal)

آب در یک منیفولد معمولاً در یک حلقه بسته است و بنابراین تحت پوشش بخش G مقررات ساختمانی قرار می گیرد که مستلزم نصب منیفولد توسط یک متخصص با تجربه و با صلاحیت مناسب است.

شما می‌توانید در مورد جایی که دوست دارید ایده‌آل آن قرار بگیرد، نظر داشته باشید، اما نصاب حرفه‌ای در نهایت باید تصمیمات طراحی را بگیرد و بهترین استراتژی نصب را توضیح دهد و سپس آن را در مکانی امن و کارآمد نصب کند.

در حالی که منیفولد باید توسط یک متخصص واجد شرایط نصب شود، لوله کشی چیزی است که یک متخصص DIYer ماهر می تواند با آن مقابله کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید