شیر ترموستاتیک رادیاتور شوفاژ چیست؟

شیر ترموستاتیک رادیاتور شوفاژ در شعله گستران پارس

شیر رادیاتور ترموستاتیک همچنین کارایی سیستم گرمایش شما را بهبود می بخشد. به عنوان مثال، اگر در آشپزخانه خود رادیاتور شوفاژ دارید، ممکن است بخواهید یک شیر رادیاتور ترموستاتیک روی آن قرار دهید.

اگر ترموستات در اتاق نشیمن شما روی 72 درجه فارنهایت تنظیم شده است و فر را در آشپزخانه روشن کنید، به احتمال زیاد برای پمپاژ، حرارت بیشتر به رادیاتور آشپزخانه خود نیاز ندارید.

هنگام آشپزی می‌توانید از شیر ترموستاتیک رادیاتور خود برای کاهش حرارت رادیاتور آشپزخانه استفاده کنید. همچنین می‌توانید دریچه‌های شیر رادیاتور ترموستاتیک را در اتاق‌هایی که کمتر از آن‌ها استفاده می‌کنید برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی پایین بیاورید. شیرهای رادیاتور ترموستاتیک قابل برنامه ریزی می توانند طبق برنامه شما کار کنند.

 

مطالعه بیشتر: شیر شوفاژ به کدام سمت باز میشود

 

شیر رادیاتور ترموستاتیک چیست؟

شیر ترموستاتیک نوعی شیر گرمایشی است که در مقاله شیر گرمایش زیر در مورد انواع دریچه‌های گرمایش یافت می‌شود.
شیر ترموستاتیک رادیاتور وسیله‌ای است که در لوله‌های رادیاتور گرمایش نصب می‌شود و وظیفه آن کنترل گرمای خروجی از رادیاتور می‌باشد.

از آنجایی که این شیر به تغییرات دما پاسخ می‌دهد، ساکنین می‌توانند دمای منطقه را جداگانه کنترل کنند. این مشکل فرآیند گرمایش را کارآمدتر و مؤثرتر می‌کند.

 

شیر رادیاتور ترموستاتیک چگونه کار می کند؟ مزایا و معایب شیر ترموستاتیک رادیاتور چیست؟

شیر رادیاتور ترموستاتیک جریان آب داغ (یا بخار) را که به داخل رادیاتور می رود کنترل می کند. دمای اتاق را حس می کند و بر اساس آن باز و بسته می شود. TRV دارای دو بخش است. قسمتی که به لوله متصل می شود یک شیر معمولی باز و فنری (با افت فشار) است.

شما قسمت دیگر TRV را به آن وصل می کنید، که یک اپراتور که حاوی مایع یا موم هست که به تغییرات دمای هوا بسیار حساس است. با افزایش یا کاهش دمای هوا، سیال یا موم داخل اپراتور منبسط و منقبض می شود و دریچه فنری را باز یا بسته می کند. جریان را کنترل کنید و گرما را کنترل خواهید کرد. می‌توانید یک TRV را با هر دمایی که در اتاقی که در آن کار می‌کند، تنظیم کنید.

مزایای شیر ترموستاتیک رادیاتور شعله گستران پارس

 

شیر ترموستاتیک رادیاتور (TRV)

شیر رادیاتور ترموستاتیک یک بخش کاملاً ضروری از فناوری رادیاتور است. این یکی از بسیاری از کنترل‌های حرارتی ممکن برای تنظیم دمای هوا در اتاق است. و به دلیل قیمت عالی و کارکرد آسان بسیار محبوب است.

شما TRV خود را در کنار رادیاتور پیدا کرده یا نصب خواهید کرد و تنظیم مناسب به شما این امکان را می‌دهد که از یک دیگ بخار نهایت استفاده را ببرید و از گرمای مختلف در اتاق‌های مختلف لذت ببرید.

 

شیر‌های رادیاتور ترموستاتیک چگونه کار می‌کنند؟

TRV یک شیر خود تنظیم است، به این معنی که جریان آب را به رادیاتور شما بر اساس تنظیمات شما تنظیم می‌کند.
سر شیر ترموستات رادیاتور روی بدنه شیر قرار دارد و هنگامی که دمای اتاق تغییر می‌کند، سر شیر منبسط می‌شود و یک پین در بدنه شیر برای باز یا بسته شدن تنظیم می‌شود.

هنگامی که اتاق گرم می‌شود، انبساط بدنه شیر را مسدود می‌کند تا آب گرم وارد رادیاتور نشود. با خنک شدن اتاق، رادیاتور بدنه شیر را باز می‌کند تا آب گرم بیشتری وارد رادیاتور شود.

TRV در دو طرح اصلی عرضه می‌شود آن‌ها می‌توانند مدل‌های مومی یا مایع باشند که آخرین پیشرفت دریچه‌های رادیاتور ترموستاتیک مایع است. مزیت اصلی آن‌ها نسبت به شیر‌های ترموستاتیک مومی تنظیم سریع با توجه به تغییرات دما است.

هر دو شیر واکس و آبگرمکن برخلاف شیر رادیاتور دستی واقعی، تنظیم خودکار دارند.

 

 

شیر قطع‌کننده حرارت تابشی: مزایا و معایب شیر ترموستاتیک رادیاتور

مهمترین مزیت شیر‌های رادیاتور با دمای کنترل شده، پتانسیل صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد شیر از تنظیمات TRV برای کنترل دمای اتاق و صرفه‌جویی در هزینه استفاده کامل کنید.

مطالعه بیشتر:   هزینه کارکرد پکیج برقی چقدر است؟?

نقطه TRV قابل تنظیم

انعطاف‌پذیری کلید نصب شیر‌های رادیاتور ترموستاتیک در خانه شما است. از هدر رفتن انرژی خودداری کنید و از آسیب ناشی از یخبندان، کپک زدن و سایر مسائل ناشی از آب و هوا که می‌تواند باعث مشکلات تعمیر و نگهداری خانه شود جلوگیری کنید.

در اینجا دو سناریو اصلی وجود دارد:

در اتاق‌های شلوغ، مانند اتاق نشیمن، جایی که رفت و آمد بیشتر از خانواده، مبلمان و حتی نور خورشید از پنجره وجود دارد، TRV را می‌توان روی دمای پایین‌تری تنظیم کرد. یک TRV جریان آب را هنگامی که به دمای مناسب برسد محدود می‌کند و از گرم شدن بیش از حد قسمت‌های طبیعی خانه شما جلوگیری می‌کند.

سپس می‌توانید TRV را در اتاق‌های کمتر اشغال‌شده مانند اتاق‌های خواب اضافی یا مکان‌های عمومی در فضای باز پایین بیاورید و از گرم کردن اتاق‌هایی که معمولاً توسط خانواده استفاده نمی‌شود، خودداری کنید.

شیر‌های ترموستاتیک رادیاتور مقرون به صرفه هستند زیرا می‌توانید از گرمایش در خانه خود لذت ببرید و در هزینه و سوخت نیز صرفه‌جویی کنید.

این می‌تواند مشکلی از شیر ترموستاتیک رادیاتور باشد.
با نگهداری صحیح شیر ترموستات رادیاتور هیچ مشکلی وجود ندارد. با این حال، مشکلاتی ممکن است ایجاد شود.

شیر‌های ترموستاتیک قدیمی به راحتی با دمای اتاق اشتباه گرفته می‌شوند. پیش‌نویس یا خرابی دریچه باعث خوانش‌هایی می‌شود که بسیار گرمتر یا سردتر از آنچه هستند واقعی هستند و این وسایل ساده نه تنها می‌شکنند، بلکه می‌توانند در هنگام شکستن مشکلات بزرگی ایجاد کنند.

اگر دریچه خنک‌کننده رادیاتور در هنگام خاموش شدن بسته شود، رادیاتور روشن نمی‌شود و می‌تواند باعث تراکم، قالب، آسیب یخ زدگی و سایر مشکلات مربوط به سرما شود. و اگر TRV در حالی که روشن است خراب شود، آب داغ را به طور بی‌پایان از رادیاتور شما خارج می‌کند و باعث گرمای بیش از حد جدی می‌شود.

به همین دلیل، برای اطمینان از تشخیص صحیح دمای محیط، آزمایش TRV را به صورت دوره‌ای انجام دهید و دمای بالا را برای مدت طولانی بیرون نگذارید.

بدون TRV

با نصب شیر رادیاتور ترموستاتیک در حمام خود اشتباه نکنید، زیرا گرمای تولید شده توسط حمام یا دوش شما توسط ترموستات TRV خراب می‌شود. به جای جلوگیری از ازدحام، TRV‌ها اغلب خاموش می‌شوند و هیچ کاری انجام نمی‌دهند.

نکته دیگر این است که دریچه‌های رادیاتور ترموستاتیک را در همان اتاقی که ترموستات اصلی قرار می‌دهد، قرار ندهید. این واحد مستقیماً به دیگ شما متصل می‌شود، بنابراین رقابت غیر مستقیم بین TRV و ترموستات مرکزی خواهید داشت. تنها برنده این نبرد بزرگ صاحب خانه است!

نوید TRV مدرن

شیر‌های رادیاتور ترموستاتیک از شیر مومی اولیه فاصله زیادی داشته‌اند. ما اکنون TRV‌ها را به دلیل فناوری پیشرفته، قابلیت اطمینان و سفارشی‌سازی بی‌همتا به اکثر مشتریان خود توصیه می‌کنیم.

در اینجا، شیر ترموستاتیک الکترونیکی رادیاتور:

برند‌های برتر گرمایش خانه مانند هانیول، TRV را بیشتر از همیشه تحت فشار قرار می‌دهند. یک ترموستات با باتری با تشخیص حرارت پیشرفته‌تر به TRV اجازه می‌دهد تا با دقت بیشتری نسبت به شیر‌های رادیاتور ترموستاتیک سنتی کار کند.

DRV‌های الکترونیکی را می‌توان با سیستم‌های گرمایش هوشمند محبوب ادغام کرد. با ویژگی‌های پیشرفته سیستم‌های خانه هوشمند و اینترنت‌اشیا، می‌توانید DRV خود را از روی مبل خود یا حتی در هنگام سفر با استفاده از تلفن هوشمند خود مدیریت کنید، بنابراین هرگز از گرم کردن خانه خود غافل نشوید.

 

نحوه تعمیر شیر ترموستات رادیاتور

در ادامه، دو مشکل عمده دریچه رادیاتور ترموستاتیک و راه‌های رفع آن‌ها را پوشش خواهیم داد. اگر به مشاوره عمیق‌تر نیاز دارید، تیم دوستانه ما همیشه از طریق تلفن برای پشتیبانی در دسترس هستند.

 

چگونه شیر ترموستاتیک رادیاتور را خنثی کنیم؟

گیرکردن شیر احتمالاً شایع‌ترین مشکل شیر رادیاتور ترموستاتیک است. باز یا بسته، در دراز مدت مشکلات واقعی ایجاد می‌کند. این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که شیر برای اولین بار پس از مدت‌ها تنظیم شود، مثلاً پس از هوای سرد یا طوفان تابستانی.

برای رفع این مشکل، TRV خود را روی حداکثر تنظیم کنید و به صورت دستی ترموستات رادیاتور را بردارید. معمولاً پیستون‌هایی پیدا می‌کنید که به خوبی جدا شده و فشرده می‌شوند. مقداری WD۴۰ بگیرید و دوباره آن را اعمال کنید تا نرم شود.

پیستون غیر واکنشی به این معنی است که باید TRV خود را تعویض کنید. برای انتخاب بهترین TRV‌های موجود در بازار تا پایان این مقاله با ما همراه باشید

 

آیا شیر ترموستات رادیاتور باز نمی‌شود؟

اگر پیستون به آرامی حرکت می‌کند اما TRV شما کار نمی‌کند، احتمالاً درپوش موتور داخل آن است. این امر به خصوص در مورد مدل‌های قدیمی‌تر صدق می‌کند، بنابراین از این فرصت برای ارتقاء بخاری خانه خود استفاده کنید و از عملکرد مناسب TRV استفاده کنید. یک TRV جدید، عملکرد شیر کنترل را نصب کنید، و باید سال‌ها گرمایش مدولار بدون مشکل را تجربه کنید.

مطالعه بیشتر:   چرا پکیج صدا می‌هد؟ بررسی 7 علت صدا دادن پکیج

با بازرسی و بررسی دوره‌ای پیستون‌های سوپاپ، از عقب افتادن شیر ترموستاتیک و چسبیدن TRV خودداری کنید. همچنین مهم است که دریچه‌های اطراف سر شیر عاری از کثیفی و سایر مواد زائد باشند، زیرا این کار می‌تواند دقت خواندن TRV شما را کاهش دهد.

 

آیا TRV‌ها برای خانه من ارزش دارند؟

کاملا! در خانه‌ای با رادیاتور‌های زیاد، در اتاق گرمایشی با کانال‌های مختلف، شیر رادیاتور ترموستاتیک مشکلی ندارد! جایی که می‌خواهید گرم کنید، جایی که نمی‌خواهید نسوزانید.

با تعمیرات و نگهداری ساده رادیاتور که ذکر کردیم، TRV‌های شما برای سال‌ها بدون مشکل کار خواهند کرد. اگر سیستم گرمایش خانه هوشمند دارید، مجموعه‌ای از شیر‌های رادیاتور ترموستاتیک الکترونیکی بهترین گام برای صرفه‌جویی در انرژی خواهد بود.

 

 

مزایای شیر ترموستاتیک رادیاتور شوفاژ

 • دمای هر فضا را جداگانه کنترل کنید.
 • دمای فضا یا اتاق را متعادل کنید.
 • مصرف سوخت را کاهش دهید.
 • از هدر دادن انرژی خودداری کنید.
 • قابل نصب بر روی تمامی رادیاتور‌های قدیمی و جدید.

 

انواع شیر ترموستاتیک رادیاتور

دریچه‌های مختلفی بر اساس محل خطوط تغذیه استفاده می‌شود:

 1. شیر مستقیم: زمانی که لوله ورودی آب مستقیماً از دیوار کناری به سمت رادیاتور می‌رود.
 2. شیر زاویه: لوله از دیوار عقب به رادیاتور.
 3. شیر گوشه چپ: اگر لوله ورودی آب به کوره از زمین و در سمت چپ کوره باشد.
 4. شیر زاویه راست: زمانی که لوله ورودی از سمت راست و زمین می‌آید.
 5. شیر زاویه معکوس: ترموستات به صورت افقی با رادیاتور قرار می‌گیرد.

 

تفاوت شیر ​​دیگ با شیر معمولی و نحوه عملکرد آن

یک شیر معمولی جریان آب را افزایش و کاهش می‌دهد، در حالی که یک شیر ترموستاتیک می‌تواند گرمای رادیاتور را با توجه به دمای محیط کنترل کند. این عملکرد برای صرفه‌جویی در انرژی و ایجاد هوای بهینه بسیار مهم است.

شیر ترموستاتیک رادیاتور آب ورودی به رادیاتور را کنترل می‌کند. این شیر می‌تواند با سنسور خود دمای محیط را اندازه‌گیری کند.

هنگامی که این شیر در مسیر جریان قرار می‌گیرد تا جریان آب در دمای تنظیم شده قطع شود و باز شود، دما به دمای مطلوب تبدیل می‌شود.
شیر ترموستاتیک گرمایشی دارای شماره‌ای است که با استفاده از آن می‌توان دمای اتاق را از ۶ تا ۲۸ درجه سانتی گراد تنظیم کرد. شیر ترموستاتیک گرمایشی از دو قسمت تشکیل شده است که یکی از آن‌ها اپراتور است.

محرک سیالی است که به تغییرات دما پاسخ می‌دهد، با تغییر دمای هوا، افزایش یا کاهش می‌یابد، این سیال منبسط و منقبض می‌شود و دریچه فنری حرکت می‌کند، باز و بسته می‌شود.

این تابع میزان گرما را کنترل می‌کند و قسمت دیگر جریان آب در چشمه‌ای است که توسط اپراتور کار می‌کند که در حالت عادی باز بوده و به لوله فنر متصل می‌شود.

 

اجزای شیر ترموستاتیک شوفاژ

 •  پیچی که باعث می شود دمای شیر تنظیم شود
 • شاخصی برای دمای حرارتی
 • مهره بین ولوم و بدنه که با باز کردن آن می‌توانید شیر ترموستات را تغییر دهید
 • بدنه شیر ترموستاتیک
 • مهره اتصال در پایین قرار دارد
 • مهره کوپلینگ روی رادیاتور

 

نکاتی که باید هنگام نصب شیر ترموستاتیک در نظر گرفت

 1. برخی از شیر‌های ترموستاتیک رادیاتور دو طرفه هستند، یعنی می‌توان آن‌ها را در دو طرف انتهای رادیاتور نصب کرد.
  اما در بیشتر موارد بهتر است در یک سر رادیاتور یعنی در جهت جریان برگشتی نصب شوند که احتمال ایجاد صدا را کاهش می‌دهد.
 2. شیر را باید چندین بار در طول سال جابه جا کرد و برچسب آن را عوض کرد، زیرا ممکن است رسوب کند و چسبنده شود.
 3. در سیستم لوله موازی، فقط می‌توان از شیر ترموستاتیک استفاده کرد، زیرا هر رادیاتور به طور مستقل کار می‌کند.
  اگر لوله‌های شما مسدود شده باشد، نمی‌توانید از شیر ترموستاتیک برای گرمایش استفاده کنید. زیرا با کنترل یک رادیاتور، رادیاتور‌های دیگر عملکرد طبیعی خود را از دست می‌دهند.
 4. شیر ترموستاتیک رادیاتور باید به صورت افقی نصب شود که باعث کاهش اثرات حرارتی شیر و لوله اطراف رادیاتور می‌شود.

 

ابزار مورد نیاز برای نصب شیر ترموستات رادیاتور

از جمله ابزار لوله کشی مورد نیاز برای نصب شیر ترموستاتیک رادیاتور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آچار فرانسوی (قبل از خرید آچار فرانسوی حتماً راهنمای خرید را مطالعه کنید تا بهترین سایز و مارک آچار فرانسوی را انتخاب کنید. )
 • آچار سوکت یا ابزار مشابه
 • نوار تفلون
 • پیچ گوشتی تخت کوچک
مطالعه بیشتر:   راهنمای خرید رادیاتور شوفاژ و نکات مهم مربوط به آن

 

نحوه نصب شیر ترموستاتیک رادیاتور

 1. .ابتدا باید آب به طور کامل در رادیاتور ریخته شود.
 2. شیر جلو را باید با استفاده از ابزار سیم فرنچ و ابزار لوله باز کنید تا به شیر و اتصالات آن آسیبی وارد نشود.
 3. اگر اورینگ داخل شیر آسیب دیده است، آن را با اره قطع کنید تا به بقیه، به خصوص لوله مسی آسیبی نرسد.
 4. از یک پیچ گوشتی تخت کوچک برای جدا کردن اورینگ‌ها استفاده کنید. اگر به دنبال خرید پیچ ​​گوشتی چند منظوره هستید، ما بهترین راهنمای خرید پیچ ​​گوشتی چند منظوره را برای این منظور داریم.
 5. نوار تفلون را ۱۷ تا ۲۰ بار در جهت عقربه‌های ساعت دور شیر متصل به رادیاتور بپیچید تا کاملاً بسته شود.
 6. شیر را با آچار فرانسوی محکم ببندید.
 7. سپس یک O-ring جدید روی لوله مسی پایینی قرار داده و شیر ترموستات را می‌بندیم.
 8. سپس مهره بالایی را باز کرده و سر شیر جدید را روی آن می‌بندیم.

 

 

 

تفاوت شیر ترموستاتیک با شیر معمولی و نحوه عملکرد آن

شیر معمولی فقط جریان آب را کم و زیاد می کند، در حالی شیر ترموستاتیک می تواند بر اساس دمای محیط گرمای رادیاتور را کنترل کند. این ویژگی در صرفه جویی انرژی و ایجاد هوای مطلوب بسیار حائز اهمیت می باشد.

شیر ترموستاتیک رادیاتور، آبی که به داخل رادیاتور وارد می شود را کنترل می نماید. این شیر با استفاده از سنسوری که دارد، می تواند دمای محیط را اندازه گیری نماید.

با توجه به اینکه این شیر در مسیر جریان آب قرار دارد و با استفاده از دمای تنظیم شده جریان عبوری آب را بسته و باز می کند، دمای شوفاژ به دمای مطلوب ما تبدیل می گردد.

شیر های ترموستاتیک شوفاژ دارای اعدادی می باشد که می توان با استفاده از این اعداد دمای فضا را از 6 تا 28 درجه سانتی گراد تنظیم کرد. شیر ترموستاتیک شوفاژ شامل دو بخش می باشد که بخشی از آن عملگر می باشد.

عملگر یک سیال است که به تغییرات دما واکنش نشان می دهد و زمانی که دمای هوا تغییر می کند، بالا یا پایین می شود، این مایع منبسط و منقبض میگردد و شیر فنری حرکت می کند و باز و بسته می شود.

با این عمل میزان گرما کنترل می شود و بخش دیگر همان شیر فنری می باشد که عملگر روی آن تاثیر می گذارد که در حالت عادی باز می باشد و شیر فنری به لوله متصل می باشد.

 

 

 

 

نحوه نصب شیر ترموستاتیک رادیاتور

 1. ابتدا باید آب درون رادیاتور را کاملا خالی نمایید.
 2. شیر قبلی را با باید با استفاده از ابزار های آچار فرانسه و آچار لوله گیر باز نمایید به طوری که به شیر و اتصالات آن آسیب نرساند.
 3. در صورت خراب بودن اورنگ داخل شیر آن را با استفاده از اره برش می دهیم، به طوری که به بقیه قطعات به خصوص لوله مسی آسیبی وارد نشود
 4. اورنگ را با استفاده از یک پیچ گوشتی تخت کوچک آن را جدا می کنیم.
 5. نوار تفلن را 17 تا 20 مرتبه به صورت ساعتگرد به دور شیری که به رادیاتور متصل می شود، می بندیم به طوری که کامل آب بندی شود.
 6. شیر را با آچار فرانسه محکم می بندیم.
 7. سپس یک اورنگ جدید روری لوله مسی پایینی می گذاریم و شیر ترموستات را می بندیم.
 8. پس از آن مهره ای که در بالا قرار دارد را باز نموده و سر شیر جدید را روی آن می بندیم.

 

 

ما در این مطلب سعی کردیم تا نکات مربوط به شیر ترموستاتیک رادیاتور، از جمله خصوصیات و نحوه نصب آن را برای شما توضیح دهیم.

با این حال چنانچه در خصوص نصب شیر ترنوستاتیک رادیاتور نیاز به مشاوره و کمک داشتید می توانید از کارشناسان ما در مجموعه شعله گستران پارس کمک بگیرید.

برای این منظور با ما تماس گرفته و یا فرم درخواست را پر کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]