شوفاژ (رادیاتور) چیست و چگونه کار می کند؟

شوفاژ (رادیاتور) چیست و چگونه کار می کند؟

رادیاتورها گرمای دیگ یا مشعلی که در موتورخانه نصب شده را جذب می‌کند و به واسطه آب یا بخار که توسط لوله کشی به داخل اتاق‌ها هدایت می‌شوند و وارد شوفاژ های مستقر در اتاق می‌شود و از آن گرما برای گرم کردن هوای اتاق استفاده می‌کنند. با انجام این کار می‌توان از آنها به طور موثر برای گرم کردن اتاق استفاده کرد.
رادیاتورها از فلز ساخته شده‌اند زیرا رسانای عالی گرما است. آب داغ یا بخار از طریق شوفاژ عبور می‌کند و پره‌های بیرونی به طور طبیعی با گذشت زمان گرم می‌شوند. با گرم شدن آن پره‌ها، هوای اطراف نیز گرم می‌شود.
رادیاتور یکی از قدیمی‌ترین و موثرترین روش‌های گرمایش خانه است. امروزه هنوز در ساختمان‌ها در سرتاسر جهان استفاده می‌شود و تنها چند گزینه مؤثرتر وجود دارد که می‌توان روی آنها تکیه کرد. رادیاتورها به دلیل سادگی و توانایی در گرم کردن یکنواخت و راحت فضای اتاق هنوز هم انتخاب مناسبی هستند. برای اینکه بیشترین بهره را از سیستم گرمایش شوفاژ خود ببرید، یا تصمیم بگیرید که آیا رادیاتورها گزینه مناسبی برای شما هستند یا خیر، مهم است که بدانید شوفاژ یا رادیاتور چگونه کار می‌کنند.

نحوه انتقال حرارت رادیاتور یا شوفاژ

اگر تا به حال به یک رادیاتور حرارتی نگاه کرده باشید، متوجه خواهید شد که اکثر آنها به شدت تا شده‌اند. آنها یک دسته چین دارند و از نوعی فلز مانند چدن ساخته شده‌اند. چین‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سطح حرارت خود را افزایش دهند تا فلز با هوای بیشتری در تماس باشد.

گردش هوای طبیعی

وجود هر نوع دمنده در رادیاتور گرمایشی خانه غیرمعمول است زیرا واقعا نیازی به وجود آن نیست. همانطور که هوای اطراف شوفاژ گرم می‌شود، بالا می‌رود و از مسیر خارج می‌شود و هوای خنک‌تری به جای آن وارد می‌شود. جریان چرخشی هوا در اطراف رادیاتور تشکیل می‌شود که باعث می‌شود تمام هوای اتاق به آرامی گرم شود.

صاحب خانه رادیاتور خانه خود را تنظیم می کند.

 

رادیاتورهای بخار چگونه کار می کنند؟

رادیاتورهای بخار یکی از قدیمی‌ترین انواع رادیاتورها هستند و امروزه نیز معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند. رادیاتورهای بخار برای اینکه بتوانند آب را گرم کنند به دیگ بخار متصل می‌شوند. دیگ آب را تا زمانی که به بخار تبدیل شود گرم می‌کند. سپس بخار از طریق لوله عمودی به سمت شوفاژ حرکت می‌کند، جایی که انرژی حرارتی از طریق پره‌ها خارج می‌شود. همانطور که گرمای بخار از بین می‌رود، به آرامی شروع به تبدیل شدن به آب می‌کند. در نهایت بخار تبدیل به آب می‌شود و برای گرم شدن دوباره به داخل دیگ برمی‌گردد. چرخه گرمایش و سرمایش بارها و بارها تکرار می‌شود تا گرما به بقیه خانه منتقل شود.

رادیاتورهای آب گرم چگونه کار می کنند؟ 

رادیاتورهای آب گرم به روشی بسیار شبیه به رادیاتورهای بخار عمل می‌کنند، به جز بدون تمام فشار ایجاد شده توسط بخار و با رویکرد فعال‌تر برای انتقال گرما به اطراف. هر شوفاژدر سیستم آب گرم دارای ورودی و خروجی است. ورودی برای ورود آب گرم و خروجی برای خروج آب است. در حین کار سیستم، آب در جایی در یک بخاری آب گرم گرم می‌شود. خیلی داغ درست میشه ولی هیچوقت به جوش نمیاد.

پس از رسیدن آب به دمای مطلوب، از بخاری و از طریق تمام رادیاتورهای خانه پمپ می‌شود. با عبور آب از هر شوفاژ مقداری از گرمای خود را از دست می‌دهد. در نهایت برای گرم کردن موثر شوفاژ خیلی خنک می‌شود و یک بار دیگر آن را برای گرم کردن مجدد به بخاری بازمی گرداند. برای گرم کردن خانه، هر بار که دما باید افزایش یابد، این چرخه اتفاق می‌افتد. بخاری و پمپ معمولاً به ترموستات متصل می‌شوند تا بدانند چه زمانی باید روشن شوند. این تضمین می‌کند که آنها فقط زمانی کار می‌کنند که نیاز به تامین گرما به بقیه خانه باشد.

رادیاتور (شوفاژ) متصل به دیوار خانه.

 

 

متعادل کردن سیستم گرمایش رادیاتور یا شوفاژ

برخلاف سایر سیستم‌های گرمایش، مانند هوای اجباری، که در آن تعادل دقیقاً در طراحی اصلی واحد تعبیه شده است، رادیاتورها باید متعادل باشند تا سطح خوبی از گرمای خروجی از همه واحدها دریافت شود. این تعادل با کنترل سرعت عبور آب گرم از هر رادیاتور به دست می‌آید. هر چه جریان آب در شوفاژ کندتر باشد، گرمای بیشتری از آن خارج می‌شود. اگر سریعتر از سیستم عبور کند، گرمای کمتری از آب خارج می‌شود.

مطالعه بیشتر:   آیا می توانید رادیاتورها را با رنگ براق رنگ کنید؟

عملکرد صحیح رادیاتورها قبل از رفتن به شوفاژ بعدی در خانه، تقریباً 10 درجه سانتیگراد از یک سر به سر دیگر خارج می‌شود. آزمایش برای این یک فرآیند ساده است. کافیست زمانی که آب از داخل شوفاژ عبور می‌کند یک دماسنج روی لوله ورودی رادیاتور بگذارید تا ببینید دمای آن چقدر است و سپس آن را روی لوله خروجی قرار دهید تا ببینید دمای آب خروجی چقدر است. اگر دما بیش از 10 درجه سانتیگراد افت کند، عبور آب از رادیاتور بسیار طول می‌کشد و گرمای زیادی را به این مکان می‌دهد. راه حل این است که شیر را کمی بیشتر باز کنید تا آب سریعتر وارد رادیاتور شود. اگر به اندازه کافی ریزش نداشته باشد، آب خیلی سریع در جریان است و شیر باید کمی بسته شود.

هنگامی که در تلاش برای دستیابی به فضای زندگی راحت هستید، تعادل سیستم حیاتی است. اگر یکی از رادیاتورهای گرمایشی بیش از حد گرما بدهد و بقیه به اندازه کافی نباشند، در سرتاسر خانه خود با فضاهای گرم و سرد مواجه خواهید شد. برای متعادل کردن همه چیز وقت بگذارید تا بتوانید بیشترین بهره را از سیستم شوفاژ خود ببرید.

 

تنظیم شیر پایین رادیاتور شوفاژ چگونه است؟

سه دسته شیر در رادیاتور شوفاژ وجود دارد و تنظیم شیر پایین رادیاتور شوفاژ برای خروج آب گرم یا تخلیه رادیاتور در فصل تابستان که هوا گرم است استفاده می‌شود. این شیرها که در اصلاح به شیر زانویی رادیاتور شناخته می‌شوند وقتی کاربرد دارند که می‌خواهید دمای رادیاتور را تغییر دهید و یا مدتی آن را متوقف کنید. وقتی شیر زانویی رادیاتور را می‌بندید آب ورودی بقیه رادیاتور سریع‌تر شده و گرمای بیشتری را در خود نگه می‌دارد. بنابراین در محیط‌هایی که به گرمای کمتری نیاز است می‌توانید با این روش می‌توان آن را کنترل نمود.

 

چگونه شیر رادیاتور شوفاژ را در تابستان ببندیم؟

گاهی اوقات ممکن هست رادیاتور محل کار یا منزلتان در تابستان هم گرم باشد. در این حالت یکی از متداول‌ترین کارها برای رفع این مشکل بستن شیر رادیاتور پکیج در فصل تابستان می‌باشد. البته اگر تنظیمات درستی انجام شود نیازی به بستن شیر نخواهد بود.

 

چند رادیاتور یا شوفاژ در خانه نیاز داریم؟

هنگامی که در حال بازسازی یک خانه یا حتی یک اتاق هستید، دانستن اینکه ممکن است به چه تعداد رادیاتور یا شوفاژ نیاز داشته باشید مفید است – قانون مشخصی برای هر فضا وجود ندارد.

برای انجام این کار، باید از چیزی به نام ماشین حساب BTU استفاده کنید. این بسیار دقیق‌تر از این است که بیشتر فضای دیوار را با رادیاتور یا شوفاژ پر کنید – مگر اینکه یک پنجره یا تلویزیون از قبل وجود داشته باشد. سوالات زیادی وجود دارد که باید هنگام خرید در نظر بگیرید.

بنابراین، تیم شعله گستران پارس اینجاست تا با راهنمایی شما از طریق آنها و همچنین توضیح BTU، به شما کمک کند تا پاسخ “چند رادیاتور نیاز دارم؟” را داشته باشید. بخوانید تا متوجه شوید…

 

بهتر است رادیاتور شوفاژ کجا نصب شود؟

موقعیت رادیاتور در یک اتاق واقعاً به نوع خرید شما بستگی دارد. یک رادیاتور استاندارد در پشت مبلمان، مانند مبل یا تخت، خوب است، اما اگر یک مدل تزئینی را انتخاب کرده‌اید، احتمالاً بیشتر از آن می‌خواهید که آن را به نمایش بگذارید.
تا آنجا که خروجی گرما پیش می‌رود، موقعیت فیزیکی نباید خیلی مهم باشد. با BTU‌های مناسب رادیاتور (خروجی گرما)، کل اتاق باید به دمای مطلوبی که شما تنظیم کرده‌اید برسد. نصب رادیاتورها در زیر پنجره همیشه یک راه عالی برای ایجاد حس شلوغی کمتر در اتاق است و پیش از عبور از اتاق گرم می‌شود.
حتی می‌توانید رادیاتورهای فولادی عمودی را در طرف مقابل اتاق مانند آشپزخانه یا حمام قرار دهید تا گرمای کاملاً یکنواختی داشته باشید.

 

کدام نوع رادیاتور برای کدام اتاق مناسب است؟
همه رادیاتورها در هر اتاق خانه شما کار نمی‌کنند، زیرا انواع مختلفی از رادیاتورهای گرمایش مرکزی وجود دارد.

مطالعه بیشتر:   سرویس سالیانه پکیج دیواری?

حمام
یک نرده حوله گرم برای نصب در حمام ایده آل است. می‌توانید حوله‌ها را روی آن‌ها قرار دهید، حوله‌ها را هنگام دوش گرفتن یا در حمام گرم نگه دارید.

اکثر حمام‌ها بسیار کوچک هستند، بنابراین وقتی صحبت از خروجی گرما به میان می‌آید زیاده روی نکنید. فضاهای کوچک می‌توانند به سرعت گرم شوند. رادیاتور ستونی عمودی با فضای محدود دیوار نیز به خوبی کار می‌کند.

آشپزخانه
مانند حمام، آشپزخانه شما گاهی اوقات با کفپوش لمینت یا کاشی کمی خنک می‌شود، به خصوص اگر گرمایش مناسب نداشته باشید.

بنابراین، دوباره مانند حمام، می‌توانید با نصب رادیاتورهای عمودی در آنها راحت شوید زیرا آنها بیش از اندازه کافی گرما را بدون اشغال فضای دیوار زیادی فراهم می‌کنند. به علاوه، آنها می‌توانند یک قطعه بیانیه باشند.

اتاق خواب
از آنجایی که بعید است مهمانان زیادی به اتاق خواب شما بیایند، خرج کردن پول زیادی برای یک شوفاژ طراح یا تزئینی ممکن است بهترین گزینه نباشد.

رادیاتورهای ستونی یا چدنی مدرن به همان اندازه عملکرد خوبی خواهند داشت و هزینه‌های خرید شما را در مقایسه با مدلی که دکوراسیون را در اولویت قرار می‌دهد کاهش می‌دهد. آنها شیک نیستند، اما عملکرد بی‌نقصی دارند، که مهمترین چیز در گرم کردن اتاق خواب است.

هال
اتاق نشیمن، مانند آشپزخانه شما، جایی است که مردم را سرگرم خواهید کرد. بنابراین، مگر اینکه بودجه‌ای ندارید، ما رادیاتورهای ساده را پیشنهاد نمی‌کنیم – بیانیه بدهید.

رادیاتورهای تزئینی می‌توانند یک نقطه کانونی واقعی ایجاد کنند در حالی که هنوز گرمای بیش از حد کافی را ارائه می‌دهند. رادیاتورهای رنگی، مانند رادیاتورهایی که با رادیاتورهای ستونی فولادی ما پیدا خواهید کرد، با سایه‌های پررنگ آبی، قرمز، طلایی و بنفش بیانیه‌ای واقعی را ارائه می‌دهند.

چه اندازه شوفاژ نیاز دارم؟
اندازه رادیاتور مورد نیاز شما به دو عامل مهم بستگی دارد.

اولین مورد دمایی است که می‌خواهید در اتاق انتخابی خود حفظ کنید – که نسبتاً ساده است. اگر دمای بالا می‌خواهید، به رادیاتورهای بزرگتر نیاز دارید. با این حال، اندازه اتاق نیز بر این امر تأثیر می‌گذارد – اتاق‌های کوچکتر به سرعت گرم می‌شوند زیرا فضای کمتری وجود دارد.

عامل دوم می‌تواند پیچیده‌تر باشد، که باید به آن توجه کرد اتلاف گرما از اتاق شما است. اینها می‌تواند به اندازه یا تعداد پنجره‌ها، تعداد درها و به ویژه مصالح ساختمانی مورد استفاده در خانه شما بستگی داشته باشد. همه خانه‌ها دیوارهای محکم و عایق ندارند.

اگر شوفاژی را انتخاب کنید که اندازه آن خیلی بزرگ باشد، مقرون به صرفه نخواهد بود. اگر خیلی کوچک بروید، اتاق به دمایی که می‌خواهید نمی‌رسد.

اینجاست که BTU وارد می‌شود. برای محاسبه اندازه شوفاژ برای یک اتاق، باید نیاز BTU آن را درک کنید…

BTU چیست؟
BTU به معنای “واحد حرارتی بریتانیا” است و اندازه‌گیری گرمای خروجی از شوفاژ است.

بسته به اندازه اتاق شما، تعداد و نوع پنجره‌ها و استفاده از اتاق، ممکن است به گرمای بیشتر یا کمتری در آن فضا نیاز داشته باشید. اگر نیاز به BTU بالاتری دارید، اغلب بهتر است از بیش از یک رادیاتور برای گرم کردن اتاق استفاده کنید.

کل BTU مورد نیاز شما برای یک اتاق را می‌توان با چند شوفاژ کوچکتر یا چند رادیاتور بزرگ تامین کرد – همه اینها به چیدمان اتاقی که می‌خواهید گرم کنید بستگی دارد.

چگونه BTU خود را محاسبه کنم؟
برای محاسبه BTU، بستگی به تعداد رادیاتورهای اتاق انتخابی شما دارد. از طرف دیگر، با وارد کردن جزئیات خاص، مانند اندازه‌گیری اتاق، می‌توانید متوجه شوید که به چه تعداد شوفاژ نیاز دارید.

اگر از قبل در اتاقی رادیاتور دارید و می‌خواهید همه آنها را به روز کنید، باید کل BTU مورد نیاز اتاق را بر تعداد رادیاتورها تقسیم کنید. با این کار میانگین BTU مورد نیاز برای هر رادیاتور محاسبه می‌شود.

دریافت گرمای مناسب از شوفاژ جدیدتان می‌تواند مهم باشد زیرا می‌خواهید گرمای کافی برای گرم شدن تولید کنید، اما از بالا نرفتید و راندمان خود را خراب نکنید و قبض‌های گرمایشی خود را بیشتر بپردازید.

مطالعه بیشتر:   روش تشخیص تعادل شوفاژها و بالانس کردن رادیاتورها (آموزش مرحله به مرحله)

شما می‌توانید از ماشین حساب BTU ما برای اندازه و مقدار رادیاتورهای مورد نیاز یک اتاق استفاده کنید. باید مطمئن شوید که جزئیات زیر را دارید:

ابعاد اتاق شامل طول، عرض و ارتفاع
نوع اتاق را انتخاب کنید
هر عامل اضافی
نحوه تمیز کردن رادیاتورها
رادیاتورها باید در سرتاسر خانه تمیز نگه داشته شوند تا بتوانید بیشترین بهره را از آنها ببرید. از آنجایی که گرما از آب یا بخار در رادیاتور به هوای بیرون منتقل می‌شود، بسیار مهم است که انتقال حرارت بدون مانع انجام شود. هر گونه کثیفی یا گرد و غباری که روی پره‌ها یا صفحه شوفاژ جمع می‌شود به عنوان عایق عمل می‌کند و از انتقال گرما از داخل رادیاتور به هوای بیرون جلوگیری می‌کند.

به سادگی رادیاتورهای خود را به صورت هفتگی پاک کنید تا آلودگی و زباله روی آنها جمع نشود. آنها را می‌توان با آب معمولی یا محلول صابون ملایم در هنگام تلاش برای حذف مواد دشوارتر شستشو داد. رادیاتورهای تمیز بسیار کارآمدتر از رادیاتورهای کثیف هستند و وقت گذاشتن برای پاک کردن کثیفی باعث صرفه جویی در هزینه شما در طول زمان می‌شود.

آیا رادیاتورها می‌توانند گاز نشت کنند؟
مطمئناً اطمینان از عملکرد ایمن سیستم‌های گرمایش مرکزی ما برای همه ما بسیار مهم است.

بنابراین، در این مقاله به نکات مهمی می‌پردازیم که به شما کمک می‌کند تا سیستم گرمایش مرکزی خود را روان و ایمن نگه دارید.

رادیاتورها مونوکسید کربن نشت نمی‌کنند
گاز خطرناک و خطرناکی که با سیستم‌های گرمایش مرکزی معیوب مرتبط است، مونوکسید کربن است که این پتانسیل را دارد که ما را به طور مرگبار مسموم کند. با این حال، رادیاتورها نمی‌توانند مونوکسید کربن را نشت کنند.

سیستم‌های گرمایش مرکزی استاندارد توسط یک دیگ بخار گازی کار می‌کنند که آب را گرم می‌کند و آن را از طریق شبکه‌ای از لوله‌ها به اطراف خانه‌های ما می‌فرستد.

این لوله‌ها به شوفاژ متصل می‌شوند، آب گرم از طریق آنها به داخل رادیاتور می‌ریزد و راد گرما را به داخل اتاق ساطع می‌کند.

رادها فقط آب نشت می‌کنند
گاهی اوقات، رادیاتورها یا شیرهای قدیمی ممکن است نشتی داشته باشند و کمی آب روی زمین چکه کنند. با این حال، آب تنها چیزی است که می‌توانند نشت کنند و هیچ گازی نشت نمی‌کنند.

به همین ترتیب، خون‌ریزی شوفاژ فرآیندی است که باعث می‌شود هوای بی‌ضرر از سیستم گرمایشی شما خارج شود و رادیاتورها را قادر می‌سازد به درستی گرم شوند. با خونریزی رادیاتور خود هیچ گاز سمی آزاد نخواهید کرد.

دیگ‌های معیوب باعث نشت مونوکسید کربن می‌شوند
مونوکسید کربن می‌تواند توسط دیگ‌های قدیمی، معیوب و ضعیف منتشر شود. اگر دیگ شما به درستی مشتعل نمی‌شود و گاز نمی‌سوزاند، اگر نشتی در دیگ وجود دارد یا اگر دودکشی که گازهای زائد را به بیرون هدایت می‌کند مسدود شده باشد، در این صورت امکان نشت مونوکسید کربن از دیگ وجود دارد.

یک آشکارساز مونوکسید کربن با کیفیت خوب باید در خانه شما نصب شود و در صورت بالا رفتن سطح CO به شما هشدار می‌دهد.

تعمیر و نگهداری سالانه دیگ بخار
بهترین راه برای اطمینان از ایمن بودن و کارکرد صحیح اجزای دیگ بخار این است که از یک مهندس گرمایش ثبت شده گاز ایمن بخواهید که هر 12 ماه یکبار بررسی‌های تعمیر و نگهداری دیگ و سیستم گرمایش را انجام دهد.

دیگ بخار به خصوص در ماه‌های زمستان استفاده زیادی می‌کند و اجزای آن می‌توانند مانند ماشین فرسوده شوند. در واقع، تعمیر و نگهداری سالانه گرمایش باید به روشی مشابه خدماتی که در خودروی شما انجام می‌شود، مشاهده کرد. این یک راه معقول برای ایمن نگه داشتن همه چیز و رفع هر گونه مشکل در جوانه است.

اگر در مورد ایمنی دیگ خود شک دارید، باید فوراً با یک متخصص تماس بگیرید. مسمومیت با گاز مونوکسید کربن یک موضوع بسیار جدی است و متأسفانه هر ساله جان افراد زیادی را می‌گیرد، بنابراین جای تأخیر نیست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید