شیر شوفاژ به کدام سمت باز میشود

جهت باز و بسته شدن شوفاژ - شیر شوفاژ به کدام سمت باز میشود در شعله گستران پارس

جهت باز و بسته شدن شوفاژ از کدام طرف است؟ شیر شوفاژ به کدام سمت باز میشود ؟ میکسر‌ها یا همان شیر‌ها از مهمترین لوازم جانبی سیستم گرمایشی محسوب می‌شوند که برای بستن یا بازکردن جریان آب و همچنین تنظیم دمای محیط استفاده می‌شوند. البته فراموش نکنید که همزن‌ها معمولاً جدا تهیه می‌شوند. بنابراین هنگام خرید شوفاژ، خرید شیرآلات مناسب را فراموش نکنید.

مطالعه بیشتر: شیر پایین رادیاتور شوفاژ چیست

 

انواع شیر‌های رادیاتور شوفاژ

به طور کلی سه نوع شیر وجود دارد که برای نصب کویل گرمایش بسته می‌شوند اما برای نصب این شیر‌ها همیشه تنها به دو شیر نیاز است.

 

شیر به همراه  سوپاپ

این شیر‌ها که در بالای المنتهای حرارتی تعبیه می‌شوند، مانند سایر شیر‌ها باقی می‌مانند که فقط برای تنظیم جریان آب ورودی به رادیاتور استفاده می‌شوند.

با کاهش این پرتو‌ها جریان آب در رادیاتور شوفاژ کاهش می‌یابد در نتیجه دمای رادیاتور نیز کاهش می‌یابد.

 

شیر ترموستاتیک

این شیر‌ها در محل دریچه ورودی رادیاتور گرمایش نصب می‌شوند و وظیفه آن‌ها ورود آب به رادیاتور است و می‌توانند مانند شیر‌های ورودی و خروجی رادیاتور گرمایشی انجام دهند اما دارای یک پایه هستند.

تفاوت آن در این است که می‌توانند دمای اتاق را تشخیص دهند، آب رادیاتور را قطع و وصل کنند و اساساً مانند ترموستات دمای محیط اطراف رادیاتور را تنظیم کنند.

توصیه می‌شود از این شیر‌ها برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی استفاده کنید زیرا دما کنترل می‌شود.

 

شیر برگشت رادیاتور یا شیر زانویی

شیر رادیاتور پایینی یک شیر برگشت آب است و به آن شیر زانویی نیز می‌گویند که میزان آب برگشتی به پکیج یا محفظه موتور را کنترل می‌کند.

 

برای خاموش کردن پک شوفاژ با شیر ترموستاتیک به روش زیر عمل کنید:

 • شیر ترموستاتیک رادیاتور را روی بدنه موتور قرار دهید، معمولاً شیر ترموستاتیک زیر رادیاتور قرار دارد. اگر این شیر زیر رادیاتور نیست، می‌توانید آن را در قسمت بالا و سمت چپ بدنه رادیاتور پیدا کنید.
 • لازم به ذکر است که مشخصه شیر ترموستاتیک عدد ۰ تا ۵ این شیر می‌باشد. پس از قرار گرفتن دریچه ترموستاتیک رادیاتور، آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا سطح سوپاپ به نقطه صفر مشخص شده روی شیر برسد.
 • اگر دمای شیر ترموستاتیک رادیاتور صفر شود، رادیاتور دیگر وجود نخواهد داشت. حالا به شیر پایینی رادیاتور در سمت راست دستگاه بروید و آن را کاملاً در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا کاملاً بسته شود. روی این شیر باید یک پوشش پلاستیکی وجود داشته باشد.
 • حالا که هم شیر زیر رادیاتور و هم شیر ترموستاتیک آن بسته است، رادیاتور گرمایش بسته است. فقط باید یکی دو ساعت صبر کنید تا بدنه رادیاتور کاملاً خنک شود.

شیر شوفاژ به کدام سمت باز میشود

چگونه رادیاتور قدیمی را خاموش کنیم؟

در رادیاتور‌های قدیمی از شیر‌های استاندارد برای باز و بسته شدن دستگاه استفاده می‌شود. برای بستن رادیاتور گرمایش قدیمی مراحل زیر را انجام دهید:

 • شیر پایینی رادیاتور را روی لبه بدنه رادیاتور قرار دهید و از پیچ گوشتی برای باز کردن پیچ درپوش شیر استفاده کنید.
  لطفاً توجه داشته باشید که این پوشش روی سیم پیچی سوپاپ تأثیری ندارد. و اگر روکش برداشته نشود مهم نیست که پوشش چقدر چرخیده است شیر خنک‌کننده پاسخ نمی‌دهد.
  بنابراین، قبل از چرخاندن شیر‌ها، این پوشش باید برداشته شود.
 • پس از باز شدن پیچ، درپوش بالایی شیر را بالا بکشید و به این ترتیب آن را از مجموعه شیر رادیاتور جدا کنید. البته برخی از درپوش‌های شیر رادیاتور پایینی پیچ ندارند و فقط باید درپوش را به سمت بالا بکشید.
 • حالا با انبردست شیر رادیاتور پایینی را گرفته و در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که سوپاپ از حرکت باز بماند و در این مرحله شوفاژ خاموش شود.
 • قسمت فلزی شیر رادیاتور می‌تواند کاملاً داغ باشد، بنابراین مراقب باشید دست‌هایتان نسوزد.

 

نصب شیر‌های رادیاتور:

 • شیر ترموستاتیک را در سمت چپ رادیاتور قرار دهید. اغلب شیر ترموستاتیک در پایین رادیاتور قرار دارد. اگر سوپاپ روی زمین قرار دارد، می‌توان آن را در سمت چپ بالای رادیاتور پیدا کرد. به دنبال یک عدد روی شیر آب باشید تا بدانید که آیا ترموستاتیک است یا خیر.
  برخی از رادیاتور‌ها فقط دارای کلید روشن و خاموش هستند، در حالی که برخی از رادیاتور‌ها دارای ترموستات هستند و میزان گرما را کنترل می‌کنند. اما اگر شیر ترموستات ندارید، می‌توانید از این مرحله صرف نظر کنید.
 • شیر را بچرخانید تا عدد صفر شود.
 • سوراخ دوم را در سمت راست رادیاتور قرار دهید. این دریچه نیز نزدیک کف است، اما در سمت راست. شیر باید یک پوشش پلاستیکی روی آن داشته باشد.
 • درب سوپ را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا ببندید. وقتی هر دو دریچه بسته هستند، پک کاملاً خاموش می‌شود تا بتوانید خنک شوید.
 • به سمت راست و پایین رادیاتور نگاه کنید تا شیر را پیدا کنید. با استفاده از یک پیچ گوشتی پیچ را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا زمانی که شل شود و بتوان آن را از دریچه جدا کرد. پیچ را در جای امنی قرار دهید تا گم نشود.
 • درپوش را از شیر آب بردارید. دریچه‌ها زیر خود یک سری درپوش دارند تا زمانی که جدا نشوند قابل بررسی نیستند. اکنون درپوش را بردارید تا به شیر واقعی دسترسی داشته باشید.
 • با استفاده از یک انبردست شیر ​​را به عقب برگردانید. درپوش شیر فلزی را با انبردست محکم نگه دارید و آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. به چرخش دریچه ادامه دهید تا چرخش متوقف شود. وقتی همه چیز خوب است، رادیاتور خاموش می‌شود. شیر فلزی ممکن است داغ باشد، آن را با دستان خالی لمس نکنید.
مطالعه بیشتر:   فروش مشعل موتورخانه

 

جهت باز و بسته شدن شوفاژ

شیر شوفاژ به کدام سمت باز میشود ؟

یکی از مهم‌ترین راه‌های گرمایش شوفاژ، بازکردن شیر ورودی رادیاتور است که در این حالت جریان آب وارد سیستم لوله کشی می‌شود. برای یافتن این شیر باید به بالای رادیاتور بروید. شیر‌ها معمولاً دریچه هستند.

 • شیر پایین رادیاتور را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید: در حالت گرمایش فرقی نمی‌کند رادیاتور شما متعلق به کدام شرکت باشد، با این حال دریچه‌ای در پایین رادیاتور وجود دارد که وقتی باز است باعث برگشت آب می‌شود.
 • از رادیاتور تا پکیج این شیر به شیر رادیاتور پایینی معروف است. اگر رادیاتور با بخار کار می‌کند، احتمالاً این شیر در قسمت بالایی قرار دارد و دارای یک سری شاخه‌های گرد است. شیر در پایین رادیاتور امکان تنظیم دقیق جریان برگشت آب را فراهم می‌کند.

شیر شوفاژ به کدام سمت باز میشود

دریچه زیر رادیاتور بسته نمی‌شود. چگونه رادیاتور را گرم کنیم؟

جهت باز و بسته شدن شوفاژ : اگر شیر پایینی رادیاتور بدون دوشاخه باشد، می‌توان آن را با انبردست چرخاند. در واقع در برخی از مدل‌ها ممکن است متوجه شوید که شیر پایین رادیاتور به درستی به درپوش متصل نیست و هر چقدر درب آن چرخانده شود، حجم شیر تغییر نمی‌کند. یکی از دلایل سرد شدن رادیاتور می‌تواند مربوط به شیر رادیاتور باشد، بنابراین بهتر است آن را به درستی بررسی کنید.

در صورت داشتن این مشکل می‌توانید درپوش سوپاپ را بردارید و از انبردست استفاده کنید و میل سوپاپ را بچرخانید تا فعال شود. تعدادی از مدل‌ها هستند که از پیچ‌های متعددی برای بدنه استفاده می‌کنند و اگر قرار است جدا شود، ابتدا باید پیچ ​​‌ها را باز کنید.

 

 

چگونه شوفاژ را باز کنیم تا دمای آن تنظیم شود؟

برای تنظیم دمای رادیاتور باید یکی از وسایل اصلی گرمایش بخاری کنترل شود و آن چرخاندن شیر ترموستاتیک است. انواع مختلفی از این نوع شیر‌ها وجود دارد، به عنوان مثال در مدل‌های جدید این شیر‌ها شرایط صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود، زیرا در واقع از شیر‌های ترموستاتیک استفاده می‌شود. این مدل از شیرآلات را می‌توان بر روی نوع عمومی تنظیم کرد و بر اساس دمای محیط انتخاب کرد.

از نظر ظاهری این مدل شیر دارای ردیف کلاهک بلندتری است و این موضوع در مقایسه با شیر‌های کنترل معمولی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. اگر به درپوش دقت کنید، اعداد ۰ تا ۵ را خواهید دید. اگر دمای رادیاتور قرار است افزایش یابد، درپوش باید بین این اعداد قرار گیرد.

شیر شوفاژ به کدام سمت باز میشود

چگونه رادیاتور را طوری تنظیم کنیم که شیر‌های ترموستاتیک به درستی کار کنند؟

هنگام ارزیابی روش‌های گرمایش، یک موضوع مهم مربوط به شیر‌های ترموستاتیک است. این شیر‌ها می‌توانند با کاهش یا افزایش آب ورودی، دمای آزاد شده از رادیاتور را افزایش یا کاهش دهند. در واقع وقتی این شیر روی صفر قرار می‌گیرد به این معنی نیست که جریان آب در لوله‌های رادیاتور قطع می‌شود.

 

چگونه شوفاژ را برای رادیاتور قدیمی گرم کنیم؟

اگر در خانه خود رادیاتور‌های قدیمی دارید که شیر ترموستاتیک ندارند، یک سری دریچه‌های معمولی وجود دارند که با باز شدن، آب وارد رادیاتور شده و گرما را آزاد می‌کنند.

 

نحوه گرم کردن رادیاتور به عنوان ضد یخ

هنگامی که تنظیم شیر ترموستات در موقعیت ضد یخ قرار دارد، از یخ زدن رادیاتور جلوگیری می‌شود. در واقع یکی از مزیت‌های شیر ترموستاتیک این است که دارای تنظیم ضد یخ بوده و روی بدنه شیر آثار ریزش دارد که از یخ زدگی لوله آب محافظت می‌کند. هنگامی که حالت ضد یخ شیر آب را فعال می‌کنید، دمای مورد نظر در سریع‌ترین زمان ممکن تنظیم می‌شود.

در روش‌های گرمایش، حالت ضد یخ شیر ترموستاتیک اغلب بین ۰ تا ۱ است و باید در روز‌های بسیار سرد سال در این قسمت تنظیم شود، مخصوصاً اگر برای مدت طولانی از خانه دور باشید.

مطالعه بیشتر:   گرفتگی چاه توالت ? - چگونه بدون پیستون انسداد سرویس بهداشتی خود را رفع کنیم

 

شیر ترموستات در سطح دمای بالایی است، چرا شوفاژ گرم نمی‌شود؟

برخی احساس می‌کنند که اگر شیر ترموستاتیک بالا باشد، پک به سرعت گرم می‌شود. اما اینکه بخواهیم شیر را از ابتدا روی شماره ۵ بگذاریم یک مشکل است. بهترین راه این است که شیر را در وضعیت ۲ تا ۳ یعنی متوسط ​​نگه دارید تا بعد از نیم ساعت دمای محیط در حد خوبی باشد.

یکی از مباحث مهم مربوط به روش‌های گرمایش بالانس رادیاتور گرمایشی است که برای شیر‌های رفت و برگشت درجه‌بندی شده و به نوعی باعث دریافت سریع و مفید انرژی گرمایی می‌شود.

بار‌ها دیده می‌شود که یک قسمت از بدنه گرمایش سرد و قسمت دیگر گرم است. در چنین شرایطی توجه به مشکل تعادل که همان روش روشن شدن رادیاتور است، حائز اهمیت است.

در چنین شرایطی باید:

 • بخاری‌ها باید با پیچ‌های تهویه متعادل شوند.
 • بخاری را خاموش کنید و هر دو شیر برگشت را باز کنید.
 • پس از دو مرحله قبل، باید بسته‌ها را از حالت فشرده خارج کنید.
 • پکیچ را خاموش کنید و صبر کنید تا رادیاتور کاملاً خنک شود.

 

 

بستن شیر رادیاتور در تابستان مشکلی ندارد؟

در ادامه مقاله جهت باز و بسته شدن شوفاژ باید بگوییم که نه تنها در تابستان، همیشه بهتر است از برخورد با شیر رادیاتور خودداری کنید. از آنجایی که این قطعه بسیار حساس است، با دست زدن به آن ممکن است قطعه آسیب ببیند و در آینده شما را با مشکلات جدی مواجه کند.
به همین دلیل توصیه می‌کنیم در تابستان از بستن شیر پک رادیاتور خودداری کنید.

 

کار دیگر بستن درب رادیاتور در تابستان است

در زیر، کار‌هایی را به شما می‌گوییم که می‌توانید برای جلوگیری از خراب شدن بسته خود در تابستان و افزایش عمر بسته خود انجام دهید.

شیر‌های رفت و برگشت پکیج را ببندید:

رادیاتور‌ها از طریق دریچه‌های برگشت به پکیج متصل می‌شوند و آب از میان آن‌ها جریان می‌یابد. به همین دلیل بهتر است در فصولی که نیازی به رادیاتور ندارید و خانه شما به اندازه کافی گرم است شیر‌های رفت و برگشت را ببندید تا مشکلی برای رادیاتور پیش نیاید.

شیر‌های چک در زیر بسته قرار دارند و باید آن‌ها را پیدا کنید و دسته را روی هر یک ببندید. به طور معمول، شیلنگ‌هایی که در بسته سمت راست قرار می‌گیرند شامل یک خط آب گرم، یک خط آب سرد و دو شیلنگ برگشت رادیاتور هستند.

نیازی به بستن لوله‌های آب سرد و گرم نیست، زیرا در این صورت نمی‌توانید از آب گرم در سرویس بهداشتی و جا‌های دیگر استفاده کنید، فقط دریچه‌های رفت و برگشت رادیاتور را ببندید تا به رادیاتور آسیبی نرسد.

نحوه تشخیص شیر چک ایرانی روی پکیج رادیاتور و شیر چک بوتان روی پکیج یکسان است و معمولاً این استاندارد در پکیج‌های مختلف رعایت می‌شود.

 

برای تنظیم بسته در حالت تابستانی:

بسته‌های جدید معمولاً دکمه‌ای دارند که می‌توانید فصل را تنظیم کنید. در زمستان پکیج رادیاتور‌ها را فعال می‌کند و به گرمایش خانه کمک می‌کند اما در تابستان نیازی به گرمایش نیست و پکیج فقط نقش آبگرمکن را دارد.

اگر پکیج شما چنین حالتی دارد باید آن را روی حالت تابستانی قرار دهید تا بخاری‌های دیگر فعال نباشند و فشاری به پکیج وارد نشود. اگر پلن شما این ویژگی را ندارد، می‌توانید با استفاده از دکمه‌ای که نماد بخاری روی آن کشیده شده است، بخاری‌ها را خاموش کنید تا فعال نباشند.

اگر با این موارد آشنا نیستید و احساس می‌کنید ممکن است در بسته‌بندی مشکلی وجود داشته باشد، با تعمیرگاه تماس بگیرید تا در تنظیم و بستن شیر رادیاتور به شما کمک کند.

 

دلیل گرم شدن رادیاتور پکیج در تابستان چیست؟

با انجام مراحل بالا، ممکن است همچنان با مشکل گرم شدن بیش از حد رادیاتور خود مواجه شوید.
در در ادامه مقاله جهت باز و بسته شدن شوفاژ دلایل این مشکل را به شما می‌گوییم و همچنین نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید آن را برطرف کنید:

نوار سوپاپ موتور:

شیر موتور یکی از مهم‌ترین قسمت‌های پکیج است که آب گرم را کنترل می‌کند. وقتی شیر آب را باز می‌کنید، این شیر وظیفه ارسال آب گرم را بر عهده دارد و کار خود را به خوبی انجام می‌دهد. حال اگر این شیر سوخته یا آسیب ببیند می‌توان آب گرم را به شوفاژ هدایت کرد و در تابستان با گرمای رادیاتور مواجه خواهید شد. برای رفع این مشکل می‌توانید از نصاب پکیج دیواری بخواهید که سوپاپ‌های پک شما را بررسی کند تا در صورت لزوم تعمیر یا تعویض و مشکل را برطرف کنند.

مطالعه بیشتر:   موتورخانه گرمایش از کف

 

آسیب به حلقه‌های آب‌بندی فنر سوپاپ:

شیر وظیفه هدایت آب گرم را بر عهده دارد و اگر به سیستم گرمایشی بسته‌ای نیاز ندارید، این کار توسط شیر انجام می‌شود. حال اگر اورینگ پک سوپاپ یا واشر مشکل داشته باشد و آب ته نشین شود، آب گرم وارد رادیاتور‌ها می‌شود و گرما را در رادیاتور احساس خواهید کرد.

برای رفع این مشکل باید از تعمیرکار پکیج بخواهید که این مشکل را بررسی کند و در صورت نیاز اورینگ فنر سوپاپ را تعویض کند تا آب نشسته در این قسمت باعث گرم شدن رادیاتور‌ها نشود.

 

خرابی برد کنترل:

در ادامه مقاله جهت باز و بسته شدن شوفاژ برد کنترل را آموزش  می٬دهیم. برد کنترل بخشی از پکیج است که وظیفه کنترل قسمت‌های مختلف بسته و قطعات الکترونیکی مختلف نصب شده در آن را بر عهده دارد. حال اگر این قسمت از پکیج مشکل داشته باشد نمی‌تواند عملکرد‌ها را به درستی مدیریت کند و ممکن است از کارکرد پکیج جلوگیری کند.

به عنوان مثال، هنگامی که پک را در حالت تابستانی قرار می‌دهید، برد کنترل نمی‌تواند این را به درستی کنترل کند و هیت سینک همچنان به گرم شدن ادامه می‌دهد.

اگر تا به حال شیر رادیاتور را در تابستان بسته‌اید، ممکن است دریچه‌های رادیاتور مشکل داشته باشند و نشتی داشته باشند. در این صورت باید طبق مواردی که در زیر می‌گوییم عمل کنید تا بتوانید این نشتی را برطرف کنید. البته بعد از انجام این کار‌ها از بستن مکرر شیر رادیاتور خودداری کنید و دیگر این کار را نکنید.

 

نحوه تعویض شیر و مغزی رادیاتور شوفاژ

 1.  محل دقیق نشتی را پیدا کنید
  ابتدا محل نشتی آب را کاملاً خشک کنید و سپس بررسی کنید که نشتی از کجاست. گاهی اوقات نشتی می‌تواند ناشی از شکستگی شیر رادیاتور باشد که در این صورت بهتر است شیر ​​را به طور کامل تعویض کنید.
 2. شیر رادیاتور را باز کنید
  شیر رادیاتور را با آچار باز کنید تا نشتی را اصلاح کنید. البته قبل از انجام این کار باید دریچه‌های ورودی و خروجی را ببندید و آب را از ته رادیاتور خالی کنید.
 3. واشر را بررسی کنید
  بررسی کنید که آیا واشر شیر رادیاتور سالم است یا خیر، در صورت سالم بودن این قطعه آن را تعویض کنید تا از نشتی جلوگیری شود.
 4. نوار تفلون را ببندید
  نوار تفلون از نشت آب جلوگیری می‌کند و به عنوان یک عایق قوی عمل می‌کند، بنابراین می‌توانید نوار تفلون را دور لوله بپیچید تا از ورود آب جلوگیری کنید. البته نوار تفلون را خیلی ضخیم نکنید تا از گرفتگی لوله جلوگیری کنید.
 5. مهره دم را سفت کنید
  در این قسمت مهره‌ای به نام مهره دم وجود دارد، سعی کنید مهره را محکم کنید تا لیز نخورد.
 6. درب رادیاتور را ببندید
  شیر رادیاتور را در جای خود قرار دهید و آن را با آچار محکم کنید. البته دقت کنید که خیلی سفت نباشد چون در این صورت واشر داخل آن خراب می‌شود و بعد مشکل نشتی پیش می‌آید.

 

فیلر شیر داخل بسته‌بندی کجاست و چه کاربردی دارد؟

برخی از شیر‌های پرکردن بسته به قسمت پایینی دستگاه که به نوعی زیر خود بسته آویزان است وصل می‌شود و معمولاً به رنگ مشکی و آبی و در موارد محدود نیز قرمز و سفید هستند.

برخی شیر پرکن را شیر هواگیری مینامند که بسیار اشتباه است. شیر پرکننده هوا را تخلیه یا وارد نمی‌کند.

دو نوع تهویه وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها پرداخته‌ایم:

 1. قطع هوای بخاری
 2. تهویه خودکار از طریق دریچه اگزوز

 

بسته شیر سوپاپ

شیر پرکن در خلاف جهت عقربه‌های ساعت باز می‌شود و آب وارد مخزن می‌شود. با باز شدن شیر پرکن، آب لوله وارد مدار رادیاتور می‌شود.
شیر باید همیشه بسته باشد یعنی کاملاً در جهت عقربه‌های ساعت بچرخد.
اگر دقت نکنید و شیر پرکننده را باز کنید و آن را نبندید ۳ بار آب از شیر خارج می‌شود. گاهی اوقات شلنگ از پشت بسته آویزان می‌شود و سه بار به شیر اطمینان متصل می‌شود.

 

پکیج دراک متر

فشار آب داخل رادیاتور‌ها با مانومتر نشان داده می‌شود و باید بین ۱ تا ۲ بار با شیر پرکن پکیج تنظیم شود.
گاهی سوزن مانومتر روی عدد گیر می‌کند و تکان نمی‌خورد، مثلاً حتی اگر داخل مدار آب ریخته باشید، باز هم عدد ۱ را نشان می‌دهد.

در این مقاله سعی کردیم جهت باز و بسته شدن شوفاژ را آموزش دهیم و اینکه شیر شوفاژ به کدام سمت باز میشود ؟ امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

One thought on “شیر شوفاژ به کدام سمت باز میشود

 1. Pingback: شیر پایین رادیاتور شوفاژ چیست | شعله گستران پارس

دیدگاهتان را بنویسید